What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

pagabboy

Active member
bă fratele meu pagabâm ...lasă'i pe alții sa răspundă,ca esti novice...tu fii atent la alții care dau răspunsurile corecte.te rog.mulțumesc
daca postez de curand pe forumul asta asta nu inseamna ca sunt novice , iar daca te uiti la posturile pe care le-am scris ai sa vezi ca stiu despre ce vb . Raspunsul este simplu si corect in functie de marimea pe care o are sau vrei sa o aiba planta alegi si ghiveciul ,asta este una din metodele prin care cei care cresc indoor limiteaza cresterea plantelor in inaltime ,plantele de obicei au in specificatiile de la breeder un minim si un maxim de crestere dar tu ca persoana poti controla acest maxim prin diferite metode sau traininguri ex :LST , SCROG , sog, toping sau fim . de aceea la SOG majoritatea folosesc vase de 1,5l ptr ca plantele sa nu creasca prea mult si sa obtina budul ala pe bat.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
in ghivece de 14 cm (1 litru si putin? - chiar nu stiu capacitatea) am crescut plante. una a crescut bosketzel natural (era al dracu de urata cand era mica dar s-a facut frumoasa) celelalte au avut putin peste 1m ;)
 

cmnbs

Active member
daca tot e sa ne dam toti cu parerea ....iti zic eu fratele meu negru si fan amsterdam...poti sa folosesti ghiveci de la un litru,gen o cutie de lapte taiata(am folosit eu) si iti da 10 grame maxim ..pana la un ghiveci de 15 litri dupa cum zice husky jack.Da' daca pui ghiveci de ala de 15 litri vezi sa pui si un paman de ala All Mix foarte scump...ca poate nu stai rau cu banii ...da' cel mai bine si mai bien pui in bidoane de 5 litri taiate sa vezi si radacinile...si sa pui nijte becuri pe ele sa fie luminate bine sa faci buzzi mari:D si sa nu uiti sa faci LSt'uri si scrogu frate neaparat scrogu ca doar e auto si o s afaci ditamai scrogul...si sa le pui si pe SOG si fim si ...toate tehnicile posibile ..vezi sa si clonezi.bun atat
 
Stop.Cee 10 grame?? pai ce rost are sa mai pun cand stiu ca am 10 grame de fumat [pe care le dau gata in cateva ore. Cresc doar outdoor eu si la out ma refeream.Anu trecut am pus dupa capul meu la big bang( autoflower) cam 20 l dar mi s-a parut mult si acum am mai multe si nu prea mai am bani pentru pamant
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Pai eu asa credeam, ca va fi outdoor. Daca nu prea ai bani de pamant, amesteca-l cu solul local, sau afaneaza-l pe cel din jurul gropii, dar gropile trebuie sa fie destul de mari ca sa-ti dea yield bun, un 15-20 L e perfect. Outdoor, din cate am citit, nu e prea indicat sa-i faci topping, fimming pentru ca nu raspunde bine si s-ar putea sa-ti dea yield mai mic, in schimb cu un lst bun poti avea un yield bun, 50-75 g e posibil.
 
Mda,o sa pun 20 pana la urma...ma gandeam sa pun vreo 15 L si am si cateva super auto la care ma gandeam sa pun 30 L de pamant de flori. Vreme buna la toata lumea:laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu unul nu am crescut auto niciodata, dar am crescut multe plante de marimea unui auto normal, si atunci, eu cred asta:
daca folosesti nutrienti si uzi regulat, nu ai nevoie de mai mult de o galeata (12-15L) pentru un autoflower. acum depinde cat de des poti uda, cu cat mai rar cu atat recipientul va trebui sa fie mai mare.
 

FiltruFRATE

Member
Nu se aplica LST sau topping la autoflowering. Vorbesc din ce am citit pe alte forum-uri, nu din experienta proprie (din pacate).
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Mai, poate ca ai gasit cazuri in care ai citit ca nu au raspuns bine, dar nu inseamna ca nu se aplica. Am vazut o gramada de threaduri cu poze, pe-aici si pe alte forumuri, in care autos au raspuns foarte bine la LST, ba chiar sunt si care au experimentat cu fimming sau supercropping si au avut rezultate bune. Dar depinde si de strain, de ex la Vertigo Auto care cica poate ajunge la 1m afara, nu vad de ce nu ai face LST...
 
Last edited:

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Imi da careva o reteta simpla de pamant folosit cu succes la outdoor ? Deocamdata dispun de mranita, si de solul local bineinteles, care pare destul de fertil, dar dupa ce il strang in bulgar nu se sparge usor, adica e putin spre lutos; si pot face rost de vermiculita si cocos.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca vrei sa ai plante foarte sanatoase isi recomand ca in amestec sa adaugi 30% pamant de rame (aka wormcasting). Asta iti va aduce un aport de microbi benefici si va feri radacinile de multe boli, si totodata va oferi o rezerva substantiala de azot plantei.

Pe langa pamantul de rame eu mai adaug si nisip de rau (cam 10%), insa asta face ca pamantul sa piarda mult mai repede umiditatea.

Cu cat ai mai mult compost dipsonibil (facut din orice fel de materie organica) , cu atat mai bine.

Eu de obicei aleg pamant unde vad ca apar multe plantute primavara si iau de acolo de unde plantutele sunt mai mari (cand sap sa iau pamantul le amestec si pe ele acolo si in felul asta se omor, si nu mai concureaza cu ale mele )

In rest, cu cat mai organic, cu atat mai bine. Preferabil fara perlit, ca sare in ochi de la o posta. Daca folosesti perlit, nu umpli gropile pana sus cu pamantul tau, ci pui un stat de vreo 10cm de pamant local.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pamant de gradina la 20 lei sacul + coco + apa si nutrienti. nu a dat niciodata gres..
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
Care-i verdictul din partea voastra pentru ce-am facut in urma cu 2 ore: Foliar si topsoil feed pe o planta crescuta din samanta in varsta de 2 sapt, crescuta in pamant cu turba+perlita+vermiculita+un pic de nisip. Am folosit un ceai (1/3 din putere) aerat cu o pompita de acvariu timp de 3 zile, la sfarsit putandu-se vedea clar un strat gros de 1 cm de "spuma cu bacterii si fungi" - dovada ca e activitate microbiana(app, miroase extrafrumos! :D). Ceaiul in sine e un mix intre 200g caca de iepure proaspat dar si compostat si 100g caca de gaini bine compostat/10L apa de fantana; specific, nu am adaugat melasa sau miere. O sa pun o poza cel tarziu maine cu plantuta care are 3 internoduri :) Ce e bine, ce nu e bine, ziceti voi :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sunt de parere ca nu ar fi stricat o sursa de hrana pentru bacteriile din solutie. in plus, cred ca nitritii din gunoiul de iepure necompostat au avut tocmai un efect invers celui scontat.
oricum, cred ca solutia facuta de tine e mai utila pentru sol decat planta.

succes cu plantuta.
 

MJgrow

Active member
Care-i verdictul din partea voastra pentru ce-am facut in urma cu 2 ore: Foliar si topsoil feed pe o planta crescuta din samanta in varsta de 2 sapt, crescuta in pamant cu turba+perlita+vermiculita+un pic de nisip. Am folosit un ceai (1/3 din putere) aerat cu o pompita de acvariu timp de 3 zile, la sfarsit putandu-se vedea clar un strat gros de 1 cm de "spuma cu bacterii si fungi" - dovada ca e activitate microbiana(app, miroase extrafrumos! :D). Ceaiul in sine e un mix intre 200g caca de iepure proaspat dar si compostat si 100g caca de gaini bine compostat/10L apa de fantana; specific, nu am adaugat melasa sau miere. O sa pun o poza cel tarziu maine cu plantuta care are 3 internoduri :) Ce e bine, ce nu e bine, ziceti voi :)


Asteptam pozele cu planta si cu pamantul.

Btw: am si eu o plantuta de vreo 2 saptamani, as fi curios de o comparatie :)
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Inca o intrebare rapida; planuiesc sa iau niste clone dintr-o planta mama de afara cu metoda air layering. Cu celelalte metode de clonare(in caserola, in apa) am citit ca planta trebuie adusa treptat la soare si obisnuita, inainte sa fie pusa in pamant. Folosind metoda air layering, banuiesc ca planta nu mai trebuia obisnuita cu soarel, ca e luata de afara, nu ? Ce recomandati, sa pun clonele in ghivece intai sau va fi ok sa le pun direct in groapa ?
 

MJgrow

Active member
Pai clonele din momentul in care sunt taiate pana la scoaterea lor afara totalizeaza minim 2 saptamani sau poate chiar mai mult.

TInand cont ca nu le-ai mai tinut perioada asta in soare, ar fi indicat sa le treci treptat afara. Daca sunt ceva mai mari(marime) nu cred ca va fi o problema sa le pui direct in pamat deodata. In orce caz o sa isi revina in cateva zile la normal.

Eu am pus clone afara direct in soare prin iunie cred si nu au avut nici cea mai mica problema. Erau totusi trecute de 25-30 cm ca inaltime.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
@MJ
Inca o intrebare rapida; planuiesc sa iau niste clone dintr-o planta mama de afara cu metoda air layering.

@HJ
desi nu am executat outside asa ceva, as spune ca poti sa o plantezi si direct in sol, daca o protejezi cateva zile cu un dom pt umiditate, si ai grija sa aiba solul umed. si incet cu nutrientii primele saptamani, trateaza-o ca pe o planta nou nascuta.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Thanks pentru raspunsuri. Intreb acum de pamant si clone pentru ca iar mi-am schimbat planul. In mica mea gradina nu o sa pun decat un auto, iar 2 fete o sa fie guerilla, si planuiesc sa iau ceva clone ca sa am mai multe locuri, deci mai multe sanse de a ramane cu ceva prin toamna.
 

fenomeno_djo

Well-known member
Veteran
Vis-a-vis de postul meu de ieri, lumea astepta niste poze cu marioara mea, asa ca.. voila!

@explo: daca faci un tea folosind caca proaspat de iepure de ce omori cutura bacteriana si fungica? Nu e asa: cat e mai proaspat, cu atat e mai bogat in microorganisme?

@mjgrow: de pe acum iti spun, planta mea nu e pedigree, e "mokagree" :laughing: Poate ca ma ridic la provocare cand o sa am o planta care m-ar face mandru. Ceea ce fac eu acum se numeste ex-pe-ri-ment

Are 12 cm in diametru, este inalta de 7 cm...
Cat despre tulpina, mi se pare ca are culoare buna, poate ca e prea elastica si de-asta am pus balegarul de vaca (compostat bineinteles) in ordine sa stea dreapta si mandra!

Am uitat sa fac poza sub ghiveci insa ma uit in fiecare zi sa vad daca nu rasar radacini in cautare de spatiu suplimentar si nu este evident acest aspect..inca.

De ieri pana azi, am remarcat ca planta e mai puternica, a crescut binisor ! Oare acum a inceput "explozia" vegetativa? Imi pun acum intrebarea aceasta cu mirare :blowbubbles: In fine, la cat mai putine coaie pe tulpina :tiphat:
 

Attachments

  • DSCN1090.jpg
    DSCN1090.jpg
    57.9 KB · Views: 7
  • DSCN1092.jpg
    DSCN1092.jpg
    41.2 KB · Views: 7
  • DSCN1093.jpg
    DSCN1093.jpg
    35.1 KB · Views: 16
  • BOG's Sour Strawberry Kush @ 45 days
    BOG's Sour Strawberry Kush @ 45 days
    60.5 KB · Views: 23
Top