What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

G

gorbaciov

asta am vrut sa stiu nimic mai mult ! multumesc pentru raspunsuri :D o zi buna domnilor
 

loopflash

New member
Salut. Nu stiu sa ma decid. Sa-mi iau MH si HPS (cred de 250W fiecare, care sa le pun pe rand) la un tent de 100x100x200 cm (in functie de asta cam cati W pot pune pt dimensiunile astea? 400W e ok? Cred ca 600W ar fi deja prea mult, nu? ) pt grow sau un Original LED PANEL grow light 300W de pe site-ul growin(e ok site-ul?). Am vazut ca exploziv_gbb si-a luat unul. Ce parere ai exploziv despre el? Esti multumit? Voi ce parere aveti? Merita? Comparativ MH+HPS vs. LED? Sau gresesc, nu pun bine in ecuatie, pt. ca nu stiu daca HPS indeplineste cam aceeasi functie ca si LED... Ma intereseaza mai mult pt. eficienta(calitativ, cantitativ) la un grow si nu pt. cat platesc dupa fiecare in parte. Deci doar HPS vs. LED? Avantaje, dezavantaje. Puteri egale(300W) vs. puteri posibile(~W) in acest tent de 100x100x200 cm, fiecare in parte. Multumesc frumos
 
Last edited:

dubite

Member
Salut. Nu stiu sa ma decid. Sa-mi iau MH si HPS (cred de 250W fiecare, care sa le pun pe rand) la un tent de 100x100x200 cm (in functie de asta cam cati W pot pune pt dimensiunile astea? 400W e ok? Cred ca 600W ar fi deja prea mult, nu? ) pt grow sau un Original LED PANEL grow light 300W de pe site-ul growin(e ok site-ul?). Am vazut ca exploziv_gbb si-a luat unul. Ce parere ai exploziv despre el? Esti multumit? Voi ce parere aveti? Merita? Comparativ MH+HPS vs. LED? Sau gresesc, nu pun bine in ecuatie, pt. ca nu stiu daca HPS indeplineste cam aceeasi functie ca si LED... Ma intereseaza mai mult pt. eficienta(calitativ, cantitativ) la un grow si nu pt. cat platesc dupa fiecare in parte. Deci doar HPS vs. LED? Avantaje, dezavantaje. Puteri egale(300W) vs. puteri posibile(~W) in acest tent de 100x100x200 cm, fiecare in parte. Multumesc frumos

400W e oke, chiar 600 daca ai ventilatie cum trebuie si un cool tube. Nu stiu diferenta LED HPS in practica, dar in teorie variabilele sunt caldura, penetrare a luminii etc.
E un forum dedicat pentru LED-uri.. baga ochiu
https://www.icmag.com/ic/forumdisplay.php?f=65640
Multa bafta si mai citeste pe aici...
 

loopflash

New member
@dubite
mersi frumos pt raspuns. pe mine ma intereseaza mai mult produsul finit in ambele cazuri, decat cheltuielile pt spatiul de 100x100x200 cm. Crezi ca e mai bine sa alternez Mh in vegetatie shi HPS in floare, decat sa iau un LED de 300W si sa-l folosesc cap - coada? cam cate plante imi recomanzi sa cresc in acest spatiu? site-ul growin e ok? mersi inca odata.
 

MJgrow

Active member
pai depinde si ce fel de plante vreo sa cresti. Daca is LR (lowrideri) poti baga mai multi...

Poti baga si 4, plante, dar e de recomandat sa nu le ingramadesti, pentru ca la un moment dat o sa creasca si or sa se omoare una pe alta....

Depinde si de lumina...

Incepe cu 4 plante si pe parcurs ai sa mai sacrifici din ele. Decat 4 mici mai bine 1 (2) mare si buna :)

Daca ai fonduri poti merge pe MH in vegetatie, si HPS in flower.

Sau panou led de 300W (ceva mai scump)
 

loopflash

New member
@MJgrow
multumesc frumos pt. raspuns. nu m-am hotarat la ce fel de plante sa pun. intai sa ma vad cu tent-ul gata si apoi iau semintele. deci dupa parerea ta sa pun decat 2 plante in 100x100x200 cm? lumina pot sa iau MH la veg. si HPS la floare, ambele de 600W fiecare(totusi nu-i prea mult?) daca tu crezi ca e bine shi sa le alternez veg/flow. Dar aici e marea mea intrebare: sa iau asa(MH+HPS de 600W) sau LED de 300W? vreau sa le iau dupa growin, e ok site-ul, stii ceva?
 
G

green_land

eu asa as face :D si asa o sa si fac. in curand voi lua un tent de 60x60cm si un led 90W, cred ca tot de la growin si voi creste SOG direct din seminte.

am mai luat eu de cateva ori, e ok!

cu o instalatie de leduri eu as creste SOG. multe, mici si pt ca sunt aproape inundate in lumina produsa de instalatie vor fi, mai mukt ca sigur, un bud imens de sus pana jos :D


si pe langa asta, pot creste perpetuu :D


depinde cat vrei sa le tii in veg. poti creste si 1 singura, daca ii dai 100l pamant, veg de de 2 luni, topping, super crop si altele vei face un monstru cu multe ramificatii.

Daca ar fi dupa mine si as avea spatiu m-as combina la 2 tent-uri de 100x100 , in unul sa tin 2-4-6 mame sub MH si in cealalta sa tin clonele sub LED ... gandeste-te ca la un spatiu de 100x100 poti baga 50 clone ( calculat la ghivece de 13x13cm ). sau chiar 100 cu ghivece de 10x10cm... hai nu fie 100, 90 :D

dar noh, ai nevoie de buget nu gluma :)

la 100x100 mai bine iei de 400W, 600W e cam mult...
 

Dr Obvious

Member
Am si eu o intrebare. Ce s-ar intampla cu niste plante care sunt de aproximativ 3-4 saptamani in flower daca ar sta 2 saptamani fara atentie? Problema mea e ca trebuie sa plec doua saptamani la sfarsitul lui decembrie. Oare se pot gasii solutii ca plantele sa supravietuiasca fara sa fie incetinite semnificativ? Poate niste bile de argila ca sa mentina umiditatea solului? Ce parere aveti? Nu stiu daca sa incep grow-ul acum, sau cand ma intorc la inceputul lui ianuarie. L-as incepe acum ca sa astept mai putin dupa recolta, dar nu stiu daca ar merita. De asta va cer parerea. Strainurile despre care este vorba sunt White Rhino, AK-48 si Master Kush de la nirvana. Orice sfat este bine venit. O zi buna!
 

loopflash

New member
@green_land
shi cum ai procedat? tziau livrat direct acasa sau teai intalnit cu ei undeva anume? sami spui shi mie te rog(dami un PM) dupa ce tziai luat tentu de la ei cum au decurs lucrurile. sunt seriosi? adica ma refer la problema cu cei care poarta casketa pe cap... in rest nu cred ca ar fi probleme. doar asta e singura mea problema... sigurantza din partea lor. a mai cumparat cineva de pe acel site?
cu privire la LED e totusi cam scump dar banuiesc cashi merita banii pe durata florii dar cred ca ma complic umpic prea mult... shi sunt la inceput... deci o sa merg pe un kit de 400W MH/HPS
nu prea ma pricep la tehnici de genul SOG, SCROG sau alte prescurtari de genul asta pt anumite tehnici, parerea mea este ca ar fi bine ca toata lumea sa vorbeasca pe romaneshte shi fara prescurtari ca macar oricine sa poata intzeleaga din cuvinte despre ce e vorba. ma rog, fiecare face ce vrea ca e democratzie peste tot acum.
@ zeeland
tu ce parere ai despre ce vreau eu sa fac?
mai astept shi parerile altora.
multumesc
 
E

evilkid

@ Dr Obvious - ai putea sa cumperi o pompa de apa pt acvarii, niste furtun si sa iti faci un sistem automat de udare. pana pleci ai timp sa il testezi sa vezi la cate zile trebuie sa uzi si ce cantitate de apa sa folosesti.
 
G

green_land

@ loopflash. nu ti-am putut da pm dar ti-am scris la profil.

nu am cumparat tent de la ei , ci nutrienti , lampa, reflector etc.
 
G

growcase

Ce imi recomandati pentru spider mites si alti daunatori de genu` asta? Imi trebuie neaparat....
 
G

growcase

reveg & flower...am o clona care recent am primit-o si am sesizat ca are ceva turisti...pentru clona mai mult...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
numai tu stii ce ai scrii mai sus. eu ma referer daca e o planta care o vei fuma in urmatoarele luni... sau mai are de stat in veg. o vreme.
 
Top