What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

chaosred

Member
kinda late for advices :)))) am bagat-o la cutit, am uscat un pic si e ok. bunicica... body buzz micutz da e ok pt primul grow. acu tre sa ma concentrez pe cealalta

later edit. draci... si cealalta o inceput ca prima, sa i se uste varfurile la frunze... why? anybody know?
 

chaosred

Member
nu putem visa ce probleme are fiecare de pe forumul asta, omule..
sorry bro,my bad :D
Fotografie0030.jpg
Fotografie0032.jpg
si de-asta le-am dat
http://www.ambient.ro/GasestilaAmbi...efault.aspx?SortField=ProductName,ProductName
 

chaosred

Member
are you blind?
am un net de tot cacatu, ma chinui sa postez momentan, dau quote la tot, imi ia numa jumate, postez ceva, apare altceva, 1000 de refreshuri, you get the point

le. nup, degeaba incerc. iasa prea blury poza si nu vezi nimic din eticheta... numai numele si linku de deasupra il am... poate gasesc pe net compozitia...
direct de la unguri de pe site. vitaflora 1
3-01-K-03.jpg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sincer sa fiu nu stiu sa citesc pe ungureste, dar daca in picaturile alea se afla toti micronutrientii necesari cannabisului, e foarte posibil sa fie vorba de overfert. daca lipseste ceva.. posibil sa fie o deficienta a acelui/acelor elemente. acum depinde si daca doza data de tine, e macar spre jumatate din cea recomandata..
nu ne-ai spus care e dozajul recomandat pe sticla, comparativ cu cel pe care il dai tu.
 

Drackon

Active member
Mediu de crestere : PAMANT

Planta:
De cat timp exista problema?
Problema a aparut prima data din saptamana a dau-a, intr-un timp nu am mai aparut frunze, frunzele au fost "plostite" tot timpul, dar acum iar au inceput sa se arda frunzele

Din ce provine planta ? seed sau clona?
Seed
Ce varsta are? (cate zile)?
Aprox. 31 zile(+-2 zile)
Ce strain este?
Big Bud/California Orange?(Tind spre big bud)
Ce inaltime are planta(cm)? Cate noduri?
27cm, 8 noduri
In ce faza se afla? (seedling - vegetare - flower)
2 zile de fower
Ce tehnica de crestere folosesti? (sog, scrog, lst etc...)
nici una
Planta a fost stropita cu ceva chimic? (insecticid etc...)
nu
Planta este infestata cu insecte?
nu


Mediu:
Ce umiditate este in box?
-
Ce temperatura este in box cu lumina aprinsa? Dar cu ea stinsa?
25*C cu lumina aprinsa/23-24*C cu lumina stinsa
Care este temperatura la nivelul varfului plantei? (cu becul aprins desigur)26*C

Ce ventilatie folosesti? intake? exhaust? detalii...
Ventilator pentru sursa de calculator pus in box,sa pata pe planta
Apa:
Ce apa folosesti?
De la robinet lasata 48 ore
Ce ph are?
Pamantul cand l-am cumparat scrie pe el ca are 5.5-6.5.Nu am testat ph-ul deloc.
Ce metoda de testare a ph-ului folosesti?
-
Cand ai testat ph-u, inainte sau dupa ce ai adaugat fert? (daca e cazul)
-
Cat de des uzi?
o data la 3 zile
Cand uzi, pamantul este umed sau uscat?
uscat la suprafata, putin umed in interior


Pamant:
Ce pamant folosesti? Ce contine(perlit, cocopeat...etc)?
Composana
Ce ph are pamantul?
pH 5.5-6.5
sare 1.0-2.5 g/l

N 200-450 mg/l
P2O5 200-500 mg/l
K2O 300-550 mg/l
________________
De cat timp se afla in pamantul actual?
Din seed,cand am transplantat am folosit aceiasi marca de pamant
Ce marime au ghivecele?
6-7L


Lumina:
Ce becuri folosesti?(CFL, HPS, MH) Cati wati? Cati lumeni?
CFL, 100W,
Cat de vechi sunt becurile?
O luna
Care e distanta dintre becuri si varful plantelor?
2 Cm


Fertilizare:
Folosesti nutrienti?
nu, pamantul are nutrienti in el(Granule)
Ce nutrienti? (ce brand) NPK?
-
Cat fertilizator pui la o udare?
-
Cat de des fertilizezi?
-
Cand a fost ultima fertilizare?

Frunzele sunt plostite iar unele au inceput sa se arda.Culoarea arsurii este maro, culoarea cartonului forte ud. Aveti idee despre ce este vorba?
 

Attachments

  • P1160698.jpg
    P1160698.jpg
    62.7 KB · Views: 14
  • P1160699.jpg
    P1160699.jpg
    61.8 KB · Views: 14
  • P1160700.jpg
    P1160700.jpg
    61.6 KB · Views: 19

MJgrow

Active member
Am masurat PH apei din tava si imi arata 7.5...

Eu nu mai inteleg nimic in cazul asta. I-am facut flush cu un PH apropiat de 6 si apa pe care am pus-o ultima data a fost de 6 sau 6.5 PH.

Nu imi dau seama de ce nu scade. Practic daca e sa analizez nu s-a schmbat deloc in ciudat Ph scazut al apaei cu care am udat.

Partea buna e ca problemele au disparut, in sensul ca ingalbenirea frunzelor de jos este muuuult incetinita.

Am mai ramas cu problema asta al PH. Acum nush daca ar mai avea rost sa ma chinui sa il schim, mai bine pun putin N in plus sa scap de ingalbenirea prematura a frunzelor... in cazul in care o sa mai fie nevoie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e mult mediu, de aia nu se vede scaderea. oricum, de la 7.8 sau cat aveai pana la 7.5 e o scadere substantiala. banuiesc ca ai udat normal, nu ai facut flush, si atunci nu avea cum sa scada mai mult de atat intr-un timp asa scurt.
 

MJgrow

Active member
7.8 era nivelul PH in apa chioara.

Dupa masuratori as zice ca e chiar 8...

Da... oarecum, am udat mai abundent. Flush inseamna macar dublul de apa fata de capacitatea vasului, in cazul meu 50L

Am sa ud in continuare cu un Ph apropiat de 6 si am sa suplimentez putin doza cu N. Altceva nu am ce sa ii mai fac, e prea tarziu deacuma.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai vad ca inainte aveai 7.2-7.4, vrei sa spui ca a crescut? Asta inseamna ca si in sol aveai mai bine de 7.5..

oricum, periculoasa apa ai la 8, mi se pare mult prea mult si poate ar trebui facuta o plangere la regia de alimentare cu apa potabila. Sa faca ceva sa o tina macar in intervalul 6.5-7.5, daca nu 6.8-7.2 cum ar fi considerat ph aproape neutru. ei la cat declara apa?
 

MJgrow

Active member
ei declara acuma undeva la 7.8... vad ca cu venirea verii in general mai scade pana pe la un 7.5

Iarna e bine spre 8, probabil ca si mai mult, masurat direct la robinet.

Cica e nush ce apa care o capteaza ei de pe la nush ce zona...departe orcum. Daca nu ma insel pe langa nush ce podis.
Acuma adevarul nu mai stie nimeni in tara asta.

Totusi pana acum nu am avut probleme. Probabil ca soiul asta e mai hamesit dupa nutrienti sau mixul ce l-am facut eu (pamant) nu a fost cel mai ideal.

Azi am reusit si am mai dat jos o tura de popcorn, ca se adunase binisor pe sub crengute. Ar trebui deacuma sa inceapa sa se ingrase calumea buzii. Peste vreo 3 saptamani o sa stea cu fundul in sus. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
avand in vedere ca ai ceva varfuri de frunze arse pe acolo, e vorba de overfert. iar daca pamantul nu are si trace elements, necroza aia e o mica deficienta de microelemente.

cred ca solutia e sa nu se mai foloseasca pamant pre-fertilizat, mai ales cand nu exista experienta. e mult mai simplu sa adaugi tu nutrientii, si sa stii ce ai adaugat si ce nu, si sa maresti doza sau sa o misorezi daca e cazul, decat sa ai nutrienti in sol, si sa o iei pe ghicite daca mai trebuie sau nu sa adaugi ceva.
 

Drackon

Active member
nu stiu ce sa zic, dar aceasta care este in growbox la inflorit de 3 zile este singura care are probleme, celelalte doua care sunt pe balcon unde este temperatura de 18*C in momentul acesta se simt foarte bine, au frunzele ridicate, nu au pete, au culoarea frunzelor un verde inchis.
 

greenrookie

Member
Mie imi apareau asa pete/arsuri din cauza ca nu se schimba destul de des aerul din box :) Si am vazut ca nu ai scris nimic acolo de intake/outtake :D


// si eu stiam asta , da am zis ca merge cu carpeala , ca mai bag pe parcurs ce mai trebuie :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, daca nu ai suficient co2, planta nu poate procesa nutrientii. dar na, eu am zis ca a citit ca nu se face grow fara ventilatie..
 

Drackon

Active member
Adevarul este ca de ventilatie nu m-am prea ocupat, adica in afara de ventialtorul de sursa care are rolul sa miste aerul nu am nimic altceva, pt outake tin usa de sus a boxului crapata dar noaptea, cand e lumina stinsa o inchid ca sa se mentina caldura.O sa incerc sa imi iau un ventilator care sa traga aerul si sa fac un sistem de evacuare. Multumesc de ajutor! Asta pare a fii problema, incerc sa o rezolv si daca reusesc si tot persista inseamna ca e de la nutrienti!
 
Top