What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

bladefrost

New member
Sunt curios daca a mai avut cineva White Berry sau orice strain 75%indica 25%sativa cu tulpina f subtire si cu noduri la distante de 3 sau 4 cm...
Oare mi-au fost plasate seminte cu genetic slab?
Nu au fost luate direct de la seedshop.. ci de la cineva care ia de acolo cantitati mai mari si le vinde. Oare m-a tzepuit?
 

dubite

Member
Sunt curios daca a mai avut cineva White Berry sau orice strain 75%indica 25%sativa cu tulpina f subtire si cu noduri la distante de 3 sau 4 cm...
Oare mi-au fost plasate seminte cu genetic slab?
Nu au fost luate direct de la seedshop.. ci de la cineva care ia de acolo cantitati mai mari si le vinde. Oare m-a tzepuit?

Este foarte foarte posibil sa te fi tepuit..
 
S

SfPetru

in cazul tau nu trebuie sa iti faci probleme, daca incepi flowerul si o tii bine calitatea va fi buna, greselile tale din vegetatie se vor vedea la cantitate in mod special.
in cazul in care nu ai fi sigur de strain, poti zic eu inca din primele sapt sa incerci ceva frunze de la o defoliere sa vezi cum e buzzul de la ele, eu din ce mi-a ramas de la clonat si defoliat am fumat vreo 3 zile in lipsa de bani si alte resurse, din frunze, si am ramas foarte placut impresionat.
 

bladefrost

New member
Te referi la White Berry-ul tau?
Oricum ceva crescut natural de noi nestropit cu chimicale trebuie sa fie mai bun decat de la dealer... si la 100 ron cat e gramul... te doare capul nu alta!

Voi pune poze cand o bag in flower sa vedem poate nu e chiar rudi :))

De mirosit deja incepe sa miroasa a mere coapte cum a zis cineva dar parca are si ceva intepator in miros... pacat ca nu pot pune un sample :))
 
S

SfPetru

da, despre white berry vorbeam cu frunzele, tu nu tot white berry ai?
cat despre dealeri, ar fi bine sa bage su ceva nutrienti, fie ei si chimici, dar de multe ori prinzi numa bud fara nici un dumnezeu.
 

bladefrost

New member
am patit ca din un gram sa pot face doar 2 cuie ... si alea slabe ca ceaiul :))
mie nu mi-e ca baga sau nu nutrienti.. dar le stropesc cu fel de fel de pesticide...
Da white berry am.. am mutat plantele mult mai aproape de lumina pe la 20-30 cm si deja in 2 zile observ o schimbare spre bine... una a crescut vreo 3 cm deja deodata.
 

MJgrow

Active member
de vreo 3 zile maxim am intampinat o mica problema.

Dupa ce am schimbat lumina cu MH de 150w frunzele au inceput sa se curbeze in sus, ca si cum ar incerca sa se inchida. Sper sa se vada cat de cat din poza... care e facuta cu o petarda de mobil.


temperatura 27-29 grade maxim

umiditate: aproximativ 50-70 %

Tin sa precizez ca marginea frunzelor care s-a curbat este inca verde, nu e deshidratata sau uscata.

Daca are cineva idee de la ce s-ar fi putut intampla asa ceva. Nu ma deranjeaza atata timp cat planta creste, e verde si fara pete.

Ma gandesc sa nu o afecteze in orce fel. pe viitor.

spa0168j.jpg
 

MJgrow

Active member
nu prea am masurat...

dar sa stii ca nu e peste tot asa ceva. Mai mult deasupra becului, momentan am coborat planta cu vreo 5 cm si am sa incerc sa o ventilez ceva mai mult.

Am sa confectionez crred un cooltube. acusi creste si nu stiu unde sa o mai cobor : ))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poate caldura radianta este prea mare, iar frunzele se feresc de razele luminoase pentru ca oricum nu pot realiza fotosinteza datorita caldurii prea mare de la suprafata frunzei.
 

MJgrow

Active member
am marit puterea ventilatoarelor, care bat spre planta cat si cele care fac schimb de aer din box.

am mai coborat putin planta, cam cu vreo 5cm.

sa vad ce schimbari se vor face la nivelul frunzelor afectate cat si celor neafectate.
 

gorbaciov

Member
daca nu ai cooltube iti recomand sa ti becul la un minim de 30 cm de planta ! nu este la fel ca si cum ai avea un cfl o ti la 5 cm.
multa bafta si ridica becu mai sus!
 

MJgrow

Active member
iti dai seama ca nu o tineam la 5 cm de bec.

Acum cred ca are cam 35-38 cm distanta de bec fata de 28-30 initial


Apropo... daca e sa se regenereze cam in cat timp s-ar intampla asta?
 
de vreo 3 zile maxim am intampinat o mica problema.

Dupa ce am schimbat lumina cu MH de 150w frunzele au inceput sa se curbeze in sus, ca si cum ar incerca sa se inchida. Sper sa se vada cat de cat din poza... care e facuta cu o petarda de mobil.


temperatura 27-29 grade maxim

umiditate: aproximativ 50-70 %

Tin sa precizez ca marginea frunzelor care s-a curbat este inca verde, nu e deshidratata sau uscata.

Daca are cineva idee de la ce s-ar fi putut intampla asa ceva. Nu ma deranjeaza atata timp cat planta creste, e verde si fara pete.

Ma gandesc sa nu o afecteze in orce fel. pe viitor.

spa0168j.jpg



Exact asa aratau si plantele mele dupa ce am vopsit growboxu cu vopsea chimica.Daca ai vopsit recent pe dinauntru si ai dat drumu la becuri asta pare sa fie problema.. :)
 

MJgrow

Active member
e vopsea lavabila alba...

orcum e vopsit de vreo... 1 an cred sau chiar mai bine... deci nu asta e problema.

Mai degraba e de la caldura sau de la lumina prea puternica.

Se pare ca dupa ultimele modificari si-a mai revenit putin in unele parti, nu complet.
 

Latest posts

Latest posts

Top