What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salut,

Eu am observat o decolorare asemanatoare la plante cam de aceeasi varsta in momentul cand le-am mutat in alte ghivece in care pe langa pamantul Florasol am adaugat si ceva turba acida.

Cum nu stiam ce sa le fac am continuat sa le ud cu ceai de pamant de rame si dupa o saptamana si-au revenit, ba chiar au crescut frunzele afectate de au ajuns cat farfuria. Cred ca uneori apar probleme de genul asta cand e cresterea exploziva.

Plantuta da semne de oboseala sau creste viguros ? Daca aspectul general e bun si frunzele nu se stramba, las-o in pace ca o sa-si revina ea.

Incearca sa faci cate o poza aceleiasi frunze mai multe zile la rand si sa le compari. Cu ochiul liber e greu sa sesizezi diferentele de la o zi la alta (e ca si cum ai compara la prima vedere doua zebre - par la fel dar sunt totusi foarte diferite) dar asa vei vedea exact daca petele se inmultesc, se maresc sau dau inapoi.
 

Dr Obvious

Member
explosiv: Se poate ca nutrientii sa fie cam vechi, ii am de un an. O sa masor ph-ul totusi, sa fiu sigur ca e in regula si o sa fac tratament foliar cat de repede.

hempfield: Plantele cresc intr-un ritm alarmant. Pentru prima data le-am pus la 24/0. Au crescut mult mai repede decat eram eu obisnuit. Din motivul asta nici nu le mutasem inca in ghivece mai mari. Chestia cu pozele e o idee foarte buna, asa o sa fac, doar ca e vizibil agravata problema acum. O sa studiez in continuare dupa ce le dau tratament foliar.

Merci de raspunsuri.:thank you:
 

MJgrow

Active member
Daca ma gandesc am avut o probelema oarecum asemanatoare...

Orcum erau in calcul mai multe variante si nu mi-am mai batut capul. Ele cresteau foarte bine deci nu m-am alarmat.

Frunzele erau putin decolorate pe mijloc intre nervuri... fara urme de uscare sau alte degradari ale frunzei...
DSCN3807.jpg


Si intradevar problema era la mai multe plante.

Tabel UTIL :

attachment.php



L.E: am gasit poza cu frunza problema :)
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca ma gandesc am avut o probelema oarecum asemanatoare...

Orcum erau in calcul mai multe variante si nu mi-am mai batut capul. Ele cresteau foarte bine deci nu m-am alarmat.

Frunzele erau putin decolorate pe mijloc intre nervuri... fara urme de uscare sau alte degradari ale frunzei...

La prima vedere, tinand cont de cat de bine arata frunza per ansablu as zice din prima ca e vorba de o deficienta de N (azot), lucru destul de des intalnit in faza de crestere exploziva.

Tabelul ala cu deficiente, desi l-am consultat si eu in nenumarate randuri, mi se pare un pic inutil. Spun asta pentru ca doar consultandu-l si comparand desenele de acolo cu o frunza pe care o ti in mana este tentat sa pui un diagnostic gresit. Cel mai bine se invata acest lucru din practica, de la crescatori cu experienta. Atunci cand ai acces la o planta cu o deficienta diagnosticata corect, poti invata mult mai multe studiind o frunza pe toate partile (eventual si sub microscop).

In cazul deficientei de N, care la unele plante se manifesta prin decolorare integrala a frunzelor iar la altele prin decolorarea zonelor cu crestere rapida, atata timp cat aceasta deficienta este pe termen scurt si e datorata vitezei mai de crestere, remediul cel mai eficient este reducerea sau eliminarea temporara a nutrientilor din solutia cu care este udata planta (orice cantitate de nutrienti, cat de mica, stimuleaza cresterea, amplificand deificenta de N). Dupa ce echilibrul se restabileste (prin asimilarea de suficient azot si maturizarea zonelor de crestere) se poate reveni cu nutrienti.

Daca e sa analizam cu atentie, orice planta vegetata intens, mai ales cele cu regim de 24/0 , prezinta intotdeauna deficienta de azon vizibila pe mugurii de crestere. Ce-i drept acestia se maturizeaza rapid pe masura ce frunzele se dezvolta. In concluzie am putea spune ca o astfel de deficienta apare tocmai din cauza ca planta creste prea repede.
 

Evil6

Member
True story ce spune hempfield.


Sunt de acord cu ce ai spus. Un exemplu concret, este ca majoritatea growerilor spun ca e normala o deficienta de N mica in primele 2 saptamani de floare, tocmai pentru ca planta creste in ritm alarmant.

O solutie ar fi sa ii dai doar nutrienti cu N, fara alti macronutrienti, mai mult ca sigur se gasesc la fitofarmacii and stuff.
 

Dr Obvious

Member
Si eu sunt de acord. Ritmul alert de crestere de cand a fost mutata sub 24/0 probabil a produs toata problema. Frunzele noi si ea in general arata bine, doar primele frunze au decoloratii. Ieri am observat pete maro la baza frunzei (la alta planta cu acelasi regim). Nici nu ma asteptam sa se refaca, ci doar sa nu mai apara in viitor.
picture.php
picture.php

A fost mutata intr-un ghiveci mai mare, am asteptat putin pana a raspuns pozitiv si am udat cu 1mil FishMix+2ml BioGrow/ L
 

mariaa

New member
pete galbene pe frunze

pete galbene pe frunze

Va salut pe toti si dupa multa documentare se pare ca totusi am ajuns sa pun si eu niste intrebari :). am 2 plantute auto au 25 zile. si le-au aparut niste pete galbene pe frunze si se pare ca usor usor frunzele respective se si usuca. din cauza la ce sa fie si care ar fi remediu? de udat le ud zilnic insa cu foarte putina apa deci nu le-am inundat mai mult ca sigur testez cand pamantul este la suprafata uscat si numa atunci pun apa. sa fie de la fertilizator?bio bloom folosesc la 2 L de apa pun un capacel si le ud cam la 3 zile. si a 2-a intrebare cum se procedeaza la auto cu lumina sunt pe lumina rece acuma 6400k si au 25 zile si le tin 24/24 cand sa le trec pe lumina calda si dak trebuie sa schimb si orele de lumina sa le pun 12/12? pe cutia la seminte scria ca pana la harvest in jur de 50 zile. ms
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
In primul rand bine ai venit in comunitatea ICMAG !

Nu cred ca era necesar sa faci un tread nou pentru niste pete galbene. :) Avem threadul dedicat "Pune o intrebare primeste un raspuns" unde se adreseaza astfel de intrebari si unde ai sanse mult mai mari sa primesti raspunsuri competente.

O imagine ar fi fost mult mai utila (si cand esti bolnav te duci la doctor sa te vada si sa te consulte ca sa iti puna un diagnostica cat mai corect, nu ?).

Ce unitate de masura este "capacelul" ? De obicei vorbim de mililitri de nutrienti adaugati la litrul de apa. Capacelul e o unitate mult prea ambigua si tare ma tem ca acel capacel are in jur de 10ml, ceea ce inseamna mult prea mult la 2L de apa (asa scrie in instructiunile de folosire sa se faca dozarea ?). La 25 de zile o planta e inca tanara si daca nu e suficient de dezvoltata poate da semne de nutrient burn.

Dar tu le dai bio-bloom cand ele inca nu sunt in floare ? Normal era sa stai pe bio-grow pana cand vezi ca apar mugurii si abia apoi sa faci tranzitia la nutrienti de inflorire.

Plantele auto infloresc indiferent de programul de lumina, asa ca cel mai bine e sa le ti la program 18/6. Nu are rost sa le treci pe 12/12 (decat daca vrei sa le prelungesti durata de viata si sa astepti tu mai mult pana cand sunt gata).

In perioada de flower lumina rece nu e prea buna (desi poti duce un grow pana la sfarsit si cu astfel de lumina). Recomandarea e sa le treci pe CFL-uri cat mai calde (am spus CFL-uri pentru ca am banuit ca asa ceva folosesti din moment ce stii exact temperatura de culoare).

Cele 50 de zile sunt cu titlu informativ, plantele putand sa termine chiar cu o saptamana mai devreme sau mai tarziu (mai degraba mai tarziu in cazul de fata). Cel mai bun ajutor in privinta asta ti-l va da o lupa sau un microscop de buzunar care iti vor arata cand devin tricomii laptosi sau aramii.
 

mariaa

New member
in primul rand multumesc pentru raspunsuri!
scuze pentru threadul nou insa nu prea ma pricep la forumuri... o sa fiu mai atent pe viitor!
bio-grow le dau le-am confundat intre ele :) da probabil e din cauza la nutrient am trecut din nou pe apa si acum parca se comporta mult mai bine dupa 2 zile.... deci sa le trec pe 18/6 becurile le-am schimbat cu unele de 2700k 2 la numar de 20 w reali daca nu ma insel!
as mai avea o rugaminte pentru ca paranoia e mare :p poti sa imi verifici cumva dak am postat de pe 2 ip-uri diferite? folosesc HotSpotShield .
Ms inca o data pentru raspunsuri
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poti verifica singur ce ip ai, cauta pe google, forumul nu permite vizionarea ip-urilor.
 

MJgrow

Active member
Azi am facut o mica defoliere a straturilor de jos la care lumina nu este eficienta si ceva popcorn ratacit pe ici pe colo.

Insa am observat o chestie care m-a pus cumva pe ganduri. Am impresia ca frunzele au inceput sa imbatraneasca destul de imatur. Oare sa fie ceva deficiente ? Sau e ceva normal?

DSCF7740.jpg


DSCF7741.jpg


In rest totul e ok, se aduna mugurii, se cristalizeaza si incepe sa puta deabinilea... cumva ionizatorul incepe sa fie cam depasit de situatie... :)

Varsta: 26 zile de 12/12... adica 4 saptamani fara cateva zile.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca doar frunzele de jos sunt gabene nu ai de ce sa iti faci griji, este absolut normal ca ele sa moara, pentru ca si-au terminat de mult treaba, iar cum lumina nu mai ajunge la ele, fotosinteza nu mai are loc iar planta trage toate zaharurile stocate il ele pentru a le folosi "mai sus".

Daca frunzele din muguri sunt verzi su nu au semne de arsuri si nici nu se ingalbenesc, e totul ok.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Daca decolorarea a inceput la frunzele de jos e posibil sa fie o mica deficienta de N. Le poti da ceva, daca aparea mai tarziu in floare nu era necesar.
 

MJgrow

Active member
Am sa dau data viitoare un mix de nutrienti de flovwer cu cei de veg sa vad cam cum se comporta.

Ar mai suplimenta putin din N toata treaba asta, ei fiind din comert. Adica au si N si P si K.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cei din comert au de obicei mai mult N decat cei specializati pt. canna.
de obicei e nevoie de supliment pe P si K, si atunci niste nutrient PK e perfect, de exemplu GHE Flora Bloom.
 

MJgrow

Active member
Se pare pana la urma ca frunzele galbene nu erau chiar la batranete ci mai degraba la o blocare a nutrientilor...

Am postat pe international in cautarea unor raspunsuri mai rapide...

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=238627

Am dat azi o doza mai ridicata de N sa vedem cam cum se manifesta.

Orcum maine ma gandesc sa ii fac un flush fortat cu o apa cu un PH ceva mai mic. Undeva la 6 - 6.6 PH

Ceva recomandari ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ceva mai scazut ar fi 6, ca nu ar trebui sa uzi cu ph mai mare de 6.5 oricum, niciodata.
ma mir, ca nutrientii chimici scad de obicei ph-ul suficient. ba chiar uneori prea mult, daca dai doza full.

sa nu fie deficienta de Ca, are si trace elements nutrientul pe care l-ai folosit, sau doar NPK?
 

MJgrow

Active member
Pai e un nutrient "Plantavit" in tub galben, patrat.

Pai din cate imi aduc eu aminte atat cel de veg cat si cel acutal de flower au tot felul de elemente pe langa NPK.

Ba char ultima data la ultima udare am pus si 2 lingurite de miere de albine naturala in 1.5L de apa.

Am dat doza full cam de fiecare data. Am folosit doar 1 data la 2 udari. Una cu nutrient si alta cu apa simpla.

Apa cam are PH destul de ridicat, in jur la 7.8


Acuma nu mai stiu pe cine sa dau vina :p Nu am mai avut probleme pana acum in flower atat de mari si de "rapide".

Am observat ca la folosirea unor pamanturi din comert nu apare cam ici un fel de problema, pe cand la mixuri apar deficiente.

Cred ca data care vine am sa folosesc doar un singur tip de nutrient tip calendar ca sa nu mai am batai de cap.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
in primul rand de ce dai miere daca folosesti nutrienti chimici? si apoi, 2 lingurite e mult, se da cam o lingurita la galon. mierea aia, daca nu are cine sa o consume s-ar putea sa iti acopere perisorii radacinilor si sa impiedice hranirea..

cat are apa dupa ce adaugi nutrientii? ca aia conteaza, cu cat uzi, nu cat are de la robinet.

mixurile nu-s reglate pentru un PH stabil si poate nu au nici destul buffering, daca folosesti un mix, foloseste unul testat, sau experimenteaza pana iti iese.

si verifica daca are si micronutrientii nutrientul pe care il folosesti acum, ca e foarte important.

si ce e ala nutrient tip calendar?
 

MJgrow

Active member
si verifica daca are si micronutrientii nutrientul pe care il folosesti acum, ca e foarte important.

si ce e ala nutrient tip calendar?


Acum nu pot verifica ca nu sunt in acel loc sa ma pot uita pe flacon. Din cate stiu eu are si macronutrienti. Maine am sa spun cam cat are din fiecare. Ce e asa important daca are si planta nu ii poate folosi acum?

Ma refeream la nutrientii de tip organic gen:biobizz, canna, etc

care se dau de obicei dupa un orar stabilit. veg/flower


Deci pana la urma ar fi de indicat sa fac flush si sa aduc PH mai jos iar apoi sa ud din nou cu nutrient... ?

Nu stiu cam cum ar fi solutia pana la urma in cazul de fata.
 

Latest posts

Latest posts

Top