What's new

YAFGT 60cm x 60cmx x 160xm

MJgrow

Active member
Cum zicea si hempfield nu are rost sa te complici prea mult.

Ba ca sa iti mai spun un secret... sa stii ca mare diferenta intre a creste simplu in pamant cu ceva nutrienti fie ei si chimici (de la careffour sau alt market) dau rezultate aproximativ identice, daca nu chiar identice cu orce metoda "noua" alta decat clasica(ma refer la sol/pamant)

Daca ii oferi un recipient mare pe post de ghiveci, si 1 luna de veg sub un hps/mh de minim 150W sa stii ca o sa iasa cel putin 0.5g/W intr-un spatiu de 0.25m2. Ba cu putin efort ai putea chiar sa ingramadesti 2 plante in spatiul asta si sa te duci spre 1g/w

Uite-te la semnatura aia a mea si vezi ce poti face intr-un spatiu de 0.25m2 cu 150w intr-un recipient de 25L(cutie de alimente sau jucarii). Pamant amestecat cu perlit si cocos.

Pana acum de cand am pus planta in acel recipient nu s-a uscat niciodata pamantul, si nici nu am avut vreoun fel de deficienta. Am folosit fertilizatori din comert, chimici pentru plante verzi in veg si plante cu flori sau ceva in flower. Clar cei mai ieftini... ca doar sunt chimici si nu fac diferenta.

Pentru banii investiti sunt mai mult decat multumit de rezultate.

In concluzie, nu prea se merita sa arunci banii pe diverse acesorii cand la rezultatul final nu se vede un pic de diferenta.

Orcum, Bafta si abia astpet sa vad ce o sa iasa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
coco nu este mai iertator decat solul. ba chiar nu are nici un fel de buffer pentru ph si nutrienti, precum este humusul din sol.
 
cortul e sus, totul e montat
pana la urma nu pot sa-i fac circuit separat la lumina, n-am loc sa scot conductele pe laterale, deci e pus : scrubber->cooltube-> extractor-> afara

primele teste am inghesuit conductele la circuitul separat de lumina si se ducea temperatura in 30, mediu ambiant 24

acum , mediu ambiant 24.5, se duce in 31, nu pre vad sa fie presiune negativa inauntru

ma gandesc sa pun venilatorul ala de tubulatura undeva pe traseu.. dar oricum e de kkt
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nici sa nu te gandesti sa dai drumul la treaba pana nu scazi sub 27-26 de grade, ca vin calduri mari. Mai bine renunta la scrubber daca tot dai aerul afara; sau foloseste un ectractor mai puternic (nu de debit mai mare). Cred ca scrubberul reduce mai mult de 75% din debitul total. E din ala silentios de plastic ?
 
l-am mai gadilit, am ajuns la 4.5 grade peste ambient, 24 cu 28,5, RH scade mult, sub 40%, am pus ceva tavite cu apa dar nu pre se schimba povestea
tubul e cald dar il poti atinge, ideea ca simt caldura radiata de la el si la 5-6 cm de el, citeam pe undeva ca daca tii mana , poate sta si plantuta,
acum sunt la 20-25 cm de cooltube,la nivelul plantei se duce in 36 temp
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
toate problemele sunt legate de temperatura. daca vei scade temperatura, va creste si umiditatea.
36 de grade este foarte mult, la temperatura aia toata energia plantei merge catre mentinerea temperaturii la suprafata frunzei, si se creeaza un deficit de vapori.

in primul rand iti trebuie un ventilator mai puternic pentru cooltube, ar trebui sa treaca atat de mult aer prin el, incat sticla sa stea aproximativ la temp. aerului ce intra in el, fara a avea timp sa se incalzeasca. si probabil asta va rezolva partial problema.

apoi trebuie sa te gandesti ce mai poti schimba, ca vine vara, am inteles ca-s furtuni in romania acum, cand vin 35 grade plus ce vei face?
 
e cam 35 la nivelul unde vor fi frunzele, acum sunt sub un dome, dar in cort is 28... mai mult n-am ce-i face decat la gunoi cu el

am masurat si phul apei... si surpriza... 8,5, apa lasata la declorinat cateva zile, poate cu un airstone se mai modifica ceva, o sa fac si testul cu nutrienti.. dar in prima faza intentionam sa le ud cu apa chioara, poate ceva BioRhizotonic

citeam de pastile de co2 pe un forum de acvaristica, stiti ceva de ele ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aerul acela doar va grabi eliminarea clorului, orice diferenta a ph-ului cauzata de catitatea de oxigen dizolvat va fi temporara si nu va afecta ph-ul mediului. se gaseste ph down pentru treaba asta, sau daca folosesti nutrienti, cel mai probabil doza recomandata va cobora ph-ul spre o valoare acceptabila.

din cate stiu eu, pastilele alea au un cost mai mare de operare decat varianta DYI cu zahar + yeast, sau cea normala, cu CO2 imbuteliat. exista si niste butelii de unica folosinta pentru acvaristica, care cred ca te vor scoate mai bine ca pret decat pastilele, dar tot mai scump decat variantele de mai sus. acvaristica e un hobby, iar cine vrea sa o faca profesionist baga ceva bani, asa ca produsele sunt in general scumpe.

iar cu temperatura, sfatul meu ar fi sa nu strici semintele pana nu poti tine 28 de grade la distanta unde planuiesti sa tii varfurile plantelor (si asta intr-o zi cu soare). daca nu poti schimba nimic, planuieste grow-ul pentru la iarna. sigur se va vedea diferenta la recolta, si fiind aceleasi investitii, e risipa sa ii dai drumul pana nu reglezi bine ambientul.
 
citeam ca exista pastile de c02 care scad phul apei, pentru acvaristica
oricum semintele noi au sossit, 3 puse la germinat, 2 au iesit, una nu crapa, au cateva zile, stau ibntr-un dom improvizat pentru umiditate

dupa toate achizitiile cred ca o sa aplic varianta otetului pentru ph down, sau doar daca se gaseste pe la supermarketuri, exclus alta comanda
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pet shop pentru ph down. si daca-i pentru acvarii, e bun si pentru plante, cumpara ceva mai de calitate, ca te tine mult.

si nu ai nevoie de co2 in apa care o dai plantelor. asa ca nu folosi acele pastile pentru a scadea ph-ul.

bafta.
 
pai cred ca o sa trebiasca folosit to timpul.. ca e apa de robinet
mai citeam pe aici cu acid citric, nu lamaie.. ala de se gasea pe timpul lui raposatu, mic galben cu capac verde :)
 

MJgrow

Active member
adica sare de lamaie...

Merge si cu otet si cu lamanie(suc)

Problema la otet apare atunci cand cresti hidro. Nu e atat de stabil ca acidul citric sau sucul de lamaie.

Cel mai ok este PH down de pe la un petshop, sau magazin specializat cu acvaristica. costa undeva intre 20-30 lei un tub.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cand pui mana la gura de evacuare a aerului I'll simti iesind cu viteza sau doar adie un pic ? Nu te juca cu temperatura ca o sa iti para rau si o sa zici ca ai dat banii de pomana pe restul echipamentului.

Daca si fara scrubber temperatura nu scade inseamna ca e prea slab extractorul sau ca nu ai o gura de admisie suficient de mare. Incearca sa adaugi la intrare un ventilator de pc de 12cm incat sa ai presiune pozitiva in cort, poate asta te mai ajuta.

Daca ai germinat deja semintele ai cam o saptamana la dispozitie sa rezolvi problema temperaturii.

Ce bec ziceai ca folosesti ? Nu ai balast digital sa poti varia puterea ?

Cum ziceam intrun post anterior, masoara de sapte ori si taie o data. Daca acum e greu sa controlezi mediul, cand vei avea plante in veg in el va fi muuult mai greu sa rezolvi astfel de probleme fara sa aiba plantele de suferit.
 

MJgrow

Active member
Daca ne-ai oferi detalii asupra echipamentului cu problema, niste date tehnice, probabil ca o sa te putem ajuta. Eventual o poza cu setupul in momentul de fata.

Asa din presupus, pot fi multe variabile.
 
acum folosesc MH de 250W, ptr floare va fi un HPS
un VEnts VK01 sufla aer peste bec si-l scoate pe sus
un vents ttun trage momentan din cort si-l da afara intr-o laterala, cat de cat orientat spre fereastra aia, in floare o sa traga prin scrubber
o solutuie ar fi sa gasesc un element de ventilatie in Y din metal eventual si sa pot evacua si aerul din cort direct afara, oricum asta e cea mai buna solutie pana acum.. singurul mod sa scot racirea becului care e cea mai calda asta e

o sa mai incerc sa pun un switch termic de 70-90 grade pe live-ul de la bec si atunci sa pun ventilatorul sa traga aerul prin cooltube decat sa-l sufle peste, eventual iau inca un vents VK01 sa-l pun pe evacuare, problema e becul si racirea lui

citeam ca totusi hps da mai putina caldura comparativ cu mh, mh parca are o radiatie de cldura, in sensul ca e mai cald la 15 cm de cooltube decat la 3 cm de el

aerul de la bec sufla destul de tare, iar cel de ambient, are si termostat si sonda atarna acum la vreo 10-15 cm de podea si merge cam la 50%


am incercat varianta cu un singur circuit .. dar degeaba se incalzeste mult mai tare, o sa mai incerc si varianta scrubber->extractor->cooltube->afara-> si pe capatul evacuarii sa-i pun ventilatorul asta de tubulatura....
 

Attachments

  • IMG_3850.JPG
    IMG_3850.JPG
    69.4 KB · Views: 18
  • IMG_3851.JPG
    IMG_3851.JPG
    70.4 KB · Views: 22
  • IMG_3852.JPG
    IMG_3852.JPG
    85.7 KB · Views: 21
  • IMG_3853.JPG
    IMG_3853.JPG
    77.9 KB · Views: 19
  • IMG_3857.JPG
    IMG_3857.JPG
    71.6 KB · Views: 22

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai alta fereastra pe unde sa intre aerul in aceea camera? daca aerul intra tot pe geamul pe unde il dai afara, e posibil sa tragi acelasi aer cald inapoi..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De ce ai pus ventilatorul in cort ? Trebuie sa fie cat mai aproape de evacuare si sa aiba cat mai putina tubulatura dupa el. Tuburile alea flexibile pe care le-ai folosit sunt total ineficiente din punct de vedere al 'aerodinamicitatii' intrucat franeaza din greu aerul care circula prin ele. Cu cat suprafata tubului e mai lina, cu atat aerul circula cu viteza mai mare.

Daca nu trece nimeni pe langa geamul ala nu ai nevoie de filtru de carbune (presupunand ca geamul ala da afara).

De ce ai tub flexibil la intrarea in cooltube ? Ala introduce franare suplimentara. Incearca sa scurtezi pe cat se poate circuitul de ventilatie si sa ti traseele cat mai drepte, daca e cu putinta fara coturi.

Decat sa mai pui un ventilator sa sufle peste cooltube (incalzind in felul asta aerul din cort) mai bine I'll pui pe o gura de admisie ca sa ajute la intake.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sau pui ventilatoare sa sufle de jos in sus catre cooltube, si faci sus o evacuare pentru caldura si miros. si atunci lasi traseul cooltube-ului nefiltrat, separat.

acum intelegi de ce nu-s bune corturile, si e mai bun ceva dyi? ca se poate modifica absolut cum vrei!
 
e o debara , si aia e singura fereastra, problema e ca pe laterale nu pot face nici o evacuare, doar admisie in lateralelele de sus ptr cooltube si admisie pasiva jos
singura evacuare pe care o pot folosi e cea de sus

am pus ventilatorul ala de tubulatura inauntru ca sa nu traga aerul fiebinte de pe bec ci sa-l sufle ca e de plastic
am pus extractorul ala acolo pentru a scurta distanta intre filtrul de carbon si extractor, si cumva am ingramadit o evacuare pe laterala din dreapta cat sa sufle in sus

pana acum asta e cea mai ok varianta de temperaturi
as vedea 2 modoficari:
ambele implica montarea unei sigurante termice pe bec , sa fiu sigur ca daca crapa ventilatia imi taie faza la bec

1. folosirea unei conducte metalice in y , montata tot inauntru care sa adune atat evacuarea de la bec , cat si cea de la cort sa pot evacua tot aerul pe sus

2. sa incer sa fac totusi un singur circuit, tre sa ma gandesc si la mirosul din floare chiar daca e la ultimul etaj si dau aerul direct afara .. safety first, filtrul de carbon trebuie folosit...

citeam totusi ca cea mai buna pozitie pentru extractor e langa filtru, plus ca nu prea am unde sa-l prind afara, in cel mai rau caz l-as putea agata pe ala de tubulatura cu coarda elastica pe final

ce parere aveti de varianta :

(scrubber) acum nu->tubulatura 15-20cm -> extractor->tubulatura 40-50cm->cooltube->tubulatura 1M->ventilator de tubulatura pe final
 

pagabboy

Active member
e o debara , si aia e singura fereastra, problema e ca pe laterale nu pot face nici o evacuare, doar admisie in lateralelele de sus ptr cooltube si admisie pasiva jos
singura evacuare pe care o pot folosi e cea de sus

am pus ventilatorul ala de tubulatura inauntru ca sa nu traga aerul fiebinte de pe bec ci sa-l sufle ca e de plastic
am pus extractorul ala acolo pentru a scurta distanta intre filtrul de carbon si extractor, si cumva am ingramadit o evacuare pe laterala din dreapta cat sa sufle in sus

regula de baza din fizica aerul rece este pe jos iar aerul cald intyotdeauna se ridica deci orice admisie indiferent cu em ea se face de jos . cauta ca erau desene cu schite de circulatie a aerului . la cooltube cea mai buna varianta ce am vazut este ventilator care impinge aerul si trage din habitat spre tubul becului montat inline inainte de bec(lampa) si unul montat exact la capatul tubulaturii in exterior care scoate tot inline pe tubulatura, filtrul de aer bagal la capatul evacuarii .
 
Top