What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Macar trimite-le pe o adresa ce nu are treaba cu growerul sau growul. Atunci, daca ajung, e totul ok.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
salut,are vreun efect daca dau gauri pe lateralele ghiveciului pentru aerisire ?

Salut si bine ai venit !

Ca sa obtii efectul dorit ar trebui sa dai foarte multe gauri, sa trasformi giveciul intr-o sita.

Se gasesc la Hornbach, la raftul pentru amenajat iazuri, ghivece pentru plante acvatice, de diferite marimi, numai bune pentru ce ai tu nevoie.

Trebuie sa ti cont insa ca o suprafata marita de contact cu aerul inseamna o uscare a pamantului mult mai rapida, deci va trebui sa uzi mai des.

Poti urma exemplul lui Piramidon (https://www.icmag.com/ic/showthread.php?p=5574530#post5574530) si sa introduci in ghiveche domuri pentru aerisire - un fel de cupola din plasa metalica, modelata in forma de emisfera, plasata la fundul ghiveciului. In acest fel radacinile au acces la aer, fara a se pierde prea multa umiditate prin evaporare.

:tiphat:
 

blindd

New member
la un HPS de 400w ,care e distanta optima dintre bec si planta ?am facut testul cu mana(gen daca e cald ptr. mine e cald si ptr. ea) si am ajuns la distanta de 20 cm de varfuri.ideea e ca s-au cam ingalbenit varfurile si am citit ca ar putea fi vorba despre "bleaching".pareri ?
 

coolbud

puffin' the herb
ridica-l la 35 40 cm daca nu ai cooltube , daca ai cooltube il poti pune la 30-35.acea ingalbenire in cazul tau nu e light bleach , la light bleach se fac albe (de obicei varfurile) deci , tu le-ai ars mai mult ca sigur.
si uite ca am gasit si o poza sa te ajute :

2a5bpee.jpg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ingalbenirea aceea poate fii de la cresterea accelerata generata de bec, dureaza cateva zile pana cand foliajul nou se coloreaza total cu clorofila. Cu cat plantele cresc mai repede, o portiune mai mare din varfuri este decolorata. Daca la mana nu simti prea cald, cu siguranta nu sunt probleme nici pentru plante (desigur, atat timp cat temperatura si umiditatea sunt potrivite.).
 

weed99

Member
greseala mea,trebuia sa imi dau seama ca se masoara in ml,doar este volum,intreb de curios cam cat intra,sa imi fac si eu o idee,nu am vazut niciodata planta in perioada de vegetatie si nici mai mult de 2 g asa ca nu nici cea mai vaga idee,am vazut pliculete de ceai 1 gr pliculet*20 cate sunt in pachet si ca volum cred ca depaseste borcan de 100 ml
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Depinde foarte mult de cum sunt mugurii : daca sunt aerati tare, probabil ca in 100ml nu-ti intra nici 5-6g. Daca sunt foarte densi, poti inghesui chiar si 10-15g.

Sfatul meu este sa lasi mugurii sa se aseze singuri in borcan (adica sa nu-i presezi), pentru ca aerul sa poata circula usor printre ei, ca sa se omogenizeze umiditatea.

Nu poti compara cu pliculetele de ceai, pentru ca acolo e vorba de materie vegetala deshidratata si tocata, iar intr-un pliculet ar intra de vreo 10 ori mai mult material uscat.

Am folosit mai multe tipuri de borcane de-a lungul timpului si am ajuns la concluzia ca cele mai practice sunt borcanele de '300' sau '800', cu capac filetat.

Te poti inspira de aici : http://www.borcane.ro/
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
max 10 gr per 100ml, dar in medie cam 5 gr intra. Si cu cat borcanul este mai mic si forma este mai nepotrivita cu atat intra mai putin.
 
Last edited:

weed99

Member
1.Daca fac in grinder si presez,se pierde mult din calitate,apar alte probleme?
alte metode de depozitare care sa ocupe spatiu cat mai mic daca stiti ar fi binevenite
2.Un ceai foarte concetrat oare ar merge?
oricum cred ca ar fi mai sanatos ceai decat fum

initial ma gandeam ca ma multumesc cu mai putin,dar am vazut pe aici o multime de idei,pe care as vrea sa le incerc,daca le pot obtine asa ieftine si sanatoase,sunt genul care imi place sa experimentez ,sunt curios din fire,putin obsedat de statistici,sa imi dau seama cum merge,si parca cu cat citesc mai mult forumul devin mai curios

as fi vrut sa incerc 2-3 strainuri
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
intai vreau sa te intreb de ce ai face asta? costa asa mult borcanele incat sa faci economie? :D

Si da, clar, cu cat e mai taiata iarba va fi mai expusa conditiilor si canabinoizii vor oxida mai repede. daca vrei stocare compacta, de lunga durata, faci hash si il bagi intr-un congelator din ala mai bun, de stie temperaturi sub -25 grade. Iarba veche nu va fi niciodata la fel de buna ca cea proaspata (dar cu curing, bineinteles). Si mereu o sa vrei ceva nou asa ca n-are rost sa iti faci mari stocuri dintr-un strain.
Eu unul fac hash din tot ce nu consum in perioada optima de consum, aceea fiind dupa 4-6 luni de curing, si inainte sa implineasca 1 an vechime. (adica ultimele 6-8 luni din primul an dupa recolta.) Si n-as da nici la dusmani sa fumeze iarba mai veche de 1 an, 1 an si jumatate.

Si legat de ceai, nush sub ce piatra ai stat ascuns tu pana acum de n-ai aflat asta, dar ceaiul nu este o metoda buna de consum daca vrei sa te spargi. Efectul nu e nicidecum comparabil cu fumatul, pentru ca thc-ul nu e solubil in apa.
 

weed99

Member
1.nu e problema de borcane,as fi vrut sa fie volum cat mai mic ca sa poate sa fie ascunsa mai bine,iau un mix de seminte,si opresc 20 grame de la 3-4 strainuri,restul dau la vaci pe camp sa nu fie stresate
sunt mult in urma nici nu stiu ce am fumat pana acum,de pe unde am luat nu stia sa imi zica detalii
2.si daca se poate in greutate mai mica mai mult thc.

oricum imi iau toate masurile de precautie,si fac doar cat sa imi ajunga mie un an,desi nu am idee cat mi-ar ajunge cand ma gandesc ca o obtin aproape gratis,si sunt sigur ca o sa fie o placere sa cresc sa fac experimente,dar totusi sa am si plan b in caz ca sunt prins sa imi gaseasca o cantitate cat mai mica,am auzit ca nu fac diferenta de cat thc are planta,sau ca planta e verde si o cantaraste cu totul

am mai vrut sa incerc de 2 ori pana acum,prima data imi era frica sa iau semintele,stiam ca nu contin thc si sunt legale,dar sa nu fiu urmarit pana cresc,am trecut si peste partea aia,am citit ca nu e chiar asa si mai faceam eu ceva plan si pentru ele sa fiu cat mai safe,dar derulam in minte tot filmul ,mai ma blocam rezolvam.. dar am dat de o mare problema:depozitarea..
in casa nu as tine asa ceva stau cu parinti, sa o gaseasca bunicamea si sa isi faca un ceai
sau sa intrebe ai mei "cei aia",sa am cosmaruri,sa am bad tripuri din cauza ei,si lista poate continua dar ma opresc ca deja m-am lungit
 

blindd

New member
la deficitul de azot,exista vreo reteta "babeasca" de remediere?sau pot lua un ingrasamant relativ ieftin care are N mare ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
la deficitul de azot,exista vreo reteta "babeasca" de remediere?sau pot lua un ingrasamant relativ ieftin care are N mare ?

Da o fuga pana la piata, ia o legatura zdravana de urzici, baga-le in blender cu ceva apa si fa un suc pe care il diluezi apoi si il administreze plantei.

Atentie mare daca il aplici foliar - trebuie diluat cu multa apa ca sa nu le arzi.

Daca folosesti sucul proaspat e posibil sa observi o dezvoltare exploziva a unor mici insecte ale/gri/negre la nivelul solului. E vorba de Springtails care se dau in vant dupa materia vegetala aflata in descompunere.

O alta sursa bogata in azot este pamantul de rame. Daca ai de unde face rost il poti aplica direct pe suprafata pamantului inainte de udare sau poti face un 'ceai' ( a se citi extract).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
orice fertilizant de la magazinele de bricolaj, chiar daca este pentru plante verzi sau cu flori are suficient N. la 15-20 ron gasesti sa-ti ajunga peste 1 an.
 
Top