What's new

Utilizari ale Cannabisului in scop medicinal

herb_is_a_plant

New member
Multumesc pentru raspunsuri!
Apropo de greata; imi amintesc ca aveam intr-o zi dureri de cap si greata(destul de puternice), dupa ce mi-am fumat cuiul singurel acasa, m-am trezit ascultand muzica si dand din cap la calculator. Partea interesanta e ca m-a luat somnul, am dormit(1 ora 2), si m-am trezit aproape in aceasi stare de rau ca inainte:)) mi s-a parut foarte curios
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Inseamna ca nu a disparut cauza problemei. Nu-s medic si nici in masura sa dau sfaturi medicale, insa de obicei durerile de cap insotite de greata si o stare generala de rau sunt cauzate de bila, asa ca o mica verificare a un medic generalist nu ar strica.
 

Evil6

Member
Mai adaug si eu pe aici ce am citit si vazut pe propria piele, am mai scris despre asta dar acum vin cu niste detalii

Pentru diabetici(tip 1&2):

-scade glicemia
-scade fluctuatia glicemiei
-scade toleranta la insulina
-scade riscul de neuropatie
-amelioreaza multe din efectele stresului glicemic( pentru cei care au avut un diabet necontrolat mult timp, sau care trec de la hipoglicemie la hiperglicemie de 3 ori pe zi)
-altele, inclusiv reduce din stresul pe care il primeste inima de la diabet


De preferat soiuri cu mai mult CBD in ele care sa nu dae munchies, mai ales daca nu te poti abtine. Daca nu esti o putoare lenesa, atunci nu conteaza daca ai sau nu munchies chiar asa de mult. Imediat dupa ce fumezi apucate sa faci niste munchies sanatoase, gen: shake din fructe(capsuni, banane sau decarevrei) si putina miere in loc de zahar, cu menta etc. prajituri cu ovaz sau chestii similare cu carbohidrati lenti ( multe retete pe google)
Legume crude taiate spalate gata de rontaiala(de preferat morcovi),
Boabe de soia prajite etc. etc.


Lista poate continua cu multe chestii (google). Idea este sa inveti cum sa folosesti canepa(dozajul, ca sa spun asa), preferabil sa o mananci in loc sa o fumezi, si sa te inveti la munchies sa iti prepari tu tot timpul ceva hranitor cu cat mai putini carbohidrati. Daca cineva are intrebari sau nelamuriri atunci sa puna o intrebare. In ultima vreme a aparut din ce in ce mai multa informatie cu privire la efectele ierbii asupra diabetului, si cam toate studiile sunt de bine, se pare ca are mai multe efecte benefice asupra diabetului decat ce am enumerat mai sus.


Atentie: daca cumva esti in prag de hipoglicemie, mai intai mananca ceva inainte sa fumezi, altfel, munchies combinate cu mania indusa de hipoglicemie pentru mancare, te va face sa iti rupi frigiderul in 2, dupa care vei mai infuleca 3-4 vecini :)

Ah.. si daca ai diabet, in loc de tigari/alcool este muuult mai sanatoasa pentru tine canepa.

Pentru sanatatea ta!
sorry... deja aproape terminai jointul de cand am inceput postul, ma luai cu scrisul pe aici si uitai sa incetez sa mai pufai :)) hahahah

Bafta! si nu uita, nici maimutelor nu le plac oamenii rai : (
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
313398_490980090938071_419996576_n.jpg


Ai dreptate!
 

Drackon

Active member
Am si eu o intrebare, acum nu stiu daca trebuia sa o pun aici la in threadul de intrabri, dar asta a iesit la numaratoare:

Acum, cannabisul ajuta in cazul prolapsului de valva mitrala? Aveti ceva informatii despre ce efecte are asupra valvei mitrale? Multumesc anticipat.
 

UpRiser

Member
de la varsta de 12 ani iau calmante pentru cefalee.tin sa mentionez ca, cannabisul m-a ajutat foarte mult in calmarea durerilor si pot spune ca mi-a salvat ficatul.Thank god there's weed.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Foarte tare, din ce in ce mai multe pareri pozitive din partea celor care au testat cu adevarat acest medicament. Se pare ca extractele si strainurile cu mai putin thc si mai mult cbd si-au mai gasit o nisa de clienti.
 

Cucurigu

New member
Eu nu am testat,dar am o prietena care este venita din grecia si are probleme la coloana avea tot timpul tot felul de crize, doctorul ii dadea tot felul de pastile care ii distrugea ficatul pana cand dupa ceva timp o plecat inapoi. Cand s-a intors mi-a povestit totul, mi-a aratat buddul...etc Fata incepuse sa isi cultive ea singura si sa fumeze,se simtea mult mai bine, nu mai facea acele crize. Parerea mea este ca este magica.
 

gabigowriel

New member
Uruguay Legalizes Marijuana

/watch?v=a2WcsweQ21I


http://www.cannabisinternational.org/patents.php



Patents

Related To The Dietary And Medicinal Study And Use Of Cannabis

US Patent 6,630,507 (pdf-120KB)“Cannabinoids as Antioxidants and Neuroprotectants” Assigned to the United States of America, it provides guidelines for relevant medical conditions and dosage schedules for CBD. Review LOG notes on the use of vaporization to separate CBD from THCMedicinal Acidic Cannabinoids / US 7,807,711 B2 (pdf-120KB)Invention relates to an acidic cannabinoid, the method for extracting and preparing.Pharmaceutical Compositions For The Treatment Of Chronic Obstructive Pulmonary Disease US 2009 / 0197941 A1 Aug. 6, 2009 (pdf-132KB)Discusses the preferred ratio of CBD to THC being 1:1Anti-nausea And Anti-vomiting Activity Of Cannabidiol Compounds / US 2003 0225156 A1 Dec. 4, 2003 (pdf-64KB)Inventor: Raphael Mechoulam. The applied dose can be adjusted based on the relative bioavailability and potency of the administered compound. Adjusting the dose to achieve maximal efficacy...Combination Of Cannabinoids For The Treatment Of Peripheral Neuropathic Pain US 2010/0035978 A1 Feb 11, 2010 (pdf-1.5MB)This patent identifies “the ratio of CBD:THC by weight is between 10:1 to 1:10.”US Patent 6,410,588 B1 (pdf-1.5MB)Feldmann, et al. “Use of Cannabinoids as Anti-inflammatory Agents”US 2007/0099987 A1 (pdf-1.4MB)Weiss, et al. “Treating or Preventing Diabetes with Cannabidiol”US Patent 6,946,150 B27 (pdf-2.7MB)Brian Whittle. “Pharmaceutical Formulation.” Using a pump action spray to administer cannabinoids via the mucosal surfaces.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am o intrebare pentru toti utilizatorii de iarba de pe forumul asta, fie ei mai vechi sau mai noi:

Vi s-a intamplat vreodata sa resimtiti dureri de rinichi dupa ce consumati iarba, in special in edibles ?

Acum vreo doua luni am facut o runda de crackers cu cereale si cannabutter si de mai multe ori, atat eu cat si inca vreo doua persoane am constatat aparitia acestor dureri in ziua urmatoare, dureri care s-au atenuat cam dupa 24h.

Am mai facut ceva cautari pe net dar n-am gasit nimic concludent in sensul asta. As vrea sa stiu daca durerile sunt ... doar dureri sau daca denota o afectiune a rinichilor accentuata de compusii din iarba.

Cu nici doua saptamani inainte am fumat zilnic in cantitati mari si nu am resimtit nici cel mai mic discomfort sau durere in rinichi.

Orice informatie e binevenita.

Multumesc :tiphat:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
NU, NICIODATA.
Singurele efecte adverse la mine au loc in lipsa consumului, lipsindu-mi efectele benefice. Am cefalee (dureri de cap) cand nu consum asa ca, vreau nu vreau, continui tratamentul.
:good:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu a fost un caz izolat , am patit-o de mai multe ori, dar numai cand am consumat produse culinare preparate cu cannabutter.

Rinichii au un rol crucial in buna functionare a organismului si de cele mai multe ori afectiunile sunt ireversibile. Vreau sa fiu sigur ca nu ii stric in felul asta.

Voi juca rolul de cobai si voi testa vreo 5g de cannabutter din acelasi lot cu cel folosit la crackers sa vad daca mai apar dureri.

Google mi-a dat mai multe raspunsuri pe tema asta insa nimic detaliat si cu argumente stiintifice solide. Singura explicatie mai pertinenta este ca THC-ul prin degradare se transforma in CBN (am zis bine ??), compus ce ar putea afecta functia renala.

Cercetarea continua ! Daca va ies in cale informatii legate de asta va rog sa le postati aici.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Durerea era localizata , foarte bine delimitata, imposibil de confundat (fiind uneori foarte puternica, acuta).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Molecular Biologist Explains How THC Completely Kills Cancer Cells
Dr. Christina Sanchez is a molecular biologist at Compultense University in Madrid Spain, her research led to the findings that THC does indeed kill cancer cells! She sat down with us to explain her work...
http://vimeo.com/83094404
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Asa este, insa cantitatile terapeutice de THC, apreciate dupa studiile in vitro, te fac leguma indiferent de toleranta. De aia se "incearca" CBDul acum. Bine, daca esti stoner, nu e o problema :D

Daca m-ar intreba cineva, eu as testa o compozitie THCa/CBDa/CBD, cu cat mai putin THC, pentru problema asta.
Cancerul e o boala pacatoasa, insa chiar si asa sunt metode de vindecare mult mai bune decat in prezent, chiar si in medicina alopata. Eu socot insa ca nu se doreste de catre "bigpharma" si nu, nu sunt paranoic.

Pentru cei in nevoie, tot asa cum se prepara concentratele de cannabis, se pot utiliza si concentrate din alte plante medicinale, cu efecte similare. Insa un tratament cu astfel de preparate ar costa cam 500 de euro pe luna. Hai, pun de la mine, 1000, ca sa se imbogateasca producatorii.
Tratamentul alopat costa de la cateva mii, la cateva zeci de mii de euro, depinzand de tratament si de tara, insa este subventionat de stat intr-o anumita masura, astfel incat el poate sa para gratuit. De fapt, cele foarte ieftine sunt subventionate de stat, pe cate stiu eu. Foarte ieftine insemnand undeva la 5-10000 de euro lunar.

Ce pot spune este ca, din experienta mea, efectele tratamentelor naturiste facute cu cap (ceea ce nu prea se petrece din pacate, dar s-ar putea sa se mai schimbe lucrurile) sunt net superioare celor alopate, fie si in termeni de ameliorare a afectiunii si a suportabilitatii ei. Cu toate acestea, nu o sa vedem prea curand statul spagar (statele spagare, ca nu numai Romania este) si sclave ale bigPharma-ei, subventionand tratamentele naturiste.

Acu, exista si exceptii. Daca Sativexul ar intra pe piata, ar fi aprobat in cateva luni. Asta pentru simplul motiv ca bigPharma l-a dezvoltat. Totusi, ca sa faca un vasilica pe aici ceva similar, legal, nici nu se pune problema.

Desigur, orice vasilica poate sa faca asta acasa. Teoretic. Insa practic, nu stiu zau. Am discutat cu destul de multe persoane cu boala asta (cancer). Din 100, poate una ar putea sa faca de una singura un concentrat de canepa, restul, e jale, parca sunt paliti cu leuca...

Da' ce fac eu aici? A, imi vars oful. Scuze...
 

eska

Member
Asa este, insa cantitatile terapeutice de THC, apreciate dupa studiile in vitro, te fac leguma indiferent de toleranta. De aia se "incearca" CBDul acum. Bine, daca esti stoner, nu e o problema :D

Daca m-ar intreba cineva, eu as testa o compozitie THCa/CBDa/CBD, cu cat mai putin THC, pentru problema asta.
Cancerul e o boala pacatoasa, insa chiar si asa sunt metode de vindecare mult mai bune decat in prezent, chiar si in medicina alopata. Eu socot insa ca nu se doreste de catre "bigpharma" si nu, nu sunt paranoic.

Pentru cei in nevoie, tot asa cum se prepara concentratele de cannabis, se pot utiliza si concentrate din alte plante medicinale, cu efecte similare. Insa un tratament cu astfel de preparate ar costa cam 500 de euro pe luna. Hai, pun de la mine, 1000, ca sa se imbogateasca producatorii.
Tratamentul alopat costa de la cateva mii, la cateva zeci de mii de euro, depinzand de tratament si de tara, insa este subventionat de stat intr-o anumita masura, astfel incat el poate sa para gratuit. De fapt, cele foarte ieftine sunt subventionate de stat, pe cate stiu eu. Foarte ieftine insemnand undeva la 5-10000 de euro lunar.

Ce pot spune este ca, din experienta mea, efectele tratamentelor naturiste facute cu cap (ceea ce nu prea se petrece din pacate, dar s-ar putea sa se mai schimbe lucrurile) sunt net superioare celor alopate, fie si in termeni de ameliorare a afectiunii si a suportabilitatii ei. Cu toate acestea, nu o sa vedem prea curand statul spagar (statele spagare, ca nu numai Romania este) si sclave ale bigPharma-ei, subventionand tratamentele naturiste.

Acu, exista si exceptii. Daca Sativexul ar intra pe piata, ar fi aprobat in cateva luni. Asta pentru simplul motiv ca bigPharma l-a dezvoltat. Totusi, ca sa faca un vasilica pe aici ceva similar, legal, nici nu se pune problema.

Desigur, orice vasilica poate sa faca asta acasa. Teoretic. Insa practic, nu stiu zau. Am discutat cu destul de multe persoane cu boala asta (cancer). Din 100, poate una ar putea sa faca de una singura un concentrat de canepa, restul, e jale, parca sunt paliti cu leuca...

Da' ce fac eu aici? A, imi vars oful. Scuze...


pe langa of-ul tau detaliat miroase si putintica propaganda :) de care poate ca nu-ti dai seama. dar vom vedea.

punctual, da, orice vasilica poate sa-si faca ulei din canepa (din buzi, din seminte) , 2 satiflexu imi pare tot din acelasi film de dezinformare si manipulare, inclusiv vizual.

de ce vorbesti de "stoneri" ca si cand ar fi "ei" ? :chin:

si sa nu ne mai ascundem dupa degetul infipt in pizda, cancerul se poate vindeca cu iarba de calitate, cu mult thc, si cu cat mai concentrat (uleiu din buzi pe care poate sa-l extraga si vasilica) . Tratament alopat LOL. Vrei alta abordare a problemei? alta abordare ar fi introducerea in shamanism, care inseamna mult mai mult decat o experienta cu ayahuasca.

si de unde atata pasiune pentru fetite crude, CBD si alte hipsterisme? ai putea sa ne spui ce afectiuni medicale ai? poate gasim aici impreuna leacul.

mi-am spus si eu oful si te rog n-o lua personal. dezbatem :)
:tiphat:
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@eska: sa o luam punctual (si nu, nu o iau personal, insa multumesc de nota, nu as fi observat :D)

1. Teoretic propaganda e cand iti dai seama. In cazul meu as spune ca e vorba doar de prozelitism, poate. Asta nici nu mi se pare nefiresc, atat timp cat nu e si habotnic...

2. Din seminte nu are ce face cu el. Adica are ce face, salata... Teoretic da, dar practic, pe majoritatea oamenilor nu ii duce capul. Nu ii compara cu tine pe Vasilici, crede-ma, lucrez cu oamenii (clienti) de ani buni. Multi nu reusesc nici sa citeasca un cuvant pe eticheta corect.

Despre Satiflex, ce sa zic, posibil sa ai dreptate, deoarece in mod interesant... nu e pe piata, desi exista ca produs.

3. A, pentru ca stonerii au deja toleranta. Am vazut oameni care nu au pus gura un deceniu pe alcool cum nu mai nimereau clanta dupa o guritza. La fel si cu maria.

4. Nu e chiar asa. Dozele de tratament sunt mari in cazul THCului, si nu toata umea le suporta. Dar da, pana la urma, cum spui si tu, e practic tratament alopat. Cat despre tratarea din punct de vedere spiritual, sa fim seriosi, am vazut oameni cu veleitati clacand in fata fricii de moarte, cu toate cunostintele de natura esoterica. Asadar varianta asta este posibila pentru prea putini.

5. A, asta mi-e felul, sunt un fel de ... cercetator. Din fericire nu sufar de vreo afectiune fizica serioasa, cel putin nu inca, sau nu sunt constient de asta, nu am simptome. A, o inflamatie, o migrena, din astea, dar nu e semnificativ.

Daca insa vezi ca iti moare azi un prieten, maine o ruda, incepe sa te intereseze. Mie personal asa mi se pare omenesc. Pana la urma, poate, cine stie, vine si randul tau, asadar oricat ar fi de marlanesc, poate fi si asta un motiv.

Acum, de ce CBD, acizi si alte cum le zici tu, hipsterisme (tre sa ma uit in dex, nu stiu ce e aia)? Un motiv l-am spus mai sus, THCul este psihoactiv, si nu toata lumea vrea psihoactiv, mai ales ca trebuie in cantitati mari. Am urmarit o serie de relatari in directia asta, si asta e concluzia la care am ajuns. In plus, nu cred in chestiile de genul "panaceu", adica numai substanta cutare e buna.

Din motivele astea, dar nu numai, prefer sa iau in calcul toata gama de substante din cannabis.

In plus insa, uite, o experienta recenta, neasteptata, a fost cand am incercat concentratul de CBDa fata de cel de CBD ca antiinflamator, si efectele au fost mai puternice si in acelasi timp mai blande in cazul CBDa. Ca motiv, avui o inflamatie intestinala.

Doza pe care am luat-o a fost de 0,5-1g CBDa zilnic. Hai sa zicem ca THCul ar fi avut acelasi efect. Spune-mi tu, dupa parerea ta, cam cati oameni puteau sa mai urce la volan si sa mai faca treaba toata ziua dupa 1g de THC, zilnic, o luna de zile???

Hai daca stai in pat toata ziua si te uiti la TV, poate, dar altfel nu cred. Asta e motivul pentru care ma intereseaza TOT ce poate oferi planta asta. Mie personal, THCul mi se pare supraevaluat. A, daca vrei sa te simti bine, e altceva, e de inteles, dar e altceva...
 
Top