What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

eska

Member
:tiphat:
Iaca a mai trecut o saptamana (a 30-a zi - greu al naibii), v-am ascultat sfaturile si revin cu noutati:

- le-am trecut pe 20/4;
- le-am facut topping ca la tzara la mine, cu unghia. Asa am vazut intr-un video, se pare ca se recupereaza mai repede si nu e asa stresant pt planta;
- le-am luat un nutrient pt vegetatie care imi permite sa le hranesc si vreo doua saptamani dupa ce le bag la inflorit.

Acum le-am trecut la intuneric pentru 24 ore ca dupa sa trec la a doua faza (oare am gresit?). Acum nu stiu ce sa fac... parca nu le-as scoate afara pe vijeliile astea.
Totusi mi-ar prinde bine niste sfaturi cum sa le mut intr-un ghiveci mai mare fara sa le deranjez prea tare. Vreau sa le pun pe toate la un loc, gen jardiniere, poate separate cu un perete artizanal de plastic. Ideea e ca pe masura ce cresc o sa le mai elimin pt ca nu stiu ce sex sunt si nici nu stiu ce strain sunt.
Atasez si niste poze (cate doua cu fiecare planta) si poate va mai vine vreun sfat.

Multumesc tuturor pt informatii si toate bune!
:thank you:
 

Attachments

  • 1a.jpg
    1a.jpg
    49 KB · Views: 6
  • 1b.jpg
    1b.jpg
    73.2 KB · Views: 5
  • 2.jpg
    2.jpg
    41 KB · Views: 11
  • 2a.jpg
    2a.jpg
    70.8 KB · Views: 5
  • 3.jpg
    3.jpg
    38.9 KB · Views: 11
  • 3a.jpg
    3a.jpg
    72.2 KB · Views: 10
  • 4.jpg
    4.jpg
    41.1 KB · Views: 8
  • 4a.jpg
    4a.jpg
    74.6 KB · Views: 11
  • 5.jpg
    5.jpg
    42.4 KB · Views: 10
  • 5a.jpg
    5a.jpg
    85 KB · Views: 8

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
:tiphat:
Iaca a mai trecut o saptamana (a 30-a zi - greu al naibii), v-am ascultat sfaturile si revin cu noutati:

- le-am trecut pe 20/4;
- le-am facut topping ca la tzara la mine, cu unghia. Asa am vazut intr-un video, se pare ca se recupereaza mai repede si nu e asa stresant pt planta;
- le-am luat un nutrient pt vegetatie care imi permite sa le hranesc si vreo doua saptamani dupa ce le bag la inflorit.

Acum le-am trecut la intuneric pentru 24 ore ca dupa sa trec la a doua faza (oare am gresit?). Acum nu stiu ce sa fac... parca nu le-as scoate afara pe vijeliile astea.
Totusi mi-ar prinde bine niste sfaturi cum sa le mut intr-un ghiveci mai mare fara sa le deranjez prea tare. Vreau sa le pun pe toate la un loc, gen jardiniere, poate separate cu un perete artizanal de plastic. Ideea e ca pe masura ce cresc o sa le mai elimin pt ca nu stiu ce sex sunt si nici nu stiu ce strain sunt.
Atasez si niste poze (cate doua cu fiecare planta) si poate va mai vine vreun sfat.

Multumesc tuturor pt informatii si toate bune!
:thank you:

Nu vijeliile sunt problema, ba astea chiar le fac bine, pentru ca plantutele sunt mici si vor dezvolta tulpini viguroase.

Problema este cu temperaturile ridicate care cauzeaza incalzirea exagerata a stratului superficial al solului, impidicand radacinile sa se dezvolte. Totodata si lipsa apei este o alta problema mare in aceasta perioada a anului.

Daca te decizi sa le scoti afara si sa le plantezi in pamant, ai grija sa le ingropi cat de mult poti (pana la primul set de frunze) pentru a proteja cat mai mult radacinile de caldura de la suprafata. Totodata un o mana de paie sau de frunze moarte asezate la suprafata pamantului vor impidica soarele sa incalzeasca prea tare solul, ajutand si la pastrarea umiditatii in sol.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cand te apuci de un grow e bine sa ai un plan in minte ca sa stii ce ai de facut de la samanta pana la bud.

Daca le pui in ghivece comune plantele isi vor incurca radacinile (chiar daca vei incerca sa le separi) iar in momentul cand vei scoate una dintre ele (ce se dovedeste a fi mascul) va trece mult timp pana cand cele ramase sa beneficieze de solul disponibil.

Eu pana la urma nu inteleg daca tu vrei sa le cresti indoor sau outdoor. Daca asta e intrebarea, deja e o dilema destul de mare si doar tu iti poti raspunde.
 

fenomeno_djo

Active member
Intrebarea mea: Cum pot pastra niste worm castings 1 an de zile ?

Dupa parerea mea cele auto se preteaza doar la cultura hidroponica indoor, pentru a beneficia de o recolta cat de cat multumitoare. Diferenta se vede mai ales din saptamana a treia de viata, cand in cultura hidroponica plantele incep sa creasca exploziv.

Ce rost are sa astepti 60-70 de zile pentru a recolta , sa zicem, 7g, cand poti astepta dublu dar poti scoate 200-300g dintr-o singura planta, in aceleasi conditii ?

In primul rand, "Marijuana isn't addictive. Growing it is." :biggrin:

In al doilea rand, nu uita ca exista oameni care cresc autos, aeroponica, indoor si au 70g in medie pe planta. Aeroponica, na. Asadar, cum o auto termina in prima jumatate de viata a unei regular, poti sa faci de 2xmedia grame de iarba de la 2 soiuri diferite. :)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Intrebarea mea: Cum pot pastra niste worm castings 1 an de zile ?

Raspuns: in punga ! :laughing: Pamantul de rame nu e altceva decat ... caca de rame. Atata timp cat nu-l tii in soare si nici in umiditate excesiva il poti conserva mult timp. Intrucat e un nutrient organic cu o flora microbiana bogata e recomandat sa fie pastrat la temperaturi scazute - dar peste punctul de inghet si sa nu-i piarda niciodata umiditatea, asa ca poate fi stocat intrun sac de plastic sau o cutie etansa.

In al doilea rand, nu uita ca exista oameni care cresc autos, aeroponica, indoor si au 70g in medie pe planta. Aeroponica, na. Asadar, cum o auto termina in prima jumatate de viata a unei regular, poti sa faci de 2xmedia grame de iarba de la 2 soiuri diferite. :)

Cultura aeroponica e tot o forma de cultura hidroponica insa dusa la extrem. Culturile aeroponice dau rezultate superioare celor hidroponice, cu consum mai mic de apa, insa operarea este mai costisitoare (pompe de presiune mare, duze speciale pentru atomizare, etc).
 

fenomeno_djo

Active member
Raspuns: in punga ! :laughing: Pamantul de rame nu e altceva decat ... caca de rame. Atata timp cat nu-l tii in soare si nici in umiditate excesiva il poti conserva mult timp. Intrucat e un nutrient organic cu o flora microbiana bogata e recomandat sa fie pastrat la temperaturi scazute - dar peste punctul de inghet si sa nu-i piarda niciodata umiditatea, asa ca poate fi stocat intrun sac de plastic sau o cutie etansa.

:thank you:
 

eska

Member
Cand te apuci de un grow e bine sa ai un plan in minte ca sa stii ce ai de facut de la samanta pana la bud.

Daca le pui in ghivece comune plantele isi vor incurca radacinile (chiar daca vei incerca sa le separi) iar in momentul cand vei scoate una dintre ele (ce se dovedeste a fi mascul) va trece mult timp pana cand cele ramase sa beneficieze de solul disponibil.

Eu pana la urma nu inteleg daca tu vrei sa le cresti indoor sau outdoor. Daca asta e intrebarea, deja e o dilema destul de mare si doar tu iti poti raspunde.

Diversiune, strang si eu informatii. :biggrin: Este totul planuit.

Multumesc pt sfaturi!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cannabinoizii sunt o parte importanta a mecanismului uitarii, folosit de greieras pentru a evita supraincarcarea.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e foarte normal, nu stiu daca se poate remedia, dar se poate exersa creierul in timp incat sa nu uiti si ce e important.
dar, exista si oameni care-s mai uituci si fara sa fumeze, asa ca sunt sigur ca variaza destul de mult efectele de la o persoana la alta, si foarte posibil si in functie de raportul prezent intre cannabinoizi. ce am observat insa ca cei uituci devin de multe ori foarte uituci pe iarba. adica uita peste 50% din tot cand sunt suficient de fumati si nu te mai intelegi cu ei.
am cunoscut cativa care nu erau buni nici sa ii trimiti la cumparaturi dupa un suc si- o ciocolata, te sunau odata pe drum si odata din magazin, sau veneau cu ce le sarea lor in ochi pe acolo, uitand de ce au plecat de fapt.

oameni si oameni, ierburi si ierburi. dar cel mai mult conteaza omul in cazul asta, zic eu.
 

Skit

Member
Eu cand sunt beat nu uit absolut nimic! oricat de beat as fi :) in schimb de la iarba incepe sa me sece treaba cu uitatu... sper doar sa nu se agraveze :|
 

FiltruFRATE

Member
Eu cand sunt beat nu uit absolut nimic! oricat de beat as fi :) in schimb de la iarba incepe sa me sece treaba cu uitatu... sper doar sa nu se agraveze :|

Este normal ca memoria pe termen scurt (short term memory) să fie afectată, însă este un efect temporar. Mi-aș face mai multe griji în privința sănătății plămânilor...
 
Top