What's new

Βοήθεια και απορίες στο ξεκίνημα

Cyanideyo

New member
Βοήθεια και απορίες στο ξεκίνημα

Καλησπέρα στο φόρουμ!Μετά από πολύ διάβασμα εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ αποφάσισα και γω να ξεκινήσω την προσωπική μου καλλιέργεια.Τρελένομαι και μόνο στην ιδέα ότι θα έχω το δικό μου βοτάνι προσεγμένο όπως πρέπει και δεν θα έχω πάρε-δώσε με κανέναν.'Οπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι τα φώτα σας για να το τρέξω όσο καλύτερα γίνεται.
Ο χώρος μου είναι μία ξύλινη ντουλάπα 2.40 ύψος/0.90 πλάτος/0.60 βάθος που θα την ντύσω με άσπρο mylar.Για πρώτη φορά έχω πάρει να βάλω 2 αυτόματες χήρες να δώ την όλη διαδικασία μια φορά να αποκτήσω λίγο εμπειρία.Τώρα ο εξοπλισμός μου είναι ο εξής:
-Λάμπα ΗPS 400αρα,μετασχηματιστή και κάτοπτρο(δυστυχώς δεν μου βγήκαν τα λεφτά και για cooltube)
-Αθόρυβο Εξαερισμό και φίλτρο στα 520m3/h και ηχομονωτικό σωλήνα
-Χώμα και λιπάσματα της Βiobizz (λόγω αυτόματων θα παίξω με ligh mix μόνο και grow/bloom/topmax)+περλίτη
-11 λίτρα γλάστρες στις οποίες θα μείνουν μέχρι το τέλος,Θερμόμετρο και υγρασιόμετρο,μετρητή ph και ph down,ανεμιστήρα και χρονοδιακόπτες.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Οι διαστάσεις του χώρου και κυρίως το βάθος αρκούν? Γενικά πως βλέπετε τον εξοπλισμό? Λείπει κάτι σημαντικό? Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω αυτή τη στιγμή ειναι το στήσιμο του εξαερισμού και ιδίως το πώς θα καταφέρω την εισαγωγή.
Έκανα ένα πρόχειρο σχήμα για να καταλάβετε πάνω κάτω.Εγώ λέω να βάλω εξαερισμό και φίλτρο στον χώρο 2 γιατί προς τα εκεί θα καταλήγει ο σωλήνας του εξαερισμού εκτός σπιτιού(υπάρχει ήδη τρύπα στον τοίχο).
Η τρύπα που θα κάνω για την εισαγωγή μπορεί να ειναι μόνο στην πλευρά της ντουλάπας που φαίνεται στο σχήμα.Θα χρειαστώ και ανεμιστήρα για την εισαγωγή η μπορεί να γίνει παθητικά?Αν μπορέι να γινει παθητικά θα το προτιμούσα αλλά ποιό πρέπει να είναι το μέγεθος της τρύπας για να έχω αρνητική πίεση μέσα?2 φορές το μέγεθος της τρύπας εξαγωγής?
 

b3n

Member
καλησπερα, cyan, βασικα δε φαινεται το σχημα σου

δεν χρειαζεσαι ανεμιστηρα για την εισαγωγη και αρνητικη πιεση θα εχεις ετσι κ αλλιως, οτι μεγεθος κ να εχει η τρυπα. 10-12 ποντοι ειναι καλα.

θα χρειαστεις ενα μικρο ανεμιστηρα μεσα στη ντουλαπα για την ανακυκλωση του αερα, να φυσαει αναμεσα στα φυτα κ τη λαμπα
 

Cyanideyo

New member
Καλησπέρα και σε σένα b3n και ευχαριστώ και για την άμεση απάντηση..Νομίζω ήταν private γιαυτό δεν φαινόταν το σχήμα πρέπει να το έφτιαξα..Δηλαδή εκτός ανεμιστήρα για ανακύκλωση να ανοίξω μια τρύπα 10-12 πόντους στο ύψος των φυτών με σωλήνα να κάνω 2 γωνίες και να το αφήσω παθητικά?
 

b3n

Member
τωρα το βλεπω το σχημα.

1. το φιλτρο πρεπει να ειναι στο χωρο 1.
2. απο την πλευρα εισαγωγης χρειαζεσαι μονο μια τρυπα οσο χαμηλοτερα γινεται, φροντησε να τη καλυψεις με διχτυ για να αποφυγεις σκονες κ εντομα
 

bazz

Member
Πο πο παει η ντουλαπα!!!

Εκει που θα παρεις τα πραγματα....να εισαι σίγουρος οτι ολοι ειναι άσοι στην εσωτερική καλλιέργεια....μπορεις ανετα να ρωτισεις αυτους, αυτη ειναι η δουλεια τους...... κανεις δεν θα σε ρωτήσει τι φυτα θα βαλεις.

Να εχεις ομως μια αποψη γιατι μερικοι θα σου πουλήσουν και το βρακι τους, γιατι μαλλον θα το χρειαστείς!!!!

Μην κανεις ζημιες στο σπιτι μωρε.....ουτος η αλλος θα παρεις τεντ κάποια στιγμη...παρτό τωρα!!
 

Cyanideyo

New member
Tέλεια ευχαριστώ b3n! Δίχτυ θα βάλω και στην εισαγωγή και στην εξαγωγή σίγουρα!
Γειά σου bazz! Τα πιο πολλά τα έχω ήδη και είμαι έτοιμος (και τρελαμένος) να ξεκινήσω οπότε τεντ από το επόμενο grow.Όχι λές?Είναι και stealth η ντουλάπα δεν φαίνεται τίποτα εκτός απο την τρύπα εισαγωγής όσο και να κοιτάς.
 

Cyanideyo

New member
Κανένα άλλο σχόλιο μάγκες; Kάτι; Οτιδήποτε θα μου φανεί πολύ χρήσιμο τώρα στην αρχή...
 

ironagxos

Member
Πο πο παει η ντουλαπα!!!

Εκει που θα παρεις τα πραγματα....να εισαι σίγουρος οτι ολοι ειναι άσοι στην εσωτερική καλλιέργεια....μπορεις ανετα να ρωτισεις αυτους, αυτη ειναι η δουλεια τους...... κανεις δεν θα σε ρωτήσει τι φυτα θα βαλεις.

Να εχεις ομως μια αποψη γιατι μερικοι θα σου πουλήσουν και το βρακι τους, γιατι μαλλον θα το χρειαστείς!!!!

Μην κανεις ζημιες στο σπιτι μωρε.....ουτος η αλλος θα παρεις τεντ κάποια στιγμη...παρτό τωρα!!
akrivos..argisa -ekana trypes m nero....all t tent t phra esto kai arga ..kai sothika opos leei kai o filos bazz!!!
olla einai ena pazzle!!!:peacock:
 

b3n

Member
Κανένα άλλο σχόλιο μάγκες; Kάτι; Οτιδήποτε θα μου φανεί πολύ χρήσιμο τώρα στην αρχή...
να προσεχεις με το νερο, να περιμενεις να στεγνωσει το χωμα κ μετα οσο χρειαζεται μην το παρακανεις
 

b3n

Member
Tέλεια ευχαριστώ b3n! Δίχτυ θα βάλω και στην εισαγωγή και στην εξαγωγή σίγουρα!
Γειά σου bazz! Τα πιο πολλά τα έχω ήδη και είμαι έτοιμος (και τρελαμένος) να ξεκινήσω οπότε τεντ από το επόμενο grow.Όχι λές?Είναι και stealth η ντουλάπα δεν φαίνεται τίποτα εκτός απο την τρύπα εισαγωγής όσο και να κοιτάς.
το τεντ αξιζει τα λεφτα του, καλυτερα δες τι θα καταφερεις με αυτα που εχεις κ μετα αποφασιζεις
 

Cyanideyo

New member
Tο πιστεύω ότι τα αξίζει..2ο grow στανταράκι! Θα κάνω ότι καλύτερω μπορώ για πρώτη φορά με αυτά που έχω όπως λες να αποκτήσω και λιγάκι εμπειρία! Ευχαριστώ και πάλι b3n και ελπίζω να τα πούμε σύντομα και στα ημερολόγια.
 
Top