What's new

Trainwreck + Amnesia - 600W HPS

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Le dai doar BioBloom si TopMax fara BioGrow ? Au inceput sa arate semne de deficiente de azot (sau e posibil sa fie asa din cauza luminii) si e posibil sa-si piarda frunzele mari mult mai repede. Ar trebui sa le dai cel putin 1ml/L.
 

pi27

Member
Eu cred ca ai ph-ul prea mare. E posibil sa fie ceva legat de Fier si Sulf. Incearca sa iei un ph metru ieftin ( cel cu picaturi ) si un corector de ph organic ( daca nu, dai cu lamaieee :) ).

In rest, arata super fain.
 

twader

Member
Le dai doar BioBloom si TopMax fara BioGrow ? Au inceput sa arate semne de deficiente de azot (sau e posibil sa fie asa din cauza luminii) si e posibil sa-si piarda frunzele mari mult mai repede. Ar trebui sa le dai cel putin 1ml/L.

Nu am mai dat cu Biogrow de 2 saptamani, frunzele de pe 1 TW sunt putin ingalbenite, la restu doar cateva frunze incep sa se ingalbeneasca.
Crezi ca ar ajuta daca adaug Biogrow in apa?
 
A

Avaible

Twader , arunca 2ml grow pe litru de apa si ai sa vezi schimbari radicale! Daca scade prea mult ph-ul poti dilua separat in 2 litri apa doar grow.
 

pi27

Member
Nu am mai dat cu Biogrow de 2 saptamani, frunzele de pe 1 TW sunt putin ingalbenite, la restu doar cateva frunze incep sa se ingalbeneasca.
Crezi ca ar ajuta daca adaug Biogrow in apa?

Nefolosind un ph metru, apa de la robinet e posibil sa aiba ph de 7.5 - 7.8, folosind acea apa o perioada indelungata fara a ajusta ph-ul poate influenta ph-ul pamantului, si de acolo plantele, dupa cum vezi.

Parerea mea e ca nu ai deficienta de azot, ci mai degraba un ph prea mare, peste 7.

Oricum nutrientii au ei ceva ph buffer, dar nu cred ca e de ajuns.

LE: Nu stiu ce sa zic de Bio-Grow, da-i acolo 1 ml/l , rau n-are ce sa faca, poate chiar sa mai scada putin ph-ul :)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Screen-Shot-2014-02-10-at-9.31.09-AM.png


Daca pamantul este secatuit de nutrienti (si asa pare) , poti sa bagi in ea BioGrow din greu (nu e nici o problema in faza actuala, mugurii fiind deja formati - un surplus de azot nu va incetini inflorirea, asa cum se intampla in prima faza), cu conditia de a mari un pic perioada de timp rezervata flush-ului final (doua saptamani ar fi ideal, insa merge si cu mai putin).

Fiind in ziua 42 de flower ai putea fara probleme sa faci o defoliere pe una din ramuri (sau chiar pe o planta intreaga) si sa observi cum raspunde planta: daca vezi ca din bud incep sa cresca frunze verzi inseamna ca nu sunt deficiente de azot. Daca ele cresc palide, plapande, e semn ca au nevoie de nutrienti.

Fiind vorba de nutrienti organici, nu este necesar sa ajustezi pH-ul chiar asa de strict, ca in cazul nutrientilor minerali. Eu n-am avut niciodata probleme de pH cand am folosit BioBizz in combinatie cu sol organic Agro Natura.
 

twader

Member
Am fost putin ocupat in perioada asta, dar fetele sunt in saptamana 8 am inceput sa le fac flush, iar saptamana viitoare 2 dintre ele vor primi topor, celelalte poate le las inca o saptamana.
Revin cu un update mai detaliat saptamana viitoare.
 

twader

Member
Chop Chop Chop Chop !

Cele 2 Amnesia si 2 dintre TW-uri au fost date jos.

Miroase bine, ii bine! :smokeit:
attachment.php
 

Attachments

  • poza.jpg
    poza.jpg
    54.3 KB · Views: 22

twader

Member
Update-ul Final!

Am ajuns si la finalul acestui grow cu succes, am inceput cu 5 GHS Trainwreck si 2 Dynafem Original Amnesia.
Timp de vegetatie: 30 zile
Timp de flower: 63-70 zile
Nutrienti folositi: Biogrow, BioBloom, TopMax


Original Amnesia - 63g uscat
attachment.php

Trainwreck - 115g uscat
attachment.php


Grow-ul a mers destul de bine si sunt foarte multumit de recolta.

Smoke report:
Amnesia - miros aromat, lamaios puternic. Cand aprinzi un J il simti instant si incepi sa tusesti, e destul de agresiv pe gat. High cerebral, ceva nou pentru mine, foarte interesant, fara couchlock, memoria pe termen scurt distrusa dimp de 1-2 ore, o combinatie placuta de creativitate, ras isteric si tuse. Parca vreau sa fac tot felu de chestii dar mi prea lene.

Trainwreck - miros foarte intepator, nu prea placut initial, dupa ce trci materialu prin grinder parca dispare ce e mai rau. Gust foarte placut la fumat, un efect putin mai tripy in comparatie cu Amnesia dar foarte enjoyable. (voi reveni cu completari :) )

Va multumesc mult pentru pentru fraturi si ajutor! :tiphat:
 

Attachments

  • amn.JPG
    amn.JPG
    44.4 KB · Views: 19
  • twr.jpg
    twr.jpg
    54.5 KB · Views: 25

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Felicitari pentru grow-ul dus pana la capat. Sa le fumezi cu placere (si cu masura) !

Mi se pare ca mugurii de TrainWreck sunt un pic fluffy , deci asta ar putea explica gramajul . La mine TrainWreck a dat unii din cei mai compacti muguri (chiar imi era teama sa nu am probleme cu mucegaiul sau bud rot).

picture.php
 

twader

Member
@ explo: din pacate gramajul e pentru tot grow-ul (6 plante), 1 a fost dusa afara acu ceva vreme si mai aveam strawberry-ul care nu era al meu si nici nu stiu gramajul la acela. Asta a fost cantitatea care a mers la borcan, nu am mai calculat ce am mai ciupit de pe planta cat inca era in flower.

@hempfield: Da, mugurii de TW sunt foarte fluffy, cat timp TW-ul era in picioare avea muguri mari si densi, cel putin topurile.

Sunt multumit pentru cat mi-a iesit, mai mult era mai bine dar si asa e Ok,
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sa nu-ti faci niciodata griji ca a iesit prea putin dintr-un grow. Pe masura ce iti perfectionezi stilul de grow vei scoate mai mult din acelasi spatiu.
Ceea ce conteaza este ca matarialul final sa fie de cea mai buna calitate. Satisfactia de a fuma doar din iarba crescuta de tine intrece cu mult orice numere mari afisate de vreun cantar.

La urma urmei greutatea mugurilor nu este data de continutul de THC. Parerea mea este ca e un pic eronat sa consideri ca daca mugurii sunt mai grei, atunci iarba respectiva este mai buna. Asta e valabil doar din perspectiva celor care cresc pentru profit (iar pentru asta exista metode cunoscute de a face mugurii grei - insa nu neaparat sanatoase pentru consumator ).

In conditiile in care imi cresc eu iarba, am constatat ca cei mai multi tricomi apar pe mugurii care sunt expusi total la lumina. La mugurii mari, care cresc ingramadit , am observat o cantitate mai mica de tricomi spre centrul mugurilor, aproape de stem. Deci ceea ce ne intereseaza pe noi de fapt este suprafata totala acoperita cu tricomi - cu cat mai mare, cu atat mai bine.

Si inca o chestie : cand vine vorba de a rula un joint, nu alegi materialul folosind cantarul, ci aproximezi din ochi cat ar intra in in jointul ala - deci e mai degraba vorba de o unitate de volum, decat una de masa.

Faptul ca TW a fost fluffy inseamna ca planta nu a avut disponibili suficient carbohidrati in ultima parte a perioadei de inflorire. Pe viitor incearca sa le dai plantelor ceaiuri facute cu melasa si wormcastings si vei vedea diferenta (chiar daca nutrientii de baza sunt chimici/minerali).

:2cents:
 
Top