What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar nu conteaza ce credem noi, conteaza ce fumezi tu. daca ne minti, nu pe noi ne deranjeaza. sau na, eu nu-s gelos de fel. asa ca fii fericit acolo daca ai cu ce, fie ele de pe net sau real.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ar trebui sa ai manual cu instructiuni in pachet. trebuie sa apesi pe acei pini, si perioada cat e apasat este on. daca nu merge... e stricat cel mai probabil.
 

coolbud

puffin' the herb
Cel mai simplu este sa cumperi unul digital , costa maxim 25-30 de lei si il poti seta pe 8 saptamani mi se pare.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salut, am cumparat un timer mecanic de genul: http://electronicservice.shopmania.biz/cumpara/timer-mecanic-3834197 si nu stiu sa il folosesc...Va rog sa ma ajutati cu cateva explicatii de baza, in trecut cineva a mai avut ceva probleme cu acest tip de timer, dar nu mai gasesc postarea

E la mintea cocosului : daca pinii de pe disc sunt ridicati, lumina nu se aprinde. Daca sunt lasati, lumina se aprinde atunci cand pinii respectivi ajung in dreptul sagetii de pe disc.

Daca intrerupatorul de pe margine e setat pe "I", luminile stau aprinse tot timpul. Daca e setat pe 'ceas' se aprind atunci cand le reglezi tu.

Daca din timer se aude un ticait (tzacanit) inseamna ca functioneaza.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cel mai simplu este sa cumperi unul digital , costa maxim 25-30 de lei si il poti seta pe 8 saptamani mi se pare.

nu pe 8 sapt, ci 8 programe diferite, fiecare cu on si off setat separat. exista si cu 10-12 programe, mai rar, dar si complet programabile, cum spui tu, pe 1-2 luni, insa acelea sunt mult mai rare si mai scumpe, pentru ca nu se vand, sunt prea complexe. cel mai usor de gasit sunt acelea clasice, albe patratoase, cu 8 programe. costa 20-40 lei..
 

FiltruFRATE

Member
Cel mai simplu este sa cumperi unul digital , costa maxim 25-30 de lei si il poti seta pe 8 saptamani mi se pare.

Am vazut ca exista si FARA baterie care functioneaza doar introdus in priza. La prima intrerupere de curent vei pierde setarile. Asa ca vezi ce achizitionezi.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
bateria este reincarcabila, trebuie sa stea o vreme in priza ca sa memoreze. desi s-ar putea sa ai dreptate sa existe si fara, sau sa aiba o baterie care se defecteaza usor.
 
Salut, am cumparat un timer mecanic de genul: http://electronicservice.shopmania.biz/cumpara/timer-mecanic-3834197 si nu stiu sa il folosesc...Va rog sa ma ajutati cu cateva explicatii de baza, in trecut cineva a mai avut ceva probleme cu acest tip de timer, dar nu mai gasesc postarea

Exact de astea am si eu. Sunt bune,ieftine si functioneaza ireprosabil. Fiecare pin reprezinta 15 minute,cifrele reprezinta cadranul ceasului,pinii cum spune hemp iar triunghiul negru tre' sa fie în dreptul orei. Ora 14:00-14. 14:15- 14 si un pin.

Un exemplu...
 
Last edited by a moderator:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cu mentiunea ca daca se opreste curentul, timerul ramane in urma si trebuie reglata ora (prin rotirea discului in sens orar).
 
F

flow1919

Multumesc pentru ajutor.Problema la timer era ca acele functii de pe margine, "I" si "ceasul" erau inversate si din cauza aceea imi dadea cu virgula.
O intrebare ca sa nu fiu offtopic: Daca stresez o planta auto, feminizata, pana cand devine herma, semintele rezultate vor fi si ele feminizate?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pana nu incerci nu ai cum sa Afli (metodele de feminizare variaza de la un breeder la altul), insa trebuie sa iei in calcul ca o genetica ce are potentialul de a scoate herma, aproape sigur iti va da niste herma in offspring, mai devreme sau mai tarziu.
 

awy

Member
salut. imi poate spune si mie cineva care sunt diferentele vizibile intre o planta de canepa romaneasca si una de marioara ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu, doar arunca cate un calaxy sau doi pe la fiecare internod, dar nimic ce se poate numi mugure. are raportul frunza/muguri mare, chiar de compari cu cele mai neimblanzite sative.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Se mai gasesc si printre canepele de la noi fenotipuri care fac muguri densi, insa in 99.999% din cazuri acestea sunt polenizate de mascuri de cand apar primele inflorescente, asa ca mugurii nu se dezvolta prea tare. Daca ar fi private de polen, s-ar dezvolta si ele mult mai mult.

O alta diferenta intre canepa 'romaneasca' si 'marioara' este modul in care acestea infloresc: canepa romaneasca incepe sa infloreasca de pe la sfarsitul lui Mai pana pe la inceputul lui Octombrie, pe cand 'marioara' infloreste dupa ce perioada de lumina dintr-o zi scade sub 14 ore, adica din a doua saptamana a lui August.
 

awy

Member
Se mai gasesc si printre canepele de la noi fenotipuri care fac muguri densi, insa in 99.999% din cazuri acestea sunt polenizate de mascuri de cand apar primele inflorescente, asa ca mugurii nu se dezvolta prea tare. Daca ar fi private de polen, s-ar dezvolta si ele mult mai mult.

O alta diferenta intre canepa 'romaneasca' si 'marioara' este modul in care acestea infloresc: canepa romaneasca incepe sa infloreasca de pe la sfarsitul lui Mai pana pe la inceputul lui Octombrie, pe cand 'marioara' infloreste dupa ce perioada de lumina dintr-o zi scade sub 14 ore, adica din a doua saptamana a lui August.
pai si daca ale mele au deja pistili cu duiumul.... ce sunt?
 

Latest posts

Latest posts

Top