What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar oare a verificat cineva nivelul de benzina din rezervor cu bricheta? si ce a patit oare?

nu e un material rezistent. nu e un material protejat contra incendiilor. de ce ai vrea sa il folosesti cand tie iti trebuie un material care sa aiba aceste caracteristici??
 

swimi

Member
Cum e se numeste programul ala de iti aloca alt IP, se discuta aici despre el? Imi mai amintesc doar ca merge doar pt firefox.


/TOR se numste, l-am gasit dupa ce am cautat "firefox"
 

MJgrow

Active member
intamplator am dat de 2 seminte intr-un bud. Singurele, presupun ca s-a hermafrodit cumva pe final... habar nu am, ca de polenizat din alta parte nu prea a avut de unde.

Intrbarea mea.... semintele alea is bune de ceva ? Merita sa le pastrez ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cand incerci sa faci sinsemilla profiti de planta si de programarea ei genetica.
planta este programata sa se inmulteasca asa ca scoate firicele albe si rasina ca sa prinda polen.
cand nu da de polen continua sa faca si mai multe firicele si mai multa rasina in speranta ca va prinde ceva. la acest punct e deja disperata. are nevoie de un mascul feroce sa o polenizeze.
dar hopa... ce sa vezi... se apoprie sfarsitul vietii ei si pula polen... asa ca in disperarea ei de a se reproduce decide sa dezvolte o pula sau doua si se autopolenizeaza.

nu am studiat problema dar teoretic semintele ar avea o mica posibilitate de a produce plante herma, si una foarte mare de a fi feminizate...
totusi eu le-as planta ca un experiment... nu strica sa afli nu?
 
G

gibonelu'

intr-o zona cu mult soare dar un strat gros de pieetre cam la 20 cm adancime se merita sa cresc direct in pamant in gropi mici cu 5l de pamant de flori pe planta sau ar fi mai ok in acelasi loc in ghivece de4-5l? plantele care le pun nu o sa fie prea mari au 10cm si 4 noduri acuma :|
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
intamplator am dat de 2 seminte intr-un bud. Singurele, presupun ca s-a hermafrodit cumva pe final... habar nu am, ca de polenizat din alta parte nu prea a avut de unde.

Intrbarea mea.... semintele alea is bune de ceva ? Merita sa le pastrez ?

De regula semintele feminizate se produc prin transformarea chimica (privarea de ioni de cupru - Cu) a unei plante femela in mascul, deci printr-o hermafrodizare indusa si controlata.

Daca semintele tale s-au produs asa este chiar posibil sa fie femele, dar toata chestia e sa fie suficient de mature.

Pune-le la germinat dupa ce se usuca si vezi ce iese.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
intr-o zona cu mult soare dar un strat gros de pieetre cam la 20 cm adancime se merita sa cresc direct in pamant in gropi mici cu 5l de pamant de flori pe planta sau ar fi mai ok in acelasi loc in ghivece de4-5l? plantele care le pun nu o sa fie prea mari au 10cm si 4 noduri acuma :|

2 de cm nu e mult si suna a zona unde pamantul se usuca repede.
totusi, dupa cativa centimetri de pamant temperatura scade.
eu as folosi ghivece destul de mari ca sa tina destula apa pentru ca daca zona se incalzeste zilnic... apa va fi consumata repede.
ghivecele trebuiesc bagate in gropi ca sa nu se vada si ca sa nu se coaca radacinile.
suna a plante mici... daca nu s-au obisnuit cu expunere directa la soare ar fi bine sa le antrenezi cateva zile. o ora azi, maine 2 ... si tot asa... inainte de al de lasa in camp
 
G

gibonelu'

am deja 2 plante in locul asta si cred k o sa miroasa cam tare asa k am gasit alt loc bun si cu pamant mai ok si aproape de o mini balta :D asa o sa am 2 spoturi in caz k se intampla cv cu unul o sa mai am cv de fumat sper si e si cv mai stealth diredct in sol :jump:
 
S

SfPetru

care ar fi motivele pentru care se usuca pistilii mai repede decat este cazul (sapt 3...varfurile)
 
G

gibonelu'

eu am patit asta de la caldura, dar la mn erau cfl aproape si ventilatie cam proasta
 
S

SfPetru

si aici e grow-ul unui prieten si e la cfl cu becurile cam aproape....dar pistilii nu au inceput sa se faca maro doar sub bec...sper sa nu fie vorba de hermie si polenizare, ca am inteles ca asta poate fi unul dintre motive...oricum multumesc de raspunsuri:)
 

Splif

Member
daca ai un hermie...si langa plante in stadiul de vegetare...ma refer grow langa grow...poate sa le polenizeze?
 

Splif

Member
Exact asta vroiam sa stiu.
As mai avea 2 intrebari daca puteti sa imi raspundeti :
1.o clona daca o tin intr-un ghiveci mic ( 1.4 litri ) as putea o sa tin ca mother plant pentru mai tarziu? Adica sa fie mica si sa o pot depozita undeva la un cfl...sa vegeteze mereu iar cand am nevoie sa o iau si sa o "folosesc" cum trebuie, eventual cand se face mai mare sa iau clona din clona aia si o sa pun pe asta mica si tot asa astfel incat sa fie mereu mica si sa o pot pastra intr-un loc mai mic.
2.Daca as avea un ghiveci adanc de 30 cm si diametrul cat al unei sticle normale de suc de 2 litri , radacinile ar cobora si ar fi mai bine decat un ghiveci lat.
Raspundeti cu 1 si 2 va rog.
Chiar sunt tare curios.
 

joker13204

New member
Intreb si eu ca tripatul.....care sunt sansele sa am pbl cu happy boys de la "DEA" pt ca postez deschis pe acest forum poze nud cu plantutele?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca nu lasi urme prin poze si nu accesezi linkuri externe ar trebui sa fii destul de protejat.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Daca am legat planta sa stea low si s-a strangulat putin in locul respectiv (a mai crescut intre timp) pot avea pb cu ea? Ca pana acum pare vioaie si s-a "ingrasat" de nu-mi vine sa cred.
 

Latest posts

Latest posts

Top