What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

F

flow1919

1.Ma puteti ajuta cu cateva soiuri de autoflower care au o genetica buna?Buna in sensul ca nu sunt pretentioase, ca nu se streseaza la temperaturi scazute asa repede si sunt mai rezistente la mucegai
2. Daca spre exemplu imi recomandati o planta auto feminizata, pot sa o stresez incat sa se transforme intr-un mascul/hermafrodit care sa produca polen si sa pot poleniza si celelalte plante auto astfel incat sa imi rezulte seminte auto feminizate?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
forumul are un Strain Guide iar google le stie pe toate daca introduci informatiile cerute + review ;)

mai rezistente la mucegai ... ca ce?

de ce ai vrea sa faci o astfel de idiotenie? pe langa faptul ca e mica si bondoaca si dai o carutza de bani pt ca e auto-feminizata, de ce ai vrea sa ai fiecare bud plin de seminte? sa inteleg ca nu esti constient de faptul ca planta va pune tot ce are in acele seminte si ca productia de bud va fi nu doar slaba ci si foarte scazuta?
nu te zgarci pt niste seminte si investeste bine. 10 bucati pe an de auto feminizate iti vor da destula iarba pana la anu... cel putin teoretic. nu are rost sa le futzi si apoi sa iti faci nervi doar pt ca ai decis sa te hranesti de sub unghie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
iar genetic, ce rezulta nu este nicidecum feminizat, si posibil sa apara si ceva probleme. nu le poti avea pe toate asa simplu.
 
F

flow1919

"Planul" meu era de a avea cateva seminte auto mai rezistente la conditiile meteo (asta insemnand la mine o genetica mai buna) deoarece nu stau intr-o zona de campie.Am ales auto pentru ca termina intr-un timp relativ scurt astfel pot sa plantez una in mai, alta in iunie, alta in iulie... deoarece nu vreau sa astept pana in octombrie, nefiind un fumator inrait imi ajung cateva g-uri o buna perioada de timp
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poti incerca cu unele normale, sa faci f2. si poti avea noroc de specimene bune in offspring. doar ca trebuie sa omori tu masculii.
mare grija la hermafrodism, fiind rezultate din varietatile de canepa salbatica, aceste tendinte pot fi mai des intalnite.

si nu face incrucisarea out, decat daca esti sigur ca nu mai sunt masculii de canepa sau altii de la alte outdoor-uri prin zona. e de preferat indoor.
 

herb_is_a_plant

New member
Recunosc ca nu am cautat pe forum f mult raspunsul la intrebarea mea ( in 45 min. m-am plictisit) Unde pot sa gasesc seminte bagseeds sau orice alt fel de seminte ieftine (regulare). Am de gand sa le cresc pt suc din frunze
 

FiltruFRATE

Member
Mai folosește cineva MH-uri de pe aici? Am avut o surpriză acum 4 zile, când am pus un CFL de 45W @ 6400k în funcțiune: și-au ridicat brațele, s-au înverzit (culoare foarte aprinsă!) & și le-au lățit foarte mult. Surpriză plăcută de care nu am avut parte sub 150W MH.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Recunosc ca nu am cautat pe forum f mult raspunsul la intrebarea mea ( in 45 min. m-am plictisit) Unde pot sa gasesc seminte bagseeds sau orice alt fel de seminte ieftine (regulare). Am de gand sa le cresc pt suc din frunze


Suc din frunze ? Iti place clorofila sau vrei sa-ti faci pigmenti organici ? Ai grija sa nu iei seminte de sativa ca va trebui sa cresti foarte multe pana sa faci rost de suficiente frunze.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
@ FF - MH-u e pt vegetare. Spune-mi ca il folosesti pt asta si nu pt inflorire.

pe de alta parte e normal ca sub spectru portocaliu planta sa reactioneze astfel. de obicei sub hps plantele tind sa creasca mai scunde dar mai "grase" - cel putin asa am observat la un prieten.

dar ridicarea frunzelor ? ai cumva lumina prea sus? fiind doar un cfl il poti cobori fara sa te temi ca le va distruge cu prea multa caldura degajata.
 

FiltruFRATE

Member
@ FF - MH-u e pt vegetare. Spune-mi ca il folosesti pt asta si nu pt inflorire.

pe de alta parte e normal ca sub spectru portocaliu planta sa reactioneze astfel. de obicei sub hps plantele tind sa creasca mai scunde dar mai "grase" - cel putin asa am observat la un prieten.

dar ridicarea frunzelor ? ai cumva lumina prea sus? fiind doar un cfl il poti cobori fara sa te temi ca le va distruge cu prea multa caldura degajata.

Sunt în stadiul de vegetație. Folosesc un MH de 150W și au crescut puțin galbene p-aici, p-acolo. Iar după dezvoltarea frunzelor, deduc că nu le priește doar spectrul MH-ului. Așa că am adăugat +45W CFL @6400k de 4-5zile în paralel.

Dacă tot ai fost prompt, taie-mi avântul, că vreau să las CFL-ul pentru 10 zile în paralel cu HPS-ul 250W mâine, când intră în cantonament 12/12. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu as adauga cfl-ul la final, cand conteaza, daca tot il vrei acolo doar pt. 10 zile..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sunt galbene dar sanatoase sau galbene si moi ca salata ? Mai umbla pe la nutrienti si creste cantitatea de azot daca e cazul. Daca nu au lumina destula se lungesc sau cresc greu, insa daca nu stagneaza in crestere si sunt doar palide inseamna ca le lipseste ceva.

Poti mari doza de nutrienti pana vezi ca se ard usor varfurile, urmarind totodata pigmentul verde. Daca nici asta nu rezolva problema incearca un flush si masoara pH-ul apei care iese, iar daca e posibil si EC-ul.

Daca e pH-ul sub 5.5 ajusteaza-l cu ceva var stins (nu ti-as recomanda pH up in sol - baze puternice adica, pentru ca nu stii cum reactioneaza cu restul mineralelor din sol).

Daca e prea mare incearca sa il cobori cu suc de grapefruit.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
@filtrufrate: cred ca schimbarea le-a facut sa-si deschida mai mult frunzele, tu le obisnuisei cu MH-ul care are mai mult PAR decat cfl-ul, ori acum vor sa compenseze pt lumina mai slaba pe care o primesc, nu cred ca ai motiv de ingrijorare.
@Gantz: voiai sa spui "sub MH cresc mai mici dar stufoase", nu?
Ca sub HPS se lungesc de obicei
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
nu, am scris ce voiam sa spun. si ma refeream la ciclul de vegetare cu hps.
in floare e normal sa se lungeasca...

... dar sunt oricand deschis la noi informatii care imi pot corecta erorile din cunostinte... am doar nevoie sa vad ceva clar si bine alcatuit de catre o sursa credibila care sa imi contrazica aberatiile ;)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si de ce nu ai creste niste plante bune, iar dupa recolta sa folosesti frunzele la suc, iar restul sa fie bonus?
si atunci, merita sa dai 50-100 euro pe un pack bun de seminte.. :2cents:

alte shopuri decat cele recomandate deja nu vei gasi pe aici, asa ca am sa te rog sa nu mai reanimezi si alte threaduri vechi cu intrebari.

www.seedbotique.com
www.seedbay.com
 
Last edited:

Splif

Member
Dragi colegi consumatori :)) am si eu o intrebare , m-a fulgerat aseara gandu asta.
Se da o carcasa de pc careia as vrea sa stiu daca se poate cumva sa scot sursa,scot ce e prin ea si sa bag un transformator sa-mi dea drumul la ventilatorul din sursa si acum problema era daca pot prin cablul acela care are 3 gauri ,de intra la sursa,sa pot aduce curent normal pentru o priza? Eu cred ca se poate face cu niste artificii mici.
Va intreb asta inainte de a strica surse etc..
 

Latest posts

Latest posts

Top