What's new

INDOOR - PYTANIA

E: Kiedys w SS czytalem o tym, ze roslina po zmianie pory z dnia na noc potrzebuje troche czasu, aby przestawic sie na dany tryb.

Byla tam mowa o uzyciu swiatla barwy czerwonej ( z tego co pamietam, a pamiec mam dobra, tyle ze krotka ) tuz przed wylaczeniem lamp, co podobno przyspiesza zmiane jej metabolizmu z dziennego na nocny.

Czy ktos stosowal te metode i czy moze potwierdzic jej skutecznosc ?

 
Last edited by a moderator:

adamo87

Member
Pany wysilcie sie i pomozcie bo juz glowe trace

album.php


album.php
 
C

czaczo

hej
dokonca niejestem pewny,bo troszke dziwne to jest ,wyglada na niedobor magnezu,fosforu.niemasz zbyd wysokiego ph?
 
C

czaczo

do regulacji ,napewno dostanie w odpowiednim sklepie sa bardzo tanie specyfiki i wystarczaja na lata,lub poprostu kwasek cytrynowy,cytryna.wazniejsze jest kupienie miernika ktorym bedziesz sprawdzal wode ktora podlewasz.polecam cos z hanna,nawaet najtansze z modeli sa dobre i napewno wystarczy na dlugo
 

lob19

Member
Veteran
witam

Doradźcie mi proszę: czy po pokazaniu preflowerów jest jeszcze sens robić topping? Czy lepiej ponaginać rośliny? Ogólnie to sytuacja jest taka, że mam 3 panny które właśnie zaczęły kwitnąć, a ja widzę że się nie zmieszczą i nie wiem co robić....

pozdro
 
Mnie kiedys jebna czubek po lst...

wygladalo to niezle po 4 tyg wega, w porownaniu do planty rownolegle idacej naturalnie, jednak moim zdaniem lepiej przytrenowac.
 

Ergonomic

Member
Na ibeju- był zestaw do hodowli storczyków in vitro- dziwnie prosty skład, bo jedynie pożywka agarowa i proszek (phytamax) to sporządzania medium. Zawierający wszystkie hormony i witaminy. Nie wiem tylko czy do konopi też się nada. Też chciałem kiedyś spróbować, ale jednak jak się nie ma autoklawu to nawet nie ma się co za to brać. Wszystko musi być sterylizowane po kilka razy, trzymane w jałowych warunkach. Może w domowych warunkach z autoklawem coś by z tego wyszło jednak moim zdaniem, bez oddzielnego pomieszczenia i silnych lamp UV w nim to może być naprawdę ciężko. Moim zdaniem zbyt wiele zachodu by zastąpić zwykłe klony
 

Zapaleniec

Member
Metoda kultur in vitro znalazła także zastosowanie w dziedzinie ogrodnictwa jakim jest hodowla nowych odmian. Dzięki niej stało się możliwe kontrolowane tworzenie, powstających czasem spontanicznie w przyrodzie, mieszańców oddalonych, czyli krzyżówek pomiędzy osobnikami należącymi do dwóch różnych gatunków. Ma to na celu uzyskanie wartościowych roślin cechujących się dużym plonem właściwym oraz dużą odpornością na choroby oraz szkodniki, a jednocześnie nie wybrednych pod względem warunków uprawy.

Uzyskać takiego mieszańca jest bardzo trudno i dopiero skorzystanie z dobrodziejstw, jakie oferuje rozmnażanie roślin in vitro, pozwoliło placówkom, zajmującym się hodowlą, na rozpoczęcie badań w tym kierunku.

Wcześniej mechanizmy niezgodności, oparte głównie na niedożywieniu rozwijającego się zarodka, lub niemożliwości pobierania z bielma substancji odżywczych przez kiełkującą roślinę, zapobiegały krzyżowaniu się osobników dwóch różnych gatunków. Obecnie zarodki przenosi się na odpowiednio dobraną pożywkę, z której mogą one czerpać wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju substancje.

Ciekawe jakie to daje możliwości w przypadku mj. W sumie można by połączyć w ten sposób gane z jakąś inną rośliną i całkowicie zmienić strukturę liści. To by było coś ! Ultimate stealth plant hahaha. Na outdorze "przeżywalność" krzaków wzrosła by niesamowicie :) Już widzę pola mari w zupełności nie przypominające pola marii hehe:dance013:
 

Ergonomic

Member
Zapaleniec, to nie takie proste. Najpierw trzeba by stworzyć mapę genów konopi, sprawdzić czy jakiekolwiek geny nie są sprzężone z genami odpowiadającymi za produkcję kanabinoli i żywicy. To może potrwać jakieś 20-30 lat. Tym bardziej, że jak narazie to większość instytutów pracuje nad zwiększeniem wytrzymałości włókien i zmniejszeniem zawartości substancji aktywnych. Narazie nie mamy co liczyć na jakiekolwiek nowe odmiany będące wynikiem czegoś innego niż naturalne mutacje i ciągła selekcja.

ale, dobra- koniec offtopu z mojej strony

czaczo, ja rozumiem, ale kultury tkankowe też muszą być utrzymywane w bardzo sterylnych warunkach(na pożywkach agarowych badzo łatwo rozwijają się pleśnie i bakterie), a i bez światła( tak jak klony) nie przeżyją. Niestety hodowle in vitro to rozwiązanie dla ludzi, którzy mają dostęp do specjalistycznego laboratorium i z nadmiarem czasu. Więc osobiście jeśli miałbym inwestować kilka-kilkanaście tysięcy w taki projekt, żeby móc z niego korzystać tak jak ze zwykłych klonów to wolałbym zwykłe klony.

Jednak uprawa w fartuchu, maseczce i białych rękawiczkach to nie to czego poszukuję
 
C

czaczo

Ergonomic tak,tak,masz racje,ale spróbuj klona w podroż 20 dniowa wysłać
i tak sobie wymyslilem ,niewiem czy zdalo by to egzamin
 

BlinD

Active member
@czaczo - miałem okazje w in vitro rozmnażać rośliny (nawet transformować ;]) co prawda tylko 2 ćw. na laboratoriach ale wymagania sterylności i całej reszty są tak kosmiczne, że dla normalnych użytkowników raczej zostaje to w ramach abstrakcji, nie mówiąc już o fuzji protoplastów o której wspominaliście. - chociaż dla chcącego nic trudnego na wydziale kilka lat temu pojawił się student/doktorant z wymiany ze wschodu i na uczelni baaardzo interesował się glistnikiem (takie żółte mleczko ma w sobie co brudzi jak się urwie gałązkę), na uczelni intensywnie pracował nad fuzja protoplastów, a że blisko spokrewniony jest mak z glistnikiem jaskółcze ziele, więc robił to również z makiem.W dniu kiedy udało się w końcu opracować coś sensownego, koleś zniknął z uczelni bez śladu i wrócił do kraju. Najprawdopodobniej chodziło gościowi o zwiększenie wydajności mleczka makowego, ponieważ glistnik produkuje go o wiele więcej niż mak, a z grubsza są to podobne rośliny, więc po fuzji mogło wyjść coś ciekawego.
 
C

czaczo

wielkie dzieki wszystkim,Blind to mozna powiedziec ze koles osiagnol cel he .jeden ze znajomych z naszego forum naprowadzil mnie na pewien temat ktory jest prowadzony na haszu.jeden z userow warunkach domowych przeprowadzil takie wlasnie ukorzenienie in vitro,dokladnie w wlasnej kuchni,co do swiatla,hm tutaj niemam zbyd duzego pojecia,ale nic nie idzie znalesc na ten temat,dopiero po ukorzenieniu rosliny ivitro stopniowo sie przyzyczja do fotosyntezy.dobra ,pytanie jest tego typu,czy darady,bez bzdurnych kosztow
 

Przem

Active member
Siema
Wiecie może jak zmontować prosty system uprawy hydroponicznej ??
Bo nie stać mnie na kupno zestwu poradźcie coś :)
Mam chęć sprubować czegoś takiego
 

Zapaleniec

Member
Siema
Wiecie może jak zmontować prosty system uprawy hydroponicznej ??
Bo nie stać mnie na kupno zestwu poradźcie coś :)
Mam chęć sprubować czegoś takiego


A jaki konkretnie system by cie interesował ?? Mam trochę informacji na ten temat jak i porządnych schematów budowy systemów, ale musisz się bardziej określić na czym Ci zależy. Jest wiele rodzai systemów hydro. Najlepiej by było jakbyś dojechał do 50 postów i odezwał się na PW.

Aha i co do kosztów, to są to kwoty po prostu śmieszne w większości przypadków,a już nie mówię porównując do sklepowych cen za markowe zestawy. Pozdrawiam
 

Gandzialf

New member
BUBBLER
Najprostszy z systemów. Zasady są b. proste.
Każda roślina ma swój pojemnik w którym znajduje się:
wkład hydroponiczny, woda w której działa pompka napowietrzająca
(za pomocą np: kamienia napowietrzającego) co dostarcza tlen do
korzeni i nie pozwala im zgnić lecz lepiej przyswajać dostarczany pokarm.

Jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z hydro to na początek proponował bym zbudować coś takiego, wstawiasz jak normalną doniczkę do boksa więc możesz jednocześnie w glebie i eksperymentować z hydro.

System można zmontować zupełnie za darmo, jak się miało akwarium w domu :)

Jeżeli nie to myślę że za 20-40zł spokojnie zbudujesz swoje pierwsze hydro.
 

Przem

Active member
chodzi mi mniej więcej o coś takiego
picture.php


Chce zrobić to na 1,44 mkw dać 20 doniczek 11l
i powiedzcie mi jaka pompka czy 350l/h starczy czy większa
czy pompka musi pompować wode przez całą dobe??
jaka woda?
nawozy? itp. itd
 

Zapaleniec

Member
chodzi mi mniej więcej o coś takiego
picture.php


Chce zrobić to na 1,44 mkw dać 20 doniczek 11l
i powiedzcie mi jaka pompka czy 350l/h starczy czy większa
czy pompka musi pompować wode przez całą dobe??
jaka woda?
nawozy? itp. itd

System ktory tutaj dales nazywa sie w angielskiej wersji jezykowej top feed system, czyli system karmienia odgórnego :)
Wszystko gra, a pompa wcale nie musi byc mocna. Wez objetosc doniczek, pomnoz razy ilosc, odejmij mniej wiecej iler bedzie zajmowal keramzyt czy co tam masz zamiar wsadzic jako medium, i policz w ile czasu taka pompa ci nasaczy caly keramzyt. W takich systemach hydroponicznych nawozenie stosuje sie zazwyczaj 3 razy dziennie, wiec nie musi chodzic cala dobe. Woda najlepiej z odwroconej osmozy, ale wiadomo taki filtr to koszta, Takto wystarczy jak kupisz dodatkową pompkę napowietrzającą i po zlaniu wody z kranu do jakiegos wiadra napowietrzysz ja 2 dni i caly chlor odparuje i mozesz juz takiej wody uzywac. Jesli chodzi o nawozy to polecam firme Canna, ma najlepsze opinie. teraz zalezy czy chcesz aby za każdym razem podlewało świeżą pożywką czy chcesz aby ten sam roztwór krążył w zamkniętym obiegu. Jesli to drugie to Canna Aqua a jesli to pierwsze to canna Hydro. Pozdrawiam
 

Przem

Active member
A jeszcze takie pytanie bo nie napisałem wcześniej bo taca jaką chce zamontowć ma wymiary 120cmx120cmx12cm dł-szer-wys czy to musi być raczej taca wysokości doniczek ???
 
Top