What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Sisteme de ilumant de-agata [MicroGrow]

VanLife

Member
Salutare,
De câteva zile răscolesc forumul ca un nehalit, încercând să asimilez cât mai mult posibil, dar cu cat ajung sa cunosc răsfoiesc mai mult, micile mele neînțelesuri se transforma în nențelesuri și mai mari.
Momentan m-am împiedicat în dilema iluminării, pe care eu o consider poate cea mai importantă.
Astfel, parcurgănd fugitiv thread-ul [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Discutii legate de LED-uri[/FONT] m-a ajutat să înteleg ca acest subiect nu este unul superficial, și că necesită mult timp pentru cercetare, experimente, plus ceva muncă, care nu ar fi neaparat o problemă.
Dar aș să dau drumul cât mai repede la un proiect microgrow, și merg pe principiul Learning by doing, fără să aloc momentan prea mult timp acestui subiect, pentru că am foarte multe carențe de cunostiinte pe toate fronturile, așa că nu imi voi permite acest lux.
Așadar doresc să merg pe sisteme complete de iluminat, luate de-a gata. Iar prin complete mă refer la : răcire, driver, sursă de tensiune, led-uri, și eventual sistem de prindere.
Am așteptări de la un astfel de sistem să fie potrivit atât pentru perioada de vegație cât și pt flowering.
Pentru acest proiect, imi voi aloca cam 50x60cm, pentru 2 plante.
Variantele mele sunt limitate, am auzit pe aici pomenindu-se de Mars 300W LED Grow Light Full Spectrum ,dar prea multe nu s-a zis de el.
Personal am mai găsit această variantă 1200W-LED-Grow-Light-.
Aș fii foarte recunoscător pentru alte sugestii, sau pentru niste puncte de vedere în tema.


Gănduri senine,
Eu.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
depinde cand vrei sa incepi si cat vrei sa investesti.
ai timp si bani? un sistem pe led e misto.
vrei macar sa incepi si sa vezi ce si cum inainte sa te arunci la tehnologie ceva mai avansata? becuri fluorescente economice (spirala). usor de instalat. adaugi un extractor de care oricum ai nevoie pt miros, schimb de aer si evacuare de caldura.... si incepi sa cresti.

poti analiza si astepta pana ai sistemul perfect, sau poti avea ceva de fumat in cateva luni.
 

VanLife

Member
Nu sunt dispus sa investesc prea multi bani, avand in vedere ca as dori sa-mi acopar doar propria necesitate, insemnând să zicem un 10g/luna, cel mult 15g. Astfel, daca as scoate 30g la recolta as fii profund recunoscător. Dar o investiție de 70$ pe un astfel de sistem, nu mi se pare un capăt de lume, mai ales după ce am răsfoit pe aici postări, și am văzut căte sute de dolari au băgat alții intr-un dulap doar pt lumina...
Pănă acum am mai avut o tentativă de creștere, cu o semință auto-flower și cu un proiector directional de tip led de 25w (cred) + CFL de vreo 15W lumina albă, dar n-am facut nimic, a stagnat planta la ~5cm vreo luna, sol standard, fară nutrienți. Apoi am renunțat.
Acum intenționez să reiau activitatea, însa de data asta mai sistematic, mai documentat, și ușor mai generos cu bugetul, în ceea ce priveste solul/nutrienții.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cand vine vorba de automate... eu recent am terminat primele si o vreme am crezut ca nu cresc deloc. super trist....dar dupa a 5 a saptamana au explodat. una crestea si 2 cm pe zi. dupa 2 saptamani s-au oprit... slava cerului...

se pare ca au nevoie de 1 ghiveci... fara schimbari. o stresezi si poate iar stagneaza. si daca ai un ghiveci mic...

in primele mele posturi pe aici am pus niste link-uri video. primul grow...2003?2005?
vezi ce pot face 4 cfl-uri
 

VanLife

Member
Am vazut, dar nu mi se pare relevant. Deoarece tu te-ai folosit de acele 4 CFL-uri doar cât ai ținut fetele la creșă, mai departe le-ai scos afară la lumină nx.aturala, eu nu imi permit acest lux...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
depinde cand vrei sa incepi si cat vrei sa investesti.
ai timp si bani? un sistem pe led e misto.
vrei macar sa incepi si sa vezi ce si cum inainte sa te arunci la tehnologie ceva mai avansata? becuri fluorescente economice (spirala). usor de instalat. adaugi un extractor de care oricum ai nevoie pt miros, schimb de aer si evacuare de caldura.... si incepi sa cresti.

poti analiza si astepta pana ai sistemul perfect, sau poti avea ceva de fumat in cateva luni.

suntem in 2017, si becurile led cu dulie sunt mai avansate si mai ieftine decat cele economice de tip cfl. sunt si mai durabile pe deasupra. drept urmare, cfl-urile nu mai au ce cauta in grow, mai ales daca trebuie sa dai bani pe ele.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Primul e scump. Al 2-lea e extrem de scump.
Philips 9-13W ar trebui sa gasesti sub 15 lei. Ai spectrul luminos si toate informatiile disponibile pe site-ul lor. In functie de ce spatiu ai iti trebuie cam 300w-400w per mp. Adica 30-40 de becuri de 10W pe 1 mp, 15-20 becuri de 10W per 0.5 mp si tot asa. Intelegi ideea.
Odata facuta investitia, 5 ani de growuri non stop poti sta linistit. Nu iti mai trebuie alta investitie in lumina. Maxim daca se ard 1-2 becuri pe parcurs. Dar de la philips nu am nici un bec led ars pana in acest moment. Calitatea e ok, zic eu. Pretul e super.
 

everest22

Member
Daca ar fi sa merg pe becuri, aș merge pe ceva de la ikea, gen http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/00257482/ , vreo 4-6 bucăți.
Doar că nu știu cât de vast este spectrul luminos, și am o incertitudine, dacă aceste becuri vor suplinii necesitătiile plantei, atât în faza vegetativa cât și la înflorire.
Am mai găsit totuși o variantă interesantă de la ei, VÄXER Bec LED cultivare PAR30 E27.

Vezi ca la Carrefour are bec led lumina rece si calda de 15 wati 1400 lumeni la pret de 11 lei (eu am luat la promotie cu 8,5 lei). Eu am pus in toata casa si sunt foarte multumit plus ca am si in growroom . :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Așa o fi ex si eu nu m-am mai uitat in ro sa vad ce tehnologie poți cumpara.
Când eu am început era greu sa găsești un hps. Led-URI? Nu.

O fi mai ok acum. Dar recomandarea mea se bazează pe exemplele de 300 si 1200w. M-am gândit ca sunt ceva mai greu de obținut sau construit (pt unii Meșteri) in comparație cu cfl-uri.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acum ledurile cu dulie sunt la jumatate de pret fata de cfl-urile comparabile. (vorbim de surse de lumina de brand bun, de exemplu philips sau osram, si aproximativ acelasi numar de lumeni, ca nu se pot compara cfl cu led pe baza de Watti, deoarece au eficiente diferite.)
Practic, cfl-urile vor disparea incet, incet de pe piata. Ma mir si ca le mai cumpara cineva, unele se apropie de 30 lei bucata. :)
 

VanLife

Member
Mulțumesc de sfaturi!
Referitor la cantitatea de lumina, exprimarea in lumeni mă ajuta mai mult să-mi calculez necesarul, folosindu-ma de informația asta :
You do not want to go less than 2500 Lumens, even for one plant. You want to get the best so you need to hit the 45000 mark or more. In general one light that casts 45000 lumens is enough to cover a workspace of about 3 feet by 3 feet.


Astfel pentru 1,5feet == 45cm mi-ar fi necesar 22500 lumeni.

Vezi ca la Carrefour are bec led lumina rece si calda de 15 wati 1400 lumeni la pret de 11 lei (eu am luat la promotie cu 8,5 lei). Eu am pus in toata casa si sunt foarte multumit plus ca am si in growroom . :)

Dacă aș merge pe varianta sugerată de tine, ar veni 16 becuri * 11 lei = 176 lei. E super! :biggrin:
Doar că mie tot nu îmi confera încredere deplină faptul că la tine merge bine growroom-ul cu ele, pentru că din ce am citit în jurnaul tău, tu mai folosești si un HPS pe lângă... Dar oricum, am să țin cont.
Mulțumiri!

Între timp am mai găsit un astfel de sistem, care promite mai multe decat Mars Hydro 300W . Mars-ul din ce am citit, nu ar fi foarte fiabil, plus ca ofera garantie 1 an.
Pe cănd VIPARSPECTRA 300W vine cu garanție de 3 ani. Iar din recenzii sună bine.
 

everest22

Member
Mulțumesc de sfaturi!
Referitor la cantitatea de lumina, exprimarea in lumeni mă ajuta mai mult să-mi calculez necesarul, folosindu-ma de informația asta :



Astfel pentru 1,5feet == 45cm mi-ar fi necesar 22500 lumeni.



Dacă aș merge pe varianta sugerată de tine, ar veni 16 becuri * 11 lei = 176 lei. E super! :biggrin:
Doar că mie tot nu îmi confera încredere deplină faptul că la tine merge bine growroom-ul cu ele, pentru că din ce am citit în jurnaul tău, tu mai folosești si un HPS pe lângă... Dar oricum, am să țin cont.
Mulțumiri!

Între timp am mai găsit un astfel de sistem, care promite mai multe decat Mars Hydro 300W . Mars-ul din ce am citit, nu ar fi foarte fiabil, plus ca ofera garantie 1 an.
Pe cănd VIPARSPECTRA 300W vine cu garanție de 3 ani. Iar din recenzii sună bine.

Da asa e am ajutat Hps -ul dar inainte le-am avut in vegetatie cu 5 becuri led de 15 wati si au crescut relativ bine chiar daca am mai facut eu greseli. :tiphat:
 

VanLife

Member
Ti-am ascultat sugestia, si am achizitionat 16 becuri de la carrfur.
Sper să fac treabă bună cu ele. Mersi de sugestie!
258oyzm.jpg
 

Mago

Member
Man daca nu au trecut cele 48 ore in care le poti duce inapoi..returneazale.
Aceleasi becuri am cumparat si eu pentru casa si sunt de o calitate extraordinar de proasta...din 8 becuri care am luat acum aproximativ 3 luni 2 mai merg...si lumina este foarte slaba..

 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca cumperi mai multe produse la fel nu poti returna decat unul, mai ales daca au fost desigilate. Dar poti incerca. O sa castigi vreo 200 lei sau cat ai dat pe ele daca reusesti sa le returnezi. Ma rog, nu o sa ii arunci pe apa sambetei.. :D
 

everest22

Member
Daca ai probleme cu ele le poti schimba in baza bonului . Am intrebat eu pt mine , eu am din decembrie si nu am avut nici o problema, tu faci ce vrei este alegerea ta
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Putin cam scumpe, dar philips de 4K nu prea am vazut, asa ca dintre alea aia ar fi cea mai buna varianta.

Daca ai probleme cu ele le poti schimba in baza bonului . Am intrebat eu pt mine , eu am din decembrie si nu am avut nici o problema, tu faci ce vrei este alegerea ta

Avand in vedere ca trebuie sa le dai jos difuzorul de lumina ca sa la folosesti la crescut plante, daca se strica le arunci.. :laughing:
 
Last edited:
Top