What's new

Threadul lui exploziv..

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
BUBBLE HASH.

BUBBLE HASH.



Am reusit sa gasesc un mod sa pot prinde mixerele in siguranta deasupra galetilor, acum pot amesteca si ore.. se pare ca e mai bine. am invatat si ca e mai bine sa pui multa gheata si sa astepti sa se topeasca putin decat sa pui mai multa apa. acum folosesc 80% gheata cu 20 % apa (si gheata si apa sunt filtrate R/O)

primul run e doar manual amestecat pentru 5 minute.
al doilea run e facut cu amestecare cu mixerul pentru 15 minute si manuala 3 minute.
ultima gramada este formata din 2 run-uri, unul de 20 si altul 60 minute cu mixerul.

:wave:
 

dubite

Member
60 de minute??? Un pic cam mult explo daca e pentru consum propriu. Mai ales daca faci bubble din resturi uscate, mare parte din materia verde iti va ajunge vrei nu vrei in hasj daca amesteci atat de mult.
Cat despre paritatea 80%/20% sunt cu tine!! Cu cat mai multa gheata cu atat mai bine. O sugestie ar fi sa iti iei un bubblelator! Si al treilea run cu ala e full melt si face niste clear domuri de toata frumusetea!!

Enjoy the bubble ;)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
oricum ar fi man.. eu fac hashu pentru pastrare, sa scap de cateva gramajoare de buzi. mai rau decat budul nu are cum sa fie, si oricum e posibil sa nu ajung sa folosesc vreodata run-urile de calitate mai slaba.. asta a fost mai mult un test sa vad cat se poate sa iasa maxim la o tura..
full melt iese si cu sacii, dar nu din mix ci dintr-un singur strain/cross.
 
Last edited:

dubite

Member
Ma refeream la diferenta mixer/bubblelator. La bubblelator iese full melt si la al treilea run, lucru care nu se intampla cand amestec cu mixerul (nu mai iesea full melt de la al doilea run).
Am auzit ca pe langa strain, factori ca fresh/uscat influenteaza daca iese full melt. Oricum, ce am observat este ca, cu cat ramane mai mult in congelator cu atat scade din potenta. Concluzia: de acum incolo totul facut imediat dupa taiere.
Distractie placuta cu hasj-ul. Si eu sunt in regim de golire al frigiderului momentan :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si eu am decis ca voi pastra un stash minim de buzi si de restul fac hash, dar deocamdata trebuie sa ajung cu facutul hashului la zi. pentru mine nu conteaza atat de mult sa fie full melt, atat timp cat are o aroma buna si sparge imediat!

ce am observat este ca cel de 25 mc este mai dens, si tie ti se pare la fel?

thanks pt. urari, si tie iti doresc spargere placuta.. ;)
 

dubite

Member
Pare sa fie cel mai dens dar nu prea ma convinge..73 e aproape alb si e cel care ma spargea instant.
Cat despre full melt, este placut sa vezi reactia oamenilor obisnuiti sa fumeze numai Marocan taiat de 7 ori cate 7 la un bong de bubble. Cand incepe sa fiarba si cand vad ca nu e aproape nici o urma de scrum incep sa isi puna intrebari... Asta e cauzat si de hasj cu siguranta..
Inca un run si am gatat!!!! Frisian Dew de data asta. Asta nu da full melt dar are un gust de guma de mestecat. :artist:
 
G

green_land

explicati-mi si mie cum se fumeaza hashul bubble ( plastelina? ) la bong...nu se topeste si ramane lipit de sticla bongului etc? nu se scurge prin plasa ? :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai nu cade prin plasa, la primu contact cu flacara incepe sa se topeasca, sau "sa fiearba" daca e full melt, dar sta pe sita fara probleme. chiar si kief-ul se poate fuma pe o sita normala de bong sau pipa daca il pui pe o margine a bowl-ului si inclini bowl-ul pana cand ia foc..
mie deja a inceput sa imi placa iar la cillum insa.. nu mai bagasem de mult si acum bag zilnic si din cillum.
 
G

green_land

multumesc de info...abia astept sa fac si eu niste bubble hash, dar cu ocazia tripului care-l voi face in praga prin sept. ( cannabis festival :D ) o sa imi cumpar bubble bags ... majoritatea hasului care l-am fumat prin RO era adus de prin maroc/spania, calitate medie si nu prea m-a incantat... voi vedea eu la recolta proprie...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aia nu e calitate medie ci sub orice critica comparativ cu bubble.
ai grija sa iei bags de calitate, sa te tina mai mult.

poate faci si ceva poze pe acolo, ca nu am timp sa ajung anul asta. :wave:
 

dubite

Member
am bagat si eu un run de 25 de minute cu niste Frisian Dew avand in vedere ca nu e planta cu cele mai multe cristale. sa vedem acum ce o sa iasa.
 

yohji

Member
metoda se cheama 12/12 from seed ,deci nu se refera la clone .am citit cateva pagini din thread ul ala si sunt cativa care au crescut asa iar rezultatele sunt destul de bune si in plus te scuteste de perioada vegetativa , consum de curent in plus,mai multe... nu stiu ce sa zic...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Update:

Bubba Kush microscopy (buds):

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

Latest posts

Latest posts

Top