What's new

Το ταπάνι του Ορφέα

G

Guest

Χαίρετε! :)

Χωρίς να το χω δοκιμάσει,δε νομίζω να έχεις θέμα κολέγκα με μπαλάκια,εδώ για καθαρές σατίβες πολλοί προτείνουν μεταφύτευση σε ένα τακ μεγαλύτερη γλάστρα όταν σταματήσει το τέντωμα!Να αρχίσει να σκαρφαλώνει δεν αποκλείεται...Οπως λέει ο ντέλικο ,ίσως να τελειώσει λίγο αργότερα.
 

orfeas

Active member
Veteran
Ορφέα καλησπέρα και απο εδώ!πανέμορφο το κορίτσι,της άξιζε ενα καλύτερο σπίτι!:biggrin:
Εχω μεταμφυτεύσει στα τέλη 1ης εβδομάδας ανθοφορίας και όλα πήγαν καλά.
Νομίζω πως τον πρώτο λόγο έχει η γενετική προδιάθεση.
Αυτό που διάβασα και μου έκανε εντύπωση γιατί πάντα αναρωτιόμουν "γιατί να σοκάρετε ένα φυτό που του κάνεις τέλεια-ομαλή μεταμφύτευση"είναι πως για λίγο καιρό αλλάζουν οι θρεπτικές συνήθειες του φυτού και δίνοντας περισσότερο στην ρίζα μειώνονται οι ανάγκες σε άζωτο και κάλλιο και αυξάνονται σε φώσφωρο,ενώ μειώνεται επίσης ο ρυθμός φωτοσύνθεσης και παραγωγής χλωροφύλλης.(Λίγο σκιά στην αρχή θα το βοήθαγε υποθέτω)
Αυτό ίσως σημαίνει και μια μικρή καθυστέρηση στην ανθοφορία..θα δείξει,πολύ ενδιαφέρον το πείραμα,τι ποικιλία ειναι η κυρία ορφευς?

Τη μεταφύτευση την έκανα με την ίδια ακριβώς σκέψη, της σε εισαγωγικά πρότασή σου, αφού λίγο πολύ το χώμα είναι το ίδιο...
Η κυρία είναι Old Malawi killer x Panama Goddess (fem) ...

Χαίρετε! :)

Χωρίς να το χω δοκιμάσει,δε νομίζω να έχεις θέμα κολέγκα με μπαλάκια,εδώ για καθαρές σατίβες πολλοί προτείνουν μεταφύτευση σε ένα τακ μεγαλύτερη γλάστρα όταν σταματήσει το τέντωμα!Να αρχίσει να σκαρφαλώνει δεν αποκλείεται...Οπως λέει ο ντέλικο ,ίσως να τελειώσει λίγο αργότερα.

Ούτε κι εγώ νομίζω να υπάρξει θέμα...
Πολλά πράγματα που θεωρούνται ως ντε φακτο, βλ. pH ή περιεκτικότητα χώματος σε διάφορα στοιχεία, στην οργανική αποδεικνύονται "παπαριές"...
Το χώμα μου έχει πάνω από 7 pH και το Άζωτο μαζί με το Βόριο και το Ασβέστιο ξεφεύγουν από τις οριακές τιμές. Τι λένε τα φυτά μου γι' αυτό; "Ζ' πούτσα μ'! " :laughing:

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Ούτε κι εγώ νομίζω να υπάρξει θέμα...
Πολλά πράγματα που θεωρούνται ως ντε φακτο, βλ. pH ή περιεκτικότητα χώματος σε διάφορα στοιχεία, στην οργανική αποδεικνύονται "παπαριές"...
Το χώμα μου έχει πάνω από 7 pH και το Άζωτο μαζί με το Βόριο και το Ασβέστιο από τις οριακές τιμές. Τι λένε τα φυτά μου γι' αυτό; "Ζ' πούτσα μ'! " :laughing:

:tiphat:Ορφεύς

Μου δίνεις ελπίδες.. :D

Κάνα σκουληκακι βρηκατε; Εγω μαζεύω από κανενα 3 μέρες τώρα.. σήμερα μαζεψα 5!
 

delicorganic

Well-known member
Τη μεταφύτευση την έκανα με την ίδια ακριβώς σκέψη, της σε εισαγωγικά πρότασή σου, αφού λίγο πολύ το χώμα είναι το ίδιο...
Η κυρία είναι Old Malawi killer x Panama Goddess (fem) ...



Ούτε κι εγώ νομίζω να υπάρξει θέμα...
Πολλά πράγματα που θεωρούνται ως ντε φακτο, βλ. pH ή περιεκτικότητα χώματος σε διάφορα στοιχεία, στην οργανική αποδεικνύονται "παπαριές"...
Το χώμα μου έχει πάνω από 7 pH και το Άζωτο μαζί με το Βόριο και το Ασβέστιο ξεφεύγουν από τις οριακές τιμές. Τι λένε τα φυτά μου γι' αυτό; "Ζ' πούτσα μ'! " :laughing:

:tiphat:Ορφεύς

Ορφέα καλησπέρα,καταρχήν να σου ξεκαθαρίσω πως δεν θεωρώ τπτ ντε φάκτο,και είμαι πάντα ανοιχτός σε συζήτηση.
Πέραν του κοινώς ομολογουμένου πως η κάνναβη θα ευδοκιμήσει καλύτερα σε χώμα όχι πολύ πάνω απ’το 7 και με νερό όχι μεγαλύτερο του 8,έχουμε δει πολλοί από εμας φυτά να μεγαλώνουν άριστα χωρίς καμία μέτρηση.
το ph του χώματος και του νερού στην οργανική είναι μεγάλη κουβέντα και ακόμα προσωπικά δεν έχω καταλήξει κάπου,πέρα απ το ότι αγαπώ τους μικροοργανισμούς..:ying:
Αυτό που βλέπω και εγώ μαζί σου είναι πως χωρίς μετρήσεις νερού και χώματος γίνονται πολύ ωραία πράγματα και χωρίς προβλήματα τις περισσότερες φορές.
Ειλικρινά απορώ και δεν βλέπω τον λόγο να χρησιμοποιείς την λέξη «παπαριές» για την περιεκτικότητα του χώματος σε στοιχεία??
Κάθε χώμα παντού στην γή έχει τα δικά του διαφορετικά οργανικά διατροφικά στοιχεία,διαφορετικές ποικιλίες κάνναβης και διαφορετικά μεγέθη ή είδη φυτών έχουν επίσης διαφορετικές ανάγκες,άλλα φυτά ευδοκιμούν σε φτωχά σε θρεπτικά εδάφη και άλλα σε πλούσια.
Άλλες διατροφικές ανάγκες έχει ένα υβρίδιο σαν το blue dream και άλλες μια σατίβα σαν το παναμά. Πως όμως γίνεται βρε ορφέα μου να είναι παπαριές το ζωντανό και πλούσιο σε κοπριές και κομπόστ χώμα? που μόνο βελτιώνεται με φυσικά υλικά,και αποδίδει τα μέγιστα και μάλιστα για χρόνια?
Τα Υδατοδιαλυτά οργανικά πρόσθετα ίσως είναι καθαρό μαρκετινγκ,αλλά τα «σκατά», τα «χειροποίητα» κομπόστ και άλλα φυσικά οργανικα θρεπτικά στο χώμα μας είναι η οικονομικότερη και αποδοτικότερη πρακτική καλλιέργειας για όλα τα φυτά.
Δεν πιστεύω πως για να βγάλεις φούντα πρέπει να φτιάξεις το τέλειο υπερ-χώμα ή πρέπει απαραίτητα να φτιάξεις το χώμα,αλλοίμονο,πάντα είναι τι ζητάς πρώτα εσύ απ ‘το φυτό σου.
Φούντα βγάζεις πολύ εύκολα,δεν είναι καμία επιστήμη,είναι απλά πράγματα.
Όμως όταν θες πολύ λίγα φυτά όπως οι περισσότεροι λόγω χώρου, τι ποιότητα και τι ποσότητα θα πάρεις από 1-2 φυτά(μικρές καβάτζες-λίγα και μεγάλα φυτά-μικρότερος κίνδυνος)εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Ο πιο σημαντικός για μένα είναι η ποιότητα του χώματος που βασίζεται κυρίως στην αρκετή οργανική ύλη,τον καλό αερισμό-αποστράγγιση και την πλούσια μικροβιακή δραστηριότητα.
Τα φυτά γίγαντες που με 2 ρίζες βγάζεις 3 χρόνια,μόνο με πολύ(1000λίτρα)και πλούσιο χώμα γίνονται, και αυτό με τα λίγα φυτά μας «καλύπτει» κάπως και νομικά εδώ στην ελλάδα.τώρα αν βάλεις 20 και είναι όλα μαζί σαν και τα δύο,ε ναι δεν θα θες και πολλά θρεπτικά,δεν θες ούτε και πολύ χώμα ανα φυτό.
Όσο για τα τσάγια δεν τα θεωρώ απαραίτητα στην ευφορη γή.Δεν τα θεωρώ απαραίτητα ούτε στο πολύ και ζωντανό χώμα(200+λιτρα).Τα αποτελέσματα τους όμως με ενθαρρύνουν να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ.
Σόρυ για το κατεβατό,είχα οίστρο..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Λοιπόν, καρντάσι, ή εσύ με παρεξήγησες ή η σαφήνεια μου είναι ασαφής :biggrin:

Μιλώντας για δείκτες αναφερόμουν σε όσους άσχετους νεοφώτιστους επιδιώκουν ακριβές pH (και ποιο είν' αυτό; ) και ποτίζουν με πεχαρισμένο νερό ή νομίζουν ότι θα μπαφάρουν το pH του χώματος ποτίζοντας με ανάλογα πεχαρισμένο νερό..τράτζικ :biggrin:

Όταν άρχισα να καλλιεργώ δεν είχα ιδέα από pH, ΝΡΚ και τα συναφή...
Χώμα απ' το κήπο, κοπριά κι άντε και λίγο αλγκοφλας στην ανθοφορία. Κι όσο για δοχεία, 15λιτρους ντενεκέδες λαδιού...
Για το χώμα, μη παρεξηγηθώ πάλι, πρέπει να πω ότι θα πρέπει να είναι υγιές και κατάλληλο...καταλαβαίνεις τι εννοώ...τώρα από κει κει πέρα, θα βάλω και τα σκουλικάκια του (αν δεν έχει), ξέρεις εκείνα τα ροζ/μπορντώ που φτιάχνουν λαγούμια :biggrin: , το ζεόλιθο, τον ασβέστη κι άντε και κάνα δυο άλλα πραματούθκια, για να μη χρειαστεί να κάνω παρεμβάσεις...

Ο οίστρος σου καλοδεχούμενος... :)

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
τώρα από κει κει πέρα, θα βάλω και τα σκουλικάκια του (αν δεν έχει), ξέρεις εκείνα τα ροζ/μπορντώ που φτιάχνουν λαγούμια :biggrin: , το ζεόλιθο, τον ασβέστη κι άντε και κάνα δυο άλλα πραματούθκια, για να μη χρειαστεί να κάνω παρεμβάσεις...

Ο οίστρος σου καλοδεχούμενος... :)

:tiphat:Ορφεύς

Εγώ θέλω ένα λόχο πασχαλιτσες να περιπολαρει για σκουλήκια... :smokey:
Δε προλάβαινω! :D (να ψεκασω).
 

Ksaderfo

Active member
Πασχαλίτσες και σκουλίκια; Ποια η σχέση;

Αφού τα τρώνε (τα σκουλήκια) αφού... :D
(Γιατί έχουν Αθηναϊκές πινακίδες :D )

Τα τρώνε όντως; Πήρε κανας οργκανικ μαζοχας να μας πει; (Εγώ τη γλιτωσα με λίγα φυτα και δίαιτα, εμμμ σεβασμό στο χόρτο :D )
 

Ksaderfo

Active member
:)
 

Attachments

  • 1474298389788982728842.jpg
    1474298389788982728842.jpg
    73.9 KB · Views: 15

Ksaderfo

Active member
Αυτές οι φωτό με τα φυτά έχουν αρχίσει να μου θυμίζουν τα βιντεακια των τζιχαδιστων. 😆
 

delicorganic

Well-known member
"ή εσύ με παρεξήγησες ή η σαφήνεια μου είναι ασαφής ":biggrin:
πολύ πετυχημένο..φυσικά και δεν σε παρεξήγησα και ούτε πρόκειται..
Αυτά τα ρόζ-μπορντώ σκουληκάκια κάνουν παπάδες!!:biggrin:
 

orfeas

Active member
Veteran
Αυτή η κυρά είν' αδερφή της προηγούμενης και δε λέει να πάψει να τανύζει, λελέκι μου 'γινε στο 1,80 και μου φαίνεται θα τη βάλω να κάνει υπόκλιση ... :biggrin:

Ρε συ, αξά, τι λατσόνα είναι η κορού σου;

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090385.JPG
    P1090385.JPG
    173.4 KB · Views: 14

Ksaderfo

Active member
Αυτή η κυρά είν' αδερφή της προηγούμενης και δε λέει να πάψει να τανύζει, λελέκι μου 'γινε στο 1,80 και μου φαίνεται θα τη βάλω να κάνει υπόκλιση ... :biggrin:

Ρε συ, αξά, τι λατσόνα είναι η κορού σου;

:tiphat:Ορφεύς

Τρέλα... :woohoo:

Αξα; Λατσονα; Μαθαίνω ξένες γλώσσες. :D

Στην μικρή περίπτωση που κατάλαβα τι έλεγες και με ρωτησες τι μάρκα είναι το γαϊδούρι, είναι ματσαρο-σπορο. Μπορεί να είναι οτιδήποτε...

Αλλά είναι γέρο πράμα.. αν ξεραθεί έτσι παίζει να μείνει... Wild thing, think I'll smoke ya!

Από ματσαρο-σπορο είχα βγάλει και ένα πολυ λεπτό φύλλο και ένα πολυ χοντρό. Έτσι μου έρχεται να πάω μία βόλτα στο Λαζαρατ να τα δω με τα μάτια μου τι είναι πια αυτά τα σπόρια.

Πάντως με έχεις πορωσει με τις πειρατο-σατιβες της καραϊβικής σου! :)

Γιατί δεν έβγαλε φου ακομα;;
 

bathory

Member
ετοιμη για υποκλιση η δεσποινις,αντε θα εχεις παλι κατι να παιζεις τον νοεμβρη!!οτι ομος τελειωνει κατι κει θα ειναι και γαμω!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Τρέλα... :woohoo:

Αξα; Λατσονα; Μαθαίνω ξένες γλώσσες.

Στην μικρή περίπτωση που κατάλαβα τι έλεγες και με ρωτησες τι μάρκα είναι το γαϊδούρι, είναι ματσαρο-σπορο. Μπορεί να είναι οτιδήποτε...

Αλλά είναι γέρο πράμα.. αν ξεραθεί έτσι παίζει να μείνει... Wild thing, think I'll smoke ya!

Από ματσαρο-σπορο είχα βγάλει και ένα πολυ λεπτό φύλλο και ένα πολυ χοντρό. Έτσι μου έρχεται να πάω μία βόλτα στο Λαζαρατ να τα δω με τα μάτια μου τι είναι πια αυτά τα σπόρια.

Πάντως με έχεις πορωσει με τις πειρατο-σατιβες της καραϊβικής σου! :)

Γιατί δεν έβγαλε φου ακομα;;

Τη λατσόνα καλά την κατάλαβες, τον αξά που 'ναι αξάδερφος; :biggrin:
Φούντες έχει, αλλά δεν φαίνονται...πάνε κάνα δυο βδομάδες π' ανθοφορεί...

δώσε πίεση

Εμ, βέβαια, άμα είσαι νιος δε κόπτεσαι για τη πίεση...άμα δεν είσαι καραδοκούν τα εγκεφαλικά... :biggrin: Χάθηκες παλιόμουτρο!

ετοιμη για υποκλιση η δεσποινις,αντε θα εχεις παλι κατι να παιζεις τον νοεμβρη!!οτι ομος τελειωνει κατι κει θα ειναι και γαμω!!!

Έτσι, όπως τα λες! Και σήμερα άρχισε κανονικά το παναΰρι με τις βροχές και δώσ' του τα δεσίματα....

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
Που 'σαι αξά;

Γαλίπες ή φούντες;
 

Attachments

  • P1090392.JPG
    P1090392.JPG
    105.4 KB · Views: 12

Ksaderfo

Active member
Που 'σαι αξά;

Γαλίπες ή φούντες;

Ωχ ωχ θα γίνεις Βουδιστής μονάχος μέχρι να βγουν!

Πορωσε μας... Είναι ωραία αυτά τελικά. Εγώ χαλβαδιαζα κάτι σε cush... Βασικά μ αρέσει ή ιντικα που βγάζει εκείνους τους huge παπάδες, και είναι και πιο σπάνια εδώ γύρω, αλλά και μία Σατιβα λέει...

Το ματσαρο-σπορο δίνει ωραία, αλλά μυρίζει σα το λεωφορείο του ΠΑΟΚ... No class! :D
 

Attachments

  • 20160921_123303.jpg
    20160921_123303.jpg
    65 KB · Views: 16
  • 20160921_123313.jpg
    20160921_123313.jpg
    83.4 KB · Views: 15
  • 20160921_123325.jpg
    20160921_123325.jpg
    77.3 KB · Views: 16

orfeas

Active member
Veteran
...
Πορωσε μας... Είναι ωραία αυτά τελικά. Εγώ χαλβαδιαζα κάτι σε cush... Βασικά μ αρέσει ή ιντικα που βγάζει εκείνους τους huge παπάδες, και είναι και πιο σπάνια εδώ γύρω, αλλά και μία Σατιβα λέει...

Ω, ρε παιδί μου! Δεν βαρεθήκατε με το kush this, kush that...αν είχε η οροσειρά ποδάρια θα μας είχε πεθάνει στο κλωτσίδι... :biggrin:

Σου μοιάζει για ίντικα αυτός ο μικρούλης;

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1070946.JPG
    P1070946.JPG
    111.9 KB · Views: 13
Top