What's new

Το ταπάνι του Ορφέα

orfeas

Active member
Veteran
Πολυ μικρη για θεα Ορφευς 1,5-2 μηνων τωρα
...η μικρη σου αν αρχισε απο τωρα να ζηταει σκεψου αργοτερα...την καλομαθαινεις
Και την αρχισες απο νωρις και γυμναστηριο...
εχει ωραια πρησμενα μπρατσα για την ηλικια της χαρακτηριστικα του φυλου της...γιαυτη την ηλικια...οριστε και η πρωτη θηλυκια λιβανεζα 3 εβδομαδων...οι υπολοιπες δεσποινιδες ερχονται...

Ρε συ μόρτη, γιατί με μπερδεύεις με τους φατσομπουκάδες που τη λέξη "θεά" την έχουν καραμέλα; δε διαβάζεις την ετικέτα στη γλάστρα; " Θεά χ Νέος φονιάς" :biggrin:
Μπερδεύεις και την ηλικία της, μιας και η δεσποινίς είναι πέντε εβδομάδων! Θα μπορούσε να ήταν ημιδιπλάσια τουλάχιστον, αν δεν την είχα ξεσκέπαστη και έξω τον περισσότερο καιρό με νυχτιάτικες σχεδόν μονοψήφιες θερμοκρασίες...οπότε ανάλογα με τις συνθήκες το μπόι της είναι σούπερ-ντούπερ...συγκρινόμενο με τη Λιβανέζα τουλάχιστον ... :biggrin:
Να σημειώσω δε, ότι πίνει απεχάριστο νερό της βρύσης σε επίσης απεχάριστο DIY χώμα και μέχρι στιγμής το μόνο φαΐ που έχει φάει είναι μια στάλα Maxicrop...όχι ότι ήταν απαραίτητο... :)

Λες ότι τη κακομαθαίνω, ε; Κι άμα σου πω ότι το τελικό παπούτσι θα είναι περίπου ένα κυβικό; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ, πως είσαι σίγουρος ότι η Λιβανέζα είναι θηλυκιά;
 
Last edited:

thandee

Active member
Ρε συ μόρτη, γιατί με μπερδεύεις με τους φατσομπουκάδες που τη λέξη "θεά" την έχουν καραμέλα; δε διαβάζεις την ετικέτα στη γλάστρα; " Θεά χ Νέος φονιάς"
Μπερδεύεις και την ηλικία της, μιας και η δεσποινίς είναι πέντε εβδομάδων! Θα μπορούσε να ήταν ημιδιπλάσια τουλάχιστον, αν δεν την είχα ξεσκέπαστη και έξω τον περισσότερο καιρό με νυχτιάτικες σχεδόν μονοψήφιες θερμοκρασίες...οπότε ανάλογα με τις συνθήκες το μπόι της είναι σούπερ-ντούπερ...συγκρινόμενο με τη Λιβανέζα τουλάχιστον ...
Να σημειώσω δε, ότι πίνει απεχάριστο νερό της βρύσης σε επίσης απεχάριστο DIY χώμα και μέχρι στιγμής το μόνο φαΐ που έχει φάει είναι μια στάλα Maxicrop...όχι ότι ήταν απαραίτητο... :)

Λες ότι τη κακομαθαίνω, ε; Κι άμα σου πω ότι το τελικό παπούτσι θα είναι περίπου ένα κυβικό;

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ, πως είσαι σίγουρος ότι η Λιβανέζα είναι θηλυκιά;

Καλημερα Ορφευς...αχ αυτην την θηλυκια σου την μυριζω απο δω που ειμαι,το νιωθω βρισκεται πολυ κοντα μου...:biggrin:
Ασφαλως και το θεα που ανεφερα ηταν για χαβαλε και πηγαινε σαυτους που την ονομασαν ετσι....μην με προσβαλεις σε παρακαλω δεν εχω σχεση με φατσεςbook....απλα υιοθετω αυτο που ειπε ο ksas...οτι σε ενα καναλη κανναβης ας επικεντρωθουμε μονο στον χαβαλε και το κεφαλι σκυμμενο στην δουλεια για προσφορα μεταξυ μας και οποιος θελει να μαθει κατι...ετσι προσπαθω να λειτουργω εδω μεσα..
Οσων αφορα την ηλικια της δεν επεσα εξω για δες τι γραφω?κιαυτη ηταν η εκτιμηση μου απο φωτο...που να ημουν και διπλα της...
Η Λιβανεζα αυτη ηταν φυτο καχεκτικο...αλλα μαρεσει να ασχολουμε με καχεκτικα φυτα για να τα κανω ξανα πληρως υγιη και γεματα ζωη...κανω μελετη πανω σαυτα...πιο το νοημα να ασχολουμε με υγιη...αυτα δεν εχουν και πολυ αναγκη απο φροντιδα....ασχολουμε πολυ με την εντατικη της κανναβης σαυτο το grow μου για να μαθω πιο πολλα...συνεχως αλλαζω τις συνταγες μου σε καθε μου grow...αν κατι λειτουργει το κραταω και προσθετω ας το πουμε παντα καινουργιες τεχνικες που συνηθως παιρνω απο ελληνες organic growers γενικα...οχι cannabis αποκλειστικα...
Μετα τα νερα εξω στη φυση ειναι ολα πεχαρισμενα?η τα χωματα?καλα κανεις και λειτουργεις με απλα νερα και απεχαριστα χωματα εξω στη φυση γιατι οτι θεμα υπαρχει μαυτα στρωνει σιγα σιγα με την αγαπη και την φροντιδα στα da plants...δεν κανεις εσωτερικη.γιυτο σου ειπα την κακομαθαινεις...αλλα σε καταλαβαινω χρειαζεται κιαυτο που και που για να σπαει ο παγος...
P.s.οσων αφορα γιατι η λιβανεζα ειναι θηλυκια πιανεις τεραστιο θεμα που μελεταω αυτη την περιοδο...ελπιζω να γινει καποια στιγμη θεμα ετσι ωστε η διαλογη να γινεται απο σπορο θηλυκα,αρσενικα,θηλυκοποιημενα...παντα ομως με φυσικο τροπο...στον ανθρωπο οι επιστημονες απτην κοιλια της μανας μας ξερουν το φυλο,ακριβως το ιδιο συμβαινει και με τον σπορο κανναβης...η μελετη μου αυτη τη στιγμη εχει τουλαχιστο 90% επιτυχια και το 10% αποτυχιας βρισκεται στην μικρη μου πειρα και στις μη ολοκληρωμενες γνωσεις μου στο θεμα...δεν το βαζω κατω...το αποτελεσμα συντομα θα γινει 100%...οσον αφορα συγκεκριμενα την λιβανεζα,η μανα της μεγαλωσε sensimilia και χωρις διασταυρωση με αρσενικο εδωσε ο light green pheno 2 υπεροχα σπορια που ειναι αδυνατο να εινα αρσενικα...εκτος και
αν τα λουζω στον κολλοειδη "αργυλο":biggrin:

Thandee, με τις υγιες σας sir:smoker:
 

Ksaderfo

Active member
...απλα υιοθετω αυτο που ειπε ο ksas...οτι σε ενα καναλη κανναβης ας επικεντρωθουμε μονο στον χαβαλε και το κεφαλι σκυμμενο στην δουλεια για προσφορα μεταξυ μας και οποιος θελει να μαθει κατι...ετσι προσπαθω να λειτουργω εδω μεσα..

Ε μα πια... :D

"People see rock stars
You know what I'm sayin
But you still try to
Get out'n work like, like... everybody else, you know
You know, it is a fun job but it's still a job, you know

There's gonna be another cat comin out
Looking like me, soundin' like me next year
I know this
It'll be a flipside
Of what you did
Somebody's tryin to spinoff
Like something serious
"


Αχ δε θα έρθει η καμερούλα μου... Μεγαλώσαν τα μωράκια μου!! :)

Με την ευκαιρία μια και σας βρήκα εδώ όλους... Πότε αρχίζουμε άζωτο Ολεό; Μετά τα 6 φύλλα ξέρω γω; :watchplant:
 

orfeas

Active member
Veteran
Δανδή, το σκεφτικό σου με τα σπόρια δεν το καταλαβαίνω...πως μπορείς να είσαι βέβαιος ότι είναι σώνει και καλά θηλυκά; Εντάξει, συνήθως είναι, αλλά πέρσι όμως που έσπειρα(όχι πρώτη φορά) τέτοιους σπόρους από μια θηλυκιά μη-γονιμοποιημένη, πήρα έναν καλαμπαλίκα :biggrin:
Κι η σύγκριση που κάνεις κάνναβις-άνθρωπος είναι λίγο άστοχη. Ο άνθρωπος γεννιέται όντας Χ ή Ψ, ενώ η κάνναβις αποφασίζει στην πορεία ανάλογα με το περιβάλλον...εντάξει, δεν είμαστε κανναβοεπιστήμονες και μιλάμε εμπειρικά...

Και συ ρε αξά, τι έξι φύλλα εννοάς; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
Μετά τα λεγόμενα του ΝουΛουφανατίκ βάλθηκα να πνίξω δυο σπορούθκια Καλι Μιστ pre-98 F2 από το 2009, αλλά αντί για πνίξιμο αυτά έβγαλαν φύτρα...μήπως θα έπρεπε να τα βάλω θηλιά; :dunno:

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090655.jpg
    P1090655.jpg
    87.9 KB · Views: 22

thandee

Active member
Αχ αυτα τα pre 98 kalimist... Απτα ωραιοτερα χορταρια...τα θυμαμαι καλα ...του casper δεν ειναι Ορφευς?....ο casper να μου το θυμηθεις τα εμαθε να κολυμπανε:biggrin:
οσο για τον nl χαβαλες που λεει ο κσας...
Σημερα ενας γατος μου φαγε το zupa lime haze(μανα super lemon haze*πατερας super silver haze).και πηρε το μαθημα του το γατι!
:kitty::mopper:
Τα sweet tooth 3 τα θυμαται κανενας....εμφανισιακα μυρωδικα σκοτωναν αλλα το high μετριο....
Αληθεια εχει κανενας την φωτο του 12 gods kανενας του φαντασματος....?κρυβεται μια μεγαλη και αληθινη ιστορια απο πισω???...
καλο πασχα σε ολους...Tjo ola good επρεπε να απομονοθω για να προοδευσω...:dance013:
με υγεια και Ανασταση σε ολους και σε ολα τα επιπεδα...
Thandee:tiphat:
 

Ksaderfo

Active member
Και συ ρε αξά, τι έξι φύλλα εννοάς; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

Πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το φυτό για να αρχίσεις το άζωτο... Βασικά άκυρο γιατί μάλλον πρέπει να αρχίσω το άζωτο, το τσέκαρα.

Αλλά... Να βάλω Fish Mix ή Bio Grow...; Το fish mix έχει μία μονάδα παραπάνω άζωτο και μία λιγότερο κάλιο από το bio grow αλλά το δίνει για βελτιωτικό εδάφους και όχι για ανάπτυξη... :thinking:
 

thandee

Active member
Μετά τα λεγόμενα του ΝουΛουφανατίκ βάλθηκα να πνίξω δυο σπορούθκια Καλι Μιστ pre-98 F2 από το 2009, αλλά αντί για πνίξιμο αυτά έβγαλαν φύτρα...μήπως θα έπρεπε να τα βάλω θηλιά; :dunno:

:tiphat:Ορφεύς

Η πρωτη μου εκτιμηση γιαυτα Ορφευς ειναι 1 θηλυκο και 1 αρσενικο η και τα δυο θα σου δωσουν φου με καποιο αυτογονιμοποιουμενο...επρεπε να τα δω πριν σκασουν απο πανω και απο πατω οπτικη καλα μεγενθυμενη...:bigeye:
 

thandee

Active member
Δανδή, το σκεφτικό σου με τα σπόρια δεν το καταλαβαίνω...πως μπορείς να είσαι βέβαιος ότι είναι σώνει και καλά θηλυκά; Εντάξει, συνήθως είναι, αλλά πέρσι όμως που έσπειρα(όχι πρώτη φορά) τέτοιους σπόρους από μια θηλυκιά μη-γονιμοποιημένη, πήρα έναν καλαμπαλίκα :biggrin:
Κι η σύγκριση που κάνεις κάνναβις-άνθρωπος είναι λίγο άστοχη. Ο άνθρωπος γεννιέται όντας Χ ή Ψ, ενώ η κάνναβις αποφασίζει στην πορεία ανάλογα με το περιβάλλον...εντάξει, δεν είμαστε κανναβοεπιστήμονες και μιλάμε εμπειρικά..

:tiphat:Ορφεύς

Το σκεπτικο μου Ορφευς ειναι οτι μεχρι να δουμε τριχουλες και σπορακια στην κανναβη για να πουμε αρσενικα και θηλυκα και αυτογονιμοποιουμενα...υπαρχουν και αλλες ενδειξεις....πρεπει σιγουρα να ξερουμε την ποικιλια...κατι χαρακτηριστικο ειναι στην αναπτυξη...τα θηλυκα 90% εχουν θαμνωδη αναπτυξη,πυκνη,με πολλα κλαδια,ειναι πιο κοντα,εχουν πρησμενο(μπρατσομενο κορμο)....ενω τα αρσενικα της ιδιας πικοιλιας ειναι χαρακτηριστικα πιο ψηλα(διπλασια),με αραιο φυλλωμα,με λιγα κλαδια,λεπτο στρογγυλο κορμο....
Αλλη εκτιμηση ειναι οτι απο feminized σπορο η αυτογονιμοποιουμενο ειναι αδυνατο να παρεις θηλυκα και αρσενικα...θα παρεις αυτογονιμοποιουμενα σπορια εκτος και αν οι συνθηκες το επηρεασουν τοσο που γινει 1 στις 1000 αρσενικο η θηλυκο...αγνωστο σε μενα....
Απο αρσενικο φυτο 100% αρσενικα σπορια...
Για να παρεις σπορο αρσενικα και θηλυκα θα πρεπει αρσενικο και θηλυκο να διασταυρωθουν...οποτε εχουμε 50%αρσενικα 50% θηλυκα σπορια και ισως και αυτογονιμοποιουμενα αναλογα των συνθηκων που θα μεγαλωσουν...μου λες τι σχεση εχουν με τον ανθρωπο και εδωσες ο ιδιος την απαντηση...ναι μεν η κανναβη ανηκει στα φυτα αλλα χρειαζεται διασταυρωση αρσενικου θηλυκου για να παραξει σπορο αρσενικο και θηλυκο και παιρνεις απαντηση οτι απο σπορο ξερουμε για το αν ειναι αρσενικα και θηλυκα...και αναλογα με τις συνθηκες κατι μπορει να αλλαξει στην πορεια...οποτε παμε και στο σπορο....βλεπεις Ορφευς πως οτι γραφω ειναι εμπειρικο και μπορει ο καθενας να το κανει απλα και λιγο οι επιστημονικες γνωσεις βοηθουν πολυ...
Παρε μια πικοιλια σου και δες τα σπορια....
Σε πρωτη φαση θα δεις σπορια στρογγυλα σαν μπιλιες και λιγο πιο αμυγδαλωτα...κανε τον πρωτο διαχωρισμο μεταξυ τους...δεν εχει σημασια μικρα μεγαλα απλα πρεπει να ειναι ωριμα...
Παρε ενα μεγεθυντικο φακο απλο και δες τον πατω του σποριου...
Στα θηλυκα ο πατος εχει την οψη ηφαιστειακου κρατηρα(στα 100% θηλυκα),στα αρσενικα δεν
υπαρχει τρυπα:biggrin: και στα αυτογονιμοποιουμενα υπαρχει μια μικρη τρυπα αλλα οχι σαν ηφαιστειακος κρατηρας...και αν θες να σιγουρευτεις για την γνωση σου κανε τον διαχωρισμο 3 σπορων η οσων εσυ θελεις βαλτα να κανουν flower τυπικα κατω απο μια cfl και ιδου το αποτελεσμα μπροστα στα ματια σου...
THANDEE εδω ...:tiphat:
 

tjo

life gardener
Veteran
Τα sweet tooth 3 τα θυμαται κανενας....εμφανισιακα μυρωδικα σκοτωναν αλλα το high μετριο....

Tjo ola good επρεπε να απομονοθω για να προοδευσω...:dance013:
με υγεια και Ανασταση σε ολους και σε ολα τα επιπεδα...

Thandee:tiphat:

το θυμαμαι εγω..το ειχα βαλει τοτε τοτε οπως και πολλα αλλα
του φαντασματος..και για να ειμαι ειλικρινης ακομα κραταω σπορια του-καλα να ναι ο ανθρωπος-,,αλλά δε μπορω να πω οτι θα ξαναεβαζα σπορια του γιατι δεν βρηκα ποτε τιποτα πραγματικα αξιολογο στο θεμα μαστουρας.
Οσο για σενα φιλε δανδη χαιρομαι ιδιαιτερως που μας ξαναβρηκες και που προοδευσες,σου ευχομαι τα καλυτερα οπως και σε ολους καλη ανασταση:huggg::tiphat:
 

delicorganic

Well-known member
τα θηλυκα 90% εχουν θαμνωδη αναπτυξη,πυκνη,με πολλα κλαδια,ειναι πιο κοντα,εχουν πρησμενο(μπρατσομενο κορμο)....ενω τα αρσενικα της ιδιας πικοιλιας ειναι χαρακτηριστικα πιο ψηλα(διπλασια),με αραιο φυλλωμα,με λιγα κλαδια,λεπτο στρογγυλο κορμο....


Ορφευς πως οτι γραφω ειναι εμπειρικο και μπορει ο καθενας να το κανει απλα και λιγο οι επιστημονικες γνωσεις βοηθουν πολυ...
Παρε μια πικοιλια σου και δες τα σπορια....
Σε πρωτη φαση θα δεις σπορια στρογγυλα σαν μπιλιες και λιγο πιο αμυγδαλωτα...κανε τον πρωτο διαχωρισμο μεταξυ τους...δεν εχει σημασια μικρα μεγαλα απλα πρεπει να ειναι ωριμα...
Παρε ενα μεγεθυντικο φακο απλο και δες τον πατω του σποριου...
Στα θηλυκα ο πατος εχει την οψη ηφαιστειακου κρατηρα(στα 100% θηλυκα),στα αρσενικα δεν
υπαρχει τρυπα:biggrin: και στα αυτογονιμοποιουμενα υπαρχει μια μικρη τρυπα αλλα οχι σαν ηφαιστειακος κρατηρας...και αν θες να σιγουρευτεις για την γνωση σου κανε τον διαχωρισμο 3 σπορων η οσων εσυ θελεις βαλτα να κανουν flower τυπικα κατω απο μια cfl και ιδου το αποτελεσμα μπροστα στα ματια σου...
THANDEE εδω ...:tiphat:
καλησπέρα thandee αυτό με τα αρσενικά-θηλυκά απο σπόρο λόγω σούφρας, δεν πρέπει να ισχύει,δεν παίρνω και όρκο,τουλάχιστον έτσι έχω δει με τα μάτια μου ως τώρα και έτσι λέγετε..ίσως να είσαι τυχερούλης..:)
επίσης σε αυτό που λές με τα πιο πυκνά θηλυκά και τα ψηλά αρσενικά,πάλι έχω δει πως δεν είναι κανόνας,παίζει ρόλο και η ποικιλία(γενετική),οι συνθήκες(περιβάλλον-καλλιέργεια) και η αλληλεπίδραση αυτών στο τι θα δεις και στο τι τελικά θα είναι..
(εκτός αν είσαι τρομερά εξοικειωμένος με την ποικιλία και τις συνεχώς ίδιες συνθήκες).
όπως ένα αρσενικό έτσι και ένα θηλυκό μπορεί να ''λελεκιάσουν''η να μείνουν κοντά και πυκνά για πολλούς και διαφορετικούς λόγους,μπορούν επίσης να κουβαλάνε χαρακτηριστικά ιντερσέξ που μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες θα εκφράσουν,ενώ εμείς βλέπουμε αρσενικό η θηλυκό φυτό,πολλές φορές δεν είναι πράγματι τέτοια..αρκετά ενδιαφέρον αλλά και περίπλοκο το θέμα της γενετικής..
καλό καλοκαίρι..:tiphat:

https://el.wikipedia.org/wiki/Γενετ...AE_.CE.88.CE.BA.CF.86.CF.81.CE.B1.CF.83.CE.B7

http://www.growweedeasy.com/advanced-breeding-techniques#evolution-cannabis-selective-breeding

[YOUTUBEIF]SR2gR6SZC2M[/YOUTUBEIF]
 
Last edited:

thandee

Active member
Γεια σου delico...αυτο με τον σπορο ισως και να μην ισχυει,ισως και να ειμαι τυχερος προς το παρω αλλα μελεταω πολυ το σπορο πριν παρω την αποφαση για θηλυκο,αρσενικο,αυτοδιατηρουμενο και το αποτελεσμα ειναι περιπου 9/10αλλα εχει κιαλλη ενασχοληση.ειναι η τελευταια μου μελετη αλλα ο λογος που τσιμπηθηκα να ασχοληθω ειναι απο μια περιπετεια των strain hunters στην africa οταν ο arjan λεει στον γενετιστη βιολογο franco(r.i.p)για το γνησιο malawi που βρηκαν να κανει διαχωρισμο θηλυκων με αρσενικων σπορων...δεν ειπε τι εκανε ...αλλα εμενα μουβαλε ιδεες και κανω αρκετα πειραματα πανω σαυτο και ψαχνω τη χρυση τομη...σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου και βρισκομαι στην ιδια κατευθυνση...και η ουσια βρισκεται στις μονοποικιλιες και τις σταθερες συνθηκες...θα ανεβασω ενα αρθρο επιστημονικο και πληρως ελληνικης πραγματικοτητας οταν το εχω ετοιμο...
Delico σε βαραει african ηλιος...εμενα ρωσικος και βλεποντας την προσπαθεια σου για την ελληνικη σου ποικιλια...τα δικα μου κριτηρια ειναι οτι το χορταρι σου ειναι αυτο που λεμε Ελληνας...πριν 15 χρονια περιπου καποιος γνωστος breeder ζητησε να δοκιμασει ελληνικες ποικιλιες (καλαματα red,κρητικη κοκκινη) και εκεινη την περιοδο ειχα στην κατοχη μου 2 δυναμιτες και 2 πολυ αξιολογες ποικιλιες,παντα ντοπιες...ο ενας δυναμιτης ηταν ακριβως αυτο που εχεις σε ολα τα επιπεδα,απο structure φουντας εως το high και τα αρωματα...ο breeder βρηκε τη φουντα αριστη sativa και ζητησε ξανα σπορο για να κρατησει την ποικιλια αλλα δεν υπηρχε δυστυχως μετα...η ποικιλια ονομαστηκε 12 gods sativa...η αλλη ποικιλια ονομαζοταν greek thunder και ειναι αυτο το δολοφονικο high που εχει το γνησιο kalamata red...αλλα δυστυχως ουτε αυτο μπορεσε να το κρατησει και εψαχνε μανιωδως κιαλλα τετοια σπορια που ποτε δεν μπορεσε να ξαναεχει...σε προσωπικο επιπεδο θα συμφωνησω ξανα μαζι σου οτι για μενα αυτα ηταν τα δυνατοτερα και πιο unique highs που ειχα ποτε στη ζωη μου...αλλα δυστυχως δεν εχω πια αυτες τις ποικιλιες...απο τοτε...αλλα delico δες ομοιοτητες σε ντοπια χορτα βορεια και νοτια της ελλαδας...η μια δολοφονικη ποικιλια ειναι αυτο που εχεις και η παρομοια ποικιλια με το καλαματα red οι ντοπιοι βορεια το λενε δηλητηριο...και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο το trippy psy high που στο βγαζει κατευθειαν με το πρωτο τσιγαρο και λαος παθαινει ζημια...πουντα ομως..????
Χαιρομαι που στον μπαξε σου εχεις και ενα αγαπημενο μου υβριδιο τον jack...το καλυτερο high που μοιαζει με τον ελληνα που εχεις το πηρα απτον φαινοτυπο που μυριζει κατουρλιο και φαρμακευτικα βοτανα...με καλο curing το αποτελεσμα ειναι λιβανι-φαρμακειο..που θα σε αποζημιωσει...αρκει να ειναι και πολυ sativa o φαινοτυπος...τοπες και συ και το επιβεβαιωνω αγνωστος ο κοσμος της γενετικης αλλα και θαυμασιος...και για να μην παιδευεσαι πολυ με τα neville απτην white label εχει σταθεροποιημενο φαινοτυπο που δινει more indica,indica/sativa,και τον sativa pheno που λενε οτι εχει ολα τα χαρακτηριστικα των killer pheno του nevilles haze αλλα τελειωνει max στις 14 εβδομαδες...αλλα θα το πω και απο μενα υπαρχουν πολυ καλυτερα πραγματα υβρικως λεγε με amnesia haze(soma),super lemon haze,jack herer που ηδη τοχεις αλλα παντα ειμαι υπερ του να τα δοκιμαζω ολα!
Α ρε οι Ελληνες με το που δουμε ηλιο μονο το καλοκαιρι σκεφτομαστε και εδω μαζι σου!:)
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Σωστό σε βρίσκω, ντέλικο! Ε, ναι! Πως μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα με κρατήρες στον κώλο :biggrin:
Κι αυτό που λέει ο Δανδής για τη δομή των αρσενικών-θηλυκών είναι μεν ένας μπούσουλας, αλλά όχι πάντα...θα ψάξω να βρω μια φωτό ενός Μπάντζι που είχε τη δομή θηλυκού μεν(πυκνά γόνατα και θαμνώδη ανάπτυξη), αλλά έδειξε τα καλαμπαλίκια του τον Ιούλη, αν θυμάμαι καλά...

Πάντως, Δανδή, μου φαίνεται πολύ περίεργο ο Τάι να χάσει τέτοια σπόρια...εντάξει, ήταν λίγο φαφλατάς και περηφανιάρης... :)

Κι η γούρνα μου με τα παιδιά της pre-98 και του Zamaldelica(Thai/Jamal) που έκαναν το πρώτο τους ντους με βρέξιμο θειάφι και τσαγάκι πολυκόμπι...

Αντε και Καλή Ανάσταση, μέσα μας κι έξω μας...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090657.jpg
    P1090657.jpg
    135.8 KB · Views: 22
  • P1090659.jpg
    P1090659.jpg
    129.9 KB · Views: 21

ironagxos

Member
καλησπερα μαστρορφεα!!
καλη τυχη για την φετινη σου σεζον!
αναμαινουμαι να δουμαι και να παρουμαι κανα growtip orfe!!!
το τσαγακι με το πολυκομπι τι ματζοθνι ειναι;;

και για το παρασυνθημα,αντε μπρουμ με ενα haze απο τον PANAMA ενος μηνος βαζατο και ειναι 100% ORGANIC !!!!
...γιατι στο "περα μαχαλα που λεει και ενα ΜΑΣΤΟΡΑΣ" εγω λεω οτι πηνουν λυπασματα αλλα που να το καταλαβουν..σε λιγα χρονια θα την
ψαχουλεφτουν!!!
ρε παιδια σημερα ενας φιλος που τον ειχα μπριζοσει , να παιξει μπαλα και να growraei δεν εχει βγαλει ΓΚΡΟΥ μεχρι τωρα σε φυτο, να ριξει μια φορα σκετο νερο.
,με αφτα τα γαμο advance εχει κανει την φου λες και βγηκε απο το πλυτνηριο...
ολλα τα φυτα ιδια γευση ιδια μυρωδια!!!εβγαλε με 1*600 σε 1,5*1,5 1.200 ξερο ,
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟΦΥΛΑΚΙ ρε μαγκες,αλλα πλεον τα <<εμαθε ολα>> και γινεται εγωιστης...
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΛΑΚΙΕς ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΑΖΑ
...ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΖΕΙς ,ΣΕΒΑΣΤΑ ΣΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΡΧΟΝΤΙΚΑ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΑ,
στο μεταξυ πυραυλος το PΑΝΑΜΑ haze αλλανια μου..με εβγαλε εγεφαλικο ομορφο χσρουμενο
και δημιουργικο χασιμο μπορω να πω με μια φοβερη πρωτοφανη ενεργεια στα δαχτυλα των χεριων μου ωσστε να κατω να γραψω ολλα αφτα που σπανια το κανω!!!
,εεεεε το να σκεδτομαι να πατισω ενα ψιλακαι ακομα!!!(*_*)με εψισε να σας πω και γω τα δικα παρολου που δεν πολυσυμετεχω σε κουβεντεσ...αλλα απου τα στεκια των δασκαλων για μια σπερα περναω!!!μεσα απο αφτα ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΥΤΙΧΑ ΤΑ ΠΑΝΑΜΑ ΧΑΖΕ ΑΠΟ ACE αν και νωρις για 5 βδομαδες curing που λεν οι ασοι τυφλα να εχει τα νεβιλε χαζε ουτε το 2/4 σε δυναμη σατιβας.2/4 σε δυναμη ιντικας...
Τι λες ορφε αξιζει το παναμαχαζε να το κανω λιγο bubble hash;;;αν και απο κρυσταλο εχει γεμισει το βαζω περιμετρικα!!!!!!
και το καλο εχω και απογονους παναμαχαζε/super silver haze...τι λεται το παναμα ανθωφορια 16 weeks το σιλβερ χαζε 12 θα μειωθει ;;;xexe κσερω παιζοθν πολλα ρολο αλλα ειπα να το βγαλο τω ερωτημασ που με τρωει να ξερω να τα τρεξω!!!
με αφτα και αφτα 6.30 πηγε.....

καλημερα
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!!!
 

thandee

Active member
Σωστό σε βρίσκω, ντέλικο! Ε, ναι! Πως μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα με κρατήρες στον κώλο :biggrin:
Κι αυτό που λέει ο Δανδής για τη δομή των αρσενικών-θηλυκών είναι μεν ένας μπούσουλας, αλλά όχι πάντα...θα ψάξω να βρω μια φωτό ενός Μπάντζι που είχε τη δομή θηλυκού μεν(πυκνά γόνατα και θαμνώδη ανάπτυξη), αλλά έδειξε τα καλαμπαλίκια του τον Ιούλη, αν θυμάμαι καλά...

Πάντως, Δανδή, μου φαίνεται πολύ περίεργο ο Τάι να χάσει τέτοια σπόρια...εντάξει, ήταν λίγο φαφλατάς και περηφανιάρης... :)

Κι η γούρνα μου με τα παιδιά της pre-98 και του Zamaldelica(Thai/Jamal) που έκαναν το πρώτο τους ντους με βρέξιμο θειάφι και τσαγάκι πολυκόμπι...

Αντε και Καλή Ανάσταση, μέσα μας κι έξω μας...

:tiphat:Ορφεύς


Ορφευς καμια φορα οι ελλειπεις γνωσεις μας οδηγουν να βλεπουμε σημαντικα ουσιωδη πραγματα ασημαντα...οπως επισης και οι παραξενιες προεχονται εκτων εσων μας και οχι εκτων εξω...απλα ετσι μας κανουν να βλεπουμε τα πραγματα...ωστοσο και εμενα με παραξενεψε που δεν κρατησε ο φαντομ απο 6 διαφορετικες ποικιλιες τιποτα?...η τουλαχιστον ετσι ειπε!ειχε ανεβασει το harvest του 12gods sativa100% οποιος εχει φωτο ας ανεβασει παρακαλω...και μιας alvanias indica που του θυμιζε white widow(indica pheno)...idou i apodiksi:biggrin::dance013:
 

Attachments

  • albanian_indica.jpeg
    albanian_indica.jpeg
    58.1 KB · Views: 25

bathory

Member
παιδες μην τα μπουκωνετε στα λιπασματα,φτιαξτε χωμα!για δειτε τον Ορφεα!!!!αιντε μπρουμ με αχινους τσιπουρα και πεταλιδες!!!α και μπιζνταλιες για οσους κατεουν!!!και καλη ανασταση σε ολους!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Χριστός Ανέστη!

Ώστε έτσι το ΡΗ σιδερένιε, ε; Όποιο Πάναμα κι αν βάλεις, φευγάτο θα είναι... βέβαια μη ξεχνάμε, όμως, ότι καμιά φορά βγαίνουν και φαινότυποι άχυρο... κι αυτό αφορά όλες τις εντόπιες :biggrin:
Αν σου περισσεύει, και βέβαια να φτιάξεις λίγο χασίσιον :biggrin:
Ωστόσο άμα λέει έτσι με τόσο λίγη παλαίωση, τότε η μπουρμπουλήθρα θα είναι θάνατος!
Όσο για τα σπόρια που λες, έχε υπ' όψη σου ότι οι επόμενες γενιές θα υστερούν σε σχέση με τους γονείς...έτσι τουλάχιστον λένε οι "γενετιστές"... θέλουν πολύ δουλειά αυτά τα κόλπα και πολλά φυτά...

Κι εσύ, τέκνον μπάθορι, μες το νου σ', γιατί οι αχινοί κι οι πεταλίδες πολλούς τους κάναν αλκοολικούς :biggrin: μπιζταλιές... αυτές που παίζουν εννοάς;

Άντε μπρουμ με ένα GrapeApe x Romulan παλιό :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
καλησπερα μαστρορφεα!!
καλη τυχη για την φετινη σου σεζον!
αναμαινουμαι να δουμαι και να παρουμαι κανα growtip orfe!!!
το τσαγακι με το πολυκομπι τι ματζοθνι ειναι;; ....
Το πολυκόμπι είναι κάτι σαν πολυφάρμακο με πολλά συστατικά :biggrin: και φέτος θα το χρησιμοποιήσω συστηματικά...α να δούμε...

Εν τω μεταξύ, τα παραπάνω φυντάνια έχουν ήδη έξι γόνατα και μπόι γύρω στα 30 εκ. το μέγιστο δε επιτρεπόμενο ύψος είναι γύρω στα 150 εκ. κι αναρωτιέμαι τι δρόμο να τραβήξω...ιντοράδες αθέατοι/σιωπηλοί για πείτε τι Προκρουστικά μέτρα να πάρω, πριν χάσω τη μπάλα... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Εν τω μεταξύ, τα παραπάνω φυντάνια έχουν ήδη έξι γόνατα και μπόι γύρω στα 30 εκ. το μέγιστο δε επιτρεπόμενο ύψος είναι γύρω στα 150 εκ. κι αναρωτιέμαι τι δρόμο να τραβήξω...ιντοράδες αθέατοι/σιωπηλοί για πείτε τι Προκρουστικά μέτρα να πάρω, πριν χάσω τη μπάλα...

:tiphat:Ορφεύς

Σιωπηλό δε με λες αλλά εγώ θα κάνω Topping φέτο... Παίζει να κάνω και FIM-ing (F"ck I Missed)... :D

Εντωμεταξύ έχω επιστρατεύσει τα πάντα... Μόνο στις κατσαρόλες δεν έχω βάλει ακόμα... Μερικές θα πάνε με κεραμικά, μερικές με υφασμάτινες... Αλλά έτσι είναι η ζωή... :D Και σκ@τά να βγει το widow μόνο που είναι widow και βρωμάει λίγο κάτι off ε; εεε; :D

Γύρω στα 90cm θα βγω με την ψαλίδα και είδομεν... Δίνουν ακόμα μπόι ακόμα μετά έτσι και αλλιώς.

Προνομοιούχοι είστε τζαμέ! Προνομοιούχοι! Βγήκε εδώ μία μ@λακία καιρός 2 μέρες τώρα... (άντε τώρα εσύ μη γκάνεις, φέρει κσαντέρφο απ'το κωριό μακαιρώσει εσένα...) μωβ παίζει να γίνουνε... και δεν είναι pheno man... :tongue:

Χριστός Ανέστη!

[YOUTUBEIF]nD3fR6YiYS4[/YOUTUBEIF]
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
κατ'εμέ το ύψος με τις σατιβες αν γλυτώνεται, μόνο με το μεγάλο πλάτος της καβάτζας και όποια τεχνική απλώματος επιλέξει ο καθένας..
τώρα η διαφορά στο τέντωμα που είδα έξω σε σχέση με μέσα είναι τεράστια,το 2-3μετρο στην γή έξω δύσκολα το γλυτώνεις εκτός και αν τα σκάσεις Ιούνιο-Ιούλιο..
τα σταθερα''κακα σκυλιά'' πάντως υπό προϋποθέσεις δεν θα δύσταζα ακόμη και να τα ''έσπαγα στην μέση'' αν επρόκειτο να πάει για 4μετρο και δεν κρατιέται με δεσίματα και απλώματα..
βέβαια εσύ τα ΄χεις δει είμαι σίγουρος και ξέρεις τι θα κάνεις, και ας ρωτάς τους μεσατζήδες για γνώμες..:biggrin:
υποθέτω πως μέσα, μόνο σε Υδροπονία θα στρετσαρει έτσι το φυτό,αλλά την γη κατ'εμέ και τον ήλιο δεν την συναγωνίζεται τπτ,ούτε σε ανάπτυξη,ούτε βέβαια σε ποιότητες..
βέβαια δεν υποστηρίζω πως κάνουν όλες οι ποικιλίες για έξω στην χώρα μας..ίσως τα σημερινά π.χ αμνήζια χέιζ,ντίζελ,κούς κ.α. που κάνουν σφιχτούς-χοντρούς παπάδες και αργούν(μέσα-τέλη Οκτωβρίου) να τελειώσουν είναι επικίνδυνα λόγω μούχλας ειδικά στα κεντρικά και βόρεια τμήματα της χώρας..
πάντως σε όλη την χώρα,παρ΄οτι διαφέρουν και ποικίλουν τα μικροκλίματα,θεωρώ πως μας ταιριάζουν πολύ περισσότερο οι σχετικά γρήγορες ''καθαρες'' σατίβες..:)
για τα εντόπια και τα άχυρα συμφωνώ απόλυτα,αλλά π.χ...στα παναμά του άσσου(f8 συνήθως)και σε αλλες δουλεμένες με πραγματικό breeding ποικιλίες θεωρώ είναι κάπως πιο σταθερά τα πράγματα στην ποιότητα και τα χαρακτηριστικά..
το θέμα εκεί,όπως είπες και εσύ, είναι τι γίνεται οταν το breedareis η πάρεις σπόρους από αυτά,τότε είναι πολύ πιθανόν να αρχίσεις να παίρνεις ως επί το πλείστον άχυρα η αγριοτριαντάφυλλα που έλεγε και ένας φίλος..:)
καλή συνέχεια με τις απίστευτες ομορφιές που ετοιμάζεις για άλλη μιά φορά στο ταπάνι σου..:tiphat:
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top