What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

dominique

New member
da. orice bucata de planta care contine cel putin un nod si ceva frunze poate fi o clona.

Nu stiu ce is cu clonele mele, ca au trecut deja de doua saptamani si nu isi arata nici macar o urma de radacina.
Sau ingalbenit unele frunze (nu toate, doar cateva), dar nu vor sa scoata radacini.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu toate strainurile se cloneaza usor. ce temperatura, ce umiditate, ce mediu?
 

dominique

New member
Sincer nu stiu ce strain este, am primit plantele mama (doua clone), si acum ar cam fi timpul sa intre in flower si m-am gandit sa iau ceva urmasi de la ele.

Le tin la temperatura camerei 21-22 grade, in prima saptamana le-am tinut acoperite cu cate un flacon transparent in care pulverizam apa de doua ori pe zi, si le tin in camera pe birou.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cam frigulet incearca pe la 24-28 grade si ai grija ca la tulpina sa nu ajunga lumina.
 

dominique

New member
Daca le pun langa calorifer?
E bine caldutz acolo :D

Si inca o intrebare: in flower se mai inalta mult plantele?
Nu prea imi mai incap in dulap si nu vreau sa le ard de la becuri.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, de obicei se inalta cu cel putin 50-60%.
langa calorifer clonele se vor deshidrata, trebuie puse intr-o incapere calda, sau cumva langa calorifer dar putin protejate de radiatiile de caldura. si bineinteles cu dom-ul peste ele sa tina umiditatea.
 
M

MJMJ

si incearca sa le dai lumina mai mult timp.eventual cu un bec cfl pe o veioza.
 

dominique

New member
Le-am pus langa calorifer intr-o cutie unde acum sunt 25 grade, si azi ii pun si ceva sursa de lumina, un cfl mai precis. Nu e prea puternica lumina de la un bec pentru ele?
 

UpRiser

Member
se poate duce un grow la bun sfarsit cu un hps pe un lemon skunk?adica il pot folosi si la vegetatie si la flower acelasi bec fara ca strain-ul sa fie autoflower?
 
A

AlexFermieru'

normal ca se poate face un grow doar cu hps..dar se foloseste cfl la inceput ptr ca plantutele sunt prea mici sa suporte asa multa "lumina"..dar daca le tii mai departe de bec merge
 

dushumea

Member
pot creste o planta predominant sativa intr-o carcasa de calculator (ex. arjan's haze 3 sau brainstorm haze)? vreau un high energic si creativ :). inaltimea de crestere este de 30 cm. nu ma intereseaza atat de mult cantitatea de bud recoltat ci sunt curios daca a mai crescut cineva in spatii atat de mici si daca a reusit sa tina planta sub control.
 
A

AlexFermieru'

orice strain poate fi crescut in spatii mici atat timp cat folosesti lst si veg destul de mic.mai faci si topping si o sa ai un pc plin :)
 
M

MJMJ

ma eu le-am pus in pamant si cum au iesit direct la hps si plantele au fost foarte ok.dar ai grija sa nu le arzi,dupa cum a spus si fermieru' sa fie becul prea aproape
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pentru a se racori? fotosinteza nu poate avea loc la nivelul frunzei datca temperaturile sunt mari..
 

Latest posts

Latest posts

Top