What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asta inseamna ca tu ai planuit cat cresti sa nu mai ai musafiri?? :)

o perioada de intuneric mai mica de 12 ore nu le va afecta in veg.
 
N

nightsmoker

cam asa cv, nu de alta da sa nu ma intrebe ce.s cu firele alea care intra in sifonier:))........le tin vreo 2 sapt dupa le dau afara
@explo ms pt rasp @mjmj asa sper ji eu:D
 
M

MJMJ

pot sa folosesc tubulatura flexibila de pvc pt hote la cooltube?

2.Cum conectez un bec e27 la o dulie e40?am un mh de 70 si nu gasesc reflector cu dulie e27. = cu un adaptor :D
 

Splif

Member
@SfPetru : nu vreau sa fac hydroponic ci doar sa leg ghivecele si sa ajunga apa si nutrienti la fiecare prin picurare ca si cum le-as uda eu odata la 3 zile.
Voi lega pompa la timer...si cand o sa dea pompa 1 litru de apa la fiecare ghiveci in parte se va opri si isi va relua ciclul peste 2-3 zile.
 
S

SfPetru

inteleg ca nu vrei sa faci hidroponic, dar ce vrei tu sa faci se poate realiza pe aceiasi idee cu un dripper hidroponic, singura problema pe care o vad eu este legatul picuratoarelor in serie, s-ar putea sa ajunga mai putina apa pe capatul liniei, de-asta ar fi bine sa folosesti un sistem u supape, si t-uri asemanator cu al doilea
 

MJgrow

Active member
nu am incercat niciodata dar sunt curios de efecte.

citisem pe forum: in functie de perioada de terminare(flower) se scad numarul de ore de lumina.

Adica la ultimele 2 saptamani sa fie 10 ore lumina si 14 intuneric.

Cica tipul respectiv a zis ca a vazut o diferenta sesizabila la calitate/cantitate. Poate confirma cineva asa ceva? sau e doar MIT ?
 

Splif

Member
Am sa incerc azi sa vad cate ghivece imi umple si am sa revin pe tema aceea.
daca nu am sa incerc ceva hydro dar asta implica mai mult bani.
Eu zic ca e greu sa faci daca ai 20-30 ghivece de 11 L sa faci ceva hydro decat cu multi bani de aceea uitasem ideea :D
Multumesc

LE : am incercat si e foarte plapanda treaba daca bag direct furtun din pompa de apa...la primele 2 picuratori e ok dar dupa nu mai e acelasi debit si cum misc putin furtunul deja o ia razna.care sa fie cauza? pompa e prea mica sau?
 
S

SfPetru

iti trebuie presiune mai mare pe instalatie, cel mai bine ar fi sa pui supape de presiune la fiecare T ca sa ai presiune egala pe tot circuitu....sau sa legi cumva in paralel furtunele (mai multe mai mici care intra in unu mare care intra in pompa:)
 

Splif

Member
cum naiba sunt supapele alea de presiune?
poate dau de xplo sa ma lamureasca ca pana sapt viitoare trebuie sa pun la punct neaparat irigarea ca dak nu e nasoala treaba.
Deci se pare ca eu nu am presiune destula..iar apa se intoarce pe instalatie...sau nu inteleg.
As incerca si cum a spus xplo cu electrovalva dar trebuie ridicat foarte sus banuiesc tank-ul de nutrienti...
 

dubite

Member
nu am incercat niciodata dar sunt curios de efecte.

citisem pe forum: in functie de perioada de terminare(flower) se scad numarul de ore de lumina.

Adica la ultimele 2 saptamani sa fie 10 ore lumina si 14 intuneric.

Cica tipul respectiv a zis ca a vazut o diferenta sesizabila la calitate/cantitate. Poate confirma cineva asa ceva? sau e doar MIT ?

Cineva cu experienta??
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
nu am incercat niciodata dar sunt curios de efecte.

citisem pe forum: in functie de perioada de terminare(flower) se scad numarul de ore de lumina.

Adica la ultimele 2 saptamani sa fie 10 ore lumina si 14 intuneric.

Cica tipul respectiv a zis ca a vazut o diferenta sesizabila la calitate/cantitate. Poate confirma cineva asa ceva? sau e doar MIT ?

Am folosit de cateva ori 11/13 pentru a termina sative cu inflorire indelungata iar cand am revenit la 12/12 majoritatea lor au inceput sa re-infloresca... conform lui Charlie Garcia, icmag's breeder of the year, la 10/14 productia de THC a plantei se opreste, deci n-as incerca asa ceva... :2cents:
 

MJgrow

Active member
am inteles... deci o las asa pana la urma ca e mai bine... 12/12

nu as vrea niuci sa o dau peste cap si nici sa pierd timpul cu ceva care nu prea e bun. adica sa fut treaba fix la urma.

multumesc pentru raspuns :)
 

Latest posts

Latest posts

Top