What's new

Super Lemon Haze hydro, 600w

Crowmax

Well-known member
Veteran
12 μέρες flower

12 μέρες flower

12 μέρες flower (29/10 ήταν 1η μέρα flowering)
Θα τα κάνω training, 1-2 φορές ακόμα και μετά θα τα αφήσω.

Πεινάσανε λιγάκι την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά με το που ανέβασα το EC ίσιωσαν. Τώρα είναι με 1.2 ΕC (grow,micro,bloom)

2 φώτο από τον κήπο και 3 macro
 

antartist

Member
Πυκνοί καπνοί στην τελευταία φώτο.
Όπως πάντα στρωμένος, δεν εχώ να σχολιάσω κάτι.
Σου εύχομαι μόνο να βρείς κίλερ φαίνο...
 

makedon

Member
Veteran
με τι τραβας της μακρο,εχεις καμια πατεντα η εργαλειο σοβαρο(dslr)?
αλλος κοσμος οι μακρο...

:tiphat:
 

Booker

Member
και εγώ αυτό θα ρωτούσα makedon, λογικά απ ευθείας τραβάει που να εστιάσεις σωστά με το καμεροτσουτσούνι μπροστά από την φωτογραφική. ΜΕ ένα σοβαρό φακό(dslr) θα κάνεις δουλειά, σήμερα θα δοκιμάσω και εγώ στα δικά μου μερικές μάκρο, έτσι από περιέργεια.
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
antarti euxaristo gia ta kala sou logia! makari na vroume kai kana oraio pheno.

makedon + booker, nai xreiazese DSLR/mirrorless alla oxi kamia akrivi, ena palaio montelo me ton klassiko fako pou erxete mazi arkei.

To ''kolpo'' einai oti vgazeis ton fako kai ton gyrnas anapoda stin fotografiki mhxani, etsi petixeneis megali megeu8insi
xwris na xreiazese 'macro' fako pou sinithos kostizoun parapano apo tin dslr.
Einai poli kali texniki kathos einai tsampa an exeis idi dslr kai mathaineis 2-3 pragmata oson afora to pos douleuei i
fotografia.
Opoios 8elei perissoteres leptomeries moy leei ;)
 

makedon

Member
Veteran
θα σου ηταν μεγαλος κοπος να βγαλεις μια μακρο φουλ ζουμ με τον φακο κανονικα?
θελω να δω ποσο μπορει να μπει κανονικα και τη φοκους κανει μια δσλρ με ενα απλο φακο,
50μμ εχεις?
εγω πηγα και πειρα μια ¨γεφυρα¨ κουλπιξ l830,για τα λεφα της γαμει...αλλα περιοπιζεσαι σε πολλα θεματα σε σχεση με μια δσλρ

:tiphat:
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Τι εννοείς full zoom με τον φακο κανονικά;

Έχω διάφορους φακούς, αλλά και με τον απλό φακο 18-55mm που δίνουν με τις περισσότερες dslr κάνεις δουλειά.
 

makedon

Member
Veteran
με τον 55αρι αν μπορεις μια μακρο οσο ποιο κοντα μπορεις με τον φακο κανονικα
θελω να δω κανονικα τι μακρο βγαζει ενας τετοιος φακος


:tiphat:
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Τον φακό 18-55mm τον γυρνάς ανάποδα και τον κοτσάρεις στο σώμα της μηχανής με χρήση reverse ring ή με πατέντα στυλ ρολό απο κωλόχαρτο/pringles και σελοτειπ αν δεν θες να ξοδέψεις ούτε ευρώ παραπάνω. Αρκεί να μην μπαίνει φως και μας χαλάσει την φώτο.

Όταν ο φακός γυρίσει ανάποδα στην μηχανή το ζοομ αντιστρέφεται. Δηλαδή στα 18mm έχεις την μεγαλύτερη μεγέθυνση (οσο πιο wide ο φακός τόσο πιο μεγάλο magnification παίρνεις)


Η πρώτη φώτο είναι όπως βγήκε απο την κάμερα μόνο που από 18mp πήγε σε 1200x800 (0.5Mp) ώστε να την ανεβάσω στο φόρουμ.
Στην δεύτερη έκοψα σε 1200χ800 το ''κομμάτι'' της φώτο των 18mp που μου άρεσε περισσότερο.


3 k 4η φώτο δανείστηκα απο νετ έτσι για να παίρνουμε καμιά ιδεα για τι πράγμα μιλάμε. Είναι με 50mm φακό αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω ο 18-55mm φακός κάνει επίσης.
 
Last edited:

makedon

Member
Veteran
ωραια μαγκια για τους εχωντες dslr
και οι δυο φωτο ειναι με τον φακο αναποδα?
με τον φακο κανονικα θελω να δω τι μακρο βγαζει :biggrin:
σορυ για το ζαλισμα ρε φιλε κ ευχαριστω για τον χρονο σου

:tiphat:
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Ναι με τον φακό ανάποδα είναι.

Με τον φακό κανονικά δεν αξίζει να ασχοληθείς... :p Μόνο για budshoots κανει
 

makedon

Member
Veteran
καμμια οικονομικη προταση σε dslr εχεις να μου κανεις?καλοβλεπω την νικον d3300

:tiphat:
 

weedolada

Member
και προσπαθούσα χθες ο %*(Θ*(%#^&^&$& και δεν έβγαζα άκρη..χρειάζεται το reverse ring φυσικά,αλλιώς πώς να τον στερεώσεις τον φακό..έχω μια nikon dslr και μου φάνηκε γαμάτη ιδέα,πάλευα πάλευα και άκρη δεν έβγαζα..σήμερα μου έλυσες την απορία..:biggrin:
 

weedolada

Member
καμμια οικονομικη προταση σε dslr εχεις να μου κανεις?καλοβλεπω την νικον d3300

:tiphat:
έχω την d3100 makedon και είμαι σχετικά ικανοποιημένος για πρώτη dslr..η 3300 έχει κάποια καλύτερα χαρακτηριστικά..
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
makedon παίζουν και μεταχειρο αρκετές πιο φτηνά. Μέχρι 150-200 ευρώ βρίσκεις καμιά olympus e-5xx, e-4xx πχ ή nikon d60, sony nex, sony alpha, canon eos 450D, canon eos 500d, κτλ κτλ.

weedolada δεν ειναι απαραίτητο το reverse ring... μπόλικη φαντασία και όλα γίνονται :D
δηλαδή τη μηχανή θα την αφήσεις ακίνητη σε ένα τραπέζι χωρίς τον φακό.
μετα βρες τρόπο να φτάσει ο φακός ανάποδα στο ύψος του σώματος, βάλε απο κάτω κάτι να πάρει υψος π.χ θήκη CD, πακέτο απο τσιγαρόχαρτα, πακέτο απο φιλτράκια κτλ
Όταν φτάσει ο φακός στο υψος του σώματος, ναι μεν θα είναι στο ίδιο ύψος αλλα δεν θα είναι κρατημένος στο σώμα, κόλα τον όσο πιο καλα μπορείς στο σώμα και βάλε ενα χαρτί ή μια πετσέτα γύρω γύρω ώστε να μην μπαίνει φως, και είσαι έτοιμος για λήψεις.

Μετα για να κάνεις focus θα μετακινείς το θέμα σου και όχι την μηχανή.
 

makedon

Member
Veteran
με πλαστελινη πιστευω θα γινοταν καλυτερα η τσιμουχα κ η βαση του φακου

αυτο με το να κουνας το θεμα για να εστιασεις ακουγεται κοματακι δυσκολο ειδικα σε μακρο

:tiphat:
 

Booker

Member
χτες έβγαλα μερικές μάκρο φώτο, τοποθέτηα την φωτογραφική πίσω από το "μικροσκόπιο" έκανα zoom και βγήκαν αρκετά καλές οι φώτο, θέλει λίγο σταθερό χεράκι.
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
το παράτησα λίγο το thread μάγκες όπως παράτησα και τα μωρά...
τεσπα

1 μωρό slh κλώνος, σήμερα μπαίνει 12/12
κλασσικό το setup δεν έχει αλλάξει, 600w, 1.2x1.2 tent, dwc
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top