What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
dar tu daca ti ai rupe piciorul saptamanal, te ai vindeca sa poti sa faci loc la a 2ua fractura

Daca bate vantul si soarele se deplaseaza pe toata bolta cerului in timpul unei zile ar trebui sa ferim plantele de tot 'stresul' asta ? :thinking:
 

coolbud

puffin' the herb
fara nici o treaba cu nimeni , consider ca daca nu esti 100% sigur de ce postezi / indrumi alti useri s.a.m.d ar fi mai bine sa te abti daca consideri ca raspunsul care vrei sa-l oferi nu este eficient.am vazut in foarte multe cazuri (pe subforumul nostru) unde userii dadeau sfaturi doar sa fie date.nu e nevoie sa inducem lumea in eroare , sasa avem cati groweri avem.macar pe aia care-i avem sa-i educam si sa-i ajutam cat putem noi de bine si cu raspunsuri cat mai bune si folositoare.
burn smth ~
 

PIMPY

New member
Sault, am o intrebare daca acoperisul de 1.5 pe 1.5 aprox de la grow este din policarbonat si o laterala tot de 1.5 pe 1.5 am suficienta lumina, am vazut ca policarbonatul se foloseste la sere :D Este ok pentru canabis asigura trecerea luminii? Peretele lateral din policarbonat este cel pe care bate lumina aproapee jumatate din zi si pe urma ajunge soarele deasupra acoperisului. Scz am scris in graba :) astept raspunsuri
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai daca are expunerea buna si este policarbonat pentru sere atunci n-ar trebui sa fie probleme. ca sa testezi poti pune o planta acolo sa vezi cum ii merge. nu uita sa adaugi si ventilatie daca e prea cald.
 

PIMPY

New member
asta o sa fac o sa fac un test, pun o planta inauntru si una afara sa vedem cum le merge la fiecare. doua plante germinate si plantate in acelasi timp :)
 

PIMPY

New member
Am probleme ... furnicile mi au invadat cutiuta unde germinam semintele si in incercaea mea disperata de a le indeparta am rupt radacinile care au iesit din seminte, acestea erau putin si lipite de servetele :(( mai are rost sa incerc sa le platez am vazut ca semintele erau goale in interior?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
In primul rand aceea cutiuta trebuia sa fie inchisa ermetic si de preferat tinuta undeva unde este temperatura constanta. (Nu afara) daca respectai aceste reguli nu ar fi aparut probleme.
Apoi, daca ai rupt atat de mult cat sa zici ca semintele erau goale nu mai este nici o sansa. De asemenea, semintele se planteza cand codita ajunge la un cm lungime, dexi n-ar trebui sa aiba cum sa se incurce in servetele. O varianta mult mai buna de germinare, mai ales pt cei mai neindemanateci este direct in sol, fara sa le ingropi adanc ( cam 5 mm, maxim 10). Atunci nu mai e nevoie de transplant cand sunt mici si firave, si asa poti scuti o gramada de probleme.
 

PIMPY

New member
Defapt cred ca am lasat la geminat semintele prea mult timp si radacinile s au desprins singure din semintee aveau vreo 3-4 cm:) se poate?
 

PIMPY

New member
Am citit pe net ca e ceva natural daca au fost lasate la germinat prea mult pentru ca odataa iesita radacina aceassta indeparteaza carcasa la fel ca un pui de gaina ce iasa din oua si unii ziceau ca nu e nici o problema ca se pot planta...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca mai au frunzulitele clar. dar din ce zici tu eu inteleg ca ai o coada "rupta" si samanta goala. n-ai precizat daca mai exista sau nu cotiledoanele sau in ce stadiu se afla. cred ca niste poze ar fi mai ok, daca nu.. le pui in pamant si speri sa mai mearga.
 

PIMPY

New member
Doar o radacina rupta am crezut ca am pana am citit pe net ca se pot desprinde singure...Sincer nu m am uitat la cotiledoane sau altceva da le am pus in pamant si acum astept. Ma gandesc ca nu aveam cum sa le rup pentru ca am suflat peste ele ca sa indepartez furnicile erau vreo 5 furnici ( apropos era in casa cutiuta doar ca nu am inchis o de tot pentru ca ma gandeam ca au nevoie de ceva aer si am lasat o deschisa foarte putin) si nu le am atins pana nu am vrut sa le mut si am observat ca sunt desprinse de seminte...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu inteleg cum puteai sa le manuiesti fara sa vezi cum se prezinta cotiledoanele.. ideea era ca daca le mai aveau acestea trebuiau puse deasupra pamantului, pentru ca au nevoie de energie solara. si ma gandesc ca daca nu le-ai vazut nu sunt, ca doar is mai mari decat taproot-ul, trebuiau sa iti sara in ochi.
 
ce ingrashamant pt flower ash putea da din magazin ? fara chestii home made , avand in vedere ca nu`i organic .. si eu consum produsu final ?
 

awy

Member
as vrea sa cumpar o gama completa de nutrienti, voi ce folositi, de ce anume sunteti multumiti in mod special ?
initial eu as vrea sa cumpar biogrow, biobloom si topmax toate de la biobizz.
 
Last edited:

coolbud

puffin' the herb
daca te interesa asa de mult acest subiect , te puneai si citeai despre nutrienti iar cei de la biobizz sunt buni dar topmaxul lor este degeaba.asa ca daca te intereseaza cu adevarat despre subiectul acesta , do some research and decide.degeaba ti-as spune eu ce folosesc , cu siguranta ti s-ar parea prea scumpe si as vorbi degeaba.tu prima oara ar trebui sa citesti pe indelete si sa intelegi cu adevarat cum sa-i folosesti inainte de a-i achizitiona.orice bou poate da nutrienti dupa indicatiile producatorul dar asta nu inseamna ca e si ok sa procedeze asa.
ca sa ajungi sa folosesti nutrientii eficient ai nevoie de minim 2-3 growuri complete cu un singur strain ca sa ajungi sa cunosti strainul acela iar pe viitor vei sti exact de ce are nevoie si cand.bafta
 

sfeth

Member
So bag sau sa nu o bag aceasta este intrebarea

So bag sau sa nu o bag aceasta este intrebarea

Salut iam dat plantei nutrienti pare sa raspunda de minune dupa 1 sapt de nutes i merge bine si-a dezvaluit si sexul este fetita... acuma ma gandeam sa o bag in flower la 12/12 ce ziceti?
 
Top