What's new

Τι είναι το Spice

GRkid

Active member
>>....Λειτουργούν σαν μόδα» λέει ο Ντέιβιντ Κάρτερ, επικεφαλής της Υπηρεσίας Ελέγχου Φαρμακευτικών Προϊόντων...........


> Πρόκειται για τη νέα γενιά ναρκωτικών: το πρώτο ναρκωτικό που βασίζεται σε συνθετική κάνναβη κυκλοφορεί ήδη σε Ευρώπη και Αμερική, είναι νόμιμο (προς το παρόν), είναι πιο ακριβό από τη μαριχουάνα και σύμφωνα με τους ειδικούς είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο. Κανείς από τους χρήστες δεν ξέρει τι ακριβώς περιέχει.

«Μόλις κάπνισα έπαθα κρίση πανικού. Ποτέ δεν είχα ξανανιώσει έτσι. Οι παρανοϊκές σκέψεις με έφτασαν στο σημείο να θέλω να αυτοκτονήσω» λέει ένας χρήστης...

>Τι είναι το Spice


Στις αρχές του 2008, το Ευρωπαϊκό Κέντρο Ελέγχου Ναρκωτικών, που έχει έδρα στη Λισαβόνα, εντόπισε 12 διαδικτυακούς διανομείς του Spice στην Ευρωπαϊκή Ένωση- οι περισσότεροι βρίσκονταν στη Βρετανία και την Ολλανδία. Το προϊόν αυτό φαίνεται ότι είναι το τελευταίο σε μια σειρά ύποπτων ουσιών που μοιάζουν με καπνό και χαρακτηρίζονται «βότανα» και «νόμιμα διεγερτικά». «Επρόκειτο πάντα για απάτες και δεν είχαν καμία επίδραση» λέει ο Ράμσεϊ. «Δεν είχαμε προσέξει το Spice, μέχρι πρόσφατα. Όμως άρχισαν να παρουσιάζονται άνθρωποι που έλεγαν ότι προκαλούσε τα ίδια συμπτώματα με την κάνναβη».
Κομψά παρουσιασμένο σε μικρά αεροστεγώς κλειστά σακουλάκια, το Spice που χρησιμοποιείται πλέον ευρέως έχει προκαλέσει ιδιαίτερη ανησυχία στους ειδικούς τις τελευταίες εβδομάδες, με αποτέλεσμα την απαγόρευσή του στην Αυστρία και τη Γερμανία και την κατάσχεσή του στα τελωνεία των ΗΠΑ. Όμως σε χώρες όπως η Βρετανία όπου πρωτοεμφανίστηκε, οι άνθρωποι που το διακινούν φαίνεται να κερδίζουν πολλά χρήματα και να έχουν μέχρι στιγμής κατορθώσει να αποφεύγουν τις αρχές.
Το Spice είναι πιο ακριβό από τη μαριχουάνα αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι δεν είναι παράνομο. Έχει όμως πραγματικά την ίδια επίδραση; Σύμφωνα με διάφορα φόρουμ στο Ίντερνετ, ναι. Σε ιστοσελίδες που ειδικεύονται σε συζητήσεις για ναρκωτικά, υπάρχουν πολλές αναφορές στις εντυπωσιακές επιδράσεις του πολύ περισσότερες από όσες θα φανταζόταν κάποιος ότι θα έκαναν μόνο οι διακινητές του.
>>>Όμως το βασικό, , «είναι ότι κάτι πωλείται χωρίς ο καταναλωτής να γνωρίζει τι ακριβώς περιέχει. Αυτό μοιάζει με ρώσικη ρουλέτα».
.....Ο δημιουργός του Spice, Τζον Χάφμαν.
>>> Μόνο τον Απρίλιο του 2015, σύμφωνα με τους New York Times, στις Η.Π.Α. μεταφέρθηκαν περισσότεροι από 1.000 άνθρωποι στο νοσοκομείο, λόγω χρήσης του συγκεκριμένου ναρκωτικού. Μόνο σε μία τυχαία μέρα, μία Πέμπτη που επέλεξε η εφημερίδα, σημειώθηκαν 172 περιστατικά ανθρώπων που διακομίστηκαν στο νοσοκομείο, λόγω χρήσης.

Μιλώντας στη βρετανική εφημερίδα Guardian, η Vicky Tyrell, εκπρόσωπος του πανεπιστημίου παραδέχθηκε πως για τους πέντε φοιτητές που βρίσκονται στο νοσοκομείο, υπάρχει η υποψία πως έχουν κάνει χρήση του συγκεκριμένου ναρκωτικού. “Από αυτούς τους πέντε”, συνέχισε, “ξέρουμε πως οι δύο βρίσκονται σε σοβαρή κατάσταση”....

Ο δημιουργός του Spice, Τζον Χάφμαν, τονίζει το θέμα της ποιότητας: η ουσία που έφτιαξε εκείνος ήταν ένα κιτρινωπό τζελ. Όμως τον προσέγγισαν πολλοί άνθρωποι που προσπαθούσαν να το φτιάξουν, περιγράφοντας το JWΗ 018 ως «σκόνη» ή ως «πίσσα». «Είναι προφανές, ότι πολλοί δεν ξέρουν τι κάνουν» καταλήγει.
 

weedolada

Member
Μπράβο grkid,πολύ καλά έκανες και το ανέβασες γιατί πολλά πιτσιρίκια στην γκ*υλα τους να την ακούσουν καπνίζουν ότι μαλακία τους δώσουν,και είναι πολύ επικίνδυνο αυτό το σκατό.Έχω γνωστό πιτσιρίκι που κατάληξε σε ψυχιατρική κλινική μετά από τέτοιο τσιγάρο,και τώρα του έμειναν τα ψυχοφάρμακα,σαν "δωράκι' από την μαλακία του.
 

GRkid

Active member
φιλε μ και εγω εχω ατομα με προβληματα με αυτην τη μαλακια....ΜΑΚΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ
 
αφήστε τα spice και πιάστε κανένα ice
 

Attachments

  • 20150926_165556.jpg
    20150926_165556.jpg
    86 KB · Views: 36

norpel

New member
Πρέπει επιτέλους να το απαγορεύσουν, κάθε τρεις κ λίγο ακούς για θύματα αυτής της αηδίας.
Συνιστώ να ενημερώσετε τους δικούς σας ώστε να είναι προφυλαγμένοι.

Κ κάτι άλλο παίδες έχω ανεβάσει μερικές φωτογραφίες από την εσωτερική καλλιέργεια μου...πρώτη φορά εντός αλλά πιστεύω μία χαρά.

Κ οποίος επιθυμεί... Υπάρχει σελίδα στο φεισμπουκ Ιατρική Κάνναβη Βόρειας Ελλάδας - Medical Cannabis Northern Greece θα χαρούμε αν έρθετε να μας στηριξετε στην προσπάθεια ενημέρωσης που κάνουμε.

Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν έκανα λάθος που γράφω εδώ για κάτι τέτοιο...
Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω ενεργά σε κάποιο φόρουμ... Αν κ έχει καιρό που άνοιξα το προφίλ.
Πότε δεν το χρησιμοποίησα.
Να είστε καλά....
Εις Υγείαν
 
Top