What's new

YAFGT : Yet another First Grow Topic

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Umiditatea e cruciala in procesul de germinatie, insa prea multa dauneaza ireversibil.

Pamantul trebuie sa fie umed, nu ud. DIn ce se vede in pozele tale, pamantul musteste de apa, ceea ce iti va face semintele si radacinile sa putrezeasca inainte sa apuce sa se dezvolte.

Proba pamantului umed se face strangand in pumn niste pamant: daca se scurge si o singura picatura de apa din el, e prea ud. Daca dupa ce il strangi se desface usor, e prea uscat. Ar trebui sa ramana strans ca o bucata de plastelina si sa se desfaca relativ greu.

Ca sa nu ai probleme cu pierderea umiditatii, asigura-te ca pastrezi recipientele de germinare intr-un spatiu cat mai etans (cu pahare de plastic asezate deasupra , sau folie de plastic pentru alimente - in cazul asta asigura-te ca le poti verifica de 2-3 ori pe zi, pentru ca daca apuca sa iasa din pamant si dau cu nasul de folie vor creste intortocheata.
 

greenrookie

Member
le-am pus cam maxim 500 de ml ptr toate 5 , nu balteste , cred ca de la blitz s-a vazut asa.oricum acum aproape s-a uscat pamantul si e exact ca o plastilina cum ai spus mai sus...din celelalte 2 seminte nu a mai iesit nimic in schimb cele 3 o duc destul de bine ptr inceput.o sa incerc sa le pun niste folie la cele care nu au iesit inca
 

greenrookie

Member
Update

Update

Update :

nr 5 e inca in sol , a germinat mai greu iar cu ultima nu stiu ce se intampla de arata asa :dunno:
Cam cata apa ar trebui sa le dau ? Solul la suprafata e umed asa - cand simt ca se usuca putin mai pun foarte putina apa - aprox un sfert de pahar pentru toate 5 odata la 2 zile. Banuiesc ca nu e bine sa le ud atat de des .... sau ?

Intre timp am mai "plantat" 3 bagseeds intr-o caserola , for research purposes . Trebuia sa fac asta mai de mult , stiu :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
trebuie sa uzi atat cat pamantul sa arate ca in primele poze si nu ca in ultima.
atat timp cat nu stau mereu baltite si nu se usuca de tot e ok, cat uzi de pinde de prea multe chestii particulare incat sa exista o formula clara, universal-valabila.

poti testa umiditatea cu varful degetului pana mai in adancime 1-2 cm, sau poti invata greutatea unui ghicevi ud si unul uscat. orice metoda preferi, cu ceva antrenament vei stii mereu cat si cand sa uzi.

succes, arata mai bine ca prima data..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Auzi, dar domuri de umiditate de ce nu folosesti ? (cel putin nu se vad in poze). E foarte important ca plantutele sa aiba umiditate multa nu numai la nivelul radacinilor, ci pe de-a intregul (asta nu inseamna ca trebuie sa le uzi).

Pune un pahar transparent deasupra lor sau o sticla de plastic taiata. Face minuni.
 

greenrookie

Member
Am fost plecat o perioada si nu prea am avut cum sa ma ocup de grow , dar le-am pus plantelor mai multa apa , cat "sa le ajunga" si cand m-am intors erau de vreo 3 ori mai mari :D

Am ramas doar cu 3 AK-48 si un BagSeed
Am inceput de saptamana asta sa le dau 1 ml / L de Root Juice si o sa mai cresc putin spre sfarsitul saptamanii , apoi incep sa le dau si BioGrow , conform calendarului BioBizz.

Deocamdata sunt tot sub CFL-uri dar am in plan pentru saptamana asta sa imi transform reflector-ul intr-un cool tube ( nu mai gasesc thread-ul dar am vazut la cineva aici pe forum ca a folosit Plexi Glass pentru treaba asta , oare e bun? Am in plan sa pun plexi glass in partea pe jos si vad eu ce gasesc pentru laterale , si sa folosesc un ventilator de tubulatura pentru a extrage aerul cald pe o parte. Pe partea cealalta ce ar trebui sa fie - passive intake ? Sau trebuie si acolo un ventilator care sa bage / scoata aer ?

Plantele mele arata cam asa :


Ce sfat imi dati pentru ultima ? A iesit asa stramb , momentan am pus ceva acolo sa o tina poate se indreapta cumva .
Sa le pun in ghivece mai mari sau sa mai astept putin?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
momentan arata bine

pana nu ies radacinile prin gaurile de scurgere, nu le-as muta.

pasiv intake, active outtake :p
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca o ia razna intr-o parte (desi nu cred, pentru ca se va duce spre lumina) ii poti pune momentan un betisor de frigaruie sau o sarma mai groasa care sa o sprijine.

Cand o transplantezi, ingroap-o pana la cotiledoane si nu o sa se supere deloc, ba chiar o sa dezvolte radacini mai multe.

Ce-mi place sa vad rasaduri noi , imi dau o pofta de viata, de parca ar fi primavara. Eu momentan ma uit la niste hoaste de sative care sunt in floare de mai bine de doua luni, dupa alte doua luni de vegetatie, asa ca 'tenul' lor nu mai e chiar asa de fresh ca al bebluselor astora .
 

greenrookie

Member
Chiar dupa ce am postat atunci m-am uitat la ele si ieseau radacinile prin gaurile de scurgere , asa ca aseara le-am mutat in ghivece de 11L.

Am citit intr-o revista ca atunci cand le transplantezi este posibil sa intre in soc si ca nu ar mai trebui sa le dau Nutes pentru o saptamana in cazul asta - TRUE ? Tot acolo scria ca ar putea sa intre in soc daca le schimbi perioada de lumina - eu tocmai am trecut de la 24/0 la 18/4 ca sa le obisnuiesc pana pun HPS-ul . E bine asa sau trebuia sa merg treptat 23/1 , 22/2 , samd ?

La ideea cu cool-toube-ul am renuntat , fiindca nu prea am "hardware-ul" necesar si ar iesi o improvizatie nasoala asa ca mai astept putin pana imi pot lua unul adevarat. Noroc ca nu mai
aveau sticla cand am fost sa cumpar restul :)

Cam cat de mult le incetinesc daca le mai tin vreo saptamana sub CFL-urile astea (112W , 8000 Lumeni ) ? In sensul ca nu as vrea sa ramana pitice :)


New photos :



In prima poza nu e atat de galben - a iesit asa din cauza luminii . Oricum , setul ala de frunze e usor ingalbenit la doua dintre ele dar nu se observa in poze. Pe una a aparut si o pata galbena... oare ce sa fie ?
Iar BagSeed-ul ala nu stiu ce are de gand , se lateste ca sefu` . Oricum nu stiu cat de relevant este la varsta asta dar da semne ca ar fi femela.


A , si am cumparat un pulverizator , cea mai buna investitie posibila !
Si am dat comanda de asta : http://www.youtube.com/watch?v=mMZ85LAtilA . Costa 26$ si are o capacitate de 250 ml / h daca e dat la maxim.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cand le transplantezi e bine sa o faci cand plantele deja au umplut ghiveciul cu radacini. un indicator bun e numarul mare de radacini ce ies din ghiveci.

cand e transplantul facut plantele au parte de o mica explozie de crestere. daca e ok sa le dai nutrienti sau nu... nu am verificat. eu nu l-am dat si nu au avut nimic.
 

greenrookie

Member
Cand le-am scos din ghiveci se vedeau radacini prin toate partile :D
Au inceput sa se ingalbeneasca frunzele din partea de jos la toate , si din cate am citit intr-un thread in engleza aici p forum ar fi de la deficienta de nutrienti , asa ca pe langa 2ml/l de Root Juice am mai pus 1ml/l de Biogrow
 

greenrookie

Member
Update

Update

Mi-am luat un CoolTube , dar...
Cu ventilatie cu tot , temperatura imi era 28-29-30 de grade si umiditate mica , asa ca m-am enervat si am renuntat la rahatu' ala de dulap textil si le-am facut fetelor "un loc al lor" (cam 2x1m).
Problema e , evident ca sunt pierderi de lumina , dar cat de mult conteaza asta ? Tinand cont ca acum pot folosi ventilatorul ala mare sa circul aerul corespunzator , am umiditate 55% fara sa fac nimic fata de mi-e rusine sa spun cat aveam inainte (+acusi ajunge umidificatorul), si temperatura medie de 25 de grade.Cool-tubeul sta la cam 45-50 cm de plante.
Am facut din Mylar-ul ala si scheletul de la dulap doua panouri ca sa mai reflecte lumina spre plante.
Pentru a ventila cool-tube-ul aveam un ventilator de baie 180m3/h care a tinut tubul rece cat a functionat. Problema e ca a functionat doar vreo 7 ore si apoi si-a dat duhul . Pe partea cealalta nu iesea aerul foarte cald... Asa ca am lasat doar cool-tube-ul fara ventilatie , se cam incinge sticla dar e ok temperatura.
Cum arata pentru o luna ?

Cea mai mare are 5 randuri de frunze , si celelalte cate 4 , iar bagseed-ul se chinuie sa ajunga la 3 si el.
Planuiesc sa le fac topping cand de la randul al 3-lea de frunze , e ok asa? Si din ce tai poate scot niste clone :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cooltube-ul fara ventilator devine doar un instrument de pastrare si concentrare a caldurii + pierdere a lumenilor. eu zic ca ar trebui sa il scoti, e inutil.
iti recomand sa astepti macar pana au 4 noduri bine dezvoltate pana sa faci toppingul, isi vor reveni mai repede iar tulpina va fi mai groasa si mai rezistenta pe viitor.
pierderile de lumina nu sunt o problema, problema este daca pe unde pierzi lumina iti intra lumina de afara, cand in growroom ar trebui sa fie intuneric bezna. asa ca ai grija, astupa toate gaurile, altfel risti sa te alegi cu ceva hermie.
 

greenrookie

Member
E bezna 100% , nu iese si nu intra nici un pic de lumina din spatiul respectiv.Lumina o pierd in jurul plantelor pentru ca ocupa doar 30% din spatiu ghivecele , iar in dulapul ala ocupau cam 85% si lumina ajungea numai la ele.
Receptionat , mai astept putin pana sa le fac topping , si m-ai linistit putin cu pierderile de lumina.
O sa cumpar un ventilator nou , am facut deja light trap-ul pe unde o sa iasa-intre aerul
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cat ai de gand sa tai din ele cand le faci topping de zici ca o sa pastrezi ce ramane pentru clone ? Vezi sa nu le macelaresti si tu asa cum facuse acum cateva luni marian (daca tin eu bine minte, desi e posibil sa fie o confuzie). Plantele isi revin cel mai repede dupa topping daca le tai doar motul. Cand tai mai multe internoduri o data trebuie sa ai grija sa izolezi capatul taiat cu o picatura de ceara (de preferinta de albine, cu propolis, dar merge si cu parafina) pentru a preveni infectarea locului si pentru a grabi vindecarea.

Eu am facut cu succes topping dupa al doilea internod, urmat de inca un topping la ramurile rezultate dupa primul internod si a iesit o planta cu 4 tulpini. A fost frumos ca au crescut toate in acelasi ritm si din cauza ca se indepartau in mod natural una de alta nu au crescut foarte mult in inaltime.

Asa cum spunea si Explo, un cooltube fara racire nu mai este cooltube, ci hot-tube. Pune-i macar un ventilator de PC sa sufle/traga aer pe bec, ca sa nu te trezesti ca se supraincalzeste.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca sunt mari inseamna ca le merge bine. Stai sa vezi cand se vor face cat farfuria de friptura, de vei putea sa-ti faci evantai din ele. Asa e cu gena de indica - umbreste tot.

Exista cateva artificii la care poti apela, cum ar fi trasul frunzelor in jos pentru a face loc si celor mici sa razbata la lumina sau gruparea degetelor unei singure frunze cu ajutorul unui inel de hartie (in cele din urma frunza respectiva va muri din lipsa de lumina).

Daca vrei mai poti tunde selectiv degetele frunzelor ( tai 2 degete cand frunza are 5, sau 3 cand are 7 , etc)
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
mah rookie, fa un efort de 55 de lei si ia-ti un extractor de la Dedeman, dar pune-l sa traga aerul, nu sa-l impinga, ca e mai eficienta asa.
Orice petarda de vent de baie costa cam 50 de lei, asa ca merita efortul. Eu am un extractor d-ala pe care l-am folosit cam doi ani incontinuu (aha!)
Si acum merge, da' sta cuminte curatat si impaketat asteptand urmatoarea aventura. ;)
 
Top