What's new

Zrob to sam - Hydro dla KAZDEGO!

Nucky_Johnson

Active member
Witam Wszystkich!
Pojedzmy a'la Mango:)
Czy masz juz dosc matwienia sie o noszenie ziemi w ta i spowrotem?
Hydro wydaje sie zbyt skomplikowane a sprzet jest drogi?
No i na koniec, jaki to halas bedzie robic?!?

Zapomnij o tych wszystkich problemach:smoke out:
Oto twoje rozwiazanie:
 

Nucky_Johnson

Active member



-Koncowka do kranu (to chyba 5zl)
-Kawalek szlaucha (tez chyba nie duzy wydatek:))
-Sitko do zlewu; metalowe (moze nawet masz w domu)
-No i cos na przerwy zeby to nie bylo zbyt meczace

To juz dobry poczatek...

Teraz potrzeba ci pompy akwaryjnej:
na 0,5m2- ok 350l/godz. (ok35zl)
na 1,0m2- ok 800l/ godz.
itd. mozna mnozyc...

I najwazniejsze to wanienki:
1x na zbiornik
1x jako wielka 'donice'

W przykladzie mamy:
1x 40(d)x60(s)x20(w), czyli ok 40l na zbiornik
1x 40(d)x60(s)x15(w), jako 'donice'

Dotychczas wydales gora 100zl, jesli wszystko musiales kupic, a watpie;) Takie skrzynki sa bardzo popularne w roznych rozmiarach i dlatego bardzo dostepne...

Montaz:
1. Robimy malutka dziurke na odplyw/doplyw

2.Wsadzamy odplyw/doplyw bardzo ciasno (gorny kant powinien tzymac od wewnatz.
 
Last edited:

Nucky_Johnson

Active member
3/4. Od dolu podlaczamy szlauch
i m/w jednoczesnie po kilku przymiarkach
3/4.robimy 4 dziurki ok 2-3mm


One sluza zeby pzymocowac sitko i zeby donica calkowicie sie oproznila.
Od dolu (bez szlaucha)
Od gory

Donica gotowa!
 

Nucky_Johnson

Active member
5. Teraz przytnij szlauch na odpowiednia dlugosc. Najkrotsza wersja to 0,5m gdy 'donica' stoi prawie bezposrednio na zbiorniku (jak nizej). Jesli uzywasz jakis stelaz lub tym podobne, wczesniej zastanow sie ile potrzebuje do dna(!!!) zbiornika i dodaj jeszcze z 30-50cm.

6. Wstaw pompke do ziornika (optymalnie, tak zebys ja potem mogl wzrokowo kontrolowac przy pracy)
7/8. Donica na pozycje
kolejnosc jak wygodniej
7/8. podlacz pomke

9. Napelnij zbiornik.

10. Masz gotowy System Przyplywowo-Odplywowy

Ja zalewam 2-4 razy na cykl swiatla po 1-2 min, wiec rzadko. W srodku slychac troche kapanie, a jak zamkne szafke to juz kompletnie nic nie slychac. Taka mini-pompka to zart... jesli chodzi o halas.
 
Last edited:

Nucky_Johnson

Active member
Polecam uzyc belek o szerokosci wanienek i postawic jedna na druga z 'przesunieciem', aby miec dostep do zbiornika. Przyklad gotowego systemu:

Przednia belka jest dla ozdoby i przykladu jakie ja uzylem. Zdejmujac ja ma sie dostep do zbiornika na szerokosc reki. Zmieniac wode mozna wypompowujac ja innym szlauchem.
 

Nucky_Johnson

Active member
'Ale przeciez trzeba miec dobry sprzet do pomiaru, a taki kosztuje'
G#**#* prawda!!

Ja uzywam chinskiego, najtanszego szitu za moze 35zl. Razem 70 zl. Trzeba troche poszukac, ale sie nie placi majatku. A dziala jak ten za 200zl. Drogie bardzo czesto tez sie psuja. Za to placisz raz za wszytko, naprawde RAZ za WSZYTSKO.

Zgodnie z ta mysla polecam Keramzyt jako medium na rosliny.
'Kramzyt sa jak stare dobre dzinsy' im dluzej je uzywasz tym lepiej bo stabilizuje sie pH w nim, ktore z natury wynosi cos kolo 9,2 a nam potrzeba pH 6.
Osiagamy to przygotowujac nowy keramzyt najpierw go myjac z kurzu (najlepiej zrobic kilka dziurek w spodzie worka i od gory woda zalewac).

Dalej wsypujemy go do jakiegos zbiornika, zalewamy woda i dolewajac pH- w plynie, ustawiamy pH 3. Bedzie roslo szybko wiec nie ma sesu od 5 zaczynac. Po kilku dniach regularnego korygowania poziom pH powinien rosnac coraz wolniej az do momentu kiedy bedzie rosl 0,1 w 24 godz. Wtedy jest gotowy.

Co do Nawozow, odpowienich poziomow pH i EC, itp. to jest juz masa materialow, ale jak macie jakiekolwiek pytania to walcie:tiphat:
 
Last edited:
Top