What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ar putea sa fie exces de sodiu din coco, sau ph nepotrivit. nu ai mentionat cu ce ph uzi. si niste poze ar ajuta.
 

HaZe94

New member
ud cu ph intre 6.0 si 6.3 , am sa revin si cu poze imediat cum este posibil.. sacul de CANNA coco l-am primit cadou la grow, impreuna cu CANNA coco A+B , credeti ca ar ajuta? ma gandeam ca sunt prea mici, nici la cele mari nu am dat nutrienti.. in schimb au fost puse de la inceput in ghiveci de 0,9l si au radacinile crescute destul de bine.. pentru marimea lor
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eyau - trebuie sa fie compostat. Aka mranita.
DT - Nu. Iti trebuie cu ratie inversa de P si K. Si sulful imi pare mult.. pentru ce e? Pentru struguri? :))
 
Mda, pentru struguri e :))
Eu stiam ca la sfarsitul perioadei de inflorire este recomandat mai mult k decat p, pentru ca fosforul ajuta la dimensiunea mugurului, iar k la potenta dar in fine.
Un altult care l-am gasit este de 3-6-6 +micronutrienti, acesta pare mai bun?(brand german(compo))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Potasiul e cam pentru perioada de fructificare. Acuma, de unde fructificare...?
Da, eu l-as folosi pe al doilea, de la Compo.

Legat de potasiu, cred ca te referi la silicatul de potasiu, dar acolo, de fapt, elementul cheie e siliciul. Acidul silicic de fapt. Asadar daca gasesti, poti adauga silicat de potasiu in flower, si sa folosesti un nutrient cu potasiu mai putin. Ai grija insa ca va creste pHul, cel mai probabil.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Salut băieți o întrebare și o îndrumare!!! Va rog!!! Mi-a apărut pe frunze niste puncte mici albe ce poate fi ??? . Mulțumesc!!https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=72532&pictureid=1727145
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Mersi de răspuns dar nu cred că e vreo una din ele !!! Sunt pete albe sau un verde mai deschis decat restul frunzei!!! Le țin la geam ca nevasta nu îmi permite așa ceva!!! Aici e parteA nasoala!!!
 

gganjaabwoy

Active member
uitate pe dosul frunzelor cu o lupa/microscop...eu unu nu prea vad petele din poza pusa de tine...poate oi fii eu prea spart
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Ok am microscop deci am să mă uit cu el sa vad ce e ! Dar asta mi se întâmpla de fiecare dată când sunt mici e a 5 generație de fete care am pățit la fel și nu pot să îmi dau seama de ce!!!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Folosesc in pamant universal ușor fertilizat, ghivecile sunt mici și asta poate fi o problema in rest nimik nu îmi treceprin cap sau poate fi ph-șul că nu am cu ce sa il masor!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
picture.php
si Asta e o recoltă din ce am avut la geam!!!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Obiectiv macro :D Daca vad bine, esti mancat. Bine, de fapt frunzele sunt mancate. Asta inseamna zeama de tutun si usturoi, vezi la nea ganja in threadul cu reinflorita, si/sau curatentie generala, dat foc la toate alea, si reset. Pe motiv de gâze.

Acu observai ca ganja ti-a dat raspunsul.

Mersi de răspuns dar nu cred că e vreo una din ele !!! Sunt pete albe sau un verde mai deschis decat restul frunzei!!! Le țin la geam ca nevasta nu îmi permite așa ceva!!! Aici e parteA nasoala!!!

Si de ce nu crezi tu ca ar fi asa ceva :D:D ? Oare pentru ca nu te-ai uitat pe spatele frunzei cu microscopul dupa oua? Admitand ca nu gasesti macar un adult pe acolo...
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Mersi da răspuns băieți !!! Știu că Am citit cum se face tutun usturoi rozmarin și încă ceva nu îmi aduc acum aminte și lăsate la macerat și stropit pe frunze. Mersi mult băieți!
 

nbvvbn1618

New member
Salutari , sunt un tip nou toate chestiiile astea , eu am mai citit cam ce era pe aici , dar ori imi scapa ceva ori nu inteleg eu. Astfel m-am gandit sa va intreb pe voi
Mi-am cumparat 2 seminte feminizate autoflower
O sa le cresc outdoor.
Intrebari :
Dupa ce planta ajunge la maturitate si infloreste , si toate alea , dupa ce culeg de pe ea , planta o sa moara , nu ? gen , nu o sa mai creasca inca odata alte flori pe aceias planta pana vine frigul , adica nu pot recolta de mai multe ori de pe ea , nu ?
2. Semintele rezultate din planta asta autoflower feminizata pot fii replantate ? cresc ? si o sa fie tot autoflower feminizate ?
3. Ce e mai exact "clonarea" si ce face , am incercat sa o inteleg si nu am reusit , nu ca as vrea sa fac , asta e mai mult pentru mine .
Multumesc anticipat , si va rog multa rabdare cu mine , imi doresc foarte mult sa invat dar nu toate tutorialele explica bine si imi este greu
 
Top