What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Salutare! Incepator here...

E

Eastern Puff

Salutare. Ca si in titlu cu riscul de a ma repeta sunt incepator. Este primul forum de acest gen pe care m-am inregistrat si am zis sa imi incerc si eu norocul cu voi, cunoscatorii :wave:.

Intentionez sa ma apuc si eu de un grow si am materialele necesare insa sunt intr-o mica dilema. Spatiul ales este subsolul unui bloc si as vrea sa stiu daca exista cea mai mica posibilitate pentru reusita. Stiu ca cea mai mare problema o reprezinta umiditatea crescuta dar m-am gandit ca o pot controla cu o ventilatie buna...zic. Ideea e ca grow-boxul este confectionat din plastic (pentru ca low cost si pentru ca e cel mai bun material la care m-am gandit pentru rezistenta la umiditate...da da stiu multi "pentru").

Lista aleasa de mine ar fi cam asa pe scurt (pt 1 x fetita :tiphat:) :
a) pt box:
-1 x box plastic 50x50x100cm (l x L x h)
-folie mylar berechet (ma gandeam sa aplic 3-4 straturi...OCD yup)
-1 x ghiveci 5-6L
-1 x sac mix pamant 5L BioBizz / Gold Labbel / Canna Terra (3 tipuri alese pentru a primi si sugestii mai bune din partea voastra)
-3 x ventilatoare (2 in si 1 out) ((zisem de ventilatie buna mai sus asa ca poate asta e de ajuns..in caz contrar astept pareri mai bune))
-1 x kit lumina continand: 1 x reflector, 1 x balast, 1 x MH 150w, 1 x HPS 250w
-1 x termometru digital pentru temperatura si umiditate
-1 x Ph tester (digital sau nu depinde...)

b)pt fetita:
-1 x sticla nutrienti (inca nu m-am decis care ar fi cea mai buna)
-1 x recipient gradat pentru nutrienti (din ce am citit pana acum cea mai buna solutie este sa incep cu jumatate de doza recomandata pe sticla la 1L de apa...urmand sa cresc treptat in functie de nevoi)

Intrebarile mele sunt urmatoarele (mai mult sau mai putin stupide):
-Nutrientii se aplica dupa doua saptamani de vegetatie?
-Pot folosi din aceeasi sticla in ambele stagii?
-Am omis ceva din lista? (la categoria stupide evident...but please don't judge)
-Mirosul il pot controla doar cu un filtru de carbon? Ceva mai low cost si fara prea multa bataie de cap exista?
-Si nu in ultimul rand credeti ca am vreo sansa?

Stiu...another newbie. Am incercat pe cat am putut sa respect regulile forumului si sa ma documentez. Daca am gresit cu ceva imi cer scuze anticipat dar privesc cu optimism si nerabdare viitorul si sper sa primesc raspunsuri la fel de pline de optimism.

P.S. Am uitat sa mentionez ca sunt un pic mai low cost si singurele cheltuieli mai mari am vrut sa le aplic la lumina. Nu ar fi problema daca am omis ceva si trebuie adaugat...doar sa nu fie exagerat de scump.

P.S.S. Multumesc anticipat pentru ca v-ati obosit sa cititi aceasta aberatie de thread :laughing:. In cazul in care am gresit, again cu riscul de a ma repeta imi cer scuze anticipat. Oh...Nice to meet you all! :huggg:
 
E

Eastern Puff

Oh am postat in locul gresit...daca se poate sa mi se mute thread-ul la grow? :shucks: sorry!
 

lovepotion

Member
Salut si bine ai venit!

- Growbox-ul tau e cam mic pe inaltime, daca spui ca o sa cresti in subsol fa-l cat poti de inalt, daca esti limitat atunci va trebui sa ii faci mult training ca sa-ti incapa acolo.
- Mylar-ul nu e folosit pentru izolare deci nu are rost sa pui multe straturi, unul e indeajuns dar sa fie foarte bine intins (fara cute) , dar daca tot spui ca esti low budget mai bine lipesti coli albe pe pereti sau il vopsesti cu un spray alb mat.
- Eu nu as face un mix din 3 soluri diferite, mergi pe un singur fel ... daca vrei sa economisesti mergi pe CompoSana Universal (gasesti in dedeman) sau AgroNatura dar va trebui sa ii adaugi tu perlit si sa incepi cu nutrienti mai din timp.
- Ventilatoare... prea multe ce spui tu acolo, ia un singur extractor bun si IN il lasi pasiv. Un ventilator de ambient nu ar strica sa-ti iei.
- Lumina... daca nu vrei sa mergi pe un DIY Led eu ti-as recomanda sa iei un bec Dual Spectrum si sa-l folosesti pe toata perioada grow-ului.
- Ai nevoie de nutrienti diferiti, unul pentru vegetatie altul pentru floare + aditivi (optional dar recomandat).

Bafta!

P.S Ai autorizatie ISU la plasticu' ala ? ;)
 
E

Eastern Puff

Multumesc frumos lovepotion pt raspuns. O sa iau in considerare inaltimea. La pamant nu ma gandeam sa le mixez pe toate trei. Erau doar niste exemple pt ca nu stiam pe care sa il folosesc cel mai bine. O sa merg pe ce ai zis tu.

Oha autorizatie :biglaugh:
 
E

Eastern Puff

Da, numai ca alt material nu vad sa o duca prea bine in locul ala. Iar cartonul este exclus din start...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Primul lucru care trebuie verificat daca e vorba de un spatiu gen subsol este sa nu cumva sa exista mucegai. Si in caz ca nu e curat luna pe acolo va trebui sa faci cumva sa fie.
Umiditatea nu e o mare problema in veg, dar in flower poate fi. Asa ca ar fi bine sa o masori dinainte ca sa stii cu ce umiditate ai de-a face.
Ai geam sau gura de ventilatie de pe care sa tragi aer proaspat?
Daca cumva mai au si alte persoane acces pe langa spatiul asta al tau, te-ai gandit ca zgomotul poate fi o problema? Dar hotii? Dar faptul ca o sa fii mai des pe acolo?
Din ce stiu eu subsolul blocului nu e proprietate privata, ci apartine blocului, fiind dat doar in folosinta utilizatorului final, asa ca m-as gandi bine inainte sa aleg un astfel de spatiu pentru a face ceva ilegal in el.
 
E

Eastern Puff

Geam nu am din pacate, iar o gura de aerisire e mult prea departe de camera. Chiar daca trec vecini, este mult prea in spate pentru a-si dea seama ca se intampla ceva in proprietatea mea. Este de asemenea teren privat ca si o locuinta. Desigur nu traiesc acolo :biglaugh:. Ma gandeam intr-un fel (prostesc desigur) daca ar merge cumva sa folosesc un extractor pe post de ventilatie si un filtru de carbon pentru a curata de asemenea aerul care intra nu doar care iese. Ar merge? Ar mai ramane doar intrebarile de baza cum ar fi: "ce dracu se aude?" "de ce merge asta atat de des?"....simplu...proiecte pentru munca. In rest doar mirosul ar fi ok...dar cred ca ajunge un filtru
 
E

Eastern Puff

Dar daca rezolv cu mirsoul de asemenea e simplu "cresc rosii" :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Intrebarea magica e cum o sa cresti fara aer proaspat?
Si nu cred ca sunt multi nebuni care ar alege sa creasca rosii tocmai in subsol, asa ca poate nu e cea mai buna idee sa spui asta vecinilor.
Pentru intake iti trebuie filtru Hepa, si daca gandesti bine spatiul de grow nu o sa ai nevoie de inca un extractor, pentru ca presiunea negativa va trage aerul prin filtru, daca nu exista alt orificiu pe unde sa intre aerul. Dar tu nu dispui inca de acel aer pentru intake. Intai trebuie sa gasesti o cale sa aduci aer proaspat acolo. Altfel o sa recirculi acelasi aer prin growspace cu rezultate jalnice (daca nu cumva planuiesti sa bagi butelie si controller de CO2, care nu sunt tocmai ieftine).
 
E

Eastern Puff

Ai dreptate la partea cu aerul. As mai avea aceeasi idee si pentru camera doar ca nu locuiesc singur si singura solutie la care ma pot gandi ar fi sa incui camera in fiecare zi. As putea rezolva treaba cu mirosul. Cat despre vecini...se intampla sa mai simt cate un damf de bastarca pe la mai multe etaje. Asta nu scuza o plantatie dar sunt si eu mai optimist :biglaugh:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aia inseamna in acelasi timp si ca ai vecini care stiu cum miroase iarba, deci ai mare grija la faza cu mirosul, ca cine stie cum isi dau seama ce faci, si.. poti intra la belele, sau poti ramane fara plante.
Ai putea si sa faci un growbox stealth. Chiar daca probabil va fi mai mic decat ce planuiesti sa faci in subsol, avand posibilitatea sa aduci aer proaspat deschizand geamul si fiind mai usor de ingrijit s-ar putea sa iti aduca rezultate mai bune.
 
E

Eastern Puff

Ok explo. Multumesc frumos de sugestii. Am un dulap pe care il pot folosi. O singura intrebare si promit ca nu mai pierd timpul nimanui: un extractor cu filtru de carbon + bete sau glade ar ajunge? Camera e mica dar geamul e mare. Ma refer la vecini aici
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Extractorul de carbon e suficient. problema e cand nu schimbi la timp carbonul activ din filtru si incepe incet sa aiba scapari de miros pe care tu nu le mai observi din cauza ca te-ai obisnuit treptat cu mirosul. Dar 1-2 growuri nu trebuie sa iti faci probleme de asta. Doar sa ai un filtru cu capacitate de filtrare mai mare decat cea a extractorului folosit.
Daca pui si un parfumant de camera nici macar cine stie cum miroase aerul fitrat prin carbon activ nu va banui nimic.
 

Tranda

New member
Salutare la toată lumea sunt începător și doar ce pus ieri la germinat 4 semințe de Bubblelicious.Vreau să va intreb ce părere aveți despre ea.
 
Desi "rade ciob de oala sparta"...nu am putut sa ma abtin sa nu zambesc un pic:))

Explo,ce fumezi boy de ai atata rabdare si ne raspunzi asa frumos si elegant fiecarui urs polar:)
 
Top