What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Micro BOX Grow - Paradise Seeds (Auto) Vertigo

coolbud

puffin' the herb
Am gasit in sfarsit ghiveci , consider ca imi va ajunge , are 4,5 L e patrat.
picture.php

picture.php


Mi-am gasit si un termohigrometru (sper ca asa ii spune) e micut , deci e bine :D

picture.php


Pe maine ma duc sa iau si sticla , am dat comanda si de un ventilator pentru inauntru , cum vine ala e ready set grow!!! :dance013:
 

coolbud

puffin' the herb
Ok , am aproximativ totul , growul a luat start , am pus la germinat una bucata Vertigo.Boxul are aproape tot ce are nevoie , fara folie si inca 1 ventilator (momentan) , asta o sa o rezolv maine , temperatura imi este la 28 grade , si ca sa mai racesc zona voi lua un furtun mai gros si-l voi atasa de "gura" umidificatorului cu vapori de aer rece si voi baga capatul furtunului in box si voi mai adauga un ventilator (momentan am doar 2 coolere)
Boxul arata cam asa.


picture.php

https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=42143&pictureid=996369
picture.php


In aceasta poza este spatele boxului , am construit un light trap din carton , este destul de lung , se vede doar in spatele boxului putina lumina reflectata jos pe care o voi acoperii cu ceva fata de masa.
picture.php

Momentan se vede lumina prin dungile boxului dar dupa ce pun folia nu se va mai vai vedea deloc :woohoo:
:thank you:
 

fenomeno_djo

Active member
Ai dat gaurile in latura din spate a comodei pentru intake-ul pasiv ? Daca da, ce forma si marime au gaurile ? Bafta, domnule inginer :biggrin:
 

coolbud

puffin' the herb
da . exact unde vezi coolerul din spate pe centru , sunt 9 gauri de 10 mm fiecare si mai sunt si pe laterale in jos / fata jos.Coolerul acela l-am pus acolo sa traga de afara inauntru.
 

Drackon

Active member
Sper ca ai de gand sa pui ceva pe peretii aia, de preferat hartie alba, din cate am vazut ai vrea sa pui folie dar maylarul refecta si caldura, in schimb hartia nu. Mult noroc! :wave:
 

coolbud

puffin' the herb
De cand si pana cand mylarul reflecta caldura ? ( your talking nonsense sir :tiphat: )
Nu doresc sa te simti ofensat dar ai decis sa-mi dai un sfat doar ca sa faci un comment in plus ? :huggg:

In orice caz apreciez gestul tau , dar m-ai subestimat putin... :)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu vreau sa fiu partinitor, insa anumite tipuri de folii metalizate (nu numai mylar-ul) reflecta spectrul infrarosu foarte bine.

Din acest motiv, in trusele de supravietuire exista pelerine/paturi din folie de mylar pe care este depus aur sau argint (evident intr-un strat extrem de subtire). Insa aceste paturi functioneaza prin crearea unui bariere de aer cald intre corpul uman si mediul inconjurator, deci contribuie atat materialul reflectorizant, cat si folia de mylar care nu lasa aerul cald sa se indeparteze de corp.

Dar asa cum au demonstrat 'oamenii de stiinta' ( :biggrin: ) , folia alba curata este mult mai eficienta decat mylarul, avand un coeficient de reflexie mai bun, iar in plus nu poate cauza 'hot-spots'.
 

pi27

Member
nu iti recomand bud candy. inainte sa-l cumperi citeste cateva review-uri, lumea zice ca orice soi vei creste, daca vei da cu bud candy o sa aiba acelasi gust, asa ca, daca tii la gustul original, nu da cu el. advanced nutrients au copiat aproape de la altii si au produs ei sub un alt nume, urat!

la folii, uitati-va aici: http://www.youtube.com/watch?v=IMBaPNAlAIg , comparatie facuta de Mr Jose, un grower ceh, a scris ceva carti despre indoor growing, si aici face o comparatie intre corturile HomeBox si cele Secret Jardin. White is the shit :D
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
la fel si tentul ala ar trebui sa fie special pentru growing, dar uite ca albul l-a batut. cu cat un obiect e mai inchis la culoare, cu atat va reflecta mai putin din lumina primita.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Budu'Rece, bine-ai revenit hombre!
Cu mylar sau cu alb, important e ca bagi samantza-n pamant.
Mi-am tras un scaun si p-acilea :D
 

coolbud

puffin' the herb
Oficial growul a luat start :D , seedul a germinat , l-am pus in cubul de vata minerala si deacum incolo nobody can stop her!!! :D
 

coolbud

puffin' the herb
Buna seara boyz n girls , sunt foarte fericit!! :woohoo:

N-am sa va spun de ce , lasam pozele sa vorbeasca :dance013:


picture.php

picture.php

picture.php
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Care e treaba cu furtunul ala ? Ai bagat-o direct la reanimare sau se pregateste vreo clisma sau ceva in genul asta ? :joint:

Aeroterma foloseste la ventilatie sau la copt ?
 
Top