What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

VAporizer

weedolada

Member
θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί vaporizer για την φούντα του?αγόρασα ένα καινούριο τώρα αλλά έχω ένα θέμα με την γεύση που μου έρχεται στο στόμα,παρόλο που γι αυτό είχα διαβάσει καλές κριτικές πριν το αγοράσω..κανείς με εμπειρίες vaping?:tiphat:
 

panas1

Member
για πες τι εχεις παρει κ ποσο..

καιρό τώρα φλερτάρω με την ιδέα να πάρω μελλοντικά ενα.. αλλα δε ξέρω..
απ αυτά που έχω διαβάσει εχω καταλάβει οτι πρέπει να σκάσεις καλά λεφτά για να αξίζει
κι απ τη στιγμή που δεν έχω δοκιμάσει προβληματίζομαι...
είμαι κ του τσιγάρου πιο πολύ η αλήθεια είναι
 
Εμενα προσφατα αρχισε να με ψηνει αυτο. Portable και δουλευει με μπαταρια. Βεβαια εχει 100$ το γαμιδι (παιζει και ενα ιδιο αλλη μαρκα με 70$), αλλα ειναι πανευκολο να το φτιαξεις (εδω τα σκεδια). Οταν ξαναβρεθω κοντα σε ξυλα,πριονια,τρυπανια και λοιπα θα κανω μια αποπειρα :p
 

weedolada

Member
για πες τι εχεις παρει κ ποσο..

καιρό τώρα φλερτάρω με την ιδέα να πάρω μελλοντικά ενα.. αλλα δε ξέρω..
απ αυτά που έχω διαβάσει εχω καταλάβει οτι πρέπει να σκάσεις καλά λεφτά για να αξίζει
κι απ τη στιγμή που δεν έχω δοκιμάσει προβληματίζομαι...
είμαι κ του τσιγάρου πιο πολύ η αλήθεια είναι
έψαξα αρκετά φίλε..αυτό που πήρα είναι το arizer solo καλές κριτικές και η τιμή αρκετά τσιμπημένη για portable..220$ το δίνουν στο site η εταιρία εγώ το πήρα πιο φτηνά από ebay..έχει πολύ γερή μπαταρία και βγάζει καλό ντουμάνι αλλά έχω παρατηρήσει αυτή την γεύση την περίεργη..σαν το τσιγάρο δεν έχει ρε φίλε αλλά θέλω να το κόψω το γαμημένο..
Εμενα προσφατα αρχισε να με ψηνει αυτο. Portable και δουλευει με μπαταρια. Βεβαια εχει 100$ το γαμιδι (παιζει και ενα ιδιο αλλη μαρκα με 70$), αλλα ειναι πανευκολο να το φτιαξεις (εδω τα σκεδια). Οταν ξαναβρεθω κοντα σε ξυλα,πριονια,τρυπανια και λοιπα θα κανω μια αποπειρα :p
αυτό ήταν η αρχική μου επιλογή γιατί και γι αυτό είχα διαβάσει καλές κριτικές,αλλά μετά διάβασα ότι θα πρέπει να εχεις μαζί σου και ένα κουτί με μπαταρίες γιατί δεν κρατάνε..ο οδηγός για το MFLB τα σπάει..καλή φάση..αν και δεν μου φαίνεται και τόσο εύκολη υπόθεση..
 

panas1

Member
μπα αμα εχεις τα εργαλεία κ πιάνουν τα χέρια ευκολο είναι..

βάτραχε.. ξεκίνα παραγωγή :p

βγάζει καλό ντουμάνι αλλά έχω παρατηρήσει αυτή την γεύση την περίεργη..

αυτό... φοβάμαι οτι δε θα μ αρέσει η γευση που βγάζει.. (είναι σα να λέμε κοτόπουλο στα κάρβουνα κ κοτόπουλο στον ατμό.. :D )
 

Rondelia

Active member
http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=233058

Για φορητό, arizer solo με τα 1000! Όσο για τις γεύσεις αλλάζουν με την ώρα. Οι πρώτες τζούρες έχουν γεύση από τα τερπενοειδή ενώ στο τέλος μετά γίνεται κάτι σαν ψητή σοκολάτα.
 

weedolada

Member
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=233058

Για φορητό, arizer solo με τα 1000! Όσο για τις γεύσεις αλλάζουν με την ώρα. Οι πρώτες τζούρες έχουν γεύση από τα τερπενοειδή ενώ στο τέλος μετά γίνεται κάτι σαν ψητή σοκολάτα.

αυτό πήρα rondelia γιατί διάβασα καλές κριτικές..τώρα που διαβάζω σε fora σε κάποιους υπάρχει το θέμα "μυρωδιά" σε κάποιους όχι,κάποιοι το διόρθωσαν με μερικούς κύκλους "καψίματος":)biggrin:)..πιο πολύ έχει να κάνει με μυρωδιά καμένου παπά σε όποια ρύθμιση θερμοκρασίας και αν το δοκίμασα..οπότε μάλλον θα κάνω υπομονή στην αρχή μήπως και αλλάξει κάτι..
 

Rondelia

Active member
Μήπως το βάζεις στο πολύ δυνατό και στο καίει λιγάκι; Εγώ το βάζω στο 2 πίνω μέχρι να μην έχει να δώσει, μετά στο 3 και σταδιακά το πάω μέχρι το 5 και το 7. Περίεργο που σε χαλάει η γεύση, εμένα μου φαίνεται πολύ προτιμότερη από τη γεύση που αφήνει στο στόμα το κάπνισμα.
 
Περισσοτερο ειναι πιστευω η αλλαγη. Εκει που εχεις μαθει στο πυκνο ντουμανι και τη στανταρ καπνοχασισογευση, ερχεται το vaporizer και στα λεει αλλιως. Εμενα μου φαινοτανε σαν να βγαζει γευση πλαστικου απο το τσουτσουνι (απο αυτο του τζιβανα.γρ ειχα πιει).
 

weedolada

Member
χθες το έκαψα μερικούς κύκλους χωρίς τίποτα μέσα και κάπως έστρωσε η γεύση..
@froghunter αυτή η πλαστικούρα σαν να μου έρχόταν και μένα..το καλό με το arizer solo είναι ότι βγάζει καλό ντουμάνι και αυτό (όχι σαν τον μπάφο βέβαια) αλλά είναι πυκνός ο καπνός..το βασικό είναι αυτό που λες να συνηθίσεις την αλλαγή..
 

weedolada

Member
rondelia πόσο πάει ένα γέμισμα του arizer με τον τρόπο που περιέγραψες..εννοώ πόσες τζούρες σου βγάζει έτσι αν το υπολόγισες?προχτές έστριψα κάτι περισσεύματα από το vaporizer (καταραμένη ξεραΐλα :wallbash:) και την άκουσα πράγμα που σημαίνει ότι κάτι δεν έκανα καλά..έτσι δεν είναι?
 
L

letis

πρόσφατα πήρα το arizer extreme q μιας και γω λόγω υγείας έχω κόψει το τσιγάρο και δε γουστάρω να ξαναβάλω καπνό στο στόμα μου... δεν έχω εμπειρία από vapors αλλά αυτό που διάβασα και κατάλαβα είναι ότι όσο περισσότερο ντουμάνι βγάζει τόσο περισσότερη καυση και όχι ατμοποίηση κάνει. πράγμα που δεν το θέλουμε καθόλου. προσωπικά το έχω και δουλεύει στους 180. από τους 200 και πάνω βλέπω ότι καίγεται αρκετά και αυτό δεν το θέλω με τίποτα.
 
φαίνεται και στη γεύση άλλωστε όταν πολιοζεσταθεί ...
θέλει να βρείς τοκουμπί ανάλογα και την περίπτωση της φούντας.με το μαύρο δεν έχω βρει κουμπί ακόμα...
 

panas1

Member
vape-temps-chart.jpg



lOIDSxg.jpg
 

Booker

Member
Είμαι σε αναμονή για το Ariser Solo, σε λίγες μέρες θα σας πω και την δικιά μου εντύπωση. Ελπίζω να ταυτίζεται με του Ron και να μην έχω θέμα με την γεύση. Πάντως δεν έχω διαβάσει τέτοιο θέμα για το συγκεκριμένο πέρα του ότι καίει λίγο την φούντα σε υψηλές θερμοκρασίες.
Letis για πες περισσότερα για το Extrem Q, πολύ με προβλημάτισε αν έπρεπε να πάρω σταθερό η φορητό.
 
L

letis

δεν έχω σχηματίσει και καλή ακόμη άποψη. σαν μηχάνημα καλό φαίνεται. δουλειά καλή φαίνεται να κάνει αλλά και πάλι τι να σου πω. έχω ξανα πιεί σε vape στη ζωή μου 3-4 φορές και όλες ήταν με volcano που θεωρείται το καλύτερο αλλά παίρνει μόνο μπαλόνι. το extreme q είναι από τα λίγα που παίρνουν και μπαλόνι και στόμιο.
πάντως κατά τη γνώμη μου και τα 2 χρειάζονται (φορητό και σταθερό). αν πίνεις αποκλειστικά με vape υποχρεωτικά θα πάρεις και τα 2. αλλιώς δεν θα ξαναπιείς έξω από το σπίτι σου εκτός και αν θεωρείς βολικό να κουβαλάς όλο το μηχάνημα μαζί σου και να ψάχνεις για μπρίζα... :) κα ιγω πήρα μόνο το extreme q αλλά βλέπω ότι δεν το γλυτώνω και το pen. από έρευνα πάντως που έκανα και το pax είναι πολύ καλό και παίρνει και φούντα και λάδια...
 

Booker

Member
Μια βδομάδα με το Ariser Solo και μπορώ να πω ότι κάθε μέρα το γουστάρω όλο και περισσότερο. Δεν είχα ξαναδοκιμάσει στο παρελθόν κάτι σε vap και είχα κάποιες επιφυλάξεις ως παραδοσιακός καπνιστής-θεριακλής για το αν θα μου κάνει. Η αλήθεια είναι ότι δεν αντικατέστησα το στριφτό με το vap, αλλά σαφώς είναι ότι καλύτερο για πρωινό ή για πρώτο μπάφο που λέμε.Έχει πολύ φίνο φτιάξιμο χωρίς να σε καταστρέφει και να σε κάνει ακοινώνητο. Εγώ που δεν έπινα ποτέ στην δουλειά με αυτό έχω ξεκωλιαστεί μια βδομάδα τώρα και δουλεύω πολύ πιο άνετα και ευχάριστα. Για κάποιον που θέλει να κόψει την νικοτίνη είναι ότι πρέπει. Επίσης δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου, οπότε την πίνετε άνετα σε πολλούς χώρους. Όσοι με ρωτάνε τι είναι τους λέω είναι ηλεκτρονική πίπα, η καλύτερη της αγοράς από Βέλγιο :p . Συγκεκριμένα τώρα για το Ariser να πω ότι έχει πολύ ωραία και mild γεύση, δεν καίει την φούντα, εγώ το ξεκινάω στο 5 και το τελειώνω στο 6 με μάξιμουμ 7 που έχει στις σκάλες και είναι μια χαρά δεν καίγεται η φούντα. Τα γυάλινα tubes καθαρίζονται στο λεπτό κάτω από την βρύση με καυτό νερό. Είμαι σίγουρος ότι και στην οδήγηση σε ταξίδι θα είναι πολύ σούπερ και θα βολεύει. Η μπαταρία είναι μια χαρά σε διάρκεια. Όμορφη και διακριτική συσκευή, πολύ απλή στην χρήση, δεν βρίσκω ούτε ένα ελάττωμα, ήδη σκέφτομαι να πάρω και ένα σταθερό μπας και εκμηδενιστούν τα στριφτά με νικοτίνη.
Vives μάγκες!
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top