What's new

Super Lemon Haze -Moby Dick (GHS)

Papastroumf

Member
Καλησπέρα παιδιά,μπαίνει ο χειμώνας σιγά σιγά και ώρα να βάζουμε μπρος το 1ο indoor. Το πλάνο λέει.

Χώρος: 1,5x1,5x2,10 (πλάτος,μήκος,ύψος)
Φως: 400w MH - HPS
Έδαφος: τοπικό χώμα
Θρεπτικά συστατικά: GHE - Flora series (Grow,Micro,Bloom) Σύμφωνα με τις αναλογίες του προγράμματος σε αναλογία 1/3
Σπόρια : 2x SLH & 2x Moby D.
Φίλτρο άνθρακα: odor-sok 125mm (ακούω οτι δεν κάνει πολύ καλή δουλειά,θα το διαπιστώσουμε σύντομα.)
Γλάστρες: αρχικά σε πλαστικά ποτηρ,11λ και τέλος γύρω στα 25λ.

Το σχέδιο λέει 1 μήνα veg.SCrog για διαχείριση του ύψους και prunning όταν χρειαστεί. Στόχος 0,70+ gr/watt. Τώρα πόσα θα πάρουμε είναι πολύ νωρίς για να λέμε.Τα σπόρια αναμένεται να φτάσουν μες στην εβδομάδα.Ο χώρος αύριο θα είναι έτοιμος. Αν ξέχασα κάτι συγχωρέστε με. :biggrin: :joint: υγείες παιδιά.

Υ.Γ Το ελληνάκι τελειώνει...δυστυχώς.
 

bazz

Member
Καλή αρχή papastroumf,

Θα σου πρότεινα να παρεις καλο χωμα, δεν ειναι πολλα τα λεφτα, μην τσιγκουνευτείς εκει τα χρήματα. Ο λογος ειναι οτι δεν βαζεις τιποτα μεσα στον χωρο καλλιέργειας το οποίο προέρχεται απ το εξωτερικό περιβάλλον.

Το φως σου ειναι θα ειναι δυο 400αρες??? η μια μπλε και η αλλη κίτρινο?
Το moby dick γινεται θηρίο να εχεις το νου σου.

Υ.Γ. Μεχρι να γινει η αποποινικοποίηση, το γκρου σου ποτε δεν θα σε φτανει μεχρι την επομενη συγκομιδή.
 

Papastroumf

Member
Καλή αρχή papastroumf,

Θα σου πρότεινα να παρεις καλο χωμα, δεν ειναι πολλα τα λεφτα, μην τσιγκουνευτείς εκει τα χρήματα. Ο λογος ειναι οτι δεν βαζεις τιποτα μεσα στον χωρο καλλιέργειας το οποίο προέρχεται απ το εξωτερικό περιβάλλον.

Το φως σου ειναι θα ειναι δυο 400αρες??? η μια μπλε και η αλλη κίτρινο?
Το moby dick γινεται θηρίο να εχεις το νου σου.

Υ.Γ. Μεχρι να γινει η αποποινικοποίηση, το γκρου σου ποτε δεν θα σε φτανει μεχρι την επομενη συγκομιδή.

Βαζζ το φως θα ειναι 1x400w MH για βλαστικη αναπτυξη και 1x400w HPS για άνθιση.Δεν θα τσιγκουνευτουμε τα χρηματα φιλε απλα αν επαιρνα απο alegre μονο τα μεταφορικα ειναι 60ευρω€.

Όσο για το m.d νομιζω ειναι πολυ υποτιμημενο strain γιατι εχει τρελο yield και γευση σε πολυ φθηνο σπορι. (γνωμη μου) Θα εχω το νου μου.
 

bazz

Member
εχεις κανει καλη επιλογη με την ΜΗ, θα εχεις μικρο διαστημα αναμεσα στα γονατα στην αναπτυξη. Για την ανθοφορια θελεις τουλαχιστον 1000βατ για τον χωρο σου και 4 φυτα. Οποτε ξηγησου μια 600 ντουαλ και θα βαλεις και την ΜΗ στην ανθοφορια, τουλαχιστον.
Θα εχεις αρκετο μπλε στο φως σου οποτε θα εχεις και πιο κοντα φυτα.

το χωμα μπορει να σου καταστρεψει το γκροου, το νου σου.
 

Papastroumf

Member
εχεις κανει καλη επιλογη με την ΜΗ, θα εχεις μικρο διαστημα αναμεσα στα γονατα στην αναπτυξη. Για την ανθοφορια θελεις τουλαχιστον 1000βατ για τον χωρο σου και 4 φυτα. Οποτε ξηγησου μια 600 ντουαλ και θα βαλεις και την ΜΗ στην ανθοφορια, τουλαχιστον.
Θα εχεις αρκετο μπλε στο φως σου οποτε θα εχεις και πιο κοντα φυτα.

το χωμα μπορει να σου καταστρεψει το γκροου, το νου σου.

Φιλε βαζζ οσον αφορα τον φωτισμο δεν μπορει να γινει αμεσα,θα γινει ομως σιγουρα σε επομενα grow.Οσο για το χωμα δεν θα εχουμε προβλημα πιστευω.
 

weedolada

Member
Το χώμα από έξω μπορεί να περιέχει παθογόνους μικροοργανισμούς και μικρόβια,που σε "αποστειρωμένες" συνθήκες εσωτερικής καλλιέργειας,μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.Καλύτερα πάνε στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς σου και πάρε ένα οποιοδήποτε χώμα,θα είσαι πιο σίγουρος και πιο εξασφαλισμένος,δεν είναι ανάγκη να πάρεις χώμα ειδικό από "ειδικά" καταστήματα.
 

bazz

Member
Ετσι έπραξα και εγω weedolada και την πατησα.... πρωτη φορα τσιγκουνεύτηκα το χωμα και γέμισα με οτι οτι μπορεις να φανταστείς...
 

Papastroumf

Member
Αυριο θα γινει η αγορα του χωματος. Δηλαδη οταν σου πουλανε χωμα κλειστο καποιας εταιριας δεν ειναι αποστιρωμενο?
 

weedolada

Member
Τα χώματα που είναι σφραγισμένα είναι απαλλαγμένα από παθογόνα,απλά δεν είναι ανάγκη το χώμα να κοστίζει 25 ευρώ για να καλλιεργήσεις κάνναβη,και με ένα χώμα των 5 ευρώ μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.
 

scourouhi

Member
Καλή αρχή και από μένα . Θα συμφωνήσω με τα παιδιά για το χώμα . Μια καλή και οικονομική επιλογή είναι τα χώματα της Klasmann Delmann ,ψάξε τα σε καταστήματα με γεωργικά εφόδια .Τιμή ,περίπου 10-12 ευρώ τα 70 λίτρα .
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα μάγκες,ο χώρος ετοιμάστηκε.Έμειναν κάτι ψηλά που θα ολοκληρωθούν το αργότερο μεθαύριο. Πήρα χώμα (δυστυχώς δεν είχε καμιά επώνυμη μάρκα) ένα χώμα για φυτά εξωτερικού και εσωτερικού χώρου μόνο για την βλαστική ανάπτυξη.Στη μεταφύτευση από 10 σε μεγαλύτερες θα γίνει με χώμα biobizz-all mix.Τσεκάρετε και μερικές φώτο από τον χώρο. Δυστυχώς σήμερα παρατήρησα οτι και οι 2 λάμπες είναι hps ,η μια είναι agro (ο εξοπλισμός είναι δανικός από ένα φίλο )και μου λέει κάνει και για τα 2 stages.

Υ.Γ Δοκίμασα το φίλτρο σε ένα δωμάτιο όπου ας πούμε οτι "μοσχοβόλαγε" ντουμανίλα. Δούλεψε 1 ώρα και ο χώρος ήταν λες και αποστειρώθηκε.Ίχνος μυρωδιάς.Να δούμε και την δράση του σε άλλες μυρωδιές.
 

Papastroumf

Member
20151103_230620.jpg 20151103_230636.jpg 20151103_230649.jpg 20151103_230659.jpg
 

Cyanideyo

New member
Καλή αρχή και απο μένα φίλε! Βλέπω διάλεξες και ωραίες ποικιλίες! Σου εύχομαι να γίνει χαμός! Άλλο ένα χώμα που έχω διαβάσει ότι κάνει δουλειά είναι της Compo Sana (δεν το έχω δοκιμάσει).
 

Papastroumf

Member
Καλή αρχή και απο μένα φίλε! Βλέπω διάλεξες και ωραίες ποικιλίες! Σου εύχομαι να γίνει χαμός! Άλλο ένα χώμα που έχω διαβάσει ότι κάνει δουλειά είναι της Compo Sana (δεν το έχω δοκιμάσει).

Ευχαριστω πολυ φιλε ;)
 

Papastroumf

Member
Ως προς το φωτισμό είχε γίνει κάποιο λάθος,βρέθηκε τελικά MH λάμπα.Τα σπόρια είναι Ελλάδα από μέρα σε μέρα τα περιμένω.
 

herb4

Member
Καλή αρχή και από μενα μπαπαστρουφ με υπομονή και που στο τέλος θα σε ανταμείψει αναλόγως!! Θα θελα να σε ρωτησω για τη λάμπα την ΜΗ, την έχεις στον μετασχοιματιστη που μπαίνει και ή ΗΡS??
 

Papastroumf

Member
Καλή αρχή και από μενα μπαπαστρουφ με υπομονή και που στο τέλος θα σε ανταμείψει αναλόγως!! Θα θελα να σε ρωτησω για τη λάμπα την ΜΗ, την έχεις στον μετασχοιματιστη που μπαίνει και ή ΗΡS??

Ευχαριστώ πολύ herb για το κουράγιο...Ναι μπαίνουν στον ίδιο μετασχηματιστή.
 
Top