What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Clonarea...

E

evilkid

la clone mai apar pistili

daca ai luat clonele din flower, poate dura mai mult inradacinarea, iar dupa, vor intra in ritmul normal de crestere
 

MJgrow

Active member
da... deci nu am de ce sa imi fac griji dpdv al cresterii.

intradevar am vazut o intarziere in aparitia radacinilor....
 

MJgrow

Active member
dupa lungi asteptari as putea spune am reusit si am pus clona in pamant.

1 din 2. la cealalta abia acum a inceput sa se dezvolte radacinile.

Cauza: planta mama era in flower deja, si am hotarat sa tai cregutele de jos sa o pot adanci in pamant. long story.... ideea e ca decat sa arunc clonele mai bine le valorific.

dscn2817b.jpg

planta inainte de a fi scoasa din apa

dscn2818.jpg

radacinile

dscn2820w.jpg

dupa transplantare

dscn2819f.jpg

dupa udare

dscn2822.jpg


fiara -- kitty COP fall asleep :D
 
G

growcase

Bai, am invatat de la bunicamea ceva, cu clonarea:D
la rasaduri si taieturi dastea pt a face alte plante din ele, in tulpina celei taiate se baga o samanta/boaba de grau si apoi in pamant si udat.
Faza e ca incolteste graul si se prinde cu planta...cam ciudat.


p.s. daca am scris dampulea, p.s.2. sunt extraterestru de spart
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e cam aceasi chestie cu a prinde o radacina de planta matura in tulpina unei clone.. poate asa ai succes mai mare chiar.
 
G

guestaweed

Teoretic(si practic) se pot lua clone dintr-o planta si inainte s-o harvestezi sau la harvest, nu ?
Ultimu set ce l-am avut am regenerat 3 si acu s-au facut prea mari si n-au echilbru sint prea inalte. Trebuie sa gasesc o ramura mai de jos fara buzi pe ea ca s-o clonez sau nu neaparat ...gen just improvise? Va intreb ca sa mi spuneti din experiente proprii ptr ca teoretic se poate clona oricand din cate am inteles.Da este de preferat cand este in veg ptr ca daca o clonezi la harvest cand e este in flower poti sa o stresezi dar sanse mici sa turn hermie .
gasesc tricky clonarea in rockwool. din 4(sau 5) doar 2 au prin radacini ca lumea . Am avut oarece dificultati in a le mentine umiditate (fara un humidity dome). E ok sa pui clonele direct sub un HPS de 400?eventual la o distanta mai mare?
 
Last edited:

dubite

Member
Teoretic se poate clona oricand.. Practic se cloneaza pana in saptamana 2 de flower. Dupa saptamana a doua, nu este indicat sa se ia clone.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
d c nu e bine sa iei clone dupa sapt2 de flower? nu e bine pt clona sau pt mama?
 

dubite

Member
pentru ca e foarte posibil sa iti putrezeasca partea inflorita, avand in vedere ca trebuie sa ai umiditatea foarte ridicata cand clonezi..
 

MJgrow

Active member
se prind ceva mai greu, si cam intodeauna daca a trecut cu bine de primele 2 zile.

daca s-au ofilit nu prea sunt sanse.

daca inca sunt ferme frunzele si tulpina iar cateva frunze s-au ingalbenit nu e chiar un motiv de ingrijorare.

am observat o chestie dar nu sunt 100% sigur de ea. cu cat radacinile sunt mai mari si dezvoltate inainte de a le pune in pamant cu atat creste si se dezvolta mai repede.

dar exista riscul de rupere la transplantare :)
 

ProCan

Member
Eu nu inteleg ceva.Eu le tin in borcane individuale cu cate o bucata de polistiren sa tina clona.
Le tin primele 7 zile etans? apoi incep sa aerisesc?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
nu etans omule, ca le omori.. tre' sa mai respire si ele! se recomanda o "cupola" din ceva transparent ca sa le mentina nivel ridicat de umiditate, dar categoric au nevoie de aer.
 
A

AlexFermieru'

mama cate complcatii frate..daca tu le tii in borcane individuale,astupi frumos gura borcanului cu o punga orin care trece lumina cu gaurele.si gata.sper ca ai inteles c am scris, dar sunt cam "obosit" :)
 
N

numaunu

daca nu ai dom o idee e sa tai un bidon de apa de 5-6-7litri si sa il pui peste vasu cu clona in ideea de a crea un mini-dom individual

a mers la mine de minune pana am luat un dom... inca o mai folosesc ptr clonele de ardei rosii si alte chestii cu frunze de prin casa ptr ca le vreau separate de Marioare... o sa revin cu poze
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
cat timp ajunge destula lumina la ele sa le stimuleze fotosinteza, e ok.
e mai bine sa le tii la 50 cm
 
Top