What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Eu am dormit/stat in camera cu ele si le-am dat CO2 :)
Trebuie macar sa deschizi geamul din cand in cand, in tot cazul...
In ceea ce priveste becurile, orice ai face, costa. Varianta cea mai ieftina e cea propusa de explo. Varianta simpla, un proiector cu LEDuri de 150-200W, merge la 2-3 plante, depinde si de ce vrei sa faci...
 
Dupa cum v-am zis, nu am avut pana acum placerea sa fumez ceva facut de mana mea,si din toate balariile pe care le-am prins mai mult sau mai putin bune,au fost unele care aratau cat de cat bine(un verde frumusel,pentru ca am fumat si ierburi negre),dar mugurii erau tari,uscati si se sfarmau.Atunci cand pun in borcan un pic de coaja de lamaie sau ceva citric "revine la viata"...este un pic uda dar parca simt un pic de aroma de mucegai pe langa ce de citric.
Ce fenemen se petrece acolo?:) ii face bine domnisoarei,sau am doar impresia?
 
...de il bag in plamani??
aha...:)daca voi mai prinde pietroaie de ierburi sa nu mai fac
alta intrebare: Nu merge sa editezi posturile mele?:D
 

Onyx

New member
Revin, nu imi pot scoate ideea din cap si voi incepe un grow, pentru inceput fiind la prima operatiune de genul, am de gand sa cresc un auto la lumina 24/24, de preferat 2 plate, inca nu stiu dimensiunea grow-ului, dar o data ce gasesc primul dulap care imi trage cu ochiul ,voi posta. Citesc tot felul de jurnale si imi dau seama ca eu habar nu am sa leg becurile in paralel sau sa alimentez un cooler pentru ventilatie (spre rusinea mea).

Tinand cont ca fac auto la 24/24 , voi folosii un dual spectrum CFL, nu am citit sa fie o alternativa mai ieftina fiind primul grow. 4 x 2700k si 2 x 6400k , sunt ok de 32 W? astea le-am gasit in magazin. Pentru ventilatie voi lua vreo 4 coolere, 2 sa scoata,unu sa bage si unu ambiental.Pentru miros la filtrele de carbon am ramas in ceata, fiind spart, nu inteleg efectiv cum se leaga, trebuie facut un tub de la coolere si in capat acel filtru de carbon ?

Intre timp mai belesc ochii pe jurnale, sper sa prind una alta cu privire la amenajare,ca la fumat toti suntem buni :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Varianta mai ieftina decat cfl la momentul asta este cu becuri led. Un cfl bun e 20-25 lei, un led bun e cam 15, sau mai ieftin daca prinzi oferta. Chiar daca ledul are mai putini W, e mai eficient, deci pentru planta e acelasi lucru. Si tu ai avantaj ca nu mai e atat de multa caldura.
Coolere pe intake nu se baga, nu stiu unde ai citi prostia asta. Se pun doar pe exhaust. Filtru de carbon la coolere e mai greu sa pui, pentru ca nu au puterea necesara sa traga aerul prin filtru. Merge.. poate cu niste filtre DIY, dar eu zic ca e mai bine sa iei un extractor mai maricel si sa ii reduci turatia. Va avea putere sa traga aerul prin filtru, si il poti folosi si pe viitor la un grow mai mare.
 

Onyx

New member
Multumesc, da siguranta am citit eu gresit, ok atunci am nevoie de un extractor. banuiesc ca si filtrul de carbon trebuie sa fie in concordanta cu extractorul. O sa dau un ochi la Dedeman dupa leduri, ce caracteristici ar trebui sa aiba ? Bec LED Lohuis A70 E27 20W (2200 lum) asta e cel mai puternic care l-am gasit in Dedeman.

Extractoarele am vazut ca au diferite puteri, ca un minim recomandabil cat ar trebui sa filtreze? din ce am inteles si filtrul de carbon trebuie ales in functie de extractor.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La dedeman (si la orice magazin de bricolaj) o sa platesti dublu pe leduri, cauta pe net sau mergi chiar la un importator de produse de iluminat. Ledurile de 8-13W sunt suficiente, pentru ca au raspandirea luminii mai buna pe suprafata. Iti recomand Osram sau Philips. Daca gasesti la super oferta sa zicem ca merge si Lohuis, dar in nici un caz sa nu iei chinezesti, ca o sa le inlocuiesti mai des decat inlocuiesti periuta de dinti.
Extractorul se calculeaza in functie de volumul spatiului in care planuiesti sa il folosesti. Trebuie sa fie capabil sa schimbe aerul complet o data la 1-2 minute. Trebuie sa iei in calcul si ca filtrul de carbon o sa iti reduca cam la jumatate fluxul de aer al extractorului. Iar filtrul de carbon trebuie sa aiba un rating mai mare decat cel al extractorului.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Bec LED Lohuis A70 E27 20W (2200 lum) asta e cel mai puternic care l-am gasit in Dedeman.

Daca nu te deranjeaza ca sunt putin cam scumpe, 50-60 ron, sunt bune, bine construite. Din 8 mi s-au ars doua, dar le-am reparat. As prefera Phillips totusi pentru long run. Mai am vreo 20 de lohuisuri de 12W, mi s-au ars vreo 1-2 din ele, nu le-am mai reparat pe astea. Sunt mai bune decat alte chinezarii, am mai luat ca si chestie Hoff, Flair (la ce model am luat, Phillipsul era dublu ca pret, dar mult mai bine facut, astea mi se par... de consum, ma rog, poate ma insel).

De CFLuri uita. Nu merita. Iti dau un sac... HPS sau LED. Bine, daca ai CFL, poti sa cresti, dar se cunoaste diferenta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mie osram nu mi s-a ars nici unul. Si de 50-60 lei am luat 30W in total (3 bece).. si mai mi-ar fi ramas si de cateva beri ieftine, sau una buna.
 

Onyx

New member
Am gasit asa ceva, banuiesc ca despre acestea este vorba.
Bec LED Philips - LEDbulb 13,5W A60 230V E27 alb-cald



Ca si pret e undeva la 20 lei/bucata. E nevoie sa fac si reflector pentru ele ? sau le pot confectiona efectiv un suport din pal sau ceva ?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mie osram nu mi s-a ars nici unul. Si de 50-60 lei am luat 30W in total (3 bece).. si mai mi-ar fi ramas si de cateva beri ieftine, sau una buna.

Bine de stiut. Mi s-a parut ca au durata de viata declarata mai mica decat la Phillips. Acuma, ei or fi aia care spun adevarul, poti sa stii... :D

Am gasit asa ceva, banuiesc ca despre acestea este vorba.
Bec LED Philips - LEDbulb 13,5W A60 230V E27 alb-cald
Ca si pret e undeva la 20 lei/bucata. E nevoie sa fac si reflector pentru ele ? sau le pot confectiona efectiv un suport din pal sau ceva ?

Nu le trebe reflector, doar le scoti difuzorul si le pui cu lumina in jos :) Bine, spre plante, ca sa fie mai clar... AI un mare avantaj din a putea pune lumina aproape de plante, eu cred ca am mers pana la 5cm, dar de obicei le tineam la 10-15, ca sa am lumina uniforma.
Poti sa le faci un suport din ce vrei, sunt si dulii cu prindere, au o tabla de prindere pe ele, se fixeaza cu un surub sau holsurub. Asta ar fi cel mai simplu sistem, sunt multe posibilitati. Ideea de baza e ca suportul sa fie rigid, sa nu flambeze. Depinde cate becuri pui, eu am 24 pe suport, tu daca pui unul, poti folosi si o veioza :p
 
Mi se ingalbenesc si celelalte doua frunze,pamant am adaugat cat sa o sustina foarte putin nu cred ca a ars-o doar atat,nu e ud tare,am ventilatie Buna si temperatura la fel,umiditate buna e si vremea asta, de umblat nu umblu la ea,cu ce gresesc? O sa mai germinez niste seminte poate asa a fost sa fie handicapata nuvstiu...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Poza? Cu planta, cum e becul, lumina, pamantul, etc, nu cu tine. Hai, si cu tine...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Temperatura, umiditate?
Si n-ar fi mai simplu sa postezi intr-un jurnal? Inclusiv poze cu plantele ar ajuta, ca is mai multe modalitati de a se ingalbeni, poate se observa ceva detalii in plus in poze.
 

Latest posts

Latest posts

Top