What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Micro BOX Grow - Paradise Seeds (Auto) Vertigo

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sunt chiar curios cum ii merge fetei, mai ales ca e vorba de o Auto. Sunt tare curios cat de mult va creste in spatiul asta destul de mic pana va intra in floare.

Fiind crescuta in sol probabil ca va ramane destul de mica fata de situatia cand ar fi crescuta hydro, unde cu sigurant ar umple tot spatiul in prima saptamana de flower.

"You must spread some reputation around before giving to piramidon again"

Si eu abia astept sa le bag la inflorit. De fapt cred ca de ... AZI ! :jump: :yay:

Tocmai mi-am dat seama ca astazi e ultima lor zi de vara si de plaja. De maine vine toamna !!! :dance013::blowbubbles:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
pai budu'rece zice chiar de la inceput ca n-o s-o lase sa zburde de capu' ei prin box, iar asta inseamna invariabil: dresaj :D
am mai vazut vertigo crescuta p-aici si s-a comportat super
si deabia astept sa vad fetele tale in floare, mai ales ca de-acum am si eu ak 47 :D
dar pe-a mea o pun la 12/12 dupa o sapt de veg, adik joia care vine :tiphat:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
pai budu'rece zice chiar de la inceput ca n-o s-o lase sa zburde de capu' ei prin box, iar asta inseamna invariabil: dresaj :D
am mai vazut vertigo crescuta p-aici si s-a comportat super
si deabia astept sa vad fetele tale in floare, mai ales ca de-acum am si eu ak 47 :D
dar pe-a mea o pun la 12/12 dupa o sapt de veg, adik joia care vine :tiphat:


Ar fi tare sa o culegi si inaintea mea :)) :laughing:

Abia astept sa vad cum se comporta si a ta. A mea uneori zici ca e planta din aia de plastic, asa de greu creste si are niste frunze de parca ar fi de tabla.

Cred ca o sa faca buzi in forma de bila de biliard, cum am mai vazut in alte growuri.
 

coolbud

puffin' the herb
Cred ca prima plantuta e cam dusa ...pamantul acela Platinum este prea tare , a fost totul ok cat a stat in rockwool , cand i-am adaugat pamant a fost finalul , mi-am dat comanda de altul de la biobizz ... astept sa vad ce si cum.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Imi pare rau sa aud asta ...

De ce nu folosesti pamant din comert ? Composana da rezultate foarte bune. La fel si Florasol cu BioHumus. N-am avut niciodata probleme cu el. Si zici ca s-a ars sau s-a uscat ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu cand transplantez in pamant pe care nu l-am mai folosit nu ud in primele 2-3 zile, pentru ca sarurile din pamantul nou sa nu fie imediat disponibile noilor radacini.

Daca ai de unde sa faci rost de pamant de rame (ambalat), un adaos de 30% face minuni. Cel adus de afara nu-l recomand decat pentru plante crescute tot afara sau in sere, pentru ca vine cu tot felul de surprize (ma refer la insecte din cele mai variate). Poate fi sterilizat prin incalzire in cuptor pentru 15-30 de minute, dar ca orice pamant incalzit, pute de te da afara din casa.
 

cmnbs

Active member
Cel adus de afara nu-l recomand decat pentru plante crescute tot afara sau in sere, pentru ca vine cu tot felul de surprize (ma refer la insecte din cele mai variate). Poate fi sterilizat prin incalzire in cuptor pentru 15-30 de minute, dar ca orice pamant incalzit, pute de te da afara din casa.

microunde sau gaz?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Buna intrebare. La cuptorul termic, pe gaze, sterilizarea se face prin temperatura. La microunde ar fi o chestie (intrucat doar apa este incalzita) dar n-am incercat niciodata.

Microundele la putere mare sunt fatale oricarui organism viu (care contine apa), asa ca e posibil sa se poata steriliza si asa.
 

coolbud

puffin' the herb
Maine imi vine pamantul nou , BioBizz LightMix cu ala sunt 100% sigur ca nu voi avea probleme , am folosit si all-mix de cand erau mici si n-am avut probleme.
Wish me luck!!
 

pagabboy

Active member
eu folosesc Compo Sana pentru rasaduri si n-am avut probleme se gaseste cam la orice market de gradinarit si nu e asa scump
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Da, e un pamant foarte bun (un pic mai scump totusi decat celelalte tipuri de pe piata). Eu folosesc si Florimo universal cu BioHumus (adica rahat de rama). Nu este prea bogat in nutrienti, asa ca nu arde radacinile, insa daca nu se adauga perlit in el tinde sa se aglomereze.
 

coolbud

puffin' the herb
Si a venit si comanda , mi-au trimis si APTUS Plant Care StartBooster si Regulator , n-am auzit niciodata de ele , le-a folosit cineva ? Daca da dati niste idei :D

Si vine si poza cu "colectia" de nutrienti :D

picture.php



Am pus aseara alt seed la germinat , asteptam sa germineze si go go! :D
 

pagabboy

Active member
Iti tin pumnii bro' . Am patit si eu anul trecut ghinioane din cauza caldurii n-am reusit sa tin umiditatea cum trebuie la plantutele mici si la semintele care germinau si am ars multe boabe. Am bagat si eu acum la germinat Whitewidow de la nirvana 2 boabe ,Papaya 3 boabe tot nirvana, un souar kush de la reserva privada si un LA woman de la DNA genetics. souar kush-ul si papaya au inceput sa incolteasca deja :D
 
Top