What's new

Threadul lui exploziv..

N

nopi

Care e cea mai buna metoda de germinare? M-am gandit sa pun samanta in apa pana se scufunda dupa aceea in servetele intr-o pungulita ermitica.
 
Germinarea:

De ce avem nevoie pentru a germina semintele cu succes:

- Seminte (de preferat de calitate, pregatite, ambalate si pastrate cat mai bine.)
- Pamant sau Mix soilless sau orice alt mediu de crestere care permite o aerare buna si o retinere a apei suficienta. (la alegere.)
- pahare de plastic (cu gauri date in fund. :D) sau ghivece mici de rasaduri. (la alegere.)
- folie pentru alimente sau stretch foil (foodgrade)
- scobitoare sau orice instrument de taiat/ gaurit aveti la indemana.
- pulverizator pentru udarea plantelor cat sunt tinere si fragile. (optional)
- recipient cu apa.
- hartii / stickere / plant markers pentru marcajul diferitelor strainuri si crossuri (in cazul in care exista.)


Se ia ghiveciul pentru rasaduri (sau paharul de plastic cu gauri date..) si se umple 2/3 cu mediul de crestere, dupa care se uda din abundenta pana curge suficienta apa pe gaurile recipientului.
Se mai aplica cativa cm de mediu de crestere (pana la marginea superioara a recipientului ar trebui sa ramana cel putin 2-3 cm spatiu.), apoi se stropeste / pulverizeaza bine cu apa si apoi se lasa un timp la temperatura camerei. Se pune samanta la o adancime de maxim 1 cm si se pulverizeaza inca putina apa, fara a presa mediul peste samanta. Din acest moment orice udare se face doar daca mediul se usuca la suprafata si doar usor pe marginea ghiveciului sau prin picurare/pulverizare. Asta pentru a nu ingropa samanta mai mult cand uzi peste.
Se pune folia peste recipient (se poate prinde cu elastice de bani, ca si asa nu prea mai sunt multe de prins cu elasticele in ultimul timp.. sau cu sfoara/ sarma de gradinarit subtire) si se foloseste o scobitoare sau ceva de taiat/gaurit pentru a da multe gauri fine pe toata suprafata foliei.
Se lasa in loc caldut (20-25 grade) /de preferat peste 22 grade pana rasar. Pana in acel moment nu este inca nevoie de lumina. Dupa ce plantele scot cotiledoanele din pamant folia se poate scoate.

Nota 1: Daca semintele au fost stocate la alta temperatura decat cea de germinare, aducerea lor la temperatura mediului se face treptat.
Nota 2: Inainte de plantarea semintelor tot excesul de apa din recipient ar trebui sa fie eliminat.
Nota 3: Se poate renunta la folie daca semintele se tin pentru 6-12 ore in apa inainte de a le planta.
Nota 4: Semintele nu au o pozitie speciala in care trebuiesc puse in pamant, natura le-a facut putin ovaloide special pentru a se aseza pe laterala cand cad pe pamant. Dar indiferent de pozitie, radacina mereu va gasi directia potrivita.

Succes! :tiphat:

Nota finala: A se citi cat sunteti cat de cat sober, poate fi destul de incurcat ce am scris aici daca sunteti prea veseli. :dance013:

MULTUMESTE`I lu explo :p
__________________
 
Last edited by a moderator:
N

nopi

Am inteles!Am citit postul lui exploziv si a celorlalti, dar sunt mai multe metode printre care cu vata, servetele, sau cea a lui exploziv s.a.m. Eu doar am intrebat care e mai buna? Aviz celor care au comentat aiurea.
Mersi Fan Amsterdam si Exploziv, am aplicat metoda ta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cea cu vata nu o recomand. daca o folosesti pe cea cu servetele nu mai e necesar sa le scufunzi in apa inainte. iar asta direct in sol scuteste timp si din riscul de a rupe codita la transplant. pana la urma e alegerea fiecaruia.
eu o recomand pe asta pentru ca in timp a fost cea mai simpla si cu rezultatele cele mai bune. merge de minune si cand ai de germinat multe seminte, deoarece nu mai trebuie sa le urmaresti pe fiecare sa le bagi in pamant cand e codita suficient de mare.
 
N

nopi

Aveam de acum un an niste seminte de la cineva de strain necunoscut si din cate mi-a zis cam proaste ca si calitate si le-am pus in pamant afara simplu si le-am udat si rezultatul: au incoltit :)) Cei drept pamantul este foarte fertil unde le-am aruncat. :D
 

radicaldindoi

New member
in ardeal, de mai bine de 200 de ani, taranii isi delimitau terenul cu cinepa. Mare mirarea mi-a fost cind m-am trezit in fata mea cu... acum numita flora spontana:) Toate neamuriile erau acolo. unele depaseau 4 m lejer si ziceai ca-s 100% thai, altele n-aveau nici 1m si erau extrem de rasinoase (afganish dupa mine). de acolo am plecat cu geaca plina de sampels:) seedsssss.
asta s-a intimplat acum 4 ani in urma. am facut numeroase incrucisari la intimplare cu diferite strainuri comerciale ( in-outdoor) si rezultatul final a fost tot timpul peste asteptari.
n-am avut probleme legate de boli, de adaptare, toate plantele s-au comportat extraordinar cu minimul de atentie ce-am putut sa-l ofer. unele, outdoorul de anu trecut, a rezistat pina in 16novembrie fara greenhouse in plin cimp.
prdusul funal din ultimile dati l-am transformat in concentrat...toleranta asta!
o sa postez imagini cind reusesc sa cumpar un aparat.
p.s
cele mai bune gene ce le-am avut pina acum! cele mai bune seminte direct din inima ardealului:)

http://imageshack.us/photo/my-images/148/snapshot20110525.jpg/lt
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e nevoie iar de pareri:

avem 2 fenotipuri,

unul short and bushy, powerful skunky smell, on the indica side. (denumit a)

unul putin mai lungit, miros undeva intre menta si lemon, on the sativa side. (denumit b)

care v-ar avantaja mai mult?

sa auzim pareri..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cam in 5 sapt. momentan se observa doar tendintele, dupa marimea glandelor si modul de dezvoltare.
pe atunci urmeaza si poze comparative.

in baza testului de fumat si dupa parerile ce vor veni pe aici voi incerca sa mai fac o selectie si cel mai bun specimen sa il pastrez sub forma de S1.
 

MJgrow

Active member
mie imi place mai mult indica... dar cand vine vorba de miros... la vremurile noastre de criza (ma refer la legi) un miros mai putin pronuntat este foarte binevenit pentru siguranta. :)

Acum depinde ce prefera fiecare si cum are posibilitatea de a creste... indoor/outdoor
 

dalin

Member
ca inaltime ?2 metri sau mai mult?ar fi o treaba sa fie mmult mai inalt!un sfert de metru patrat inseamna maxim 30 cm patrati.Poti sa folosesti SISTEM HIDROPONIE FACUTA ACASA
bagi 2 lampi cu leduri sa nu se faca multa caldura .cu cat se mareste coroana frunzele care nu le folosesti le tai sa respire cat de cat cum trebuie.poti sa faci si un SOG!VENTILATIE MULTA sa aiba aer cat cuprinde
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
avand in vedere ca pana acum cam un an am fost destul de dezordonat in growing, nu cred ca am depasit vreodata 1 gpw. lumina a fost hps + cfl-uri. dar trebuie tinut cont ca nici nu am urmarit asta, bud fiind de la out si ca nu prea am folosit nutrienti. nici macar nu am stat sa cantaresc, decat la primele indooruri (cand media era in jurul la 0.5). acum folosesc aceleasi setup-uri, si voi putea raspunde mai concret la intrebarea asta dupa ce termin 2 grow-uri in acelasi setup. trebuie sa iei in calcul si ca 1.5w este foarte greu de scos fara sisteme cu eficienta mare (vertical etc.) si nutrienti aplicati la perfectie.

@ vv: am facut acest test comparand 150w hps cu 120w led, in acelasi spatiu, dar in 2 grow-uri consecutive. recolta a fost sensibil mai mica la led (max 20%), dar luand in calcul taria materialului finit si faptul ca e mai sanatos sa fumezi material mai putin si mai tare, as inclina catre led. cu ceva lumina suplimentala se poate rezolva frumos, insa cea mai mare diferenta este investitia initiala. am comparat wattaje diferite ca si cum ar fi acelasi consum datorita faptului ca ledurile promit eficienta mai buna de 150w la un consum de 120w. fapt care este oarecum normal datorita puterii concentrate intr-un spectru mai restrans.
 
Top