What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Sisteme de ilumant de-agata [MicroGrow]

everest22

Member
Putin cam scumpe, dar philips de 4K nu prea am vazut, asa ca dintre alea aia ar fi cea mai buna varianta.



Avand in vedere ca trebuie sa le dai jos difuzorul de lumina ca sa la folosesti la crescut plante, daca se strica le arunci.. :laughing:

Eu le-am folosit fara sa dau jos difuzorul de lumina si au crescut bine cu internoduri scurte . La mine s-au lungit de cand au intrat pe hps si a fost si putina lumina pt. spatiul ala. Normal ca sunt mai bune ledurile de la philips.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Am vazut pe icmag un mic experiment. Careva avea instrumentele necesare pt a măsura câta lumina poate obține si de la ce distanța. Fără difuzorul se lumina ledurile erau foarte bune.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu le-am folosit fara sa dau jos difuzorul de lumina si au crescut bine cu internoduri scurte . La mine s-au lungit de cand au intrat pe hps si a fost si putina lumina pt. spatiul ala. Normal ca sunt mai bune ledurile de la philips.
Daca a fost "bine" nu inseamna ca nu se poate mai bine. Ai 360 grade in jurul becului unde nu ai nevoie de lumina. Ai plasticul opac care haleste ceva zeci de procente din lumina becului. De ce ai lasa difuzorul de lumina pe el? Vrei lumina difuza aruncata egal in toate directiile sau vrei lumina buna indreptata catre plante?
Si da, a fost masurat de cineva de pe icmag, imi aduc aminte. Daca ai un luxmetru, oricat de prost ar fi el o sa iti indice o mare diferenta de putere sub bec dupa ce scoti difuzorul. As zice ca e undeva pe la dublu. Plus faptul ca vei avea o penetrare mai buna a canopiei.
 

VanLife

Member
Putin cam scumpe, dar philips de 4K nu prea am vazut, asa ca dintre alea aia ar fi cea mai buna varianta.

Scumpe ? O să mai sap pe web să vad ce găsesc, dar până acum astea sunt cele mai ieftine philips-uri.
În magazine gen Altex,Flanco,Carfur nu cred că am văzut sub 25-30 lei
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mergi la distribuitori/importatori de iluminat. Daca ai unde, ca daca nu mai bine dai banii aia in plus si scapi de o grija. Pe internet sunt mereu scumpe, pentru cei comozi. Eu pe cele de 11W le-am luat la 11.2 lei per bucata, ce e drept fara sa platesc tva-ul. Dar sunt aproape 2 ani de atunci, e posibil sa fie 11-12 lei cu tot cu tva acum.
 
Top