What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Early Skunk Reveg./MonsterCropping/200w led

gganjaabwoy

Active member
Salutare dragi colegi.Na ca face si ganja un jurnal.Imi pare a fii ceva interesant si vreau sa-l impartasesc cu voi.(bine si insistentele lui sandel, sughitam si noaptea in somn.)

Soi:Early Skunk Sensi Seed

Grow
:50x80x180

Extractor: 280mc/h

Lumina
:200w led philips 4000k

Fertili:Floranova Bloom&Grow,Atami bloombastic&rootbastic,H&G Trace mix,Gib co2 tablet,Carboload,CannaZym,AN Big bud,Florakleen.

Ghiveci:200ml,2l,9l,25l

Pamant:pana la 2 l gold label special mix light refolosit, iar pana la 25l voi folosi plagron light mix.

Training:toping,monstercropping,scrog

La grow-ul trecut m-am decis sa recoltez un lastar prin saptamana 7 de flower si sa incerc metoda revegetari.

Deci am luat o cutie de la un bec cum are si cmnbs(stiam eu ca imi va mai folosi la ceva)
picture.php


I-am bagat un led la dulie 9.5W 3000k(nu stiam ca is mai bune cele de 4000k...cred ca am de dat ceva beri).
picture.php

RioRoot a la ganja...am pus clonele la prins(am recoltat de pe 4 soiuri iar dupa multe cuie si certuri cu mine insumi a iesit Early Skunk campion.)
picture.php

Aici avem o poza si cu planta mama ES
picture.php

Clona a prins radacini relativ normal dupa 14 zile cum prinde si o clona recoltata in vegetatie.Insa abea dupa 6 saptamani a inceput sa revegeteze.Apoi cam o luna am tinut-o in pahar de unica folosinta si doar apa si topuri i-am dat(chiar la transplant putin rootbastic)...na intr-o cand era lesinata de foame si paharelu statea sa crape de la radacini, m-am uitat lung la ea, spart, si am zis gata deacum ii dau drumu la urmatorul grow.

Am facut transplant in 2l,am schimbat grow cu 20x35cm, si 40w 4000k si i-am dat sa manance Grow+Tracemix+Root
Temp:25G
Umid:?...reglata dupa nas pana imi vine higrometru(ultimu imi arata 90% in camera unde dorm...haha)
picture.php

Va rog, nu rade-ti de sosetele mele, isi mai fac si ele treaba cum pot.(arata putin rahitica dar na...dupa o luna de apa chiora,vreo 5 topuri in 200ml...da si revine ea acuma dupa ce a gustat din "formula tineretii")
 
Last edited:

edmundd

New member
Interesanta treaba cu revegetarea clonelor inflorite, as fi experimentat si eu cu o clona din afgan kush-ul pe care il am da nu mai am cum, poate la urmatorul grow, oricum sunt numai ochi pe thread si astept sa vad rezultatele, bafta!
 

gganjaabwoy

Active member
de ce sa nu mai ai cum? eu am recoltat-o in ziua 42 de flower...inca mai poti...atat doar ca cu cat is mai inaintate in flower cu atat revegeteaza mai greu(ca timp nu mai complicat).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Imi amintesc de afghan kush-ul meu. M-o lesinat pentru 16 ore, m-am trezit am bagat un cui si in 10 minute m-o lesinat iar pentru inca 12+ ore. 100% indica. Brutal.
 

edmundd

New member
Nu mai am cum ca urmeaza sa ma mut din locul in care stau acum si iti dai seama ca nu am cum sa transport plantuta :))
@exploziv: abia astept sa il testez, oricum salivez la el si mirosul e criminal
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Si eu ma gandeam sa revegetez Sour Amnesia dupa recoltare si sa o pun pe camp, ca sa guste si ele din minunatul soare mioritic. Just in time. Oricum, ma gandeam, ar merge direct? Adica sa iau toata planta, o rad toata, mai putin cei mai de jos 5cm sa zicem, si ... LEDuri tata!

Imi amintesc de afghan kush-ul meu. M-o lesinat pentru 16 ore, m-am trezit am bagat un cui si in 10 minute m-o lesinat iar pentru inca 12+ ore. 100% indica. Brutal.
Ala nu se cheama țăruș? Cuiul parcă era ceva mic și subțire...
 

gganjaabwoy

Active member
Si eu ma gandeam sa revegetez Sour Amnesia dupa recoltare si sa o pun pe camp, ca sa guste si ele din minunatul soare mioritic. Just in time. Oricum, ma gandeam, ar merge direct? Adica sa iau toata planta, o rad toata, mai putin cei mai de jos 5cm sa zicem, si ... LEDuri tata!


Ala nu se cheama țăruș? Cuiul parcă era ceva mic și subțire...

si eu initial mi-am propus sa o scot pe asta outdoor...dar...este vreme toata vara sa facem altele.Poti si asa direct doar sa i dai primele 2 sapt 20-4 sau 24-0 si o doza buna de azot.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Contrar parerii populare, radacinile dau mai greu sau deloc daca mediul in care se afla este puternic fertilizat. Un sfert pana la o jumatate de doza de nutrient complet, adica orice NPK + micro e tot ce trebuie ca sa stimuleze aparitia radacinilor. Asa ca de multe ori plantele nu revegeteaza pentru ca au prea multi nutrienti disponibili in sol. Eu pentru reveg nu as mai hrani planta cu cel putin 2 sapt inainte de momentul revegetarii, dar cel mai bine chiar 3 sapt. Apoi as baga maxim o jumatate de doza de flora micro.. si as baga-o sub flourescente sau leduri slabute. Lumina prea intensa iar nu face bine.
 

gganjaabwoy

Active member
Contrar parerii populare, radacinile dau mai greu sau deloc daca mediul in care se afla este puternic fertilizat. Un sfert pana la o jumatate de doza de nutrient complet, adica orice NPK + micro e tot ce trebuie ca sa stimuleze aparitia radacinilor. Asa ca de multe ori plantele nu revegeteaza pentru ca au prea multi nutrienti disponibili in sol. Eu pentru reveg nu as mai hrani planta cu cel putin 2 sapt inainte de momentul revegetarii, dar cel mai bine chiar 3 sapt. Apoi as baga maxim o jumatate de doza de flora micro.. si as baga-o sub flourescente sau leduri slabute. Lumina prea intensa iar nu face bine.

apai zicea sa isi revegeteze copacu care deja are radacini...unde ii de prins radacini ma duc mereu pe soluri cu ec aproape 0 sau chiar 0
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da, am gresit eu. Planta foloseste aceeasi indicatori si aceleasi schimbari hormonale cand revegeteaza, ca si cum ar fi o clona luata in flower. Doar ca are deja radacini. E o greseala de exprimare. Ce am zis e valabil.
 

gganjaabwoy

Active member
Dupa 3 zile
picture.php
picture.php


A mai primit niste papica (Tracemix+Root+CO2tab+carboload) si cam toti noii lastari ce se vad is deja topati...mai am vreo 2 sau 3 te topat din setul asta.Cam peste 4-5 zile ii voi face transplant in 9l.
Temp:noapte:21-22g,ziua:24-25g
 

gganjaabwoy

Active member
pai uite evolutie in 3 zile
picture.php
picture.php

mi se pare decent.acum putinii mitersi ce au mai ramas in viata mai rontaie la frunze...dar ii rezolv eu...
 
Last edited:

gganjaabwoy

Active member
aseara i-am mai aplicat niste agrafe...am tunso de frunzele afectate si vechi unde sau cuibarit mitersii si probabil aveau si oo...nu prea mi-am dat seama bine...am un cacat de lupa x25 la care daca m-ai is si spart...am mai gasit ceva mitersi adulti decedati si ceva pui (vreo 3) care misunau(pe frunzele ce leam taiat).A si i-am mai aplicat foliar o solutie de tutun.Poza n-am.
 
Top