What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Sfaturi & Sugestii pentru un Incepator

Cashroll

Member
Buna ziua, am decis sa iau aceasta initiativa si anume sa incep sa-mi cresc singur propriul material deoarece nu mai vreau sa ma invart prin tot felul de anturaje dubioase si sa dau banii pe material sa apar cu tot felul de lichele ordinare si sifoni si etc. Ceea ce doresc este sa ma indrumati in directia corecta deoarece sunt destul de confuz in ceea ce priveste inceptul si ustensilele necesare. Locuiesc singur intr-un apartament de 2 camere si vreau sa imi amenajez in sufragerie un grow tent mai exact un kit cu tot ce trebuie, ma gandeam la acesta: [REMOVED] Aici vreau sa mentionez ca nu am de gand sa fac comanda online, merg la Bucuresti si iau direct din magazin tot ce imi trebuie daca asa e mai safe sau nu stiu exact, va rog sa ma lamuriti. + pamant, fertilizant, etc sau ce mai imi trebuie pe langa voi sa-mi spuneti va rog Sau daca aveti alte sugestii de unde pot achizitiona tot echipamentul de care am nevoie sa ajung de la A la Z, dispun de un buget de 2000 de lei cu un mic efort pana pe la 2200 de lei maxim ca sa pot incepe. Multumesc anticipat.
 
Last edited by a moderator:

Cashroll

Member
Imi cer milioane de scuze pentru double post, nu reusesc sa editez postul initial deoarece sunt "bubuit" si am uitat sa mentionez anumite aspecte cum ar fi:
O sa miroasa destul de rau adica o sa ajunga mirosul pe casa scarii sa simta si alti vecini? Chiar am nevoie de un filtru de carbon?
Va rog sunt paranoizat si mi-e cam tarseala, cum sa imi procur tot echipamentul de care am nevoie, va rog cineva mai experimentat sa-mi faca un wishlist de unde sa comand totul sau nu stiu cateva sugestii chiar nu stiu de unde sa incep sunt cu totul confuz... Multumesc anticipat si inca o data mii de scuze pentru double post...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Salut. Eu vad o mare problema in a avea un growtent in sufragerie. Pe langa ca nu mai poti invita pe nimeni, pot exista si situatii cand lumea ajunge in casa neinvitata. Si cand zic lumea, ma refer de la prieteni pana la politie. Se mai poate intampla si sa sune cineva la usa dupa ce tu ai lucrat in growtent, si atunci e bine sa ai grow-ul cat mai departe de usa de la intrare si dupa cat mai multe usi. Daca nu gasesti un loc mai ascuns, poti sa faci ceva stealth in sufragerie.
Magazinele de genul celui pe care il postasei pot fi supravegheate. Nu e neaparat mai safe decat daca comanzi online.
Despre ce iti trebuie, difera in functie de ce vrei sa faci, dar sunt sigur ca vei gasi un jurnal asemanator cu ce vrei sa faci tu si te vei inspira de acolo.

edit: chiar si cu filtru poate sa miroasa pe casa scarii sau pe geam la vecini daca nu schimbi carbonul la timp sau cand umblii la tent si il tii mai mult timp deschis. Deci da, chiar iti trebuie filtru de carbon daca ai vecini. Daca mai stai si cu ei in aceeasi constructie, iti trebuie un filtru bun, instalat corect. daca apar scapari e posibil ca tu sa nu le mai observi, deoarece te obisnuiesti cu mirosul..
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Un dulap vopsit alb, lumina, ventilatoare, filtru, un temporizator, cabluri.

daca stai la ultimul etaj, bate vantu pe acolo la tine si ai si bafta sa fii si pe colt, atunci poate evacuezi aerul mirositor afara si te rogi sa nu te descopere un vecin mai curios si mai nasos.

Poate te-ai gandit la soiuri ce nu miros foarte tare. Exista. Problema e ca nu miros daca le lasi in pace - cum ai pus mana pe ele te loveste mirosul. Si cand vine ziua sa le pui cutitu la tulpina... atunci sa te tii!

Da! Ai nevoie de filtru. Daca te uiti pe aici ai sa vezi ca toti ce cresc indoor au un filtru sau mijloace de a controla mirosul. Daca nu era nevoie nimeni nu isi cumpara.
 

Cashroll

Member
Ca sa fiu mai explicit, in blocul in care stau eu, deja nu prea mai am vecini cel putin pe palierul meu majoritatea sunt plecati in strainatate, decat eu cu 2-3 familii mai sunt si sunt plecati 8 ore pe zi, sufrageria o folosesc ca o camera de depozit oricum si nu aduc oameni pe la mine orice ar fi, numai eu am cheie si etc. si ma gandesc ca ar fi ok 3 luni se duc imediat pana iese planta dat fiind faptul circumstantele locului.

Ideea e ca nu stiu de unde sa-mi iau echipamentele necesare + seeds + tot ce mai imi trebuie imi cer milioane de scuze daca este interzis sa cer sfaturi sau link-uri sau etc, poate ma ajuta cineva cu un PM....
Ah si inca un singur lucru va rog.... Ce strain imi recomandati pentru indoor pentru un incepator clueless ca mine, un strain care sa fie iertator greselilor de incepator si care sa miroasa mai putin si sa fie cat de cat ok, nu conteaza daca e indica/sativa... sa sparga acolo creierii :D
Multumesc anticipat
 

everest22

Member
Semintele le poti comanda pe internet direct de la producator si poti plati cu card bancar in ron sau euro si dureaza 1-3 saptamani pana vin semintele.
Cumparaturi poti face de la magazinele mari gen Brico , Dedeman.
Strain usor de crescut (dupa cate gafe am facut si tot a crescut) din experienta proprie ar fii Critical de la RQS .
 

sabahnur

Member
Pentru 1m2 de cort de cati W tre sa am lumina ma gandeam la un HPS de 400W la 4-5 plante e ok asa?

Boy la bugetu tău, ia leduri. Lasă-l dreq de hps. La hps, trebuie și cooltube sigur(vine vara). Și curent electric mâncat ca la balamuc

Filtru bun 250lei
Ca extractor, eu folosesc Extractor Manrose 150mm - Long Neck - 500m3/h și e foarte bun și destul de ieftin.
Ca seminte ia din afara și plătești cu cardu. Dar ai grija de pe ce site-uri faci comanda. Daca mai ai nevoie de alte info lasă un reply
 

Cashroll

Member
Am nevoie de o gramada de info, pentru ca sunt noob total atat in electronica cat si in gradinarit si sunt bombardat de o gramada de informatii incat nu stiu de unde sa incep... preferabil as dori un setup cu tot ce am nevoie daca poate cineva sa-mi faca la un buget de 2000 de lei ca de gradinarit ma ocup eu o sa citesc materiale, dar sculele sa le am ca de restul ma ocup...
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
bai... macar de ar exista un loc cu ceva informatii... ceva numit "De unde incep?"... ceva care sa ii ajute pe oameni cu ceva basic...
...bine ar i daca ar fi acolo pe prima pagina... sau in semnatura vreunui membru...

...sau daca ar exista threaduri de indoor in care lumea explica in scris alaturi de poze cum si-au construit sistemul... bine ar fi daca ar exista asta pe ICMAG...

...bai si ce bine ar fi daca google ar traduce engleza pt necunoscatori

...si ce bine ar fi si daca ICMAG ar avea in meniul de sus in partea dreapta un buton ce duce la meniul de cautare de informatii...
 

Cashroll

Member
bai... macar de ar exista un loc cu ceva informatii... ceva numit "De unde incep?"... ceva care sa ii ajute pe oameni cu ceva basic...
...bine ar i daca ar fi acolo pe prima pagina... sau in semnatura vreunui membru...

...sau daca ar exista threaduri de indoor in care lumea explica in scris alaturi de poze cum si-au construit sistemul... bine ar fi daca ar exista asta pe ICMAG...

...bai si ce bine ar fi daca google ar traduce engleza pt necunoscatori

...si ce bine ar fi si daca ICMAG ar avea in meniul de sus in partea dreapta un buton ce duce la meniul de cautare de informatii...

Am citit toate paginile din thread-ul acela "De unde incep?" si nu e destul de explicit la unele aspecte, majoritatea notiunilor le cunosc chiar nu imi raspunde la intrebarile propriu-zise.

Stiu engleza la perfectie atat scris cat si vorbit, nu asta e problema am o gramada de guide-uri descarcate si etc.

Am folosit si functia de search incorporata in acest forum dar imi apar 3453453453 de thread-uri din care am invatat anumite lucruri dar nu imi raspunde mai exact la intrebarile mele tehnice legate de un full setup.

Ceea ce intreb mai exact este ca sunt total pe langa la asamblarea si amenajarea unui sistem indoor. Nu am timp sa stau sa alerg dupa materiale sa ansamblez un grow box si etc pentru ca mi se pare mult mai comod sa cumpar deja unul de-a gata, de asta as dori ca cineva sa-mi zica nu neaparat sa posteze link-uri (ca stiu ca este interzis din motive de securitate) sa faca reclama sa etc, dar macar sa imi faca un wishlist cumva cu niste produse ceva cu numele lor un setup complet cu tot ce imi trebuie... growtent, extractor, lumini, termometru, ghivece, pamant, etc ABSOLUT TOT ce am nevoie din day 1 de cand germinez samanta pana in harvest day.

Tot ce am nevoie momentan este aspectul tehnic, sculele, instrumentele sau cum vreti sa le spuneti, ca de gradinareala stiu si eu sa citesc, dar sunt pe langa cu electronica si cum se face un setup si din ce este compus... atat imi trebuie... am 2000 de lei si vreau sa imi iau tot ce am nevoie ca sa pot initita ceea ce mi-am propus, daca puteti sa ma ajutati atunci va multumesc anticipat pentru efortul despus.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Lenea e mare. De ce ai vrea sa aleaga cineva ce cumperi? Sa dai vina pe el cand o sa fii tu lenes si n-o sa stii ce sa faci cu ele? Eu vad ca stii in mare ce iti trebuie, asa ca ia-le si pune-te pe treaba. Poti sa ai cel mai bun setup din lume, daca e lenea mare nu iese mai nimic. Si poti sa ai 5 becuri de la hornbach si ceva venturi de pc si multa vointa si sa cesti iarba buna. Tu decizi acusi daca merita sa studiezi sau nu. Eu oricum nu te pot ajuta, ca eu is cu ledurile. Si nici n-as face-o, e clar ca growul tau e sortit esecului daca astepti sa iti zica altu ce sa faci. Si prefer sa investesc timpul respectiv in growul meu, sau al unuia care vad ca ii place sa studieze si intelege ce face acolo.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
coaie... nimeni nu stie engleza la perfectie. pana si nativii fac greseli asa ca nu face pe desteptul ca nu esti si nu impresionezi pe nimeni. daca stiai citeai si faceai.

Tu vrei ca cineva sa iti faca temele si sa iti spuna EXACT totu cum se face?

Nici un setup nu e perfect. Nici un dulap nu e perfect. Unele au prea mult sau prea putin din ceva. Conditiile sunt diferite pt fiecare. Lucreaza cu ce ai.

Daca cineva iti spune sa cumperi x ca merge direct... vor sa iti ia banii.

Avem sectiune de Growroom Design & Equipment ... da nu vrei sa citesti.

Te puteai uita pe ce setup-uri foloseste lumea si ce si cum au facut ... da engleza ta e prea buna...

Ce e atat de greu sa te uiti pe websiturile care vand pachete complete? Vezi ce dimensiuni au si ce baga in ele. Daca iti place pretul cumperi. Daca nu, te ghidezi dupa ce au in ele si cumperi lucruri similare. Sa mori tu ca ai avut timp sa stai pe net sa "citesti" dar nu ai timp pt asta?

Sfat: www.google.com si apoi vezi in bara de cautare: Grow Tent Kit
 

Cashroll

Member
Nu are nici o legatura grow-ul cu partea tehnica, pe partea de grow, deja citesc o gramada de materiale, mi-am scris cu pixu pe foaie ceea ce ma intereseaza, am cautat sa inteleg ce inseamna numite abrevieri si etc. crede-ma ca studiez pe partea de biologie sa zic asa...
Am cerut si eu un lucru extrem de simplu... sa mi se spuna si mie ce am nevoie PE PARTEA TEHNICA si ATAT... ca sunt o maimuta cand vine vorba de asta, ce e asa de greu de inteles... ce pot sa cumpar cu 2000 de lei ce piese sa cumpar atat frate... e asa de greu sa scrieti 5-6 cuvinte in loc sa judecati, am inteles ca voi sunteti mult mai experimentati in ceea ce priveste, poate unii din voi faceti asta de ani de zile si respect asta, dar daca nu puteti ajuta cu cateva sugestii atunci va rog frumos sa va abtineti de la comentarii inutile si suplimentare care nu ma ajuta cu absolut nimic ba din contra ma descurajeaza si mai tare sa incerc sa fac ceva... in loc sa imi dati cu paru in cap ca etc mai bine a-ti scrie 4-5 cuvinte gen : ba idiotule, cretinule greu de cap ce esti, vezi tu cum faci sa-ti iei...
a
b
c
d
si esti gata de treaba, asambleaza-le si restul depinde de tine cat de mult te implici...
sabahnur de ce a putut sa-mi raspunda scurt si la obiect, omu mi-a dat o sugestie si apoi a zis ca e deschis sa ma ajute in continuare daca mai am intreabari, se vede ca vrea sa ajute fara sa judece asa dupa aparente... dar restul vad ca vreti sa imi puneti bete in roate sau sa ma luati asa de sus cu o atitudide elitista si etc, zici ca vreti bani pe informatie, fiecare am fost la inceput si nu a fost deloc usor, nu v-am cerut sa veniti voi la mine in casa sa imi puneti grow-ul in timp ce eu stau chill cu pl in sus, v-am cerut cateva sfaturi si sugestii in legatura cu partea tehnica ATAT, ca sa ma puna asa pe mers de inceput... dar in fine hai s-o lasam asa ca nu fac treaba aici vad ca majoritatea nu prea tratati bine nou venitii sau cei care vor sa inceapa si ei ii luati tare asa cu o atitudine deloc primitoare... speram ca pot primi si eu niste sfaturi si sugestii de la niste oameni care au vechime in spate si cunostiinta in acest domeniu dar m-am inselat, succes in continuare.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Esti singurul de aici care vrea sa isi puna betze-n roate. Cand o sa ai o problema, sabahnur sau altii n-o sa fie acolo sa te ajute. O sa fii doar tu, care probabil o sa zici ca nu stii, dai din umeri si stingi lumina. S-a dus grow-ul. Pe cand, cu temele facute ai fi putut sa faci ceva. Sau macar sa incerci. Eu nu vreau sa te mai deranjez. Mult succes.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Asa e. Sunt multe threaduri cu informatii si grow-uri. Unele cu detalii complete si lista de materiale, dimensiuni si chiar si instructiuni step by step. Si toate astea se pot gasi repede.
Si tu vrei ca altcineva sa le puna pe o tava si sa le astearna la picioarele tale.
Tu cum ai reactiona?


google: Grow tent Kit - ai toata partea tehnica acolo. majoritatea kiturilor au o lista.

De ansamblat se ansambleaza usor un cort. E jignitor de simplu.

Vrei mai smeker si mai trainic? Un dulap de aceleasi dimensiuni cu tehnologia de la cort.
Pentru informatii tehnice sincer as merge le sectia de growroom design sau as cauta partea de wiring - sunt sigur ca e un thread pe aici - daca chiar nu stii nimic despre electricitate. Daca asta e cazul...mai bine vorbesti cu un electrician...desi va fi cam greu sa ii explici de ce vrei un bec in dulap.
 

bbRobertasd

New member
:)) Ce bine ar fii daca... Ideea este ca nimeni nu citeste, iar anumite persoane chiar nu inteleg absolut nimic , sau dupa ce citesc "De unde incep ?" nu stiu ce sa mai faca.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Cică era o data un moș care avea un fiu foarte leneș. Intr-un zi moșul sa îmbolnăvit și nu putea să se mai ducă la pădure după lemne, așa că își roagă fiul cel leneș sa ia căruță și să se ducă la pădure după lemne . Înhamă el căruța și vine și moșul sa il instruiască ce are de făcut și spune așa daca ai să întâmpini vreo problema o să vina nevoia sa te ajute! Pleacă fiul cel leneș la pădure si cum aduna el lemne căruța a început să se îngreuneze și cum mergea el la un moment dat cedează și se rupe drugul de la căruța el văzând asta se Pune liniștit lângă un pom sa astepte sa vina nevoia sa il învețe să repare căruța! Așteaptă el o zi , 2 zile nevoia nu mai vine !!! Mâncarea acum se terminase apa nu mai avea , intr-un final se apucă să o repare si apoi pleacă acasă cu lemnele! Morala :nevoia chiar vine sa te ajute!!!! Muahaha
 

Latest posts

Latest posts

Top