What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
la 160 grade pentru vreo minim 10 min. ar trebui sa moara orice bacterie. problema este sa fii sigur ca interiorul acelei prajituri ajunge la aceasta temp, nu doar exteriorul. adica, cat mai subtire sa poata fi patrunsa.

iar legat de treaba cu fierberea. chiar si 12 ore la 100 grade nu fac mare diferenta pentru bacteriile rezistente. de aceea sterilizarea alimentelor se face in atmosfera presurizata la temperaturi mari. adica de la 121 grade in sus, in functie de ce aliment se sterilizeaza.
dar atat timp cat nu au avut ocazia sa lucreze si sa produca toxine (de exemplu bine congelate sau refrigerate pentru o perioada potrivita de timp) nu sunt daunatoare organismului. mai exista si posibilitatea ca bacteriile sa fi fost introduse dupa prelucrare, de pe recipient sau vreo unealta, sau poate si din aer daca mediul nu este bine izolat sau aerisit si permite formarea de mucegaiuri.
cu toate aceste, ca sa se dezvolte coloniile cat sa fie vizibile, ar fi trebuit sa fi fost tinuta afara din congelator, sau poate in congelator la o temperatura nepotrivita?

ai incercat sa studiezi la microscop treaba aia? vezi ceva? poze?
 

MJgrow

Active member
la 120 de grade moare si mama bacteriei sau mucegaiului.

pune intr-un borcan ceva cu capac semidesfacut sau sa poata face schimb de aer si presiune si baga in oala minunii la foc mic pentru vreo juma de ora.

Sa nu pui sticla fix pe fund ca se sparge sau crapa. Metoda de sterlizare.... (daca ai dubii puternice la infestare cu bacterii periculoase
)


Cat despre ce mai ramane din THC ala.... ramane de aflat :D
 
AM inceput pregatirile pentru indoor, uitandu-ma peste un catalog am dat de :
tester pentu plante, umiditate, ph, intensitate luminoasa
- masoara ph-ul, umiditatea la nivelul radacini plantelor;
- nu necesita baterii sau alta sursa de alimentare;
- dimensiuni: 285 x 50 x 35 mm;
- greutate: 90 gr.
E folositor intr-un indoor ?
 
Nu imi scrie pretu,deci nu stiu sa iti zic. Da probabil e chinezesc dupa cum arata. Un cacat patrat ce are 2 bete infipte, zici ca-s picioare.. :))

Deci n-are rost:) Ma gandeam sa imi iau 3 bucati sa le tin in pamant sa pot monitoriza mai usor care e treaba la sol.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
chiar nu merita nici 5 lei. stiu despre ce e vorba. l-am testat, am vazut ca e prost. nu e facut sa citeasca in continuu oricum, dupa o sapt in pamant a ruginit.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Exista si astfel de testere profesionale, dar alea sunt foarte scumpe. O sonda de pH cu functionare continua trebuie sa aiba propriul sistem de autocalibrare sau sa aiba posibilitatea calibrarii periodice in unul sau mai multe puncte. Cele chinezesti sunt de fapt miliampermetre ce masoara curentul generat de doua metale sub actiunea aciditatii pamantului.

Neavand nici o sursa de alimentare, conform legii de conservare a energiei, vor consuma elementele din care este construita proba , acest lucru ducand implicit la decalibrarea rapida, ireversibila si necontrolata a respectivului instrument.

Pentru pamant nu ai nevoie de nici un instrument: iti sunt suficiente ochii, mana si creierul :)
 

greenrookie

Member
ph-meterulie alea se gasesc foarte ieftin pe dealextreme , in jur de 7 dolari cu transportul gratuit si au si cateva review-uri , dar din ce am citit mai de mult nu prea sunt bune de nimic.

Si acum intrebarea mea :
M-am apucat de primul grow dupa ce am citit o perioada destul de lunga pe forumul asta si pe cateva site-uri. Deocamdata am pus semintele (AK48 de la N*) intr-o caserola intre niste servetele. Cand o sa germineze le pun direct in sol ?
Am cumparat niste "Root Riot" -uri , oare daca le pun la mijloc in niste ghivece patrate 7x7 in prima faza dupa ce germineaza o sa am rezultate mai bune sau e proasta ideea mea? Din cate am citit eu , planta isi dezvolta mai bine radacinile cu astfel de "minuni"
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
bun venit

sper ca servetelele sunt ude :p

daca lasi caserola intr-un loc caldutz vor germina in cateva zile. le poti lasa in pace. nu e noevoie sa verifici zilnic.
dupa ce germineaza le poti pune direct in pamant. recomand un mix cat mai moale si usor, "fluffy" daca speakuiesti inglish.
sa mor de stiu ce sunt alea.
ia sa vedem ce zice gogu
da.... arata a ceva cunoscut. teoretic ar trebui sa mearga bine. nu stiu ce ph au.
daca as fi in locul tau, as transplanta viitoarele plante (dupa germinare) in ele. apoi le-as baga sub un cfl sau mai multe pt cateva zile iar cand radacinile vor iesi din "Root Riot"-uri in ghiveci cu ele ;)

minuni? nu chiar. dar planta la fiecare transplant, iar acesta poate fi considerat unu', are "explozii" de crestere. inca nu sunt sigur exact care e motivul dar este un fenomen extrem de interesant si foarte util :D
 

greenrookie

Member
bun venit

sper ca servetelele sunt ude :p

daca lasi caserola intr-un loc caldutz vor germina in cateva zile. le poti lasa in pace. nu e noevoie sa verifici zilnic.
dupa ce germineaza le poti pune direct in pamant. recomand un mix cat mai moale si usor, "fluffy" daca speakuiesti inglish.
sa mor de stiu ce sunt alea.
ia sa vedem ce zice gogu
da.... arata a ceva cunoscut. teoretic ar trebui sa mearga bine. nu stiu ce ph au.
daca as fi in locul tau, as transplanta viitoarele plante (dupa germinare) in ele. apoi le-as baga sub un cfl sau mai multe pt cateva zile iar cand radacinile vor iesi din "Root Riot"-uri in ghiveci cu ele ;)

minuni? nu chiar. dar planta la fiecare transplant, iar acesta poate fi considerat unu', are "explozii" de crestere. inca nu sunt sigur exact care e motivul dar este un fenomen extrem de interesant si foarte util :D

Normal ca sunt ude servetelele :)) Am pus caserola deasupra carcasei de la pc in dreptul sursei.
Neparat CFL-uri ? Grow room-ul meu e cam low-budget asa si nu am decat un HPS de 250w care am inteles ca ar fi bun pentru ambele stadii. (a costat mai putin decat 4 cfl-uri tot kitul si am zis sa fie un fel de more bang for buck) .
Iar pamantul meu aduce putin a descrierea ta , Plagron Light Mix
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
bineinteles. cele switchable au aparut dupa ce au aparut cele normale.

daca producatorul e bun, ar trebui sa fie ambele bune, atunci daca iti trebuie doar pt. hps, respectiv mh si e mai ieftin decat un swichable merita. daca costa la fel, nu mai merita.
 

FiltruFRATE

Member
Intrebare: cum cresc umiditatea reala in box? Faza cu servetelele/farufuriile cu apa nu merge (maxim +4/+5%). Momentan umiditatea este la 23% si variaza intre 22% si 30% (are memorie higrometrul).

PS: nu am bani de un umidificator (costa minim 120lei unul).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
atunci combini o varianta de treaba cu servetele, cu un cooler de 12 cm intr-o casoleta ceva care sa bata uymiditatea in box..

altceva nu imi inchipui in contextul dat. chiar si ceva mai bun, DIY trece de 120 lei..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
La mine a mers brici cu pompa de aer (10lei) bagata intr-un bidon de 5L taiat:

se observa cum bolboroseste apa..
Suprafata de evaporare mai mare, umiditate pe masura, la mine o tinea in 60-65% asa. :tiphat:
l.e.
Nu uita sa iei si un difuzor (piatra) si furtun, bineinteles, total pana in 20 lei.
 
Din cate am inteles cica dau o putere mai mare bulbului balasturile care sunt pe un singur feldecat cele switchable si de asta am intrebat sa fiu mai sigur
 
Top