What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu ce contine terra flores pe dinafara, si nici nu gasesc pe net aceasta informatie. dar chiar si acei nutrienti generici ar putea contine ceva micronutrienti. asta trebuie sa studiezi inainte de a aplica un produs nou, daca cele pe care le-ai aplicat inainte au facut ceva sau nu, si daca n-au facut, de ce.. sau invers.
 

deepstate

Member
Mersi mult de rabdare, exploziv.

Initial sunt sigur ca avea deficienta de azot, am inceput sa-i dau din prima imagine, cu verde. Acum de vreo doua zile ii dau din a doua, care e un nutrient pentru trandafiri.

N-am nici eu idee ce-i cu canna terra flores, aia mi-o tot recomanda lumea. Abia am gasit ca are NPK 2-2-4.
 

Attachments

  • IMG_0911.jpg
    IMG_0911.jpg
    55.9 KB · Views: 15
  • IMG_0913.jpg
    IMG_0913.jpg
    51.1 KB · Views: 15

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Primul ar fi mai bun din punctul de vedere al micronutrientilor, dar nu-i recomandat in flower, deoarece are prea mult N. Daca zici ca aveau deficienta observabila de N, sigur n-a facut rau. Ai observat ceva imbunatatiri dupa ce l-ai folosit? cat despre canna terra flores, nu stiu ce sa zic, cand cautam mai devreme despre el eu am gasit ca ar avea alt NPK decat ai gasit tu, dar ma rog, nu e asa important, poate au schimbat formula si sunt mai multe variante online. Important e sa aiba microelemente, ca daca e gandit ca sa-l dai gama completa si nu le are, va trebui ori sa cumperi altul mai complet, ori sa iei toata gama. asta vezi tu dupa ce citesti pe ambalaj si il incerci pe plante.
 

deepstate

Member
Observasem, si credeam ca sunt pe drumul cel bun.
Poti recomanda ceva nutrienti care stii tu ca sunt mai complecti?

Sau daca nu am dozat bine, e posibil sa fie ceva burn ce vad acum?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
N-am ce sa iti recomand, din pacate cam toate firmele specializate pe cannabis fac nutrientii de asa fel incat sa trebuiasca sa cumperi cam toata gama sa ai tot ce trebuie.
daca iti permiti si consideri ca merita asa, sunt destule variante..
o varianta buna pentru portofel e sa iti faci singur nutrientii, in functie de ce nevoi observi in plante. sigur e mai ieftin.. dar nu e pentru oricine.
o alta varianta, buna si pentru portofel, si pentru sanatate, si pentru planeta noastra e sa mergi pe organic, si sa renunti la nutrientii adaugati in timpul growului.
cand foloseam nutrienti, foloseam de la GHE, pentru ca erau mai corecti la pret, iar nutrientii de baza aveau tot ce trebuie in ei. acum nu stiu cum mai sta situatia, sunt ani buni de cand nu am mai cumparat o sticla de nutrient.

eu zic ca nu e cazul de burn din pozele ce le-ai postat. dar urmareste varfurile frunzelor, daca se decoloreaza si incep sa se usuce.. ai reusit sa le arzi. mie imi pare ceva deficienta de Mg, poate si de Ca. S-ar putea sa mai fie si altele pe langa, dar nu imi sar inca in ochi. Posibil sa fie si ceva deficienta de azot pe acolo, dar nu ceva usor de observat din poze.
 

deepstate

Member
O sa arunc o privire peste GHE.

Si eu as vrea sa pun organic urmatoarea planta, am niste pamant in curs de compostare, dar fiind iarna nu prea merge treaba si nu-i sigur ca o sa fie gata pana o culeg sau moare planta asta. Cresterea organica mi se pare si mai dificila pentru un incepator, ma gandesc sa pun o samanta organic si una cu nutrienti, sa nu pierd toata recolta daca ceva nu merge bine.

Acum voi continua sa sper ca reusesc sa duc la bun sfarsit floricica asta, cumva.

Uite asa arata inainte sa-i dau nutrienti, in urma cu vreo trei saptamani. Din ce poze am vazut pe net mi s-a parut un caz clar de deficienta de azot.
 

Attachments

  • IMG_0856-1.jpg
    IMG_0856-1.jpg
    79 KB · Views: 17

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa imi pare si mie, ca ar fi N, si cioar o deficienta foarte avansata. dar se vad si diferite pete care par sa indice ca lipsesc si ceva micronutrienti.
oricum, ca sa intelegi o deficienta trebuie sa vezi toata planta si sa intelegi in care parte a plantei a aparut prima oara o problema. din pozele pe care le faci tu nu se intelege nici macar daca alea is frunze de jos, de la mijloc sau de unde or fi ele.
iar ce apare in pozele alea 2 mai recente pare diferit de ce e in aceasta, in sensul ca venele frunzelor sunt inca colorate, si aia de cele mai multe ori inseamna o deficienta de Mg, ori ar putea fii un inceput de deficienta de N, dar e greu sa ai acum un inceput de deficienta cand in poza mai veche pare ca planta ramasese de tot fara N.
pe viitor invata sa identifici deficientele de cum apar, sigur va fi mai usor sa le intelegi si sa le tratezi asa.
 

deepstate

Member
De la baza incepuse deficienta de azot. Am curatat frunzele prea ingalbenite si acum nu prea mai am frunze la baza. Planta mea are oricum o forma mai ciudata si a avut intotdeauna frunzele rare, pun si o poza sa vezi ce zic.

Am dat o cautare dupa micronutrienti si primii in lista sunt de la GHE. Dar se specifica, pentru soft water sau soft water. Neavand habar ce duritate am la apa... ma gandeam sa iau CANNA Trace Mix, ce contine 0.06% Fe (DTPA&EDDHA), 0.07% Mo, 0.06% Cu, 0.6% Mn, 0.3% B and 0.3% Zn
Sau Advanced Nutrients Micro, dar la astia nu scrie compozitia si cica ar trebui folosit cu inca doua produse de la ei.
Sau sa iau ceva concentrat pe magneziu?!
 

deepstate

Member
Am uitat sa pun poze in postarea precedenta.
 

Attachments

  • IMG_0918.jpg
    IMG_0918.jpg
    96.9 KB · Views: 16
  • IMG_0916.jpg
    IMG_0916.jpg
    99.9 KB · Views: 17
  • IMG_0915.jpg
    IMG_0915.jpg
    110.6 KB · Views: 17

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ghe Flora Micro are tot ce trebuie. E bun si ca nutrient complet de veg, daca ai destul azot in sol.
 

deepstate

Member
Ala voiam sa-l iau dar am vazut ca e de doua tipuri, pentru apa dura sau moale. Si nu mai pierd vremea acum sa vad ce apa am la robinet... sunt agitat tare de tot dupa atatea luni sa nu pierd planta :)
Am dat intre timp comanda la Advanced Nutrients Jungle Juice Bloom, cu 0-5-4 (P2O5 5%), (K2O 4%), (Mg 1.5%), (S 1%)
Cu azotul vad eu ce fac, poate voi alterna udarile, una cu juice si una cu ce nutrienti am aici de 6-5-6, dupa ce corectez deficienta aia de magneziu. Ai idee daca va fi suficent acel Mg 1,5% ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
este suficient. si na, poti merge pe hard water daca e apa calcaroasa, daca e destul de cristalina merge soft water. dar din ce stiu eu hard water merge indiferent ce apa folosesti.
eu cand am cumparat ultima oara i-am spus ca nu stiu ce apa am, si oricum schimb sursa de apa des, si mi-a recomandat sa iau hard water. cred ca e vorba de niste aditivi in plus.
 

deepstate

Member
Hello again. Am niste intrebari pentru astazi.

Nu stiu daca e placebo sau chiar n-a mai inaintat deficienta aia de magneziu, nu stiu ce ar trebui sa se intample cu frunzele, isi revin sau se usca si mor?

Citisem undeva de pețiolul inrosit si nu mai gasesc informatia, aveti idee ce cauzeaza asta? Se va vedea si in poze.

Ziua e mai ok dar noaptea imi creste umiditatea pe 60%, cat de grav e? Eu nu am in grow nici macar un ventilator, oare ar ajuta unul sa nu ajung la mucegai? Un dezumidificator silentios e cam scump.

Am mai avut probleme si cu temperatura, de cand am lampa asta de 250W am inchis caloriferul ca nu mai era necesar :)
 

Attachments

  • IMG_0934-1.jpg
    IMG_0934-1.jpg
    104.3 KB · Views: 15
  • IMG_0935-1.jpg
    IMG_0935-1.jpg
    115.1 KB · Views: 18

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ventilatorul este esential, nici nu mai trebuia sa mai intrebi de el. Dar vezi cum il amplasezi, incat sa formeze un curent circular in box si sa nu aduca caldura de la lampa direct pe plante, ca prea bine nu o sa fie pentru ele.

Trebuie sa urmaresti planta in detaliu, dar si in ansamblu. Funzele mari nu mai intineresc. Niciodata. Cel mult mor atunci cand si-au terminat treaba. Trebuie insa sa urmaresti cu atentie frunzulitele care cresc in bud. Ele hranesc planta si fac toata treaba. Daca ele sunt sanatoase, planta se dezvolta armonios. Nu cauta semne de vindecare pe frunzele deja afectate de deficiente, pentru ca nu vei vedea decat o deteriorare a starii lor.

Petiolul rosiatic poate avea cauze multiple , fie genetic, fie cauzat de frig sau de un dezechilibru de micronutrienti, dar nu e semn de boala.
 

deepstate

Member
Mersi, domnilor, e linistitor ca exista si persoane dispuse sa ajute in astfel de probleme.

Frunzele din bud mi-s pe jumatate lesinate dar cred ca e de la caldura sau putin over watering, ca in panica cu deficienta le-am dat mai multa apa.

Cumpar si un ventilator zilele astea.
 

deepstate

Member
Am udat-o azi pentru a treia oara cu solutie cu magneziu. Poza pe bud-ul principal a iesit in ceata si vad ca asta secundar are ceva arsuri... poate dinainte sa ridic becul.
 

Attachments

  • IMG_0941-1.jpg
    IMG_0941-1.jpg
    79.8 KB · Views: 18
  • IMG_0942-1.jpg
    IMG_0942-1.jpg
    58 KB · Views: 18

deepstate

Member
Hi.

Cred ca am reusit sa tin in frau degradarea ei, am luat un ph metru si pH Up de la GHE, si pare sa-i placa. Am ramas fara frunze pe sub ea, dar asta e :)

Am luat si un dezumidificator deoarece mi-era teama noaptea cand trecea de 70% umiditatea.

Se poate face o comparatie cu imaginea din 21 Ianuarie.
 

Attachments

  • IMG_0969-1.jpg
    IMG_0969-1.jpg
    72.3 KB · Views: 23
Top