What's new

Τυροκομειον "Ο ΤΣΑΚΑΛΟΣ"

Tsakalos

Member
Τζο, ο λογος που εχω τα ec τοσο ανεβασμενα ειναι επειδη ακολουθω τη φορμουλα γιατι φοβαμαι μη και δεν εχει αρκετο απο ολες τις ουσιες που πρεπει να εχει το μιξ. Το δεχονται μια χαρα ομως. Το critical kali mist στο προηγουμενο grow μονο δε το δεχοτανε μαλλον λογω σατιβας. Μεχρι 1.1 το πολυ κι'ας ετρωγε γρηγορα. Το 3-2-1 με τα flora το δουλευεις?
 

tjo

life gardener
Veteran
Τζο, ο λογος που εχω τα ec τοσο ανεβασμενα ειναι επειδη ακολουθω τη φορμουλα γιατι φοβαμαι μη και δεν εχει αρκετο απο ολες τις ουσιες που πρεπει να εχει το μιξ. Το δεχονται μια χαρα ομως. Το critical kali mist στο προηγουμενο grow μονο δε το δεχοτανε μαλλον λογω σατιβας. Μεχρι 1.1 το πολυ κι'ας ετρωγε γρηγορα. Το 3-2-1 με τα flora το δουλευεις?

Ο λόγος που λες δεν είναι λόγος...το ότι το δέχονται δε πα να πει
ότι είναι και σωστό.
Εχω τελειώσει καλλιέργειες με 1,2 ec σε ποικιλίες που τρώνε
καλά(big bud,ak47) και δεν είχα ατροφίες..το μαλάουι δεν έφαγε σχεδόν τίποτα αν σκεφτείς ότι το έχω πολύ καιρό τώρα με 0,2 ec.
αν έχεις πολύ μπουρμπουλήθρα στο νερό σου δε χρειάζεσαι ψηλό ec.+-
Tο 3-2-1 και 1 για το διαμαντένιο νέκταρ.
 

Tsakalos

Member
Δικιο εχεις Τζο, δεν ειναι λογος αυτος. Πολυ απλα δε ξερω καλυτερα γιατι δεν εχω δοκιμασει και τιποτα αλλο οσον αφορα το hydro. Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου αδερφε. Εισαι εμπνευση για πολλους εδω μεσα.
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Όμορφα τα φυτάνια τσάκαλε.
Ζόρικο grow πάντως ... dwc μες το καλοκαίρι θα έχεις ε..
Πότε λες να τα ξεκινήσεις flowering;
 

Tsakalos

Member
Crow, νομιζω πως αυτο θα πρεπει να μου το εσυ (κρινωντας απ'τα grow στην υπογραφη σου).
Η αναπτυξη μετα απο 2.5 μερες ΜΟΝΟ και αρκετο tucking Για scrog ειναι το πλανο και ξερω οτι θα δωσω μαχη με τη ζεστη. Οτι συμβουλη εχεις πετα τη προς τα'δω γιατι ειναι ζωτικης σημασιας το grow. Λεφτα για αλμπανα δεν υπαρχουν και οσο και να'χω ποτε δε μου φτανει. Ασε που καλομαθα στα ξενα και δε τη μπορω τη μουχλοκλησουρα γευση της και γι'αυτο εβαλα μπροστα το μοτοσακο με το που μπορεσα.
 

LegacyTron

Member
Τσάκαλε για τύλιξε με μύλαρ τους κουβάδες μπας και βοηθηθεί λίγο να κρατάει χαμηλή θερμοκρασία το νερό , μιας και θα αντανακλά το φως το μύλαρ με τη σειρά του.

Δώσε πόνο ~!
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Για μένα ξεκίνα flowering άμεσα και αυτό στο λέω κυρίως λόγο του καλοκαιριού που έρχεται. Δεν προλαβαίνεις. Ξεκίνα μπας και κόψεις τέλη Ιουλίου. Αν γεμίσει όλη η τέντα ή αν αφήσει κάποια κενά δεν έχει μεγάλη σημασία σε αυτή την φάση (10 Μαίου :p )
Μην ξεχάσεις να βάλεις την λάμπα να ανάβει το βράδυ και να είναι κλειστή όσο έχει ήλιο έξω.
 

Tsakalos

Member
Ρε Crow τι λες?να το ξεχασω καλυτερα το scrog για τωρα και να την παλεψω με δεσιματα? Ετσι μου φαινεται φιλε μου γιατι στο τελος θα χτυπαω τη καφκαλα μου. Θα βαλω στοχο να γινει η αλλαγη μεχρι τις 15 (3.5 εβδομαδες veg) ν'απλωσουν λιγο ακομα.
Και ναι, σιγουρα τα φωτα αναμμενα βραδυ 8pm-8am ή 9pm-9am.
Λεγκασυ, θα παω να παρω ενα απ'αυτα τα μαραφετια που βαζουμε στο παρμπριζ για τον ηλιο απο κανα τζαμπο να τα σκεπασω ολα μια και καλη. Βαριεμε να τυλω τωρα οτιδηποτε εκτος απο σπλιφς.:biggrin:
 

tjo

life gardener
Veteran
Και ναι, σιγουρα τα φωτα αναμμενα βραδυ 8pm-8am ή 9pm-9am.
Λεγκασυ, θα παω να παρω ενα απ'αυτα τα μαραφετια που βαζουμε στο παρμπριζ για τον ηλιο απο κανα τζαμπο να τα σκεπασω ολα μια και καλη. Βαριεμε να τυλω τωρα οτιδηποτε εκτος απο σπλιφς.:biggrin:


αν θέλεις να ρίξεις τις θερμοκρασίες του νερού πάρε ένα φύλλο fibran ή αλλιώς διογκωμένη πολυστερίνη -5 πόντους είναι καλά-
και βάλτο ΠΆΝΩ στους κουβάδες..κόψτο όπου έχεις γλαστρούλα.
έτσι θα απομονώσεις το χώρο απ τους κουβαδες και κάτω!
το κόλπο δουλεύει 100%...και φυσικά αν δε γύρισες ακομα 12ωρο,
γύρνα το,το συντομότερο γιατί το καλοκαιράκι μας γνέφει από κοντά..:tiphat:
 

locoezon

Member
Πολύ ωραία φυντάνια έχεις δημιουργήσει εκεί πέρα Τσάκαλε
με υπέροχο και πυκνό φύλλωμα.

Ελπίζω το παπαδιασμα να είναι ισάξιο του φυλλώματος σου !

:peacock:
 

Tsakalos

Member
Παιδια (Κροου και τζο), ευχαριστω για το wake-up call. Εθελοτυφλουσα οσον αφορα τις ζεστες που ερχονται. Ακυρο το scrog, διχτυ θα μπει με φαρδυ ματι πιο μετα καθαρα για στηριξη μονο. Απο σημερα κι'ολας 16/8, αυριο 14/10 και μεθαυριο, πρωτα ο θεος, 12/12 και countdown:laughing:. Απ'οτι βλεπω στο footprint μεχρι τωρα, δεν νομιζω να τα παω και ασχημα στιν καλυψη του χωρου χωρις σκρογκ, μαζι με το στρετσ βεβαια.

Τζο εισαι μεντορας. Thank you for being around.

Ευχαριστω Λοκο. Ναι σαν afro's τα'χω κανει. Κι'εγω ελπιζω για μπαστουνια παχυα και ψωμομενα (Θεου, strain και τεχνικης θελοντος).

Υ.Γ. Το δεξι φυντανι μυριζει τυρι, σχεδον απ'την αρχη του veg. Τ'αλλα δυο τιποτα ξεχωριστο ακομη.
 

weedolada

Member
καλημέρα Τσακαλε!
φαντάζομαι και το πιστεύω ακράδαντα ότι το να μειώνεις κάθε μέρα τις ώρες φωτισμού μέχρι τις 12/12 δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα,απ΄ότι να το έκανες απευθείας 12/12..το συστηματάκι αυτό έχει νόημα αν το αλλάζεις για παράδειγμα ανά μια βδομάδα ώστε να προλαβαίνει το φυτό να συνειδητοποιεί τις αλλαγές που έρχονται και επομένως να ετοιμαστεί για την ανθοφορία..πάντως θα γίνει χαμός εκεί μέσα..!!καλή συνέχεια..
 

Tsakalos

Member
Ευχαριστω weedolada. Και σ'αυτο που λες συμφωνω απολυτα. Απλα μ'εχουν πιασει τα ψυχολογικα μου, απ'τη μια αισθανομαι οτι τουμπαρω νωρις (θα ηθελα λιγο veg ακομη), αλλα απ'την αλλη ξερω οτι δε θα προλαβω. Οπως και να'χει ομως...οπως ειπες...ΧΑΜΟΣ!
 

tjo

life gardener
Veteran
τσάκαλε δε βγαίνεις απ τη βάρκα να πας πεις τι γίνεται??
πώς παει?:tiphat:
 

Tsakalos

Member
Tzo τελικα στις 14 μερες 12/12 τα ξηλωσα γιατι τελικα βιαστηκα να τα βαλω (καλα μου τα'λεγε η κυρα). Οι λογοι πολλοι (αρκετοι καλοι), αλλα η ουσια ειναι οτι τα indoors (για μενα) ειναι χειμωνιατικη δουλεια, οπου υπαρχει χρονος να ασχοληθω και για να λεμε την αληθεια, μολις ειχα γυρισει στην πατριδα και δεν ειχα μελετησει τις καταστασεις λεπτομερως και βεβαια δεν περιμενα αυτες που ηρθαν. Αυτη τη στιγμη ειμαι πιο ηρεμος να αφοσιωθω στη δουλεια μου (10ωρα και 11ωρα) και στη φαμηλια μου που με εχει αναγκη, και με το καλο θα επανελθω το φθινοπωρο με καινουρια κατασκευη και με red dragon που ειχα παραλαβει μαζι με τα τυρια. Το καλο ειναι οτι απ'τα 5 τυρια που εσκασαν τα δυο δωθηκαν στον κολλητο για εξω. Εως τοτε καλο καλοκαιρι, να εχουμε την υγεια μας και ολα θα γινουν με τη σειρα τους. Απλα λεω στον εαυτο μου οτι εχασα 3 σπορια και τιποτα παραπανω.:tiphat:
 
Top