What's new

Προβλημα με τα feminised σπορια

pepe4

Member
Προβλημα με τα feminised σπορια

Καλησπερες και απο μενα αδερφια.Τους τελευταιους μηνες εχω προβλημα με τα σπορια των ολλανδων.Αγορασα 20 σπορια ολα feminised αλλα δυστυχως εδωσα τζαμπα λεφτα διοτι ουτε το 20% δεν μου εσκασαν οταν εκανα Germination...Τα σπορια τους ειναι πολυ μικρα και οταν και αμα σκασουν τα περισοτερα δεν προοδευουν και ενω γινονται 2-3 εκατοστα μετα μενουν εκει και αναγκαστικα τρελενομαι και τα πεταω βλεποντας οτι περναν 2 εβδομαδες με λαμπα 400 MH και δεν υπαρχει προοδος..Μπορει να μου κανεις τι γινετε? Ειμαι παλιος στο σπορ και ισως σκεφτηκα οτι πρεπει να αλλαξω σπορο αλλα το θεμα ειναι τι σπορο...Ας μου πει καποιος τι παιζει γιατι εχω σαλταρει να δινω τον τελευταιο καιρο τζαμπα λεφτα στους παπατζηδες ολλανδους...:thank you:
 
από ποια τράπεζα αγόρασες? κάποιες είναι αξιόπιστες αλλά όχι όλες και πάντα ,φαντάζομαι. αφού είσαι παλιός στο σπορ, δεν χρειάζεται να κουβεντιάζουμε για σωστούς μεθόδους germination κτλ.
 

pepe4

Member
Ετσι ακριβως αδερφε.Τα σπορια τα αγορασα απο Sensi Seeds(super skunk-shiva skunk)και απο το Green House(Great white shark).Μηπως φταιει οτι δεν εχω εξαερισμο διοτι τα εχω σε ενα δωματιο? Αλλα εχω 2 ανεμιστηρες ρε γαμωτο..και δεν φευγω πανω απτους 30 βαθμους θερμοκρασια..Επισης εχω μεσα στον χωρο 2 κουβαδες με νερο και πετσετα βρεγμενη πολυ κοντα στα φυτα.Τι γινετε δεν ξερω..Θα ηθελα να μου πεις καποιο καλο ειδος που να εχει καλα και μεγαλα σπορια που δεν θα με ξενερωσουν οποως τα προηγουμενα..Το καλοκαιρι δεν τα εχω μεσα στο Growbox λογο ζεστης..
 

antartist

Member
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί και οι δύο εταιρίες είναι αρκετά αξιόπιστες!!

Πες μας αν θέλεις, με ποιόν τρόπο κάνεις germination και στην πορεία σε τι χώμα τα βάζεις...

Το καλοκαίρι με δυσκολεύει κι εμένα το germination και νομίζω πως είναι θέμα θερμοκρασίας του σπόρου..
Δοκίμασε αν θέλεις να τους βάλεις ψυγείο κανά δυο μέρες πριν τους σκάσεις...
 

pepe4

Member
Ok.Αφηνω τους σπορους 24 ωρες σε ενα ποτυρι νερο.Μετα σε χαρτι κουζινας μεχρι να βγαλουν ουριτσες και οταν γινουν 2 εκ τα τοποθετω στο χωμα.Το χωμα εαν ειναι το ιδιο απο πιο παλια φυτα πειραζει?Γιατι το εχω κανει και αυτο.Και δεν μου λες τα σπορια των εταιριων που προανεφερα ειναι λογικο να ειναι τοσο μικρα? Εντωμεταξυ και πριν λιγους μηνες ξηλωσα 2 φυτα περιπου 3 μηνων διοτι δεν εβγαζαν ανθος..τι φταει ρε γαμωτο ενω το χειμωνα πηγα πολυ καλα με easy skunk kai white window..eyxaristw..
 
O

orfeas

Καλώς ήρθες Πέπε4!

Κατ' αρχήν, το μέγεθος των σπόρων δεν καθορίζει τη δυναμική του μελλοντικού φυτού!
Υπάρχουν ράτσες των οποίων τα σπόρια είναι πολύ μικρά.

Όσο για το σκάσιμο, φύτρα 2 εκ. δεν έχω ξαναδεί, γιατί απλά κανείς δεν αφήνει το σπορί να μείνει με τόσο μεγάλη φύτρα εκτός χώματος.
Ωστόσο, εφ' όσον ο σπόρος βγάζει φύτρα, λογικά πάει καλά.
Άρα απομένουν χώμα και θερμοκρασία. Ως προς το πρώτο, καλό θα ήταν το χρησιμοποιημένο χώμα να το πετάς. Χρησιμοποίησε ένα απλό χώμα για σπορεία ή ένα απλό εμπλουτισμένο με ισορροπημένο pH.
Όσο για τη θερμοκρασία, νομίζω ότι όλα τα φυντάνια κάνναβης κι όχι μόνο δε πολυγουστάρουν ζέστες.

Πέρα απ' αυτά όμως, παλιότερα είχα χρυσοπληρώσει σπόρους SSH του Mr Nice από τον Seedsman, και δεν κατάφερα να μεγαλώσω ούτε ένα φυτό! Και μάλιστα είχα παραπονεθεί και στον Santibaba και στον Mr. Nice κι αμφότεροι με γράψανε στα παπήρια τους!
 

antartist

Member
Το germination είναι εντάξει..

Το χώμα είναι πολύ σημαντικό!!!
Προτίμησε κάποιο καλό, ελαφρύ, επώνυμο χώμα για τα πρώτα στάδια.
Το lightmix από biobizz είναι top για τέτοιες δουλειές και ας γκρινιάζει ο ορφέας για το μάρκετινγκ και την τιμή..

Το μέγεθος των σπόρων έχει να κάνει και με τον τρόπο που τα φτιάχνουν, για λειτουργικούς λόγους..
Αν τον ίδιο σπόρο τον ζευγαρώσεις σε οικιακή καλλιέργεια θα βγει μεγαλύτερος...
 

pepe4

Member
Ωραια,πεστε μου τωρα κυριοι κανενα καλο ειδος να αγορασω και κυριως να ειναι δυνατο γιατι νταξει καλα τα ολλανδικα αλλα οχι τοσο δυνατα,.,Αρε κριμα που δεν εχω ελληνικα σπορια να πινεις ενα γαρο και να νομιζεις οτι πηρες LSD..Τι να μας πουν οι ολλανδοι...Σας ευχαριστω για την βοηθεια..
 

pepe4

Member
Γιατι μαλλον δεν εχεις πιει καλα ελληνικα...Με τιποτα δεν συγκρινεται με το ολλανδικο σκανκ...Η Ελληνικη φουντα ειναι απο τις καλυτερες παγκωσμιος..Κριμα που δεν εχω σπορια και τρωω δουλεμα απ τους ολλανδους..Και αντε πεστε μου καμια καλη ποικιλια να βαλω..
 

vitalygr

Member
btw shiva einai poly kali poikilia
alla file mou ayta einai gousta ti thelei kai pws ti vriskei o kathenas
kai an ta skunkakia den sou kanoun kati kaneis lathos sto grow sou, sto harvest i sti syntirisi
ollandika theloume kai ta leme giati aytoi oi anthrwpoi asxolountai me to thema, yparxoun diastayrwseis apolo ton kosmo, psaksou ligo
 

pepe4

Member
Φιλε μου εχω πιει πολλα μα πολλα ειδη σκανκ...Δε λεω οτι ειναι μπουρουχες αλλα δεν ειναι σαν το καλο ελληνικο...Τι λαθος νομιζεις οτι κανω στο grow? Βαζω εδω και 5 χρονια.Εχω βγαλει αρκετα σκανκακια και τα μονα που μου εμειναν ειναι-Bubba Kush-Great white shark-Royal queen-Kai barneys farm LSD..Αλλα οταν εβγαζα ελληνικο η εγω η κατι αδερφια,πιναμε ενα γαρακι και χαναμε την μπαλα..Εχω παει ολλανδια 3 φορες εζησα και 4 μηνες εκει και σαν το Ελληνικο ΔΕΝ...σΤΟ harvest δεν γυρναω αναποδα το δεντρο απλως το αφηνω καμια 10 μερες να ξεραθει και μετα κοβω φουντες...Στην συντηρηση οταν λες?Ευχαριστω..
 

pepe4

Member
Α και κατι αλλο...Το ρευμα ρε παιδια πολυ υψηλο μου ερχετε...250 με 300ευρω καθε δημηνο...Ειναι νορμαλ? Εχω μια hps 400watt kai 1 MH 250...
 
Φίλε Πέπε4, εγώ έπινα καλά ελληνικά πριν καμιά 20αριά χρόνια ,εσύ πότε τα έπινες ? για να δούμε και πόσα απίδια χωράει ο σάκος...
Όσον αφορά το ποια χόρτα σε κάνουν λες και έχεις πιει LSD,ας μας πουν και οι υπόλοιποι πάλιουρες...
Α και κάτι άλλο, παίζουν και led λάμπες για μικρότερη κατανάλωση ρεύματος
Καλή βδομάδα και καλύ δύναμη με το germination...
 

astrix

Member
αυτο που λες σαν lsd το ειχα παθει με ελληνικο πριν 15 χρονια οταν αρχισα να πινω μια φορα και αυτο εχει να κανει με τον οργανισμο που δεν ειναι συνηθισμενος και την ακους στερεοφωνικα , οι ολλανδοι εργαζονται πανω σε αυτο φυσικα και εχουν καλυτερα χορτα, οσο αφορα το ελληνικο χορτο μεσα στα καλαμποκια τα εχουμε κρυμμενα ποσο να ασχοληθεις αν φοβασαι μην σε δεσουν το πατριο χωμα κανει ολη την δουλεια και βγαζουμε τουμπανα τσιγαρα , αυτα εχω δει στα δικα μου τα μεροι
 
O

orfeas

Μη τσιμπάς, cavron!
O Γκρίλο μπορεί να λέει ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του.
Άλλωστε, πολύ αμφιβάλλω αν κανείς εδώ μέσα έχει πάρει (ή ξέρει) Λυσεργικό, μιας κι απ'τη πιάτσα έχει ψιλοχαθεί εδώ και χρόνια. Αχ εκείνο το blotted paper...

Όσο για τα ελληνικά, μακάρι ο αράπης να ήταν έλληνας;) Γιατί όταν -back in the time-είχα(σίγουρα!) έλληνα, δε με έκοβε να κρατήσω σπόρους, αφού δεν φανταζόμουν τη ανεπανόρθωτη τρίπλα-χουνέρι αυτών που αφουγκριούνται τον κάτω κόσμο:mad:

Όσο για την εμπειρία σου, Αστερίξ, τα προσωπικά συμπεράσματα είναι προσωπικά, αν με εννοείς...
 

ironagxos

Member
paidia d ksero kai eixa dyskolia oson afora afto to thema.....kai deite kai tis photo na m peite an einai afta t seeds ok.....f!!!
 

ironagxos

Member
basika paidia kai go den ksero alla ta blepo kapos perierga ta pragmata..an theletai rekste mia matia na deite kiollas...einai ok;;;R.Q.S.
 
φαντάζομαι εννοείς το LSD-25 και όχι τις σταγόνες και τα τριπάκια που κυκλοφορούν στην εποχή μας. Από την άλλη, εάν οι συνθήκες εργαστηρίου και οι πρώτες ύλες είναι κατάλληλες, πιστεύω ότι θα μαγειρεύονται ανάλογα στιφάδο...Θα μου πεις μπαίνει και ο παράγοντας χρήμα ...εμ γιαυτό φωνάζουμε legalize it...
 

maik1969

Member
Εντωμεταξυ και πριν λιγους μηνες ξηλωσα 2 φυτα περιπου 3 μηνων διοτι δεν εβγαζαν ανθος....

πως είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό ?
στις πόσες εβδομάδες αρχίζεις να βλέπεις λελούδι ?
 

Latest posts

Latest posts

Top