What's new

προβλημα στην αρχη

epiplas

Member
προβλημα στην αρχη

καλημερα αλανια! εχω ενα θεματακι με τα νεα μου φυτα. εχουν αρχισει οι ακρες των φυλλων και ξερενονται. τα ψεκαζω με νερακι 2 με 3 φορες την ημερα λογω της ζεστης. τι να κανω? να κοψω τις ξεραμενες ακρες?? βοηθεια παιδια!!!!
 
O

orfeas

Χωρίς παρεξήγηση, επιπλά, παίρνω τηλέφωνο το γιατρό και του λέω ότι με πονάει τ'αρχίδι.
Τι φάρμακα θα μου δώσει; Αρχίδια θα μου δώσει...

Πες λοιπόν στ' αλάνια τις συνθήκες που σχετίζονται με την συμπτωματολογία (ούτε γιατρός να ήμουν!) δλδ. χώμα, μέγεθος δοχείων, λίπανση κλπ. κι ίσως κάποιος να μπορεί να βοηθήσει...
 

gioufis80

Member
Αρχικα σταμάτα να ψεκάζεις όταν έχεις φως. Οι σταγονες που μενουν
πανω στα φυλλα λειτουργουν διαθλαστικα και τα καινε εστιαζοντας
τις ακτινες του φωτος σε μεμονωμενα σημεια.
 
O

orfeas

Αρχικα σταμάτα να ψεκάζεις όταν έχεις φως. Οι σταγονες που μενουν
πανω στα φυλλα λειτουργουν διαθλαστικα και τα καινε εστιαζοντας
τις ακτινες του φωτος σε μεμονωμενα σημεια.

Σωστός!
Να προσθέσω επίσης μια γενική αλήθεια. Ποτέ δεν ψεκάζουμε σε υψηλές θερμοκρασίες και έντονο φως, τεχνητό ή φυσικό.
 
O

orfeas

Τι να κάνουμε, αδερφέ, αποκτάς χούγια όταν εργάζεσαι σε συγκεκριμένους χώρους....
Το σχόλιο μου αφορά το edit σου.
 

epiplas

Member
Εχεις δικιο ορφεα απο την θολουρα του καπνου τα ειπα ετσι. Λοιπον ειναι σε 18λιτρες γλαστρες με τυφοχωμα ειναι στην 3 βδομαδα αναπτυξης και τρωνε iguana grow, super vit,dioheaven σε 1,5λ νερο ριχνω απο 2ml και 2σταγονες supervit σε 400watt greenpower της philips. Αυτα δεν νομιζω να ξεχασα κατι.συν την μαλακια που εκανα με τον ψεκασμο φιλε γιουφι.
 

vitalygr

Member
Χωρίς παρεξήγηση, επιπλά, παίρνω τηλέφωνο το γιατρό και του λέω ότι με πονάει τ'αρχίδι.
Τι φάρμακα θα μου δώσει; Αρχίδια θα μου δώσει...

Πες λοιπόν στ' αλάνια τις συνθήκες που σχετίζονται με την συμπτωματολογία (ούτε γιατρός να ήμουν!) δλδ. χώμα, μέγεθος δοχείων, λίπανση κλπ. κι ίσως κάποιος να μπορεί να βοηθήσει...
Petyximeno paradeigma :biggrin:
 

antartist

Member
Δώσε φώτο στο λαό.
Έχω την εντύπωση ό,τι τα παρατα'ί'ζεις για τρίτη βδομάδα..
Κάθε πότε τους ρίχνεις λίπασμα;
 

epiplas

Member
Δώσε φώτο στο λαό.
Έχω την εντύπωση ό,τι τα παρατα'ί'ζεις για τρίτη βδομάδα..
Κάθε πότε τους ρίχνεις λίπασμα;
καλημερα φιλε. τους ριχνω σε καθε ποτισμα καθε 2 μερες. ακολουθω την συνταγη της προηγουμενης καλλιεργιας η οποια ηταν επιτυχης και χωρις κανενα προβλημα.
 

antartist

Member
Τώρα όμως κάνει περισσότερη ζέστη και αθροιστικά κάνεις και περισσότερα ποτίσματα άρα και τα'ί'σματα...
 

epiplas

Member
ανταρτη τωρα τα ποτισματα ειναι καθε 2 μερες. μαλλον το ψεκασμα την εκανε την ζημια και οτι ειχα μαλλον και κοντα την λαμπα.τα καινουργια φυλλα τα βλεπω να ειναι καλητερα!
 

antartist

Member
Δεν επιμένω, απλά σπάνια έχω δει καψίματα από σταγόνες νερού, πρέπει να το παρακάνεις.. Και συνήθως είναι κηλίδες πάνω στο φύλλο και όχι καμμένες άκρες...
 

antartist

Member
Τώρα μιλάς σωστά, αν και οι σταγόνες νερού στα φύλλα μπερδεύουν λίγο..
Δεν βλέπω πουθενά θέμα με καμμένα φύλλα από σταγόνες νερού, ούτε στρες από ζέστη..
Βλέπω ελαφρώς καμμένες άκρες στα νέα φύλλα και κάποια ζημιά χαμηλά που δεν φαίνεται και πολύ καλά.
Κατά την γνώμη μου το πρόβλημα προέρχεται από αυτά που συμβαίνουν στο χώμα σου και όχι σε παράγοντες έξω από αυτό, το οποίο μάλιστα το βλέπω συμπαγές και χωρίς ίχνος περλίτη.
Αναφέρομαι πάντα και στην υπερβολική λίπανση...
Αναμένω για τις εξελίξεις...
 
O

orfeas

Τα φυντάνια είναι μια χαρά!
Πολλές φορές υπάρχει ένα "ανεξήγητο" θέμα με τα νήπια.
Κι εξηγούμαι: Ίδιο δοχείο, ίδιο χώμα, ίδιες συνθήκες. Κι όμως κάποια φυτά αντιδρούν διαφορετικά! Όπως στους ανθρώπους/ζώα( πάλι το παράδειγμα!)
Πες το γενετική προδιάθεση, πες το έμφυτη "γκρίνια" και η "παιδική" ηλικία έχει προβλήματα τα οποία ως δια μαγείας εξαφανίζονται όταν έρθει η ενηλικίωση.
Όποιος έχει λίγη εμπειρία με καλλιέργεια (κάνναβης κι όχι μόνο) το έχει ξαναδεί το έργο.
Γι' αυτό και γι' αυτό μην πολυχολοσκάς!:tiphat:
 

epiplas

Member
καλημερα παιδια και καλη εβδομαδα! ανταρτη περλιτη δεν εχω βαλει.τι ακριβως κανει ο περλιτης? ορφεα δεν χολοσκαω τωρα τα φυτα αφου σταματησα τον ψεκασμο δειχνουν οτι δεν εχουν κανενα προβλημα.
 

epiplas

Member
Εχουνε μπει στην 5 βδομαδα αναπτυξης και ολα πιθανον πανε μια χαρα
Εχουνε πεταξει παντου 9φυλλα αυτο ειναι καλο η κακο ρε παιδια.9φυλλο δεν ειχα δει ποτε μου.
 

Fou

Member
Ωραίο και υγιή φαίνεται το φυτό σου!!Από τα φύλλα καταλαβαίνω ότι είναι Sativa dominant,οποτε θα σου έλεγα να το γυρισεις σιγά σιγά σε ανθοφορία για να μην σου ξεφύγει πολύ σε ύψος!!
Μια χαρα είναι τα 9-φυλλα!!!
Καλή συνεχεια!!
 
Top