What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Bah, da' numa' newbii sa puna intrebari elementare? :laughing:
Ce sa fac cu hps-ul (becul) de 400w care a dus cateva grow-uri bune? A mers cam un an incontinuu (pus cap la cap...) daca nu mai bine. Se arunca? Se foloseste pana da coltzu'?

Zicea cineva pe chat parca de un prezervativ pus pe el si ... cred ca era vorba de coreanul ala, Skype parca :laughing: :laughing: :laughing:

Acuma nu stiu daca trebuie sa fie aprins sau stins :chin:

Eu unul l-as pensiona si daca ar fi nou nout, ca am fobie de HID-uri (mai putin in farurile masinii, unde isi fac toti banii).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
spatiul conteaza mai mult decat numarul de plante. raspunsul e deci ca iti poate ajunge sau nu.. in functie de ce spatiu ai si cat de mari vrei domnisoarele.
dar un 400-600w ar fi mai bun decat 2 x 250w in majoritatea cazurilor.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
4 x 400.. sau 2 x 600 pentru spatiul ala. nu ai ce face cu becuri de 250 w decat daca construiesti un box mai mic inauntru.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai daca ne intrebi daca ajung 2 x 250 w in 12 mp.
eu data trecuta am inteles 4 metri pe o latura cu 1 pe latura cealalta. in 12 mp iti incap cativa copaci. sigur iti trebuie un box mai mic inauntru daca nu cumva ai ce face cu cateva kile bune de material.

si asta trebuia sa realizezi privind orice jurnal de pe forum. chiar nu ai zis niciodata, "ba, ia sa vad si eu ce au facut altii in 12 mp!" sau "oare ce spatiu imi trebuie pentru cat fumez eu?"? citeste cateva jurnale si vei intelege si ce implica un grow de marimea pe care urmeaza sa o alegi. apoi pune-te pe treaba. si ai grija ca "prietenii" nu sunt mai niciodata buni cand e vorba de growing. tine pentru tine detaliile care te pot caza gratuit.
 

Sincron

Member
in acel loc am gasit sa fac....de prietenii nu imi fac problema k este vorba decat de 1:p ,mai am de dat 2 gauri pt aerisire si sunt gata.. ms
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Eu unul nu m-as inhama la un grow asa mare din prima.
Si nici nu as baga atata lumina cat timp soarele e sus si straluceste.
Daca tot ai atatia prieteni ierbivori, eu zic sa-ti faci un grow mai mic cu perpetual harvest.
Peace and my 0.02 $.
 

Sincron

Member
akum nu am cum sa mai dau inapoi....la un loc mai mic...am investit destul pt acel loc...sa vedem ce o sa iasa....orikum ms pt sfaturi si o sa mai revin cu intrebari peste 2-3 zile cand incepe distractia:D
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
akum nu am cum sa mai dau inapoi....la un loc mai mic...am investit destul pt acel loc...sa vedem ce o sa iasa....orikum ms pt sfaturi si o sa mai revin cu intrebari peste 2-3 zile cand incepe distractia:D
de ce sa nu revii cu poze? sa-ti vedem si noi investitia... :bandit:
 

JaJa_Man

Member
Hmm , dupa germinare pot sa tin fetele in solar ? :thinking: adica sa le tin o luna pana se pun pe picioarele lor , apoi sa le mut pe camp :)
Le pun in aprilie odata cu rosiile urmand ca in mai sa le mut .
In felul acesta vor creste de la bun inceput cu lumina naturala , aer curat etc...
Ce parere aveti :D ?
 
Top