What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Indoor incepator

deceneu

Member
Doar pana se mai incalzeste unpic vremea si pot sa le scot pe restu afara.
Astea sunt doar asa pentru ca nu am ce sa fumez, si sunt curios daca reusesc sa scot ceva de pe ele. Oricum nu imi fac sperante prea mari si pe urma sa nu scot nici macar 10 g :))).
Apropo, de astazi incep sa le dau Biobizz Grow, jumatate din cantitatea sugerata.
 
A

Alin

Bafta cu florile, dacă bagi 156w sigur scoți mult mai mult de 10 gr, aștept sa vad cu merge grădinuta ta, poate mai pui și niște poze.
 

deceneu

Member
Mersi Alin ! Succes si tie cu fetele.

picture.php


picture.php


14 zile de cand au iesit din pamant.
Am inceput sa le sau BioBizz Grow 0.5 ml / litru si am schimbat becurile pe care le aveam cu unele de la philips de 13.
Sunt 5 bucati dar urmeaza sa mai adaug inca 5 saptamana asta.

Ghivecele sunt cam mici, dar nu am ce sa fac pentru ca nu dispun de spatiu suficient. Au 2 3 litri aproximativ.
E ok sa cresc si in astea ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Plante mici se pot creste si in ghivece mai mici. Dar trebuie sa fii atnt la deficiente sa le observi din timp, ca sa nu ajunga prea deficiente pana apuci tu sa corectezi doza de nutrient.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Apropo, firele alea in jos unde se duc? Mie mi se pare un risc destul de mare sa ai fire in proximitatea zonelor (si mai ales sub acestea) pe unde mai torni apa din cand in cand. Plus ca la aluminiul ala care il ai tu acolo, ar trebui sa ai grija cu tot ce inseamna electricitate din start.
 
A

Alin

Cele de la Philips de 13 sunt lumina calda baga și ceva rece mai ales acum la început.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu as baga daylight si as scapa de griji cu pozitionarea becurilor de spectru diferit pentru a face lumina uniforma. Si na, de 13w philips gasesti si reci, posibil si daylight. Daca nu, la osram sigur au daylight.
 
A

Alin

Eu am cautat lumina rece de 13 W de la Philips și nu este lumina rece doar 12,5w are Philips-ul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
philips 13w 6500k led, da-i cu google, ca-s rezultate bune si in romania din ce vad. si oricum, poti cauta si osram, sunt cel putin la fel de bune, daca nu chiar mai bune. si cand sunt la oferta sunt mai ieftine ca philips.
 
A

Alin

Ms Expo, dai te rog un ochi în postul și vezi florile mele, nu știu cât sa le țin în vegetație și nici după ce sa ma îndrum nu am.
Și încă ceva sper sa nu fie probleme ca am făcut dublu triplu post.
 

deceneu

Member
Firele alea era de la dulia ramasa, am uitat sa le ridic sus. Mersi de sfat !
O sa incerc sa le mut in casuta noua, pentru ca sunt tot mai mari si locul ala nu imi ajunge plus ca se incalzeste prea tare. Termometrul ce il aveam imi arata 23 24 de grade si cand il pun pe asta de acum erau 36.. plm
Incerc saptamana asta se le mut, asa o sa pot sa le dau mai multa lumina si mai multi watts.
Apropo, pana acum le-am tinut sub 3 becuri de 13 watts, pe total 39w, credeti ca a fost putin avand in vedere ca fetele au doar 20 de zile ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu is putini W, e doar dubios ca se incalzeste atat. Verifica ventilatia si scoate aluminiul ala. Posibil sa fie o problema ceva. In plus, diferenta intre 24 grade (temperatura confortabila pentru corpul uman) si 36 (cald ca dracu) ar trebui sa o simti imediat. Adica tu te-ai bazat ca is 24 grade, desi nu era asa?
Din experienta mea, degeaba ai X watti daca ... e cald ca dracu. Cu 3 becuri si 30+ grade faci treaba mai proasta decat cu un singur bec si 20-24 grade. Curent irosit. Posibil sa iti trebuiasca un extractor mai puternic daca vrei sa bagi mai multi W. Si un spatiu mai mare, evident.
 

deceneu

Member
Da, pai asta o sa incerc sa fac acum pe weekend, sa mut tot intrul loc mai spatios. Problema cu temperatura asa am descoperito, ala imi arata 24 de grade si eu cand deschideam usa, ma lovea caldura in fata. Dar oricum am sa rezolv asta:)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Trebuie rezolvat, ca daca acum ai probleme cu temperatura, la vara ce mai faci??
 

deceneu

Member
picture.php


picture.php


2 poze asa pe graba cu fetele. Sunt in ziua 36 de cand au iesit din pamant. Dar au ramas mici, pentru ca au stat doar la 30w pana acum o saptamana si pe langa asta era si foarte cald in box, undeva la 35 36 de grade.
Si pe langa asta leam dat si overfert .
Acum sunt bine, si-au revenit le dau doar apa si stau sub 120w becuri philips.
Am rezolvat si problema cu ventilatia si stau undeva la 24 25 de grade .

De pe astea 2 nu o sa scot foarte mult la cat au fost de chinuite.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
overfert serios, nu asa putin. lasa-le mai incet, ca si de la overfert cam stagneaza.
 

deceneu

Member
De ce imi era mai frica :)). De o saptamana le dau doar apa, dar se pare ca a mai ramas chiar ceva in sol.


Apropo, RQS Dwarf asta pe care il am acum, e predominant sativa 60% mai exact.
Acum chiar la perfect stiu ca nu o sa fie ca o sativa, dar eram curios daca are cam aceleasi efecte. Gen nu am fumat niciodata sativa si eram curios daca e la fel :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu ce iese acolo, dar ar trebui sa incline macar putin spre sativa efectele.
 

Latest posts

Latest posts

Top