What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Boyka

New member
aha ,mersi de sfaturi:tiphat::thank you:
piramidon imi poti arata te rog o poza,sa imi fac si eu o idee cum arata izolatia aia de mocheta ca am cautat pe google si nu gasesc.. :|

Later edit:deci sa mor eu ca nu gasesc nimic pe net in legatura cu izolatia de mocheta :|
 

gliphy

Member
Salut, uneia dintre plantute i se tot usuca unele frunze, solul este identic la ambele, ele sunt din semintele aceleiasi plante, temperatura oscileaza intre 25 si 30 de grade Celsius. Nu le-am dat ingrasaminte, doar apa lasata 2 zile. Ea pare ca se dezvolta ok, numai ca e cam rara la frunzis si cand vad ca se mai palesc cate 3-4 ma panichez. Vre-o idee cum sa o ajut?
 
Last edited:
M

MJMJ

poate e victima unor hot spots? si se scrie "cam" apropo.fara cratima.dar te-ai intors de curand in tara,te intelegem :D
 

Gigel2

Member
o poza ar ajuta mai mult...te`ai uitat pe threadul "probleme cu plantuta"?
Daca nu uita`te acolo,spune`ne cu ce seamana cel mai mult,fa si cateva poze si poate te putem ajuta...
Oricum e ciudat ca doar runa din doua se comporta asa din moment ce primesc aceleasi conditii
poate`a avut ceva toxic in el vasu in care o tii,poate hot spots...ce`ai pe pereti si sub ce becuri sunt?cat de mare e ghiveciul si ce varsta au?poate n`are loc in ghiveci...
 
S

SfPetru

cum arata factura la curent (cat sare) cu un grow la 250W fata de unul la 150W si ma refer per total cu ventilatia suplimentara care este necesara si cu tot ce vine in plus ?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
aha ,...cum arata izolatia aia de mocheta ca am cautat pe google si nu gasesc... :|
eu am zis in magazine gen brico, deci in Bricostore o gasesti cu sigurantza. Pt asta va trebui sa iesi din casa... :D Daca tot ajungi p-akolo arunca okiu' si pe la gradinarit, poate gasesti o pompa (de irigatii) potrivita ca pret si specificatii sau poate iti iei tot sistemul.
Pt izolatie de mocheta intreaba orice angajat brico si te-ndruma spre raft. :wave:
 

Gigel2

Member
orice cablu man...pentru consumatori mari se foloseste d`ala gros ca sarma ...pe care daca`l indoi ramane asa :)) de cupru.
oricum,sa fie mai practic foloseste d`ala pe litza...ca la veioza sa spunem :)) ca`n prima poza...
ala din al doua poza e d`ala gros dar e greu sa legi in paralel cu el ca nu e maleabil
 

Attachments

  • jentecha.jpg
    jentecha.jpg
    5.4 KB · Views: 10
  • 2_4313.jpg
    2_4313.jpg
    5.7 KB · Views: 12

bushbrown

New member
mersi fain Gigel, m-am lamurit. Prefer sa intru in magazin hotarat ce cumpar decat sa pun intrebari pe acolo. Si la partea electrica mai am ceva de invatat...
 

emdpd

New member
Vreau sa cumpar o lampa led de 300w sa nu fie de china si un pret mai bun' va rog sa ma ajutati cu un site care trimite in ro si este ok
 
F

flow1919

Ma puteti ajuta va rog cu un nume de soi care se dezvolta ok si intr-o zona muntoasa (ma refer la crestere outdoor)?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ceva mai indica sa ti se faca mai repede pana nu vine frigul. inclusiv landrace-uri din zone muntoase.
 

SandalE

Member
poate s-a mai intrebat... eu nu am gasit:
Ce fel de cablu se foloseste la legarea cfl-urilor in paralel?

Poti folosi si cablu de net :dance013:. Numa daca nu sti nu te baga :) cumapra cablu de la magazin sa fi in siguranta, aveti grija cu curentul nu e de joaca, nu iarata si nu cunoaste ...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
bine mah, MJ, dak zici tu...:D
@bushbrown - ex de legat in serie cu aj regletei:

Practic, firele trec prin regleta iar acolo unde ai nevoie, pleaca cate o pereke la terminalul vizat (bec, priza suplimentara, etc)
Sugestie: cumpara mai intai firele si apoi regletele, pt a fi sigur ca-ti incap firele (cate doua) in fiecare contact al regletei.
De preferat sa folosesti culorile, gen: rosu pt faza, albastru pt nul, etc.
Comprende? ;)
 

Latest posts

Latest posts

Top