What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Splif

Member
Ce s-ar mai freca ele de niste polen sinsemilla aiaiaiaiaiiii :)) curvele
Doar d-aia se si impopotoneaza cu asa tricomi ,sa para mai secsi :))
 
salut, stiti ceva de pamantul asta daca e bun? sau e prea bogat in nutrienti sa germinez in el? :tiphat:
 

Attachments

  • IMG_1250.jpg
    IMG_1250.jpg
    65.7 KB · Views: 16

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
daca se misca "lumina" in box?

daca se misca "lumina" in box?

Recunosc ca as putea desfasura o cautare masiva, insa aleg calea mai usoara - de a pune confratilor o intrebare elementara:
Ce se intampla daca se misca sursa de iluminare in box in permanenta?
Fie el bec, platforma, led panel, etc. Toata lumea mai atinge accidental becul sau cooltube-ul sau ce-o avea pe post de sursa de lumina, asta-i ok. Dar daca s-ar invarti in permanenta panoul luminos (cu intentia de a distribui cat mai egal lumina) ar putea afecta negativ plantele?
Multumesc in avans :tiphat::thank you:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Deci pot sa invart linistit panou'? Nu le ies boashe sau alte cornitze?
Scuza-ma ca insist, dar vreau sa fiu sigur ca am priceput corect.
Ca de asta depinde tot bugetul pt urmatorul growbox, nu de plante ma ingrijorez, ca d-alea cresc oricand altele, dar n-as vrea sa cheltui pe un proiect sortit esecului.
Mercix ;)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
nu e nici o problema.
in natura sursa de lumina se "misca" tot timpu'.
....ma rog.... de fapt planeta noastra se invarte asa ca soarele are o pozitie diferita in fiecare moment al zilei, cel putin din punctul nostru de vedere...si al plantelor.

pe langa asta, sunt groweri care folosesc sisteme ce misca becul la fiecare cateva minute, iar ei nu au anuntat nici o problema pana acum ;)
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
De la ideea asta am plecat si eu - soarele care "se misca" pe cer, insa voiam o confirmare. Iar voi mi-ati dat doua. :tiphat:
Bah fratilor, n-aveti idee cat m-ati ajutat, mi-ati luat o piatra de pe inima! :thank you:
Sper sa pun la punct sistemul in cateva luni, ca-l finantez si construiesc treptat, la buget de criza, dar daca-mi iese... :jump:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
ideea e pe piatza de mai multi ani.

am vazut crescatori ce foloseau neoane si le puneau intr-un arc de cerc... totusi era cam ciudat sa cresti intr-un "tunel" artificial...

sistemele mai puternice le folosesc pt eficienta si pentru a nu arde plantele. lumina statica degaja multa caldura in acelasi loc si asa ajungi sa arzi plantele inainte de vreme ;)

pentru ca lumina e mai aproape plantele sunt expuse la mai multa lumina si zona este mai bine acoperita pentru ca lumina este miscata.
teoretic ai putea creste mai multe plante sub acelasi bec dar intr-un spatiu mai mare.

iar toate astea adunate ajung la o recolta (posibil) mai mare, cu aproape aceiasi bani investiti (motorul unui lightrail foloseste curent nu?)
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
ideea e pe piatza de mai multi ani...
asa era si cu udatul prin tavitze si numa' eu nu stiam :D

am vazut crescatori ce foloseau neoane si le puneau intr-un arc de cerc... totusi era cam ciudat sa cresti intr-un "tunel" artificial...
pai ciudat si artificial e si ce facem noi, de inghesuim N plante intr-un dulap. Dar cu cat imitam mai bine natura, cu atat iese mai frumos.

...sistemele mai puternice le folosesc pt eficienta si pentru a nu arde plantele. lumina statica degaja multa caldura in acelasi loc si asa ajungi sa arzi plantele inainte de vreme ;)
Eu vreau sa folosesc sistemul pt lumina mai slaba (led), mai precis pt a o amplifica sau mai bine zis: a o folosi cat mai eficient scutindu-ma de consum si temperaturi excesive

De cand m-am orientat pe micro, am vazut ca e strans legat de s.o.g. sau derivatele acestuia, iar unele plante tind sa se lungeasca (cele de pe margine) in timp ce altele (de sub bec) se cam prajesc si trebuie sa le tund (mai des) pt a le uniformiza.
Cu o lumina plimbatoare panoul poate lumina cat mai uniform toata suprafata atenuand streching-ul si beneficiaza si unghiurile in care nu intra atat de bine lumina de la un panou static (bud-ul de jos).
Ma gandesc la un box in forma de poligon cu N laturi (muuulte) ca niste lamele, dispuse in unghiuri - gen ghinturile de pe teava armei - si acoperite cu un material super reflectorizant, sperand ca asta sa-mi obtina un efect de turbion (vartej). Asa am avut viziunea sub efectul mariei: turbion de fotoni :D
O sa revin cu niste schitze si specificatii, dar nu acopera decat propria mea arie de interes: micro/s.o.g./lollipoping. Dar nu zice nimeni ca nu se pot aplica principiile si la alta scara.. :tiphat:
Referitor la consum, pe cat posibil voi folosi sisteme de joasa tensiune, cu exceptia luminii si a ventilatiei principale, recircularea va fi un alt turbion :D Tot pe joasa tensiune.
Irigarea am s-o fac gravitationala (traiasca aquavalve ca-i ieftina si eficienta), ghivecele vor sta intr-o tava.
Si mai planuiesc sa folosesc gheata carbonica pt suplimentarea cu CO2.
Deci, nimic nou sub soare, doar iau niste principii si echipamente deja testate la care adaug propria mea viziune pt a-mi acoperi nevoile.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sunt duze de EZcloner care raspandesc la 360 de grade. Eu am cumparat de pe Ebay - cred ca o pungulita cu 25 de bucati a fost vreo 10$ cu tot cu transport.

Ca sa functioneze corect iti trebuie un debit considerabil de apa, iar stropii nu sunt fini decat pentru o presiune considerabila. Avantajul e ca fata de alte dripere nu se infunda asa usor si sunt foarte usor de curatat.

LE: http://www.ebay.com/itm/50-EZ-CLONE...aultDomain_0&hash=item23166039db#ht_500wt_922
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
gasesti si gardena mist sprayer 180/360 grade, pe la magazinele de bricolaj. o sa gaseste un perete cu multe accesorii agatate, si cu atentie poti identifica ceva asemanator. vezi sa nu il confunzi cu un picurator. si vezi sa identifici corect ce presiune ai nevoie ca sa stii ce pompa iti trebuie.

later edit: P.S.: gardena are si site. ;)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Dar e diferenta mare intre ele. Am luat cam toate tipurile de duze de la Gardena si toate au o constructie destul de complicata, fiind proiectate sa functioneze cu apa chioara si de obicei la presiuni mari.

Alea EZ cloner au diametrul interior de vreo 3mm si fac stropii prin lovirea jetului de apa de un con obtuz plasat in fata orificiului la aproximativ 4-5mm. Cele de la Gardena se bazeaza majoritatea pe efectul centrifugal generat de un mic vortex. Singurele asemanatoare cu EZ le-am vazut la Brico dar erau de la un alt producator si am impresia ca necesitau un volum mare de apa' acoperind insa o arie cu raza peste un metru.

Pana sa fac rost de duze speciale am folosit tub spaghetti negru obturat cu o biluta de plastic. Inainte de biluta am dat multe gauri cu un ac inrosit in foc, din diverse unghiuri, iar rezultatul a fost ok, doar ca se infundau repede din cauza gaurilor prea mici.

Pt ce iti trebuie ? Pt cultura hidro sau pt cloner ? Pentru amandoua iti recomand sistemul bubbleponic care este mult mai usor de intretinut.
 
daca as lasa 4 bagseeduri sa se faca la lumina de la geam ar iesi ceva de pe ele? macar 3-4 grame? fac mai mult un experiment, le-am germinat deja am inceput cu 12/12 direct cu 100w cfl si dupa o saptamana sa mai creasca unpic le las la geam in sticle taiate cam cat sa intre 0.5L de pamant :)
 
Top