What's new

Super Skunk + Critical Sensi Star

Cateva plante s-au mai inaltat si se pare ca au nevoie de ajutor sa se sustina, am facut o improvizatie romaneasca, altfel nu am cum sa o numesc (va rog sa nu radeti, este provizorie). Cand as putea sa le transplantez, maine fac o saptamana de cand au germinat, poate asa o sa le pun mai mult in pamant si nu o sa mai fie nevoie de nimic sa le sustina.

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu vad clar ce improvizatie ai facut, dar daca le-ai legat ca sa nu se prabuseasca.. nu aia e solutia. ti-am zis deja cum rezolvi problema, cu un flux mic de aer care sa bata pe ele, si dandu-le suficienta lumina.
daca le legi.. se vor ingreuna si cand le vei misca sau vei incerca sa scoti propteaua aceea.. se va intampla inevitabilul.. ruperea tulpinii.
 
Nu le-am legat, am pus niste scobitori de care sa se rezeme. am un ventilator care bate spre ele nu prea tare. lumina am incercat sa o apropii cat de mult posibil. Cand ar fii indicat sa le mut in ghivece mai mari? Imi cer scuze pentru calitatea pozelor
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cu scobitorile e o problema, ca nu stii cand o ia planta pe langa. Se ia o sarma de la Moldova, se face un fel de inel in jurul plantei, cu un picior infipt in pamant. O sa le ajute o vreme.
Light, mer light, sau cum era?

Mai ai rabdare cu ghivecele, un te grabesti, daca tot nu le-ai pus de la inceput in ghivece mari... Sa se mai inzdraveneasca.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si cand faci tranplantul nu uita sa mai ingropi din tulpinile alea lungi..
 
Le mai las, nu ma grabesc, am intrebat in ideea ca sa le ingrop mai adanc si pentru ca nici nu stiu cand. pe net am citit ca ar trebui undeva intre 7-10 zile sau cand da semne, dar cum eu sunt noob nu stiu dupa ce semne sa ma iau, deasta va si intreb pe voi ca aveti experienta. Incerc sa nu va innebunesc si cu intrebarile :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poti sa le lasi in paharele astea cel putin pana fac 2-3 noduri.. de altfel in conditii bune o planta de 10 zile cam asa are.
 
U

Universu

Eu zic ca singura sansa de a creste 17 plante in acel spatiu e metoda 12\12 din samanta nici acum nu e tarziu,defapt metoda SOG a fost inventata in anii 80 pe baza acestui regim de lumina,ceea ce vrei tu sa faci.Dacavrei sa le cresti asa punele in ghiveci definitiv acum ,prin aceasta metoda plantele vor dezvolta un singur mugur pe toata tulpina ,dale cat mai putine motive de stres de aia zic sa le pui de acum in ghiveci definitiv.
 
Last edited:
Am 2 plante care li s-au ingalbenit cotiledoanele, din ce am citit pe net pare a fi ceva normal si ca ele vor cadea oricum, dar as vrea sa stiu si parerea celor de pe forum. Am vrut sa pun si poze dar calitatea lor este jalnica, focalizez orice in jurul plantei dar nu si pe ea.
 
Celelalte frunze par a fi in regula. Am intrebat totusi sa fiu sigur ca nu au patit nimic, voi reveni cu un update probabil dupa ce le voi transplanta saptamana asta. M-am gandit sa le fac transplantul in ghivece de 2 L cum a sugerat hempfield.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
as spune ca mai ai oleaca. 3-5 noduri parca era. dar noduri, nu unul peste altul, sa poti si tu taia...
 

snig

Member
Am și eu o Ss cam în același stadiu și nu am de gând sa ii fac nici un toping vrând sa o termin cât mai repede. Sper sa iasă bine de data asta ca provine dintr-un eșec. Scuze de băgare în seama da abia am revenit și mi sa părut ciudata coincidenta, ca și atunci când m.am înscris cu prima tentativa de 47. Plus ca mai și folosesc cam același gama de la biocanna. În fine sa.i lăsăm de-o parte pe ăștia care fumează și vorbesc mult. Succes cu copăcei..
 
Am cateva probleme cu plantele vreo 4 din ele si mai sunte cateva care par ca vor sa le urmeze, cel putin dau semne ca nu sunt prea bine. Am adaugat 2 poze sa va faceti o idee. Ieri erau bine, cel putin a 2-a era foarte bine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce le-ai facut de curand? Cum le uzi? Cat ai udat ultima oara? Ce temp si umiditate ai in growroom?
 
Miercuri le-am udat si le-am dat si putin rhizotonic mai exact am pus 1 ml/L. Temperatura e intre 25-26 si umiditate cam intre 50-60 % m-am gandit ca ar putea fi overwater pentru ca le-am cam dat din abundenta. Ieri a fost putin mai cald ca de obicei si am lasat 2 geamuri deschise sa se faca curent si temperatura a fost undeva la 23 de grade cu becurile aprinse, am observat mai tarziu pentru ca adormisem. In rest cam atat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ar putea sa fie overwater. Si nu stiu ce contine rhizotonicul, dar daca e vorba de enzime sau ceva de genul se poate sa fii fost si el o parte a problemei.
 
Pe el scrie ca este bun pentru dezvoltarea radacinilor, pentru plante fragile sau insuficient dezvoltate. Cannazym pare a fi cel cu enzyme. Daca maine nu isi revin mai fac un update.
 
Top