What's new

Sensi early skunk lst, royal queen amnesia haze

petougia

Member
Λοιπον... Το σκανκακι το εβαλα τελος αυγουστου παραλληλα με κατι που ειχα σε outdoor, το εστειλα αθηνα και ηρθα καπου μεσα σεπτεμβρη, 2 3 εβδομαδες μετα που γυρισα ηταν ασπρο, εκει που ηταν του ελειπε φως και ηθελε να φαει ψοφαγε βασικα. Το περνω, πεταω στο νερο και το amnesia, κανω καποιες διορθοσεις στο room και ειματε ετοιμοι.
Να αρχισω με τα προβληματα που δημιουργησα, μεχρι πριν απο λιγο καιρο (παλι καλα επεσα στο thread εγκαιρως) εριχνα ριζοδιεγερτες στον κοκοφοινικα ΜΕΓΑ λαθος, το ph κλειδωσε στα υψη. Η αλλη λαθαρα που εκανα ειναι πως δεν εκανα σωστη προετοιμασια του υποστρωματος και τελος η θερμοκρασια που τις τελευταιες μερες εχει στρωσει. Κοινως ph στα υψη, heat stress και στο αμνεσια υπερβολικα υψηλο ec (μετα apo 2 3 ποτισματα με αρκετο run off και δεν εχει στρωσει 100%). Αυτη τη στιγμη τις τελευταιες 10 μερες δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ κακο σημαδι ολα βαινουν καλως.
 

petougia

Member
Λοιπον το αμνεσια ειναι γυρω στο 1.3-1.4 ec προσπαθω να το κατεβασω, στο ερλι ανεβασα ρυθμους αλλα παραβλεπω πρασινιλα και απο 1.3 που ειναι θα το παω 1.1-1.2

Στην αρχη ηταν 24/0 για αρκετες μερες με αποτελεσμα 0 τεντωμα και αρκετο φυλλωμα, ελπιζω να μου βγει σε καλο αυτο. Εχω γυρω στις 2 βδομαδες που το αλαξα απο 24/0 σε 18/6 και χτες αρχισα να μειωνω σημερα θα κοιμηθει 7 ωρες. Σκοπος μου ειναι να ισιωσουν οσο περισοτερο γινεται πριν μπουν σε ανθοφορια και να μπορεσω να ριξω αλλη μια φορα superthrive το οποιο εχει φαει μια φορα 2 βδομαδες πριν.
 

petougia

Member
Στο ραν οφ λες? Δεν εχει σημασια δεν ξελοκαρει ευκολα απλα ποτιζω με 5.8 ΣΕ 22 ΒΑΘΜΟΥΣ C ( πλεον :D ). Ωραια ξεχασα και μια φορα απο την υπερ ζεστη αργησα να ποτισω κανα δυο ωρες και οσοι κανουν passive soiless μπορουν να καταλαβουν τι επαιξε. Ωραιαααα εγραψα ολα μου τα κατορθοματα, τωρα περιμεντε να ξυπνισουν να βγαλω καμια φωτο να πουμε και τα καλα χεχε! Ganja το ph στο run off δεν το ξανα μετραω σ αυτο το γροου γιατι παιζει να βαλω ολο το ροομ στο τζακι και να του βαλω φωτια.
Η πρωτη μου προσπαθεια σε soiless ηταν τυρφη περλιτης (δεν μ αρεσε καθολου) .. Ειχα το ιδιο προβλημα και καποιος pro grower μου εδωσε την εξης συμβουλη : "Eγω αμα ειχα το προβλημα σου θα ποτιζα ξερω γω με ποσο? 4 5 ph να ερθει στα ισια".. Αυτο ειναι επιοικως αστειο και το καταλαβα στην πραξη αφου κανεις δεν ηξερε να με βοηθισει.. 5.8 λοιπον το ph μονο ec θα μετραω προς το παρον στα απονερα ισως το chekarω σε δυο εβδομαδες που ενδεχομενος να εχει στρωσει ( θα ηθελα). Tελος παντων τις τελευταιες 10 15 μερες μονο πρασινακια μοιρωδιες χλωροφυλλης και τρελη αναπτυξη βλεπω.. Σιγουρα θελω να συζιτισουμε τα σημαδια που εχουν αφησει η κακουχιες οποτε κατα τις 7 αρχιζω να βγαζω καμια φωτο.
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
den ksekolaei i den boris na to ksekolisis? :D anyway, afou ksereis ti kaneis, anoigo tin
ksaplostara mou, pernw to popcorn mou kai arazw na dw to show!
:joint:
 

petougia

Member
Οχι οχι πας καλα ασε τα ποπκορν τι θα κανω χωρις εσενα? Το περνω πισω!Οχι show κομπλαρω ρε! Λοιπον αφου μου ειχε πει αυτος να κατεβαζω κατω απο το κανονικο το ph μεχρι να φτασει στο επιθυμιτο αυτο εκανα.. Απλα στα προιγουμενα δεν δουλεψε (ειχα παθει το ιδιο) τωρα που απλα εκοψα νωρις τα seaweeds και ποτιζω με 5.8 παει καλα.. Εχεις στο μυαλο σου κατι αλλο? Πετρωδη θειο λενε? Κατι τετιο εβλεπα παλιοτερα αλλα δεν ηξερα απο που να το βρω.
Α ναι εχω και το μουφα το phmeter 5ε στο ebay πρεπει να ειναι αυτο που εχει κανα 30αρι στο alegre? Και εχουμε και δεδομενο οτι εκανα λαθος τη μετριση αφου δεν εκανα στους 22 βαθμους (το χω διορθωσει αυτο εδω και 2 3 εβδομαδες)
 

petougia

Member
Ganja δεν ηξερα νομιζα γενικα δεν μπορω να ανεβασω χεχε ..

Πω ρε παιδια τη φαση αυτες οι φωτο μεγαλη ταλαιπωρια 100 εβγαλα για να μεινουν 10..
 

petougia

Member
Ξεχασα, ec meter αγορα επιτελους πριν απο 2 3 εβδομαδες ..Οπως τα χα κανει το amnesia η πρωτη μετριση που εκανα ηταν 2ec τα παιξα λιγο, τελος παντων εκανα κανα δυο ποτισματα χωρις τιποτα και εχω την εντυπωση πως ειχε σημαδια underfeeding οποτε αρχισα να ριχνω το ec σταδιακα, τωρα ειναι γυρω στο 1.3 και λεω να το ριξω λιγο ακομα (1.1-1.2).

Σημερα αντι για 18/6 ηταν 17/7 και παμε για το 12/12 σιγα σιγα :D
 

ganja_hasi

natural mystic
ICMag Donor
Veteran
mia xara fenonte klapsiari. :p .proxora leme :yes: ..pali kala pou den xriazete na tis ektiponoume oles aftes tis fotos :D
 

petougia

Member
To early κραταω στο 1.3 ec , φανηκε να ειχε λιγο παρα πανω αζωτο αλλα λεω να μη το κατεβασω αφου μεγαλωνει αρκετα και δεν νομιζω να το υπερπαραεκανα :D..

To amnesia αφου ειναι λιγο πιο δεξια απο το κεντρο της λαμπας ( καπου στα 5 10 cm πιο δεξια, δεν μπορω να αλαξω θεση στη λαμπα) ελεγα ατομικα σ αυτο να βαλω ενα πλεγμα με μια διαγωνια κληση προς τη λαμπα, εχει κανει και αρκετα μεγαλυτερο στρετσ απο το αλλο γιατι πηγε απο 24/7 σε 18/6 σε μικροτερη ηλικια
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
oraio stealth skiniko exeis ftia3ei petougia! ta fyta den einai k toso talaiporimena oso eleges
 
O

orfeas

Φιλαράκι να σου πω την αλήθεια δεν το πολυκαταλαβαίνω το όλο εγχείρημά σου καλλιεργείς σε αδρανές υλικό (τι υλικό) μετράς pH με μούφα πεχάμετρο ωστόσο δηλώνεις ότι είναι στα ύψη εξαερισμό δεν βλέπω πουθενά συγκέντρωση run off επίσης πουθενά.
Τα φυτά δεν είναι δα και τόσο χάλια έλλειψη Καλίου ή ανώμαλο πεχα στο ένα
Είναι μικρά και θες να τα γυρίσεις 12/12:dunno:
 
P

psycanna

apo tis foto pou eida to fyto s emine ligo ipoanaptixto logou p.h lathos.
asto kialo se veg dioti den tha pareis ta epithiita apotelesmata kai einai krima.
me coco thelw na kanw grow. tha parakouloutho tin kalirgia s na vlepw
kai na parw kati kai apo tin epiria s...kali sinexia
 

petougia

Member
Τα στρες που εγραψα τα φαγανε, για αποροη εχω απο κατω κατι κουβαδες(αντεχουν μεχρι και 50% run off και πιο πολυ) δε μπορεις να τους δεις στη φωτο(μεγαλη ταλαιπωρια), φιλτρο εξαερισμο 365m3 εχω. Με το amnesia θα εχω και προβλημα αμα δεν το κανω τρειν αμεσα. Ορφεας για αυτο δεν μπορω να παω πιο δεξια τη λαμπα δεν εχω κανει και τις τελειες πατεντες και το φιλτρο ειναι ξαπλωτο στο ταβανι του ρουμ. Για το veg κανετε λαθος παιδια ειναι αρκετα μεγαλα, ειδικα το early εχει 100 κομβους πανω αλλα οπως ειπα αρχισα με 24/7 και το αφησα παρα πανω απ οτι θα επρεπε με αποτελεσμα 0 streaching, 250w εχω και πολυ τα τραβιξα, μα το project στην αρχη ηταν μικροτερο veg με 3 φυτα σε λιγο μικροτερες γλαστρες (11 λιτρα ειναι) και προσθετο φωτισμο, ορφεας διαβασε καλα το ποστ ρε .. Κοκοφοινικας, μιλλερ απλα τα σκατωσα με τoυς ριζοδιεγερτες , οι ριζοδιεγερτες δεν ειναι οκ για τετια μεσα ανεβαζουν το ph. Επιμενω και ξανα λεω το veg ειναι υπερ αρκετο μη ξεχναμε το ενα ειναι haze και ο φενοτυπος δεν ειναι bushy δεν θα ειναι οπως το early το οποιο θα πιασει ολη την main επιφανια της λαμπας, θα προσπαθησω να σκρογκαρω το haze προς τη λαμπα και λογικα θα χρειαστει και προσθετο φωτισμο.
 

petougia

Member
Πρωτη μερα 12/12, το βραδυ αργα θα ανεβασω καμια φωτο, το early θα ξεφυγει παιζει να στριμωχτει ασχημα και το αλλο το εκανα side scrog κατι οπως το scrog που εχουν στα vertical grows, περνει φως μονο απο την μερια που κοιταει το πλεγμα, δεν υπαρχουν nodes να μην περναει φως παρ ολα αυτα ιδεα δεν εχω αμα θα δουλεψει(παιζει αμα δεν το εκανα να ηταν καλυτερα).
 

petougia

Member
Ηθελα να ρωτησω, πιος ειναι ο σωστος τροπος να ελεγχουμε τα απονερα ? Ολα μαζι σε 22c? τα πρωτα νερα, οχι τα πρωτα? Για μενα ειναι καπως δυσκολο να μετραω τα πρωτα. Ρωταω και για το ec και για το ph.
 

Latest posts

Latest posts

Top