What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
eu am folosit crengutza in sine :D pt ca majoritatea nu sunt betze drepte si simple, ci au crengutze auxiliare mai mici si impreuna fac un V inegal dar ce poate fi folosit pt a fi agatzat de o sfoara.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
EX si Hempfield au mentionat bananele in alt thread si mi-am adus aminte de ceva.

Nu mai stiu unde am citit dar cica daca pui coji de banane in putrefactie si seminte normale intr-o punga de plastic inchisa ermetic..... din seminte vor iesi femele.... uuuuuuuuuu........aaaaaaaaa........

Suna interesant dar sunt curios... a incercat careva? Avem doritori?

ma gandesc ca e mai usor decat sa faci argint coloidal... si mai ieftin...
 
G

gibonelu'

Si sa le lasi sa germineze in cojile de banane sau cum? eu as incerca, sunt nebun dupa experimente :bigeye:, da poate la anu cu cateva zeci de bagseed :D aaaa si nu inteleg eu credeam k semintele sunt femele sau masculi de cand e polenizata planta si nu merge schimbat sexu semintei uscate :-??
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
conform teoriei gazele degajate de cojile de banana in putrefactie, in special etilena, care este un hormon, ar putea avea efect asupra sexului pe care si-l exprima planta. am cautat acest compus pentru experimente dar nimeni nu il mai vinde de cativa ani. se foloseste si la coacerea fructelor de consum.

asa ca trebuie sa fie in acelasi recipient, dar nu iti recomand sa fie in contact ca s-ar putea sa iti futi semintele daca mucegaiesc cojile de banana. probabil o punga ziploc ar fi ok, sa tina gazele degajate inauntru..
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
ceva de genul asta am citit si eu.
mi-am spus ca teoretic si intr-un bol de fructe pot fi lasate seminte si deasupra punem banane. nu sunt sigur cat de greu este.... dar daca punem banane deasupra... :D
 

guvidu

New member
E gata,taiat varfu,nerabdator sa vad cum e :)) Nu cred ca are mai mult de 3-4-5 g uscat..dar e asa de nerabdare si de curozitate :)) pus la uscat deja.Multumesc pt sfaturi ;)
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    47.5 KB · Views: 10
  • 2.jpg
    2.jpg
    72.2 KB · Views: 10

guvidu

New member
Multam,restu mai dureaza inca vr-o luna(cel putin),am rabdare.Cu asta insa nu mai puteam astepta :)) sunt curios cam cat o sa dureze pana sa usuca,in jur de 1 saptamana cred,nu ? Ca as fi bagat un cui...dar,mai dureaza din pacate...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
in general intre cateva zile pentru buzii foarte aerati si pana la 2 sapt pentru cei compacti.
dupa aceasta uscare initiala nu sunt in cea mai buna forma, dar te poti face praf si asa. daca rezisti ai putea pune la borcan o bucatica mica sa vezi diferenta dupa cateva luni. ;)
 

guvidu

New member
oho :)) da,buna sugestie,clar asa o sa se intample..ca "este" ceva fete,si alea abea is ok,ca nu-s auto,plus mult mai bine dezvoltate...clar in borcane o sa stea ;) mersi de sfaturi inca odata.seara faina !
 

marian123

Member
Cu pasi repezi se apropie sfarsitul sezonului de out si pe anul asta iar temperatura o sa scada , o sa vina ploile si umiditatea urca alarmant iar conditiile pentru mucegai si powdery mildew vor fi in floare cat de curand si trebuie sa fim pregatiti pentru orice .

Eu cu big bang-ul meu auto care l-am recoltat pe 20 Iulie am observat la cativa buzi ca are semne de bud rot (grey mold sau Botrytis) . Pana sa il culeg nu am observat nimic cu toate ca m-am uitat la el , cred ca s-au dezvoltat foarte repede sporii respectivi si am gasit "mancat sau cu culoarea gri o parte din bat , parea uscat sa zic asa" .

post-5273-1125515453.jpg

Pentru a prevenii aceste cauze , am auzit ca exista de vreo 12 ani un produs 100% organic numit Green Cure care a ajutat foarte multi groweri sa previna aparitia mucegaiului / powdery mildew si bud rot care sunt cele mai intalnite probleme de la sfarsitul sezonului din cauza vremii umede si racoroase .

Exemplu : https://www.icmag.com/ic/showpost.php?p=4509981&postcount=2


M-am uitat pe site-ul lor si mi s-a parut o chestie foarte buna de prevenire si de stopare , doar o chestie m-a cam mirat . Ei spun ca poti culege / manca din recolta care ai stropit-o dupa cel putin 1 ora , sincer sa fiu nu conosc ca sa imi dau cu parerea dar cred ca stiu ei ce zic . Am vazut ca au multe certificate si chestii si multi agricultori comerciali cu legume bio/organice apeleaza la ei .

M-am uitat pe net la la reselleri oficiali pentru acest produs iar cea mai buna oferta este la 140RON cu tot cu transportul care este mai scump decat produsul adica 80RON . La banii astia iti iei o cutie cu 260g de praf care se pune cam 3.5g/L sau 1 tablespoon/gallon apoi se pulverizeaza pe plante odata la 2 saptamani , deci e destul de rentabil ca poti sa il ti peste cateva grow-uri la cat de rar se da .

Acum eu sunt nelamurit daca e sa faci flush si chiar atunci ai nevoie de el ca e vremea urata e ok sa ii dai ? Daca ei spun ca poti sa culegi la 1 ora dupa ce i-ai dat inseamna ca nu are treaba ceea ce e bine dar totusi e un semn de intrebare .

Eu am 1 durban poison si 1 bubba76 care vreau sa le iau pe 7 Octombrie si nu stiu ce sa fac sa cumpar chestie dasta de prevenire sau sa astept ? Voi a-ti avut probleme cu bolile aceste , cand si in ce conditii ? Ce metode folositi de prevenire ?

In caz ca mai exista solutii organice de prevenire testate astept sfaturi . E o chestie foarte importanta asta si pe toti cu outdoor-ul ne priveste .
 

Gavroche

Member
S-a anuntat o toamna destul de blanda anul acesta si pe 7 octombrie nu o sa ai probleme cu mucegaiul. Nu cred ca in Romania este o problema grava mucegaiul :D.
 

marian123

Member
Explo astept parerea ta si a celorlati despre produsul de mai sus sau alte modalitati organice normale sau home made sau babesti de combatere a "intrusilor" de la sfarsitul sezonului . Voi ce folositi ? A-ti avut problemele ?

Astept sfaturi dar nu va ingramaditi :tiphat:
 
G

gibonelu'

daca un tov creste outdoor un bagseed foarte potent si care infloreste devreme si nu am mascul merita pastrate seminte polenizate de rudy? vreau sa fac la anu un cross rezistent si early flower si e ffff bun bagseedu asta de asta intreb :tiphat:
 
E

everydaygreen

Treaba cu bagseed nu o cunosc ptr ca imi place sa nu ma complic .Iaufeminizate direct...Daca ai spatiu ,timp si esti pasionat ,nu te opreste nimic sa incerci
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai daca vrei neaparat sa pastrezi linia genetica, cel mai profi ar fi sa faci niste solutie de argint coloidal cu care sa stropesti un mugure, in fiecare zi. In felul asta respectivul mugure se va transforma in hermie, apoi foarte repede in mascul (dar mascul ce va genera prin polenizarea aceleiasi plante numai seminte feminizate).

Sau, o solutie mai simpla : inainte de recoltare culege niste ramurele mici, cu 3-4 internoduri (chiar cu mugure in varf, nu are importanta, ba chiar te ajuta) si pune-le la clonat, apoi le cresti in ghivece de maxim un litru, udate doar cu apa, fara nici un fel de nutrienti pana la primavara. Se vor chinui un pic sa supravietuiasca dar in felul asta vei avea exact aceeasi planta (identica din punct de vedere genetic).

Eu asa imi perpetuez strainurile favorite de la an la an. Le clonez in septembrie , le las aproape 3 saptamani sa prinda radacini (in apa chioara), apoi le pun in pamant si le vegetez vreo 6-7 luni sub cateva leduri albe ( 40w in total) intr-un micro growbox in regim 14h/8h. De-a lungul ierni le defoliez periodic si le tot fac topping sa ramana la inaltime de maxim 20cm ( ca sa nu umple box-ul). Primavara le hranesc vreo 2 saptamani si atunci explodeaza incat pot face clone proaspete pentru outdoor. Dupa ce iau clone din ele le scot outdoor sa se reobisnuiasca cu vremea de afara, apoi le mut si pe ele sub soarele patriei (la momentul ala au deja tulpina lemnoasa si crengi multe si nu mai sunt asa de vulnerabile in fata melcilor).

Exista si solutia imperecherii cu rudy, dar nu vei stii niciodata ce o sa iasa si vei avea mai multe necunoscute in ecuatie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
hempfield, ai cumva vreo poza cu un mascul stresat cu cs? de preferat un macro cu florile sau ceva. intreb pentru ca eu atunci cand am incercat f putine strainuri au facut polen suficient. si majoritatea nu au facut deloc. vad ca in cazul tau merge de minune, cred ca ar trebui sa ne spui si noua ce voltaj si amperaj folosesti, pentru ce perioada. etc.
iar partea 2, vad ca incalci una din regulile esentiale ale polenizarii cu CS, adica folosesti ca mama aceeasi planta, care e stresata. nu ai observat nici o problema ulterioara rezultata astfel?

:wave:
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Cu pasi repezi se apropie sfarsitul sezonului de out si pe anul asta iar temperatura o sa scada , o sa vina ploile si umiditatea urca alarmant iar conditiile pentru mucegai si powdery mildew vor fi in floare cat de curand si trebuie sa fim pregatiti pentru orice .

Eu cu big bang-ul meu auto care l-am recoltat pe 20 Iulie am observat la cativa buzi ca are semne de bud rot (grey mold sau Botrytis) . Pana sa il culeg nu am observat nimic cu toate ca m-am uitat la el , cred ca s-au dezvoltat foarte repede sporii respectivi si am gasit "mancat sau cu culoarea gri o parte din bat , parea uscat sa zic asa" .

View attachment 131550

Pentru a prevenii aceste cauze , am auzit ca exista de vreo 12 ani un produs 100% organic numit Green Cure care a ajutat foarte multi groweri sa previna aparitia mucegaiului / powdery mildew si bud rot care sunt cele mai intalnite probleme de la sfarsitul sezonului din cauza vremii umede si racoroase .

Exemplu : https://www.icmag.com/ic/showpost.php?p=4509981&postcount=2


M-am uitat pe site-ul lor si mi s-a parut o chestie foarte buna de prevenire si de stopare , doar o chestie m-a cam mirat . Ei spun ca poti culege / manca din recolta care ai stropit-o dupa cel putin 1 ora , sincer sa fiu nu conosc ca sa imi dau cu parerea dar cred ca stiu ei ce zic . Am vazut ca au multe certificate si chestii si multi agricultori comerciali cu legume bio/organice apeleaza la ei .

M-am uitat pe net la la reselleri oficiali pentru acest produs iar cea mai buna oferta este la 140RON cu tot cu transportul care este mai scump decat produsul adica 80RON . La banii astia iti iei o cutie cu 260g de praf care se pune cam 3.5g/L sau 1 tablespoon/gallon apoi se pulverizeaza pe plante odata la 2 saptamani , deci e destul de rentabil ca poti sa il ti peste cateva grow-uri la cat de rar se da .

Acum eu sunt nelamurit daca e sa faci flush si chiar atunci ai nevoie de el ca e vremea urata e ok sa ii dai ? Daca ei spun ca poti sa culegi la 1 ora dupa ce i-ai dat inseamna ca nu are treaba ceea ce e bine dar totusi e un semn de intrebare .

Eu am 1 durban poison si 1 bubba76 care vreau sa le iau pe 7 Octombrie si nu stiu ce sa fac sa cumpar chestie dasta de prevenire sau sa astept ? Voi a-ti avut probleme cu bolile aceste , cand si in ce conditii ? Ce metode folositi de prevenire ?

In caz ca mai exista solutii organice de prevenire testate astept sfaturi . E o chestie foarte importanta asta si pe toti cu outdoor-ul ne priveste .

In linkul de pe ic scrie ca tocmai e doar un produs de prevenire si nu de de stopare a mucegaiului. Folosesc un produs similar, unul de prevenire cum s-ar zice, si-l voi folosi pana spre finalul infloririi cu 7-10 zile de flush dupa... si pe al meu scrie ca e safe sa-l dai pana la taierea propriu zisa insa miroase destul de nasol si nu vad rostul unei preventii chiar inainte de taiere asa ca... flush de o sap/ doua dupa ultimul tratament si sa speram ca totul o sa fie ok... am mai auzit de solutii cu aspirina ca ar fi si astea eficace, n-am incercat, altii sustin ca risti sa stresezi planta si sa-ti faca coaie... mult noroc!
 

funfact

Member
In linkul de pe ic scrie ca tocmai e doar un produs de prevenire si nu de de stopare a mucegaiului. Folosesc un produs similar, unul de prevenire cum s-ar zice, si-l voi folosi pana spre finalul infloririi cu 7-10 zile de flush dupa... si pe al meu scrie ca e safe sa-l dai pana la taierea propriu zisa insa miroase destul de nasol si nu vad rostul unei preventii chiar inainte de taiere asa ca... flush de o sap/ doua dupa ultimul tratament si sa speram ca totul o sa fie ok... am mai auzit de solutii cu aspirina ca ar fi si astea eficace, n-am incercat, altii sustin ca risti sa stresezi planta si sa-ti faca coaie... mult noroc!
Cum se numeste produsul tau?
Unde se poate gasi?
Mersi!
 

Latest posts

Latest posts

Top